Z kraju

Z kraju

Pracodawcy: Polska powinna wrócić do ustawy Wilczka z 1988 r.

Uproszczenie prawa gospodarczego, by "możliwie zbliżyć je do tzw. ustawy Wilczka z 1988 r.", uproszczenie prawa podatkowego i obniżenie kosztów pracy to postulaty Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z raportu o warunkach prowadzenia biznesu w Polsce w 2015 r.

Nowy wiceprezes BGK

Rada Nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego powołała Włodzimierza Kocona na stanowisko wiceprezesa zarządu BGK i pierwszego zastępcy prezesa zarządu - poinformował bank we wtorkowym komunikacie. Powołanie nastąpiło na wniosek ministra infrastruktury i budownictwa.

Miałeś lecieć z lub do Brukseli? Sprawdź, co z Twoim połączeniem

- Zakładamy, że naszych pasażerów na lotnisku Zaventem nie ma - przekazał w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki po porannych zamachach w Brukseli. Pasażerowie lotu z Warszawy do Brukseli zostali przekierowani do Düsseldorfu. Lot powrotny został odwołany podobnie jak inne loty polskiego przewoźnika zaplanowane na wtorek i środowy poranek.

Prezydent podpisał ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Zmianę sposobu ustalania składek banków na Bankowy Fundusz Gwarancyjny z rocznego na kwartalny przewiduje nowelizacja ustawy o BFG, którą w poniedziałek, jak informuje kancelaria prezydenta, podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowela dostosowuje polskie prawo do norm unijnych.

Belka bez ważnego stanowiska. "To już jest pozamiatane"

Jeżeli chodzi o moją kandydaturę na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) to nic z niej nie wyjdzie. To już jest pozamiatane - powiedział w TOK FM prof. Marek Belka. Według niego szefem banku zostanie obecny prezes, Brytyjczyk Suma Chakrabarti. - Jak już duży kraj coś weźmie, to już nie odda - tłumaczył prezes NBP.

Stadion Śląski w budowie. Wkrótce rozstrzygnięcie ważnego przetargu

W najbliższych dniach samorząd woj. śląskiego chce rozstrzygnąć przetarg na roboty kubaturowe na Stadionie Śląskim - związane z przygotowaniem pomieszczeń obiektu. Wkrótce mają też zapaść decyzje ws. ewentualnego zwiększenia, za ok. 35 mln zł, walorów komercyjnych stadionu.

MŚ: do połowy roku propozycja opłat za korzystanie z wody

Do połowy roku ma być gotowy projekt nowego Prawa wodnego, w tym propozycje opłat za korzystanie z wody – powiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Dodał, że opłaty będą wyważone tak, aby motywować do racjonalnego korzystania z wody.

Przegląd prasy. Inwigilacja przechodzi do sieci

Służby mniej interesują się naszymi danymi telekomunikacyjnymi, za to cztery razy częściej niż wcześniej sprawdzają, co robimy w internecie. Wzrosła radykalnie liczba wniosków do usługodawców internetowych np. Google, Facebook – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Odra znów popłynie. Jest apel

Za przygotowaniem dokumentacji związanej z przygotowaniem prac umożliwiających większe wykorzystanie potencjału Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz za podwyższeniem jej parametrów żeglugowych do co najmniej IV klasy drogi wodnej opowiedzieli się radni woj. śląskiego.

Straty w zasiewach zbóż i rzepaku. Przez niskie temperatury

Średnio w kraju straty w zasiewach zbóż ozimych przekroczyły 10 proc., w przypadku rzepaku sięgają 25 proc. Najmniej strat odnotowano w województwach południowych oraz południowej i środkowej części Wielkopolski - informuje Instytut Upraw, Nawożenie i Gleboznawstwa.

Produkty rolne tanieją. Ale są wyjątki

W lutym br. w porównaniu ze styczniem br. odnotowano w skupie, jak i w obrocie targowiskowym spadek cen większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen skupu kukurydzy oraz żywca wieprzowego i drobiowego - poinformował w poniedziałek GUS. Najbardziej potaniała pszenica.

Bank DNA powstał na Śląsku. "Dla czystych tkanek"

Bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka powstał w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dotąd udało się zebrać m.in. próbki niedźwiedzi, antylop i wilków.

Wolna niedziela możliwa w Polsce. "Pracownicy nie boją się zwolnień"

- Dzisiaj pracownicy nie boją się wolnej niedzieli, nie boją się zwolnień z tego tytułu - mówił w TVN24 BiS Alfred Bujara z "Solidarności". Z kolei Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności apelował do rządzących do ustalenia jasnej strategii. - Bardzo dobrze byłoby, gdyby rząd w końcu się zdecydował, w którym kierunku idzie. Przed chwilą mieliśmy propozycję dodatkowego opodatkowania w soboty i niedziele - stwierdził Andrzej Gantner. - Nie można i opodatkować i zakazać -przypominał.

Ile zachwytów, tyle kontrowersji. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Uberze

Zaczynali jako elitarna usługa w San Francisco - czarne limuzyny, kierowca pod krawatem, eleganckie logo aplikacji. Dziś Uber jest dostępny w prawie 400 miastach na świecie, a celem firmy jest stanie się alternatywą dla metra, autobusu czy pociągu. Nie wszystkim jednak taki rozwój się podoba, protestują głównie taksówkarze, którzy twierdzą, że aplikacja odbiera im klientów i nie płaci lokalnych podatków. Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Uberze.

Wyższa kwota wolna od podatku trafiła do zamrażarki. "Trzeba ją w mądry sposób fazować"

Kwota wolna od podatku jest "cały czas na śmiesznym poziomie". Powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona na poziom co najmniej 8 tys. zł - mówił w sierpniu ub.r. prezydent Andrzej Duda. Mimo jednak zwycięskich wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość, prezydencki projekt trafił do sejmowej zamrażarki. A zapędy Dudy studzi Ministerstwo Finansów, które ma inny pomysł na realizację wyborczej obietnicy.