Inwestycje w nieruchomości, rodzinna firma i oszustwa podatkowe - nowy prezydent-elekt USA Donald Trump wykorzystywał wiele sposobów na gromadzenie gigantycznego majątku. I choć w ostatnich miesiącach jego wartość znacząco spadła, republikanin po zwycięstwie w wyborach nie musi martwić się o finansową przyszłość. Wartość jego majątku szacowana jest na 3,7 mld dolarów.
Nowo wybrany prezydent USA Donald Trump jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.
We wrześniu br. "Forbes" wycenił jego kapitał na 3,7 mld dolarów, co pozwoliło Trumpowi uplasować się na 156. miejscu na liście amerykańskich bogaczy.
W ciągu roku jego fortuna zmalała jednak o 800 mln dolarów. Aż 18 z 28 posiadanych nieruchomości straciło przez ostatnie 12 miesięcy na wartości.
Hotelowy zarobek
Młody Trump zaczął budować swoje bogactwo dzięki darowiźnie ojca. Gdy rozpoczynał studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Pensylwanii, jego majątek wart był około 1 mln dolarów. Inwestycje w nieruchomości szybko zaczęły przynosić zyski. Pod koniec lat 70. XX wieku sfinansował renowację hotelu Grand Hyatt na Manhattanie. Był to początek biznesowej ekspansji.W 1983 r. developer ukończył Trump Tower, szklany 58-piętrowy wieżowiec przy 5. Alei, mieszczący biura jego firmy i luksusowe apartamenty.
Do innych najbardziej znanych przedsięwzięć Trumpa na Manhattanie należy poza tym zakup słynnego hotelu Plaza, za 400 milionów dolarów oraz budowa kompleksu apartamentowców nad rzeką Hudson.
W latach 80. Trump zainwestował w kasyna w Atlantic City w stanie New Jersey, które wkrótce popadły w finansowe kłopoty, a najbardziej znane z nich Trump Taj Mahal, zostało ostatecznie zamknięte w tym roku. Inwestor zręcznie wykorzystywał jednak amerykańskie ustawy o bankructwie, kilkakrotnie uzyskując od sądu ochronę przed wierzycielami, renegocjując długi i zachowując część udziałów w kasynach.
Rodzina w komplecie
W czasie prowadzonej kampanii wyborczej Donald Trump pochwalił się rezydencją, zamieszkiwaną także przez jego żonę i syna. Apartament wykończony w całości marmurami znajduje się przy Fifth Avenue w Nowym Jorku. O wystrój wnętrz zadbał jeden z najbardziej cenionych na świecie projektantów.
Nowy prezydent USA może poszczycić się także liczną rodziną. Jego pozostałe, dorosłe dzieci z pierwszego małżeństwa, zasiadają w zarządzie firmy The Trump Organisation. Włada ona siecią hoteli, kasyn i apartamentowców, ulokowanych w Nowym Jorku oraz Chicago.
Donald Trump obecnie związany z Melanią był wcześniej dwukrotnie żonaty. Rozwód z czeską modelką Ivaną Zelničkovą po 13 latach małżeństwa kosztował go 14 milionów dolarów, 45-pokojową rezydencję i apartament w Trump Plaza. Kolejny, sześcioletni związek z Marlą zakończył się wypłatą 1 mln dolarów i wypłatą alimentów na utrzymanie córki Tiffany.
W blasku gwiazd
Jednym z największych sukcesów biznesowych Trumpa są jego pola golfowe w USA i innych krajach. W zeszłym roku przyniosły mu one 382 miliony dolarów dochodu. Gorzej powiodły mu się próby wejścia na rynek lotniczy – linie Trump Shuttle wkrótce zbankrutowały. Nie udały się też inwestycje w sporcie – zakupy klubu futbolu amerykańskiego Buffalo Bills i organizacja wyścigu kolarskiego Tour de Trump (co miało być odpowiednikiem Tour de France) okazały się fiaskiem.
Lepiej powodzi się Trumpowi w show-businessie. Od 1996 roku miliarder jest właścicielem firm organizujących konkursy piękności: Miss Uniwersum, Miss USA i Miss Nastolatek USA. W 2003 r. telewizja rozpoczęła emisję jego reality show pt. The Apprentice (Czeladnik), w którym zawodnicy rywalizują o wysokie stanowisko w firmie Trumpa, a on po kolei eliminuje kandydatów, wygłaszając swoje słynne: „You are fired!" (Jesteś zwolniony). Trump, który jest producentem i sam występuje w swoim programie, został uhonorowany gwiazdą na „chodniku sław” w Hollywood.
Podatki nie do zapłacenia
Trump kreuje się na najwybitniejszego w USA biznesmena i mistrza zawierania umów handlowych – napisał na ten temat bestseller „Art of the Deal” - ale wielu ekspertów uważa go przede wszystkim za mistrza autoreklamy i sztuki wykorzystywania prawa do swoich celów. Niedawno okazało się, że w 1995 r. uzyskał rekordową ulgę podatkową w wysokości 916 milionów dolarów, ponieważ w poprzednich latach poniósł równe tej kwocie straty, a według kodeksu podatkowego w USA można je potem odpisywać w ratach od podstawy podatków dochodowych. Dzięki temu przez 18 lat w ogóle nie płacił federalnych podatków dochodowych, chociaż odprowadzał do fiskusa podatki inne – stanowe, od sprzedaży i od nieruchomości. Trump odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych, twierdząc, że zrobi to dopiero po ukończeniu ich audytu. Utrudnia to m.in. ustalenie, jakie są jego prawdziwe dochody i stan jego majątku. Sam podaje liczbę 10-11 miliardów dolarów jako wartość swoich aktywów. Bardziej wiarygodne wydają się szacunki „Forbesa” - 3,7 miliarda – i Bloomberga – 3 miliardy dolarów.
Inne kontrowersje związane z biznesową działalnością „The Donalda” - jak nazywają go z przekąsem jego krytycy – to sprawa jego fundacji i „uniwersytetu”. Donald J. Trump Foundation jest fundacją charytatywną, wspierającą m.in. szpitale, organizacje policji i weteranów, ale w czasie kampanii prezydenckiej kandydata media dopatrzyły się naruszania przez nią przepisów stanu Nowy Jork, gdzie jest zarejestrowana. Trump University, z kolei, organizował kursy handlu nieruchomościami, pobierając od ich uczestników do 35 tysięcy dolarów. Część z nich uznała, że uzyskiwane szkolenie nie jest warte płaconych funduszy, i pozwała Trumpa do sądu o oszustwa. Sprawa nadal się toczy.
Zobacz. Ameryka wybrała. Donald Trump 45. prezydentem:
Autor: PMB/gry / Źródło: PAP, Forbes, hollywoodtake.com, dailymail.com