Tech

Tech

Phishing, czyli podszywanie się pod osobę lub instytucję w celu wyłudzania informacji albo kradzieży tożsamości, był najczęstszą metodą stosowaną przez cyberprzestępców w 2016 roku - wynika z corocznego raportu CERT Polska.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zrównać kierowców Ubera z taksówkarzami. Projekt ustawy, która przewiduje, że wszyscy świadczący usługi przewozu będą musieli posiadać licencję, trafić ma w maju pod obrady rządu - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.

11 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Polin miała miejsce doroczna konferencja technologiczna Fujitsu World Tour 2017. Jej tegorocznym hasłem było “Human Centric Innovations. Digital Co-creation”. To z jednej strony demonstracja podejścia firmy do technologii, które zakłada że tworzone przez firmę innowacje mają adresować wyzwania stojące przed człowiekiem i służyć ludzkim potrzebom. Z drugiej - podkreśla że opracowywanie rozwiązań i innowacji w wydaniu firmy jest procesem współtworzenia w porozumieniu z klientami. Firma wsłuchuje się w ich potrzeby, poszukuje rozwiązań wspólnie z nimi, a technologie cyfrowe służą wdrożeniu najlepszego wypracowanego rozwiązania.

Szybciej i taniej - tak już wkrótce mogą podróżować pasażerowie małych samolotów. Ma tak się stać dzięki pomysłowi amerykańskiej firmy Zunum Aero, która pracuje nad projektem maszyn hybrydowych. To rozwiązanie podobne do tego, które dziś stosowane jest przez producentów samochodów. Startup pozyskał właśnie potężne wsparcie w postaci nawiązania współpracy z firmami JetBlue i Boeing.

Wyścig na prędkość rozpoczęty na dobre. Hyperloop zbliża się wielkimi krokami, a firmy pracujące nad rewolucyjnym środkiem transportu zwarły szyki i jak najszybciej chcą wysłać ludzi w podróż z prędkością 1200 kilometrów na godzinę. Jedna z linii ma połączyć Wiedeń i Budapeszt, a podróż pomiędzy stolicami Austrii i Węgier ma trwać nieco ponad 10 minut. Materiał z programu "Pokaż nam świat".

Serwis społecznościowy Twitter pozywa rząd USA. Chce w ten sposób zablokować rządowy wniosek o ujawnienie danych jednego z użytkowników, krytykującego w sieci działania administracji Donalda Trumpa.

Cały świat mówi o fenomenie polskich gier. Ostatnie lata to pasmo sukcesów rodzimych twórców elektronicznej rozrywki. A za sukcesami przyszły ogromne pieniądze. Ta branża to jeden z bardziej perspektywicznych rynków pracy - trend zauważyło nawet państwo polskie, które daje twórcom miliony złotych w ramach konkursów. Ile można zarobić przy produkcji cyfrowych przygód? Pracownicy chwalą sobie dobre pensje i wysokie podwyżki.

Sprzedam rocznie udziały w Amazonie za około miliard dolarów i wykorzystam je do inwestycji w Blue Origin - zapowiedział jeden z najbogatszych ludzi świata Jeff Bezos. Celem szefa Amazonu jest zaoferowanie lotów pasażerskich w kosmos i obniżenie ich kosztów, nad czym pracuje już miliarder Elon Musk. - Podejście inżynieryjne jest nieco inne, ale myślimy bardzo podobnie - stwierdził Bezos.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 roku wyniósł 2,4 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) wobec 2,6 procent PKB w 2015 roku - podał w poniedziałek we wstępnej informacji Główny Urząd Statystyczny. