30 krajów na liście rajów podatkowych. Sprawdź, jak działają

Jak działają raje podatkowe?
Jak działają raje podatkowe?
TVN24 BiS
Jak działają raje podatkowe?TVN24 BiS

Malediwy, Monako, Bahrajn, czy Tonga - to kraje łączy nie tylko ciepły klimat, ale również fakt, że każdego roku transferowane są przez nie miliardy dolarów. Zwykle robią to właściciele firm, aby nie płacić wysokich podatków. Raje podatkowe wykorzystują też przestępcy do prania brudnych pieniędzy.

- Raje podatkowe są to zarówno jurysdykcje jak Panama, w których ciężko jest dotrzeć do informacji, kto, jakie środki tam trzyma. Środki tam nie są w ogóle opodatkowane albo są opodatkowane bardzo niskim podatkiem. Są raje podatkowe, które pozwalają jedynie stworzyć struktury, w których zakresie optymalizujemy opodatkowanie - wyjaśnia Andrzej Pośniak, partner w CMS Cameron McKenna.

- Są także kraje, które są tak po prostu nazwane rajami podatkowymi. Dlatego, że one są bardzo korzystne dla podatników. Są bardzo transparentne, wszystko w nich funkcjonuje jak trzeba, tylko rząd zadecydował, że będzie niskie opodatkowanie i przedsiębiorcy z tego korzystają - dodaje.

Oczywiście Malediwy, Monako, Bahrajn, czy Tonga to tylko niektóre raje podatkowe. Na całym świecie jest ich zdecydowanie więcej. Według polskich organów podatkowych takich państw i terytoriów, gdzie bogaci biznesmeni próbują ukryć zyski jest ponad 30. Raje podatkowe to nie tylko egzotyczne wyspy, choć zdecydowana ich część faktycznie znajduje się w miejscach, gdzie ciepły klimat sprzyja wygodnemu życiu. Jednak państwa, gdzie prane są brudne pieniądze, a biznes próbuje ukryć zyski są także w Europie. Za takie miejsce uchodzi chociażby księstwo Monako, Andora, czy Liechtenstein.

Jak to działa?

Raje podatkowe przez wiele lat cieszyły się i ciągle cieszą ogromnym zainteresowaniem inwestorów, którzy chcą płacić mniejsze podatki, zabezpieczyć majątek przed wierzycielami lub po prostu ukryć aktywa. Z finansowych usług rajów podatkowych korzystają też przestępcy, którzy poprzez transfery gotówki pomiędzy szeregiem spółek próbują "wyprać" brudne pieniądze. Sposobów na skorzystanie z usług rajów podatkowych jest wiele. Jednym z nich jest utworzenie spółki-córki z siedzibą np. na Malediwach, która za koszt wytworzenia skupi towary, czy produkty wyprodukowane przez naszą spółkę-matkę działającą w kraju. W ten sposób firma-matka nie ma żadnych zysków - a więc nie płaci podatku dochodowego. Natomiast firma-córka zarejestrowana w raju podatkowym sprzedaje kupione produkty, czy towary z marżą. W ten sposób powstaje zysk, od którego jednak płaci się niski podatek, a czasem nie płaci się go wcale.

Kto jeszcze?

Z usług rajów podatkowych korzystają również przedsiębiorcy, którzy chcą ukryć swój majątek. Wystarczy, że w firmie trudniącej się rejestracją spółek w rajach wykupią usługę zarządzania spółką-córką. Wówczas firma rejestrująca mianuje takiej firmie dyrektora, który działając oczywiście na zlecenie klienta jest od niego całkowicie zależy, ale jednocześnie daje mu niemal stuprocentową gwarancją anonimowości, bowiem w rejestrze spółek handlowych widoczni są tylko jej publiczni przedstawiciele. Dzięki temu procederowi ustalenie tego, kto faktycznie zarządza spółką jest bardzo trudne.

Przedsiębiorcy widzą w działaniu rajów podatkowych więcej dogodności. W niektórych przypadkach nie muszą bowiem nawet prowadzić ksiąg rachunkowych, przekazywać sprawozdań finansowych administracji państwowej, czy ujawniać udziałowców w oficjalnym rejestrze.

Nic więc dziwnego, że przez lata do rajów uciekały rzesze przedsiębiorców. Szczególnie, że koszty założenia spółki np. w Panamie i jej prowadzenie to rocznie około tysiąc dolarów. Oszczędności są zatem wielokrotnie większe. Sprawę ułatwia także fakt, że rejestracji można dokonać online z pomocą także polskich firm. Cały proces jest tak samo skomplikowany, jak zakup biletów lotniczych i trwa kilkanaście minut.

Zysk rajów

Oczywiście na tym procederze bogacą się też raje podatkowe. Egzotyczne kraje, które - bez niskich podatków - mogłyby tylko pomarzyć o tym, aby ogromni inwestorzy przez ich państwa przetaczali miliardowe kwoty, zarabiają nie tylko na oferowaniu usług finansowych, ale także na podatkach. Lepiej w końcu zebrać np. 1 proc. podatku od miliarda dolarów niż nie dostać nic. Na tym procederze tracą jedna kraje rozwijające się, gdzie de facto wytwarzane są zyski. Według organizacji Oxfam w rajach podatkowych ukryto przed urzędami skarbowymi 18 bilionów dolarów, a kraje gdzie zysk powstaje, czyli takie jak Polska tracą na unikaniu podatków około 100 mld dolarów rocznie.

Walka

Z procederem unikania płacenia podatków w rajach podatkowych walczy wiele państw na całym świecie. Wśród nich jest także Polska. Warto przypomnieć, że w połowie marca rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Ma ona przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP