Z kraju

Z kraju

GUS: w II kwartał 2015 PKB wzrósł o 3,3 proc. rdr

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku – wynika ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt był zgodny z podanym wcześniej przez GUS tzw. szybkim szacunkiem PKB.

Przedsiębiorcy boją się współpracy z nowicjuszami

Złe opinie krążące w internecie na temat firmy lub też brak jakikolwiek opinii oraz krótki okres prowadzenia działalności - to najczęstsze powody nieufności przedsiębiorców do nowych kontrahentów – wynika z badań Rzetelnej Firmy.

Podatek obrotowy kontra CIT

Coraz więcej przedsiębiorców jest za rezygnacją z podatku od firm CIT i zastąpieniem go daniną od obrotu, pisze "Gazeta Wyborcza".

VAT zostaje po staremu

Rząd nie zdecyduje się na wyborczy prezent w postaci wcześniejszej obniżki podatku VAT, twierdzi "Puls Biznesu", powołując się na informatora z resortu finansów.

Emeryturę daj sobie sam

W pierwszym półroczu br. aż o 16 proc. wzrosła liczba indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, na które dokonano wpłat, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego.

Superpomocy dla frankowiczów nie będzie. Koszty przewalutowania kredytów "pół na pół"

Senacka komisja budżetu i finansów rekomenduje, by koszty przewalutowania kredytów frankowych pół na pół poniosły banki i frankowicze. Tym samym komisja zaleca, by ustawa przyjęta przez Sejm zmieniła brzmienie i wróciła do pierwotnej postaci. W wersji uchwalonej przez Sejm 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów we frankach miały ponosić banki. Głosowanie w izbie wyższej ma odbyć się na posiedzeniu, które rozpocznie się 2 września.

Polska ma chrapkę na Azję. "To stworzy dla nas nowe możliwości"

Członkostwo Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) będzie miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju współpracy z Azją, a bank stworzy nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw - zgodzili się w czwartek przedstawiciele MSZ, resortu finansów oraz PAIiIZ.

Prezes Kompanii Węglowej zrezygnuje ze stanowiska?

Prezes Kompanii Węglowej (KW) Krzysztof Sędzikowski rozważa złożenie rezygnacji ze stanowiska w związku z przeciągającym się procesem poszukiwania inwestorów dla Nowej Kompanii Węglowej (NKW) - poinformowała w czwartek agencja Reutersa, powołując się na dwa źródła znające sprawę.

Banki straszą polski rząd ws. franków. "Ryzyko przegranej w tym sporze jest duże"

Kolejne zachodnie banki przesyłają polskim władzom listy z ostrzeżeniami dotyczącymi ustawy frankowej. Grożą pozwami, jeśli zostanie ona przyjęta w formie, którą zaproponował Sejm. Zdaniem mec. Piotra Schramma z kancelarii Gessel, polskie władze w przypadku skierowania sprawy do międzynarodowych trybunałów, miałyby małą szansę na zwycięstwo.

Spór o ustawę frankową. "Będę prosił o pozostawienie jej w tym kształcie"

- Będę prosił senatorów o pozostawienie ustawy w tym kształcie, bo dopiero teraz jest ona korzystna dla kredytobiorców - zapowiedział Wincenty Elsner, poseł SLD. Zdaniem Krystyny Skowrońskiej, posłanki PO, racjonalny ustawodawca musi "rozważyć normę konstytucyjną i sprawiedliwość rozwiązania, które proponuje". - Komitet stabilności finansowej zajął stanowisko, że to zagrożenie dla systemu - przypomniała. W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów.

Sawicki: ze stanu klęski nic dodatkowego dla rolników nie wynika

- Ze stanu klęski nic konkretnego i dodatkowego dla rolników oraz konsumentów by nie wynikało - podkreślił minister rolnictwa Marek Sawicki. Jak przyznał straty w wyniku suszy szacowane są obecnie na "niewiele ponad 1 mld zł". - Rząd udzieli pomocy, natomiast nie zrekompensuje wszystkich strat, bo zwyczajnie budżetu na to nie stać - stwierdził minister. Rząd na pomoc rolnikom przeznaczy 450 mln zł, które mają być wypłacane od 10 października.

Ustawa frankowa pod lupą Senatu. Dzisiaj posiedzenie komisji

W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów. - Na pewno będziemy zmierzali do tego, by istotnie zmienić propozycje sejmowe - zapowiadał szef komisji Kazimierz Kleina z PO. Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem rekomendacja komisji dla całej izby przywrócenia pierwotnych zapisów ustawy, zmienionych na początku sierpnia przez Sejm.

Polska węglem stoi. I tak ma być do 2050 roku

Węgiel kamienny i brunatny pozostaną podstawowymi paliwami dla energetyki - wynika z zaprezentowanej w środę w resorcie gospodarki "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Elektrownia atomowa wg niej ma ruszyć do 2029 roku. Dokument jest obecnie poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Czeka nas kolejna fala górniczych strajków? "Rząd zrobił nas w ciula"

Od września regionalne centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję mającą informować o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa. Od października ma zostać wznowione pogotowie protestacyjno-strajkowe. - Nie będziemy już rozmawiali ze stroną rządową bo tak, jak nie negocjuje się z terrorystami, tak nie rozmawia się z oszustami - powiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

"Nie daj się zrobić w słupa". Resort finansów ostrzega przed grupami przestępczymi

Przestępcy wykorzystują coraz więcej ludzi, jako tzw. słupy, aby wyłudzić podatek VAT - podaje Ministerstwo Finansów. Dlatego resort zainicjował kampanię "Nie daj się zrobić w słupa", przestrzegającą przed wplątaniem się taką działalność. W całym kraju coraz więcej osób kuszonych jest z pozoru atrakcyjnymi propozycjami. Zazwyczaj są to ludzie ubodzy, w potrzebie, poszukujący dorywczej lub stałej pracy.