Z kraju

Z kraju

Zmiana sterów w PKP. Jest nowy prezes

Nowym zarządem PKP S.A. pokieruje Mirosław Pawłowski, dotychczasowy p.o. prezes spółki. Do zarządu spółki weszli także Cecylia Lachor, Michał Beim i Marek Michalski. W czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał zarząd PKP.

Związki zaniepokojone o przyszłość kopalni Wujek

Związki z katowicko-rudzkiej kopalni Wujek obawiają się o przyszłość tego zatrudniającego ok. 3,1 tys. osób zakładu, przeznaczonego – według ich informacji – do stopniowej likwidacji. Katowicki Holding Węglowy (KHW), do którego należy kopalnia, nie odnosi się do tych doniesień.

Bohater "afery madryckiej" dostał posadę w Orlenie

Adam Rogacki, były poseł PiS, w ciągu kilku tygodni dostał drugą posadę w państwowej spółce. Jest członkiem zarządu Orlen Paliwa. Informację potwierdziło portalowi tvn24bis.pl biuro prasowe PKN Orlen. Rogacki zasiada również w radzie nadzorczej spółki PL.2012+.

Bugaj: PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego

- PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, na co nikt nie powinien się zgodzić - mówił w programie "Świat" w TVN24 BiS prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jestem zawiedziony i martwię o to, dlaczego taką politykę firmuje Jarosław Kaczyński. Uważałem go za inteligentnego człowieka. Jeżeli idzie tak daleko, to w Polsce jest scenariusz frontalnego zderzenia - dodał. Z kolei zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, "nie może być kompromisu bez uznania wyroku Trybunału". - Do tego dojść nie może wtedy załamuje się cały program, który tkwi w głowie Jarosława Kaczyńskiego - zwracał uwagę drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej.

Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie instytucje przejmą sprawy Polaków?

Frans Timmermans podczas swojej wizyty w Warszawie wyraził obawy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że Polacy będą masowo zwracać się do europejskich instytucji, tj. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli uznamy, że złamano prawo europejskie, a my ponieśliśmy szkodę, którą jesteśmy w stanie udokumentować jako obywatele UE, to możemy złożyć skargę indywidualną. W TVN24 BiS tłumaczymy, kto i kiedy może skorzystać z tej ścieżki.

Moody's ostrzega Polskę. Belka: to nie dramat

Ewentualna decyzja agencji Moody's o obniżeniu ratingu Polski nie będzie miała "potencjału dramatu" - uważa prezes NBP Marek Belka, który na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP pytany był o sugestie w sprawie możliwego obniżenia ratingu Polski przez tę agencję.

Polska częściej zasilana wiatrem i słońcem

W 2015 r. w Polsce o 18. proc. wzrosła moc zainstalowana OZE, przede wszystkim w elektrowniach wiatrowych; ponad trzykrotnie wzrosła też moc w elektrowniach słonecznych - wynika z opublikowanego w środę raportu RWE Polska.

500 tys. wniosków online o 500 zł na dziecko. Uwaga na błędy

Ćwierć miliona wniosków o świadczenie z programu 500 plus złożono dotychczas przez internet. 95 proc. z nich - za pośrednictwem banków - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Zaapelował, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję, bo zdarzają się błędy.

Egzamin na prawo jazdy będzie łatwiejszy? Odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na placu manewrowym. Instruktorzy są za - pisze "Rzeczpospolita". Do tych doniesień odniosło się Ministerstwo Infrastruktury. Jak poinformował wiceminister Jerzy Szmit, "resort obecnie analizuje propozycje przedstawione przez środowisko instruktorów nauki jazdy, decyzje dotyczące zmian w przepisach jeszcze nie zapadły".

Panama Papers w Polsce. Jest reakcja Ziobry i Szałamachy

Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków Panama Papers - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl wynika, że polska prokuratura wszczęła już śledztwo ws. polskich wątków afery.

PiS i prezydent zajmą się wsią. Eko-żywność ze wsparciem

Polskie rolnictwo powinno znajdować się pod opieką państwa - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Podkreślił, że w wysokiej jakości żywności należy upatrywać szans rozwoju naszego rolnictwa.

RPP pozostawiła stopy bez zmian. To sprzyja gospodarce

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowano w komunikacie po zakończonym dwudniowym posiedzeniu. RPP podtrzymuje ocenę, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja gospodarce.

Agenci CBA wkroczyli do Kulczyk Holding i Ciech SA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do spółek Kulczyk Holding oraz Ciech SA oraz do mieszkań byłego prezesa Ciech SA Dariusza Krawczyka i byłego wiceprezesa tej spółki - poinformował TVN24 BiS Piotr Kaczorek z CBA. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu SA, które prowadzi prokuratura.

Dokumenty w weekend w TVN24 BiS

W weekend na antenie TVN24 BiS jak zwykle nie zabraknie ciekawych dokumentów. Zabierzemy widzów m.in. do Australii, Grecji i Francji. Opowiemy, czym jest crowdfunding i jak wygląda życie w ogarniętej wojną Syrii.

Jeśli inwestować, to w Polsce. Warszawa liderem regionu

Polska nadal pozostaje liderem Europy Środkowej i Wschodniej w oczach inwestorów, choć znacząco pogorszyła się ocena jej stabilności politycznej i przewidywalności gospodarczej - wskazuje ogłoszony we wtorek raport grupy IGCC. Polska nie jest też już postrzegana jako kraj taniej siły roboczej.

Szara strefa pochłania polskie PKB. Tracimy miliardy złotych

Zwiększenie popularności płatności elektronicznych i ograniczenie płatności gotówkowych mogą się przyczynić do znacznego obniżenia szarej strefy. Wzrost bezgotówkowych transakcji płatniczych w Polsce o 100 proc. doprowadziłby do spadku szarej strefy o 2,3 proc. PKB i do wzrostu dochodów sektora finansów publicznych o ok. 7 mld zł – wynika z raportu EY.

Miała być zmiana. Ale zostaje po staremu

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek biuro prasowe PGE GiEK. W ub. tygodniu podawane były informacje, że Żurka ma zastąpić b. sołtys podopolskiej miejscowości Brzezie Tomasz Gabor.

Ukłon w stronę frankowiczów. Dwa banki zmieniają politykę

Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami; banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK - poinformował Urząd we wtorkowym komunikacie.

Przesyłanie recept e-mailem. Czy bezpieczne?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie nowych rozwiązań prawnych dotyczących przesyłania recept drogą mailową.

Kuczyński: Moody's nie obniży nam ratingu, ale perspektywę

- Wśród ludzi zajmujących się tymi sprawami jest jakiś konsensus, że Moody's obniży perspektywę w najgorszym przypadku, a nie obniży ratingu - prognozuje w TVN24 BiS Piotr Kuczyński. Decyzję agencji poznamy 13 maja br. W poniedziałek Moody's oceniła, że "kryzys konstytucyjny w Polsce zwiększa ryzyko polityczne i może psuć klimat inwestycyjny".