Tech

Tech

Gigabajty danych sieciowych z wypowiedziami internautów i artykułami prasowymi stają się dziś bazą m.in. dla oceny preferencji wyborczych. Analiza sympatii politycznych przy użyciu Big Data może dostarczyć bardziej precyzyjnych wyników, niż klasyczne sondaże. To także źródło wiedzy dla spółek giełdowych i miejsca pracy przyszłości.

Od niedawna część użytkowników widzi na swojej osi czasu dokładne statystyki dotyczące swoich postów. Chodzi o dane pokazujące nie tylko ilość "lajków" i udostępnień, ale też liczbę wyświetleń zamieszczonej przez siebie treści.

Działanie Ubera, aplikacji pozwalającej na rezerwację przejazdów samochodowych za pomocą telefonu komórkowego, jest zgodne z prawem - orzekł w piątek sąd, rozpatrujący pozew złożony przez Transport for London (TfL), operatora londyńskiej komunikacji miejskiej.

Wrzesień był 25. miesiącem z rzędu, w którym rosła sprzedaż samochodów w Europie - poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA. Rejestracja nowych aut wzrosła o 9,8 proc. do 1,39 mln samochodów. Polacy kupili we wrześniu 27 tys. 255 nowych pojazdów (wzrost o 15,7 proc. rdr.)

Co potrafią obecne roboty? Jak wyglądają najnowsze osiągnięcia z dziedziny robotyki? Tego można było się dowiedzieć podczas nocy robotów w Moskwie. Robonight jest technologicznym wydarzeniem roku, skierowanym do dzieci i dorosłych, przedstawicieli nauki i biznesu. Daje także możliwość zaprezentowania najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Określenie "nowoczesna droga" nabiera nowego znaczenia. Trasa zaprojektowana przez Francuzów służy bowiem nie tylko do jazdy, ale także do gromadzenia energii słonecznej. Jej powierzchnię tworzą specjalne fotowoltaiczne ogniwa, grubość każdego z nich nie przekracza kilku milimetrów, ale jak zapewniają projektanci odpornością dorównują asfaltowej nawierzchni. Co najważniejsze, solarna droga będzie służyła nie tylko kierowcom, ale także żyjącym w ich pobliżu mieszkańcom.

Niemal 2,5 mln samochodów wezwał do warsztatów w Niemczech Volkswagen. To pokłosie skandalu spalinowego, w którym ujawniono, że producent manipulował oprogramowaniem mierzącym poziom emisji spalin w autach z silnikiem diesla. Koncern chciał dokonywać zmian na życzenie klientów, ale na to nie zgodził się regulator rynku. Z kolei w całej Europie naprawa ma dotyczyć 8,5 mln samochodów.

"Obok mnie w kawiarni siedziała rodzina. Mało rozmawiali. Ojciec i dwie córki mieli swoje telefony. Matka nie miała swojego lub postanowiła go odłożyć. Patrzyła w okno smutna i samotna w towarzystwie swojej własnej rodziny". Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia niesamowitej sesji zdjęciowej.

Tesla, producent elektrycznych samochodów, wypuści dzisiaj aktualizację oprogramowania dla swoich pojazdów, który wprowadza tryb autopilota. Dzięki niemu Model S i nowy model X będą mogły same jechać, zmieniać pas oraz dostosowywać prędkość w zależności do natężenia ruchu drogowego.

Toyota zobowiązała się do wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych do 2050 roku. To tylko jeden z celów postawionych przez japoński koncern. Wśród nich jest też zwiększenie do 2020 roku sprzedaży samochodów hybrydowych do 1,5 mln sztuk rocznie.

Co najmniej 30 menedżerów niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen było zamieszanych w manipulacje wynikami pomiarów emisji spalin w silnikach Diesla - podał w środę na stronie internetowej tygodnik "Der Spiegel", powołując się na badania śledczych. - Ta liczba jest całkowicie bezpodstawna - powiedział agencji Reutera rzecznik niemieckiego producenta w siedzibie koncernu w Wolfsburg.

PepsiCo, jeden z największych koncernów spożywczych na świecie, wypuści w przyszłym tygodniu na rynek swojego smartfona - poinformował chiński serwis Weibo. Urządzenie o nazwie Pepsi P1 ma być dostępne wyłącznie w Państwie Środka.