Jak będą wyglądały nasze miasta? "Zmiany rozłożone na lata"

Żuchowski: ponad 3 tys. uwag do Kodeksu urbanistyczno-budowlanegosxc.hu

Ponad 3 tys. uwag wpłynęło już w trwającym procesie konsultacji społecznych projektu ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany – poinformował w poniedziałek w Katowicach wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Jak relacjonował, uwagi dotyczą różnych kwestii: od definicyjnych, „związanych z dwoma-trzema słowami w konkretnych sformułowaniach”, po analizy, „w którym systemie jakieś rozwiązania nie zafunkcjonują”.

Zmiany są potrzebne

- Sporo uwag jest wypracowanych, merytorycznych. Pokazują one, że ludzie przeczytali to (projektowane rozwiązania - red.), starają się zrozumieć istotę zmian, co więcej - czują, że te zmiany są potrzebne i pokazują, że jeszcze coś warto dopisać - ocenił Żuchowski. - Będziemy starali się wszystko, co możliwe, wprowadzić, aby system mógł zafunkcjonować tak (…), że później będzie można stwierdzić: nie udało nam się rozwiązać wszystkich problemów, bo nigdy żadnym dokumentem ich nie rozwiążemy, ale rozwiązaliśmy te podstawowe w takim i takim zakresie – na tym nam bardzo zależy - zadeklarował wiceminister.

Ponad 3 tys. uwag

W poniedziałek w Katowicach odbyło się kolejne z rozpoczętej 24 października serii spotkań konsultacyjnych w terenie związanych z pracami nad Kodeksem. Cykl podsumować ma 16 grudnia konferencja w Warszawie.

- Tam wskażemy, które uwagi przyjęliśmy, których uwag z takich czy innych względów nie możemy przyjąć, które jeszcze pozostaną do rozstrzygnięcia. Na dziś mamy już ponad 3 tys. uwag - podał w poniedziałek Żuchowski. Rozpoczynając konsultacje MIB deklarowało, że chce uchwalenia Kodeksu w 2017 r. Wtedy przepisy mogłyby wejść w życie stopniowo – z uwagi na liczbę ok. 120 ustaw, których dotknie Kodeks - od 1 stycznia 2018 r. Przepisy wprowadzające mają zawierać szereg regulacji dostosowujących, które pozwolą na dostosowanie do nowego stanu prawnego.

Zmiany rozłożone na lata

- Zmiany będą rozłożone na lata. (…) Na pewno nie będą to zmiany ad hoc – z vacatio legis trzy-, czteromiesięcznym. Jeżeli uda nam się to (Kodeks – red.) uchwalić w 2017 r., będzie perspektywa (jego – red.) wejścia w życie z rocznym vacatio legis – i potem dalszych zmian - powiedział w Katowicach wiceszef MIB. - Po to jest właśnie ta dyskusja, aby m.in. jasno sobie ustalić, kiedy będziemy gotowi na nowy system, że nie ma ciśnienia, aby robić zmiany dla zmian, tylko żeby robić takie, które poprawią dzisiejszy stan rzeczywistości i dadzą jednocześnie czas na przygotowanie – zarówno administracyjno-instytucjonalne, ale również mentalne ludzi - zadeklarował. - Te zmiany, które będzie można wprowadzić najszybciej, związane z pewnym stosowaniem przepisów lub ich niestosowaniem, będziemy wprowadzali możliwie szybko, ale to też z perspektywą co najmniej roku vacatio legis. Kolejne zmiany - w dalszych perspektywach, ale to mówimy o latach, a nie miesiącach - zastrzegł Żuchowski.

Wyłożyć mankamenty na stół

Wiceszef MIB wskazał, że kluczową kwestią w pracach nad Kodeksem jest refleksja nt. złego działania obecnego systemu. Wskazał na problem liczby instytucji biorących udział w procesie decyzyjnym, w kontekście np. obecnego systemu planowania przestrzennego, braku jasnej granicy między kompetencjami urzędnika, inwestora i projektanta. - Wyłożenie sobie wszystkich mankamentów dzisiejszego systemu na stół i pokazanie instrumentów, którymi chcemy je wyeliminować, może dać – myślę – dobre rozwiązanie w postaci wspólnej autorefleksji (…), a dopiero wówczas dopracowania wszystkich mechanizmów, co po czyjej stronie leży - (…) żeby ludzie wiedzieli, co wolno i gdzie wolno, a czego nie wolno i dlaczego - przekonywał wiceminister.

"Robimy swój teren"

Wskazał, że część rozwiązań zmierza ku dokładnemu określeniu kompetencji instytucji, w tym samorządów. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wprowadzenie spojrzenia na kwestie przygotowania i realizacji inwestycji z punktu widzenia strategii rozwoju samorządów, a także szerszego dialogu ze społeczeństwem. Intencją jest również zmiana sposobu planowania przestrzennego przez samorządy - „aby podejść do rozwoju kraju bardziej systemowo niż na zasadzie: robimy swój teren”.

Jaka powierzchnia mieszkań?

Odpowiadając w poniedziałek na pytania dziennikarzy o wcześniejsze sygnały dotyczące możliwych zmian przepisów określających minimalny metraż mieszkań Żuchowski poinformował, że projekt rozporządzenia ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pod koniec ub. tygodnia został przekazany do konsultacji międzyresortowych. - Pozostajemy przy określeniu minimalnej powierzchni mieszkań na bazie uwag z konsultacji publicznych. Okazuje się, że dzisiaj zejście z wymogu minimalnej powierzchni mieszkań jest nieoczekiwane z punktu widzenia społeczeństwa. Jak się okazuje także projektanci nie do końca są w tym momencie przygotowani, aby pozostawienie takie wolnej amerykanki nie spowodowało, że tak powiem, budowania "mikroskopów" pod naciskiem inwestorów - powiedział wiceszef MIB. Uściślił, że w rozporządzeniu pozostaną zapisy dotyczące minimalnej powierzchni – na bazie uwag z konsultacji, a także rozwiązań funkcjonujących w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz: Eksperci o programie Mieszkanie plus (Film z 28.09.2016)

Eksperci o programie Mieszkanie plus
Eksperci o programie Mieszkanie plusTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl