Tech

Tech

- W Polsce jesteście w świetnym momencie, aby tworzyć nowy rozdział gospodarki cyfrowej. I macie nasze pełne wsparcie – mówił w piątek na Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce wiceprezes Google Nicklas Lundblad. Zaznaczył, że w Google pracuje blisko 100 inżynierów z Polski. Według niego dzisiaj za dużo uwagi poświęce jest danym, liczbom i wykresom, a mniej uczeniu się i obserwowaniu tego, co się dzieje.

Tegoroczna nagroda James Dyson Award powędrowała do twórców kasku rowerowego z papieru - podaje BBC. Choć wykonany został on z nietypowego dla tej materii tworzywa, wynalazek chroni cyklistów tak samo, jak klasyczne zabezpieczenia.

Z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie 3,5 godziny - to zapowiadane osiągi nowego samolotu ponaddźwiękowego, który ma być następcą legendarnego Concorde'a. Sponsorem inwestycji jest ekscentryczny miliarder Richard Branson, który zapowiedział, że chce mieć w swojej flocie 10 takich samolotów. - To jest dobry pomysł, ale problem leży w technologii i oswojeniu się załóg w pilotowaniu samolotu naddźwiękowego - mówi ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Pilot liniowy Jakub Benke nie ma wątpliwości, że loty ponaddźwiękowy powrócą. - Myślę jednak, że jeszcze długo nie będzie to dominująca forma transportu lotniczego - dodał zwracając uwagę m.in. na wysokie koszty paliwa i duży hałas.

Rosyjska służba nadzoru w sferze łączności Roskomnadzor poinformowała w czwartek, że wysłała dostawcom internetu nakaz zablokowania serwisu LinkedIn. Tłumaczy, że w ten sposób wprowadza w życie decyzję sądu mającą na celu ochronę danych osobowych użytkowników.

Od czwartku klienci pierwszych polskich banków dostaną do ręki nowy sposób płacenia smartfonem. Google uruchamia usługę Android Pay, która ma uzupełnić, a być może w dużej mierze zastąpić, bankowe karty i aplikacje do płacenia – pisze "Gazeta Wyborcza".

Do milionów użytkowników Facebooka i Google'a docierały nieprawdziwe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w USA. Obydwie firmy przyznają, że badają sprawy i już podjęły działania, by wyeliminować nieprawidłowości. Amerykańskie media sugerują, że fałszywe przekazy pojawiające się w serwisie i wyszukiwarce wywołały dezorientację wyborców i wręcz wypaczyły wynik głosowania. O szczegółach w programie "24 Godziny" opowiadał Michał Sznajder.

Rozładowany tablet czy telefon to koszmar niejednego z nas. Innowacyjna ławka studentów z Politechniki Śląskiej pomoże jednak rozwiązać ten problem. Zasilana energią słoneczną ławka jest bowiem również ładowarką. Być może ich większą liczbę kupią władze Gliwic, na razie jej wynalazcy świętują wygraną w konkursie "Mój pomysł na biznes". Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Samsung Electronics Co. Ltd. za 8 mld dolarów przejmie spółkę Harman International Industries Inc, producenta sprzętu audio. Południowokoreański koncern chce ograniczyć w ten sposób swoją zależność od spowalniającego rynku smartfonów.

- MON zaznaczyło kilka obszarów, które chciałoby doinwestować. To nie tylko ludzie, to nie tylko cyberarmia, ale również technologia, która pozwala i atakować, i się bronić - mówił w TVN24BiS Sebastian Małycha, prezes Media Recovery w odniesieniu do zapowiedzi resortu obrony, które w poprawionym Planie Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego uwzględniło także "działania w cyberprzestrzeni", na które ma zamiar wydać miliard złotych.

Rozrywka, film 360 i marketing – to trzy dziedziny w których obecnie najczęściej wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość (VR). W przyszłości zarówno VR, jak i rozszerzona rzeczywistość (AR), mogą być wykorzystywane na szerszą skalę np. w medycynie czy wojskowości – mówi Maciej Zasada, organizator festiwalu UNIT9 VR Challenge.

- Nie ma tlenu w tabletkach, prawidłowe oddychanie jest kluczową sprawą dla naszego zdrowia - twierdzi prof. Andrzej Kukwa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. Olsztyńscy naukowcy zbudowali analizator przepływu powietrza, który pokazuje, jak oddychamy. Zostanie on zaprezentowany na targach innowacji medycznych w Brukseli.

Automatycznie zaprogramowane boty generowały treści, które wspomagały wizerunki kandydatów w walce o prezydencki urząd w Stanach Zjednoczonych. Incydent dotyczy zarówno Clinton, jak i Trumpa, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku tego drugiego było ich znacznie więcej. Wręcz można by odnieść wrażenie, że Twitter kocha Trumpa - donosi portal mashable.com.

Groźby, materiały propagujące nienawiść i przemoc seksualną, prześladowanie lub nękanie innych osób - m.in na te treści nie ma miejsca na Facebooku. Po tym jak zamknął on konta narodowców, sprawdzamy, co możemy publikować w serwisie, a za co grozi nam blokada. Jak się okazuje, czasami przez nieumyślne działanie możemy narazić się na poważne problemy.