Z kraju

Z kraju

Polacy długo jeżdżą do pracy. Średnio 38 minut

Z Diagnozy Społecznej 2015 wynika, że Polacy dojeżdżają do pracy przeciętnie 38 minut. Ale jeśli wykonują zawód inżyniera, architekta, budowlańca czy po prostu pracują w fabryce, dojazd wydłuża się niemal do godziny. Albo i bardziej - pisze "Rzeczpospolita".

Holland o wygranej PiS: to skręt w stronę autorytaryzmu

To skręt w stronę autorytaryzmu - tak oceniła Agnieszka Holland wyborcze zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Uczyniła to w programie "Świat" na antenie TVN24 BiŚ. - Jarosław Kaczyński świadomie użył sytuacji uchodźców do generowania strachu - wskazała. Zaznaczyla też, że „II wojna światowa się nie skończyła".

InPost oskarża: Poczta Polska stosuje dumpingowe ceny

Poczta Polska w celu wyeliminowania konkurencji, oferuje w publicznych przetargach ceny nawet 70 proc. niższe niż na rynku komercyjnym, aby wyeliminować konkurencję - mówił w czwartek prezes InPost Rafał Brzoska. Poczta zarzuca konkurencji kłamstwo.

KE ocenia polską gospodarkę mniej optymistycznie niż rząd

Prognoza KE dotycząca wzrostu PKB Polski w przyszłym roku jest niższa od tej zawartej w budżecie (3,8 proc.). Choć, jak stwierdza Marek Rogalski z DM BOŚ to "nic negatywnego nie przynosi", zarówno jeśli chodzi o giełdę, jak i złotego.

Gorąca polemika o OFE. "Emerytury pod palmami to fikcja"

- Pieniądze z OFE pracują na rozwój gospodarczy i nowe miejsce pracy - twierdzi zwolenniczka tych funduszy Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Nie zgadza się z tym prof. prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH twierdząc, że ten system pogrąża państwo polskie przyczyniając się do wzrostu zadłużenia. Ekspertki dyskutowały o decyzji Trybunału Konstytucyjnego w programie "Otwarcie dnia" na antenie TVN24 BiŚ.

Londyn zawiesza loty do Egiptu, Berlin odradza. Polski MSZ: monitorujemy sytuację

Po katastrofie na Synaju Brytyjczycy zawieszają loty do Szarm el-Szejk i pracują nad ściągnięciem z Egiptu do kraju swoich obywateli. Także niemiecki rząd ostrzega przed turystycznymi wyjazdami na Półwysep Synaj. Polski MSZ na razie jedynie "na bieżąco monitoruje sytuację". Również krajowe biura podróży nie podejmują żadnych kroków. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Most energetyczny Polska - Litwa gotowy

PSE przekazały w środę do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis – granica RP. To ostatni po stronie polskiej element mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - podał operator polskiego systemu elektroenergetycznego.

Związkowcy odwołani z Rady Nadzorczej PKP. "To bezprawie"

Leszek Miętek i Zenon Kozendra odwołani przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP z rady nadzorczej spółki twierdzą, że zostali odwołalni bezprawnie. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyjaśnia, że przyczyną odwołania była "utrata zaufania".

PGNiG: związkowcy chcą protestować. Poszło o 5 tys. zł

Większość pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za akcją protestacyjną, w tym strajkiem - poinformowała w środę spółka. Związkowcy nie zgodzili się na nagrodę roczną w wysokości 5 tys. zł.

PKP zmienia statut. W radzie nadzorczej spółki mogą zasiąść szeregowi pracownicy

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKP, które odbyło się 2 listopada 2015 roku doszło do zmiany statutu spółki - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Resort tłumaczy, że ta zmiana poszerza krąg kandydatów na stanowisko członka rady nadzorczej spółki dając możliwość zasiadania na tym stanowisku szeregowym pracownikom, a nie tylko tym, którzy mają poparcie dużych struktur związkowych.

LOT szykuje się do strajku. "Personel będzie skrupulatny"

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformował, że w czwartek zacznie akcję protestacyjną. W przypadku, gdy nie da ona rezultatu, możliwy jest strajk ostrzegawczy. Protest będzie polegał na skrupulatnym i nieśpiesznym wypełnianiu procedur przez personel, który walczy o wyższe płace. LOT zapewnił, że mimo protestu rejsy będą odbywać się zgodnie z rozkładem.

Reforma OFE zgodna z konstytucją

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.