Tech

Tech

Polak zaprojektował kort pod wodą. "Chcemy zamieszkać na Księżycu, musimy okiełznać głębiny morskie"

Polak - Krzysztof Kotala - stworzył projekt kortu tenisowego zanurzonego pod wodą, który wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie. Kotala obecnie jest w fazie poszukiwań inwestora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), który mógłby zrealizować przedsięwzięcie. - Trzeba zadać sobie pytanie, czy zanim chcemy wybrać się na Marsa i zamieszkań na Księżycu nie powinniśmy wcześniej w jakiś sposób okiełznać głębiny morskie - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Kotala.

Polska staje się regionalnym liderem IT. A konflikt rosyjsko-ukraiński nam w tym pomaga

Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT – donosi "Puls Biznesu". Konflikt rosyjsko-ukraiński wywiera ogromny wpływ na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej mówi się o polskich produktach eksportowych, dla których z powodu rosyjskiego embarga trzeba szukać nowych rynków zbytu. Konsekwencje dotyczą także np. usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem.

Apple pozywa rosyjskie firmy. Wyrosło za dużo jabłek

Apple pozywa rosyjski sklep internetowy za naruszenie praw autorskich - informuje "The Moscow Times". Amerykański gigant domaga się od czterech rosyjskich firm i administratora strony łącznie 320 tys. dolarów. Wszyscy mieli niezgodnie z prawem wiązać swoją działalność ze sklepem internetowym APL-MSK.

Tesla sprzedaje używane samochody. Przez internet

Tesla już oficjalnie sprzedaje swoje samochody przez internet - pisze “Business Insider”. W ofercie jest Model S - samochody używane, po leasingu, nawet o kilkadziesiąt tysięcy dol. tańsze niż nowe auta firmy. W ten sposób firma chce dotrzeć do nowych klientów.

Polacy chętniej sięgają po limuzyny, samochody sportowe i kabriolety

- Rośnie zainteresowanie najdroższymi, niszowymi kategoriami samochodów osobowych, tj. największymi autami rodzinnymi z segmentu E, limuzynami z segmentu F oraz samochodami sportowymi i kabrioletami - mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce. W pierwszym kw. 2015 roku wartość produkcji sprzedanej producentów motoryzacyjnych wyniosła 32,1 mld zł, tj. o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

PZL Mielec został "zmuszony, aby przemówić". Kontrowersje dot. przetargu na śmigłowce dla armii

Mocna wymiana zdań pomiędzy Ministerstwem Obrony a zakładem PZL Mielec po decyzji o wyborze do dalszych testów śmigłowca Caracal, a odrzuceniu m. in. produktu mieleckich zakładów. "MON zawsze cenił i szanował władze PZL Mielec i zatrudnianych przez nią pracowników. (…) W sprawie decyzji o niezakwalifikowaniu do testów weryfikacyjnych maszyny oferowanej przez Mielec zawsze podnoszono jedynie kwestie merytoryczne. Nigdy nie starano się w sposób celowy i świadomy deprecjonować osiągnięć mieleckiego zakładu i jego załogi" - podkreśla resort.

Audi chwali się dobrymi wynikami. I ogłasza duże inwestycje

Niemiecki koncern motoryzacyjny ogłosił w poniedziałek, że w pierwszym kwartale 2015 r. sprzedał na świecie ponad 438 tys. nowych samochodów. Od stycznia do marca tego roku firma osiągnęła przychód ze sprzedaży w wysokości ponad 14,6 mld euro.

Facebook przejmie kontrolę nad Trzecim Światem? Daje darmowy internet, ale będzie go ściśle nadzorował

"Lepszy świat potrzebuje lepszego internetu. Lepszy internet potrzebuje wszystkich" - takie hasło przyświeca Facebookowi w niesieniu technologicznego kaganka do krajów rozwijających się. Tak przynajmniej deklaruje gigant. Właśnie uruchamia platformę z darmowym dostępem do internetu. Mają z niej korzystać ci, którzy do tej pory byli odcięci od globalnej sieci. Problem w tym, że ich cyfrowy świat będzie zawężony do tego, co udostępni im Facebook.

Uber nielegalny. Sąd nakazał konfiskatę samochodu

Sąd policyjny w Brukseli skazał w poniedziałek kierowcę korzystającego z aplikacji Uber za oferowanie usług przewozu osób bez wymaganych licencji. Mężczyzna stracił samochód. To pierwsze tego typu orzeczenie w stolicy Belgii.

