Tech
Partner serwisu

Nowy rekord prędkości. Ten samochód to prawdziwy potwór

Amerykańska firma Hennessey Performance, która specjalizuje się w modyfikowaniu sportowych aut rożnych marek, obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji nie było jednak tortu, szampana i konfetti. Zespół tego przedsiębiorstwa zamiast siedzieć i poklepywać się po plecach, wolał pobić rekord prędkości wśród samochodów z nadwoziem typu kabriolet.

Deska inna niż wszystkie. Na niej wzbijesz się na trzy kilometry

We Francji odbywają się testy Flyboardu, za pomocą którego można poruszać się w powietrzu. Testy deski odbywają się na razie nad wodą i na niezbyt wysokim pułapie, ale producenci zapewniają, że Flyboard potrafi wzbić się na wysokość trzech kilometrów i lecieć z prędkością 150 km/h. Paliwa, które przechowywane jest w specjalnym plecaku wystarczy na 10 minut lotu.

Fabryka aut w Gliwicach przyspieszyła produkcję

Gliwicka fabryka Opla liczy w tym roku na wyprodukowanie ok. 150 tys. samochodów modelu Astra piątej generacji. W związku z dużym popytem na ten wytwarzany w Gliwicach od jesieni zeszłego roku model, zakład zwiększył zatrudnienie i przyspieszył proces produkcyjny.

Facebook na wojennej ścieżce ze Snapchatem. Kolejny cios

Facebook Messenger uruchomił w ubiegłym tygodniu kilka funkcji, wśród których jedna jest bardzo bliska użytkownikom Snapchata. Chodzi o możliwość skanowania kodów, które pozwala na dodawanie innych osób do znajomych. To nie pierwszy raz, kiedy Snapchat jest inspiracją dla Facebooka, choć portal technologiczny The Next Web ujmuje sprawę dosadniej i nazywa postępowanie koncernu z Menlo Park "kradzieżą".

Linia produkcyjna DNA. "Tak wygląda fabryka przyszłości"

Czeka nas kolejna rewolucja przemysłowa? Uniwersytet w Londynie otworzył laboratorium za 2 mln funtów, którego celem jest stworzenie linii produkcyjnej DNA. W całym przedsięwzięciu chodzi o przekształcenie żywej tkanki w leki, szczepionki, a nawet w biopaliwa. - Tak wygląda fabryka przyszłości. Będziemy tu wytwarzać leki i chemikalia na podstawie molekuł. Współpracujemy z naukowcami w wielu dziedzinach - np. w petrochemii. Nasze badania pomogą także środowisku naturalnemu - przekonuje prof. Paul Freemont z Centrum Biologii Syntetycznej. Teraz, gdy tradycyjny przemysł znajduje się w dołku, zarówno biotechnologia, jak i inne dziedziny nowoczesnej nauki mogą okazać się szansą na sukces zarówno dla poszczególnych firm, jak i całych państw. Materiał „Świata Technologii”.

Kosmiczne domy prawie gotowe. Tak będziemy mieszkać za 50 lat?

Domy bez podłogi? To możliwe, tyle że w kosmosie. Naukowcy NASA przekonani o tym, że wkrótce ludzie będą osiedlać się na Marsie, zintensyfikowali prace nad budowaniem kosmicznych mieszkań ze specjalnych, lekkich materiałów. Znajdują się tam m.in. pomieszczenia do spania, mające intrygujące rozwiązania. Zanim udamy się na spoczynek, śpiwory należy przymocować do ściany - w przeciwnym razie w trakcie snu możemy... odlecieć. Nad głowami zainstalowana jest też siatka, która służy do poruszania się w stanie nieważkości. Znajdzie się nawet specjalny ogródek ze sztucznie uprawianymi roślinami. Tak jak w każdym, tradycyjnym domu jest i okno. Widok za nim dość statyczny - gwiazdy i gwiazdy. Materiał programu "Świat o czwartej".

Karabiny maszynowe i wyrzutnie rakiet. Broń kupisz nawet na Facebooku

Facebook, WhatsApp oraz inne media społecznościowe stają się nową platformą sprzedażową dla ludzi, którzy chcą kupić broń w na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej - wynika z badań przeprowadzonych przez instytuty badawcze - Small Arms Survey oraz Armament Research Services.

Zamiast elektrowni atomowej, fabryka Tesli. Francja kusi Elona Muska

Francuzi zachęcają Elona Muska, by to właśnie u nich otworzył swój europejski oddział fabryki elektrycznych aut Tesla. Zakład miałby stanąć w miejscu najstarszej elektrowni atomowej w kraju, która wkrótce zostanie zamknięta. Pomysłodawczynią rozwiązania jest minister energii Ségolene Royal, która rozmawiała już osobiście z Muskiem. - Nie powiedział "nie" - oświadczyła minister w rozmowie z Agence France Press.

Młodzi, kreatywni i wreszcie bez kompleksów. Polacy tworzą start-upy i chcą podbijać świat

- Przestaliśmy mieć kompleksy. Polacy myślą o aplikacjach, które nie będą sprzedawane czy używane tylko w Polsce, ale również na całym świecie - twierdzi Krzysztof Malicki, ekspert ds. nowych technologii. Jedną z takich osób jest 21-letnia Karolina Demiańczuk, twórczyni służącej do szybkiego umawiania spotkań aplikacji Spontime, czy Mateusz Mach, który jeszcze przed maturą stworzył „Five” - komunikator dla osób niesłyszących. Choć są dopiero na początku swojej drogi, interesują się nimi inwestorzy - także z Doliny Krzemowej, a ich pomysły wyceniane są na miliony dolarów. Materiał programu "Polska i Świat".

To was zaskoczy! Filmowe gadżety w "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny - historie"

Czego fani mogą spodziewać się po pierwszym spin-offie kosmicznej sagi? W sieci pojawił się już zwiastun filmu "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny-historie" dający przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na dużym ekranie. - Pojawia się coraz więcej rzeczy na planie, które są odniesieniem do starych „Gwiezdnych wojen”: dynamiczne i namacalne X-wingi i ich piloci, szturmowcy, ich walki uliczne oraz pola bitew, maszyny kroczące, AT-AT, droidy - wymieniali Paweł Zadrożny oraz Paweł Łęczycki ze Star Wars Artistic Team. Do studia TVN24BiS przybyli w towarzystwie jednego z bohaterów, który pojawił się w ostatniej części - "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" - BB-8.

FBI odblokowało iPhone'a zamachowca. Ale z nowszymi modelami jest problem

Szef Federalnego Biura Śledczego (FBI) James Comey poinformował, że kierowana przez niego agencja nie jest w stanie złamać zabezpieczeń w nowszych smartfonach z tego koncernu. Kilka dni temu FBI włamało się do iPhone'a 5C, należącego do jednego ze sprawców ataku terrorystycznego w San Bernardino.