Tech
Partner serwisu

"Kierowcy Ubera są pracownikami firmy". Orzeczenie, które wstrząśnie branżą?

Kierowcy Ubera są pracownikami firmy, a nie tylko użytkownikami internetowej aplikacji - stwierdziła Kalifornijska Komisja Pracy. Według niej Uber "uczestniczy w każdym aspekcie swojej działalności". A to może oznaczać dla amerykańskiej firmy znaczny wzrost kosztów działalności, bo będzie musiała opłacać np. składki na ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne. To może odbić się także na innych firmach, które opierają swoją działalność na tzw. sharing economy, czyli wypożyczaniu dóbr innym - samochodów czy mieszkań.

Pesa i PKP Intercity prezentują nowe dziecko. Oto siedem faktów o Darcie

Polski pendolino, czyli pociąg Dart wyprodukowany przez bydgoską Pesę ma dziś przejść specjalny test na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Skład będzie testować PKP Intercity, które zamówiło 20 takich pociągów. Zgodnie z zapowiedziami ma on wyjechać na tory pod koniec tego roku. Oto kilka podstawowych informacji o tym pociągu.

Świnie nie lubią rocka. Sprawdzili to w Krakowie

W ośrodku naukowym na obrzeżach Krakowa trwają badania słuchu muzycznego świń. Pracownicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sprawdzają, jak świnie reaguje na różne gatunki muzyki. Dwa razy dziennie, po każdym karmieniu, świnie przez piętnaście minut słuchają muzyki z głośników. Jak dotąd ustalono, że lepsze mięso mają te, które przebywają w towarzystwie muzyki klasycznej niż rocka.

Ogromne, nowoczesne i piękne. Paryskie targi lotnicze to tylko przykrywka dla gigantycznych kontraktów

Na paryskim lotnisku Le Bourget pojawiło się 2260 wystawców z 47 krajów. Odbywające się tam pokazy dronów, odrzutowców, myśliwców, czy samolotów pasażerskich, to jednak tylko tło dla wielkiego biznesu. Już pierwszego dnia Boeing podpisał bowiem kontrakty na bagatela 14,5 mld dolarów, Airbus załapał się zaś na 5 mld. Swój sukces odnieśli również Pakistańczycy, których myśliwce znalazły pierwszych zagranicznych nabywców. Co ciekawe, dwa lata temu sam francuski Airbus zarobił na paryskich targach 39,3 mld dolarów.

Dart wkrótce ruszy na polskie tory. Zobacz, jak prezentuje się polskie pendolino

Produkowany przez bydgoską Pesę pociąg Dart pokonał podczas czerwcowych testów granicę 200 km/godz. Producent z Bydgoszczy zapewnia, że w pojazdach zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania. 20 składów bydgoskiego producenta zamówiło już w zeszłym roku PKP Intercity. Pierwszy pociąg zabierze pasażerów już w grudniu. PKP zapłaci za pociągi ponad 1,3 mld złotych. Pojazdy mogą rozpędzić się do 250 km/h. W czwartek pociąg zostanie oficjalnie zaprezentowany. Zobacz, unikalny materiał z testów.

Samoloty na całym świecie latają na polskich częściach

Na paryskim lotnisku Le Bourget trawa 51. międzynarodowy salon lotniczy. Obok światowych graczy zobaczyć tam można też Polaków - intensywnie promuje się Podkarpacie i Rzeszów, który reklamuje Dolinę Lotniczą. Zobaczyć można także polski samolot typu odrzutowego. Na miejscu był wysłannik TVN24 Maciej Sokołowski.

Rosyjskie dane muszą zostać w kraju. "To będzie kosztować 6 mld dolarów"

Nowe prawo nakazujące firmom przechowywać dane rosyjskich użytkowników w kraju może kosztować 5,7 mld dolarów (lub 0,27 proc. rosyjskiego PKB) jeszcze w tym roku - pisze "The Moscow Times", powołując się na badania European Center for International Political Economy (ECIPE). Może też w dłuższej perspektywie zagrozić wydajności.

600 kilometrów w pół godziny. Hyperloop ma być konkurencją dla samolotów i kolei

Elon Musk - właściciel takich firm jak SpaceX czy Tesla - coraz poważniej myśli o uruchomieniu futurystycznego środka transportu - Hyperloop. Musk zdecydował właśnie o zbudowaniu specjalnego toru do testów. Jeśli jego koncepcja weszłaby w życie oznaczałoby to powstanie liczącej się konkurencji dla samolotów i super szybkich pociągów. Dla tradycjonalistów pozostają: samochód sterowany smartfonem oraz rower wspomagany komputerowo. Materiał "Świata technologii" TVN24 BiŚ.