Rewolucja energetyczna w twoim domu? Tesla będzie produkować baterie dla mieszkań i firm

Tesla pokazała długooczekiwane przez rynek baterie - ważące 100 kg i o pojemności 10 kWh i 7 kWh, można zawiesić je na ścianie. Ten nowatorski produkt ma zrewolucjonizować rynek energetyki odnawialnej - jest brakującym ogniwem mogącym sprawić, że produkcja zielonych urządzeń wystrzeli. A także zmieni nasze przyzwyczajenia i obniży rachunki za prąd o 25 proc. Szef Tesli Elon Musk powiedział, że celem firmy jest "fundamentalna zmiana sposobu, w jaki świat korzysta z energii i to na ekstremalną skalę".

Przejdź się po centrum handlowym i przyszłym mieszkaniu. Wirtualna rzeczywistość wkracza do biznesu

Wirtualna rzeczywistość wkracza do codziennego życia. Dzięki nowoczesnym okularom można odwiedzić centrum handlowe, czy sprawdzić, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie w przyszłości. Firmy w Polsce zaczynają wykorzystywać wirtualną technologię do zdobywania nowych klientów w realnej rzeczywistości. - Pierwszą branżą, która zaczęła ją masowo stosować to ta związana z nieruchomościami. Dzięki niej możemy przenieść potencjalnego najemcę do wnętrza budynku - powiedział Piotr Baczyński, prezes firmy Immersion.

Elektryczne i inteligentne samochody zbyt drogie. "To wciąż ułamek rynku"

Alternatywne modele napędzania pojazdów oraz trend do wyposażania samochodów w inteligentne komponenty nie zmienią w najbliższych latach rynku motoryzacyjnego, jednak są początkiem długiego procesu innowacji, który z pewnością zmieni naszą cywilizację - twierdzą prelegenci konferencji Electronic Vehicles 2015, która odbywa się obecnie w Berlinie.

Wydrukuj sobie elektronikę. Czeka nas era "miniaturyzacji i minimalizacji"

Układy elektroniczne, panele słoneczne, czujniki, wyświetlacze - to tylko przykładowe produkty, które już wkrótce będą wytwarzane w technologii druku cyfrowego - przewidują eksperci. A to pozwoli na spadek kosztów, przyśpieszenie produkcji i miniaturyzację końcowych produktów. Średni roczny wzrost tego rynku w perspektywie 2015-2025 szacowany jest na 8,6 proc.

Problemy z Apple Watch. Wada kluczowego elementu opóźnia dostawy?

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma ograniczyć dostępność nowego produktu - ujawnił “The Wall Street Journal” . Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych już zegarków, które miały trafić do klientów w czerwcu.

Facebook przyjazny dla małego biznesu. Pomoże w promocji

Facebook ogłosił w środę, że będzie pomagać małym firmom w promowaniu swej działalności na portalu społecznościowym. Jednocześnie poinformowano, że swoje konta na Facebooku ma obecnie ok. 40 mln małych przedsiębiorstw; w czerwcu 2014 r, było ich 30 mln.

Samochód sam powiadomi o wypadku. Obowiązkowo już za trzy lata

PE przegłosował przepisy, które zapewniają że od końca marca 2018 r. nowe samochody sprzedawane w UE będą musiały mieć zamontowane urządzenie eCall, automatycznie powiadamiające centrum ratownicze o wypadku. Wg KE wdrożenie systemu może uratować życie 2,5 tys. osób rocznie.

Skąd się wziął tweet, który pogrążył Twittera?

Akcje Twittera na amerykańskiej giełdzie potaniały wczoraj o niemal 20 proc. Wszystko ze względu na przeciek wyników kwartalnych firmy. Jak do niego doszło? Odpowiedzialna jest za to mało znana firma Selerity - informuje Business Insider. - To była całkowicie publiczna informacja - mówi Ryan Terpstra, prezes Selerity.

Brytyjczycy rozpoczynają produkcję grafenu na skalę przemysłową

Cambridge Nanosystems otworzyła w angielskim Cambridge nowy zakład produkcyjny grafenu. Możliwości ośrodka pozwolą na wytwarzanie grafenu na skalę przemysłową - firma deklaruje, że jest gotowa dostarczać rocznie na rynek pięć ton tego materiału o najwyższej jakości.