Z kraju

Z kraju

Cimoszewicz: problem uchodźców musi być rozwiązany i nikt tego nie zrobi za nas

Problem musi być rozwiązany i nikt za nas, Europejczyków tego nie zrobi. Wyjściem nie jest natychmiastowe odesłanie tych ludzi, bo nie ma dokąd ich odsyłać. Oni muszą przynajmniej na jakiś czas pozostać w Europie - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Włodzimierz Cimoszewicz. - Decyzja o obowiązkowym przyjęciu uchodźców może doprowadzić do pewnych konfliktów w Unii, ale z drugiej strony dobrowolność też nie jest dobrym wyjściem - dodał. Senator Włodzimierz Cimoszewicz był gościem TVN24 BiŚ podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Lewandowski: należy iść razem, bo jest nam potrzebna zbiorowa siła UE

- To jest bardzo trudna próba dla mojego pokolenia, pokolenia "Solidarności". Rozdzielanie kwot wedle planu Brukseli nie jest rozwiązaniem problemu uchodźstwa, to jest załatanie tego problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy premierze. - Nawet przy wszystkich obawach należy iść razem, bo nam jest potrzebna zbiorowa siła UE i może się ona okazać niezbędna dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości - dodał.

Chalupec: Azja bez bezpośredniego przełożenia na polską gospodarkę

- To co się dzieje na rynkach azjatyckich bezpośrednio nie ma przełożenia na polską gospodarkę. Ona jest głównie związana z Europą Zachodnią i rynkiem niemieckim. Musimy jednak obserwować, w jaki sposób spowolnienie w Chinach może wpłynąć na gospodarki zachodnioeuropejskie, bo to może mieć wpływ na nas - powiedział w rozmowie z TVN24 BiŚ pdczas Forum w Krynicy Igor Chalupec, prezes Zarządu Ruch/Icentis SA.

Gazoport ma być gotowy w tym roku. Eksploatacja dopiero w II kwartale 2016

Budowa gazoportu w Świnoujściu zakończy się w tym roku. Również w tym roku do terminalu LNG dotrze pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego - wynika z porozumienia podpisanego w środę pomiędzy Polskim LNG i konsorcjum budującym terminal, o którym poinformowała PAP polska spółka. KOmercyjna ekploatacja ma ruszyć w 2016 roku.

TVN Ventures inwestuje w Everytap

TVN Ventures nabywa 40 proc. udziałów w spółce Everytap, która jest operatorem mobilnej platformy reklamowej wykorzystującej technologię beaconów. Everytap otrzyma wsparcie finansowe oraz medialne na potrzeby dalszego rozwoju spółki - informuje spółka w komunikacie.

Rekompensaty za nadgodziny do zmiany. Jest wniosek do TK

Przepisy siedmiu ustaw - w tym Kodeksu pracy - w sprawie rekompensowania pracownikom pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych do Trybunału Konstytucyjnego skierowała Rzecznik Praw Obywatelskich. Jej zdaniem są one niezgodne z Europejską Kartą Społeczną.

TVN zniknął z indeksów giełdowych

Akcje spółki TVN po wtorkowej sesji zniknęły z indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to związane ze skupem przez Scripps Networks Interactive akcji firmy.

Bezrobocie w dół. Najniższe od 7 lat

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 proc. - poinformowało w środę ministerstwo pracy. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do lipca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 pkt. proc.

Rekordowa rzesza dłużników fiskusa

Po raz pierwszy w Polsce liczba osób fizycznych zalegających z płaceniem podatków przekroczyła milion, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Rekordzista ma do oddania 134,2 mln zł.

Pomoc dla zadłużonych w złotówkach. Projekt w Sejmie

Pierwsze czytanie projektu ustawy o wsparciu dla posiadaczy kredytów złotówkowych zostało włączone do rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Tymczasem wciąż nie wiadomo, czy na tym posiedzeniu Sejm ustosunkuje się do poprawek Senatu do analogicznej ustawy o "frankowiczach".

Prezes Izby Górniczej: świat nie odchodzi od węgla

Świat nie odchodzi od węgla – podkreślił we wtorek prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015. Według niego mimo obecnej dekoniunktury węgiel wróci do łask.

Ogromne szanse, gigantyczne wyzwania. W Krynicy rusza XXV Forum Ekonomiczne

We wtorek rusza XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. Najnowsze trendy i szanse dla gospodarki. Będzie o nich opowiadał nasz dziennikarz Paweł Blajer. - Ożywienie gospodarcze to gigantyczna szansa dla wielu firm, ale także wyzwania związane ze zmieniających się przyzwyczajeń konsumentów i coraz większej obecności technologii w biznesie - mówi gospodarz programu "Biznesu dla Ludzi".

Balcerowicz w TVN24 BiŚ: albo stracimy kolejne lata, albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza

- Jeśli przebije się program braku reform, to możemy stracić 15, 20 lat. To się zdarza na świecie. Albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, którzy chcą upolityczniać gospodarkę. Tych, którzy głoszą hasła mniej pracować, więcej zarabiać - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, pytany kiedy Polska może dogonić w rozwoju bogate kraje Europy Zachodniej. - Jak damy się im oszukać, to zmarnujemy następne lata - dodał.

Oszczędzaj, dziel się i wydawaj. Pięć zasad, które mogą uczynić z Twojego dziecka bogacza

Niektórzy eksperci uważają, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się rozsądnego gospodarowania pieniędzmi tym lepiej. Można się zgadzać z takim podejściem lub nie. Warto jednak zastanowić się co zrobić, aby w przyszłości nasze dziecko miało większe szanse na to, by żyć na wysokim poziomie. Serwis "Business Insider" podpowiada, jakie zasady należy wpajać naszym pociechom.

Właściciele firm nie mają wakacji

Przeciętnie właściciel małej firmy może sobie pozwolić zaledwie na niewiele ponad sześć dni urlopu – wynika z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez Idea Bank. Pracownik najemny ma zagwarantowane 26 dni urlopu rocznie.

Pracy wystarczy dla wszystkich. Dla uchodźców też

Rząd zastanawia się, co zrobić z uchodźcami, którzy do nas trafią. Resort pracy uważa, że można im znaleźć w Polsce pracę, a ekonomiści są przekonani, że nie zbraknie jej także dla innych emigrantów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Bruksela przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla rolników

Komisja Europejska poinformowała, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Przywrócony ma być program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także zwiększona elastyczność dotycząca płatności.

"3 proc. to zbyt wysoki deficyt przy wzroście 3-4 proc. PKB"

Przyjęcie 3 proc. deficytu to krok w tył w stosunku do pierwotnych planów resortu finansów; przy wzroście gospodarczym między 3 i 4 proc. PKB założony deficyt jest ewidentnie zbyt wysoki - powiedział prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Polska pożyczy Ukrainie nawet 100 mln euro

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwalę o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Mateusz Szczurek. Umowa w tej sprawie będzie podpisana w najbliższą środę - dodał.