Z kraju

Z kraju

PO ostrzega przed rewolucją. "Mamy zamach na własność rolną"

- Mamy zamach na rzecz świętą (...) zamach na własność rolną - ostrzegał na czwartkowej konferencji Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Sejm zajmie się w czwartek rządowym projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, który zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat.

400 plus dla emerytów. Przyjmiesz i nic nie stracisz

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent nie będzie miał wpływu na kryteria dochodowe, potrzebne do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej oraz dodatków mieszkaniowych - zakłada nowela, którą Senat przyjął w czwartek bez poprawek. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w marcu.

Kiedy podatek od handlu? "Bierzemy pod uwagę doświadczenia Węgier"

Ustawa o podatku od handlu będzie zgodna z regulacjami UE. Opracowując ją, resort finansów bierze pod uwagę doświadczenia Węgier - mówi wiceszef MF Leszek Skiba. Pytany, kiedy projekt będzie gotowy, odpowiada, że na razie ministerstwo "analizuje różne opcje i propozycje".

Resort finansów chce drastycznie obniżyć limit transakcji. Kto "wywozi z Polski gotówkę awionetkami"?

- W kampanii wyborczej obiecywaliście, że dacie spokój sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw - pisze w liście otwartym do ministra finansów Pawła Szałamachy Cezary Kaźmierczak, prezes Związków Przedsiębiorców i Pracodawców. To odpowiedź na przyjęty we wtorek projekt ustawy, w którym zapisano zmniejszenie limitu obrotu gotówkowego z 15 tysięcy euro do 15 tysięcy złotych.

Większość firm nie płaci na czas. "To istotne zagrożenie"

Problemy z otrzymaniem terminowej zapłaty ma 71 proc. przedsiębiorstw - wynika z badania dla Rzetelnej Firmy. 30-dniowe opóźnienie zapłaty sprawia, że 57 proc. firm z sektora MSP czuje się zagrożona utratą płynności finansowej. Z płatnościami spóźniają się i nowi, i stali klienci.

Rząd łata dziurę w VAT. Pomóc ma Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny może przyczynić się do ograniczenia luki w podatku VAT i CIT, a dzięki jego wprowadzeniu można będzie zaoszczędzić ok. 200-300 mln zł na kontrolach - powiedział wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

Polska ma chrapkę na Azję. Jest poparcie posłów

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za ustawą o ratyfikacji umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Oznacza to brak sprzeciwu wobec udziału Polski w tym banku.

Posłowie za zmianą naliczania składek na BFG

Zmianę sposobu ustalania składek banków na Bankowy Fundusz Gwarancyjny z rocznego na kwartalny przewiduje poselska nowelizacja ustawy o BFG, o której w środę debatował Sejm. Wszystkie kluby poparły nowelę, dostosowującą polskie prawo do norm unijnych.

Program Rodzina 500 plus. Wy pytacie, Blajer odpowiada

Czy rodzicom po rozwodzie będzie przysługiwało świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus? Czy kryterium dochodowe naliczane jest netto czy brutto? Czy otrzymane świadczenie urząd miasta może przeznaczyć na spłatę zadłużenia? Na te oraz wiele innych pytań na temat programu Rodzina 500 plus odpowiedział w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer.

Autostrada A4 sporo zarobiła. Będą kolejne remonty

Blisko 120 mln zł zysku netto osiągnęła w minionym roku grupa Stalexport Autostrady, zarządzająca – poprzez spółkę zależną - płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków. W tym roku firma planuje kolejne remonty tej drogi, zapewnia jednak, że chce zminimalizować związane z tym uciążliwości.

Wschód Polski coraz bardziej przedsiębiorczy

W końcu 2015 r. w gminach strefy przygranicznej na zewnętrznej granicy UE w Polsce w rejestrze REGON wpisanych było 332,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To 7,9 proc. ogółu firm w kraju. Przeważały prywatne firmy handlowe i budowlane - podał GUS.

Zmiany w PKP Intercity. Odchodzi prezes

Prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz oraz Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, członek zarządu ds. finansowych, złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. W zarządzie spółki został Piotr Rybotycki, odpowiedzialny za sprawy operacyjne.

Pole do nadużyć będzie mniejsze. Kto dostanie dopłaty?

O dopłaty bezpośrednie do dzierżawionych gruntów będzie mógł się ubiegać rolnik posiadający do nich tytuł prawny - zakłada projekt noweli ustawy, którym w środę zajmował się Sejm. Chodzi o ukrócenie wyłudzania dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi Skarbu Państwa.

Szef KNF: polski system bankowy jest stabilny

Polski system bankowy jest stabilny, wiarygodny i można go darzyć pełnym zaufaniem - mówił w środę podczas Forum Bankowego 2016 przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.

Kandydaci do Rady Polityki Pieniężnej z pozytywną oceną posłów

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę posła PiS prof. Jerzego Żyżyńskiego i kandydata PO prof. Cezarego Wójcika do Rady Polityki Pieniężnej. Żyżyński zadeklarował, że ”polityka stóp procentowych powinna sprzyjać wzrostowi gospodarczemu”.

Wiceminister finansów: 2017 rok będzie najtrudniejszy

2017 r. będzie najtrudniejszy z punktu widzenia polityki fiskalnej - przyznał wiceszef MF Leszek Skiba. Jednocześnie wyraził przekonanie, że deficyt finansów publicznych w 2017 r. nie przekroczy 3 proc. PKB. Dodał, że wzrost PKB w br. wyniesie 3,8 proc., a w 2017 - podobnie.

Jak poprawić wydajność Polaków? "Trzeba inwestować"

W Polsce nie poprawi się jakość i wydajność pracy, jeśli firmy nie będą inwestować w kapitał ludzki - ocenia Work Service. Wskazuje, że z danych GUS wynika, że tylko 8 proc. firm przemysłowych i 10 proc. usługowych wdrożyło w ostatnich latach innowacje w obszarze organizacji i zarządzania.