Wielkie lotnicze show we Francji. Giganci walczą o kontrakty

Podniebna walka na samoloty oraz duże pieniądze. Na paryskim lotnisku Le Bourget trwają największe na świecie targi lotnicze. - Być może kontrakty i pieniądze są tutaj najważniejsze. To, co oglądamy, wszystko jest na sprzedaż i te kontrakty rzeczywiście są zawierane - powiedział Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 Biznes i Świat. Embraer chwali się, że podpisał już umowy na sprzedaż 85 samolotów różnym światowym liniom lotniczym. Dotąd takich danych nie podali jeszcze konkurenci z Airbusa i Boeinga. Targi, na których prezentowane są najnowsze maszyny cywilne i wojskowe, potrwają do 21 czerwca. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Wielkie lotnicze show we Francji. Polski "kieszonkowy odrzutowiec" podbije rynek?

- Polska słynie z produkcji lotniczej, mamy już trzy doliny lotnicze - powiedział Sebastian Gościniarek, partner w BBSG, który był gościem "Otwarcia dnia". Dzisiaj we Francji startują największe na świecie targi lotnicze, które odbywają się na lotnisku Le Bourget 51. Polska firma Flaris zaprezentuje swój innowacyjny "kieszonkowy odrzutowiec".

Drony wlatują na polski rynek. Zrób "prawo jazdy" i zarabiaj nawet kilka tysięcy złotych dziennie

Nawet 4 tys. złotych dziennie - na taką stawkę może liczyć operator drona. Wcześniej musi jednak przejść przez kosztujące nawet 12 tys. złotych szkolenie, zdać specjalny egzamin i kupić drogi sprzęt. Taka inwestycja może jednak szybko się zwrócić, bo na młodym rynku firm świadczących takie usługi wciąż szybciej przybywa klientów, niż konkurencji. Jak zostać operatorem drona?

"Opłaty roamingowe nie mają żadnego sensu"

Opłaty roamingowe w Unii Europejskiej powinny zostać zniesione jak najszybciej - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Jurand Drop. Ministrowie telekomunikacji państw UE uznali, że są gotowi poprzeć zniesienie opłat za roaming, lecz nie za wszelką cenę.

Inteligentna dzielnica powstaje w Helsinkach. "Mieszkanie tu jest jak eksperyment"

W Helsinkach powstaje eksperymentalna dzielnica. Kalasatama to projekt inteligentnego miasta. - Mieszkanie tutaj ma wiele plusów. Lubię testować różne rozwiązania. Zautomatyzowane mieszkanie pozwala mi na sterowanie różnymi urządzeniami z poziomu smartfona. Mogę włączać i wyłączać czajnik oraz sterować światłem. Kontroluję też wielkość zużycia wody. Wiem, ile czego zużywam. Mogę to oddzielnie monitorować. To zmienia moje nawyki - mówi Maria Kulse, która mieszka w Kalasatamie od trzech miesięcy.

Boeing jak myśliwiec. "Taki start normalnie nie jest osiągalny"

Samolot pasażerski prawie jak myśliwiec, czyli Boeing 787 Dreamliner i akrobacje przed zbliżającym się wielkimi krokami AirShow w Paryżu. Za sterami Dreamliera zasiedli eksperci od dynamicznego pilotażu. Jak ocenił pilot Oskar Maliszewski, taki "performance nie jest osiągalny dla samolotu rejsowego - zatankowanego i z pasażerami na pokładzie". Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Uber ma chrapkę na Chiny

Amerykańska firma Uber, kojarzący pasażerów z kierowcami za pomocą aplikacji na smartfony, poinformował o planach wielkiej ekspansji w Chinach. Tylko w tym roku zamierza zainwestować w tym kraju miliard dolarów.

Twitter ma nowego szefa. Bo serwis nie zarabiał

Dick Costolo po niemal 5 latach zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego (CEO) serwisu społecznościowego Twitter. Od 1 lipca popularnym na całym świecie mikroblogiem pokieruje jeden z jego założycieli Jack Dorsey.

Samochód szuka dziur. Nowy system uchroni przed uszkodzeniami

Konstruktorzy pracujący dla brytyjskiej marki samochodowej Jaguar Land Rover testują nowoczesne rozwiązanie wspomagające jazdę. To elektroniczny system, który skanuje przestrzeń przed poruszającym się autem w poszukiwaniu dziur w drodze. Kiedy uda mu się zlokalizować nierówność nie tylko zaalarmuje kierowcę o niebezpieczeństwie, ale także prześle informację do innych pojazdów oraz służb drogowych.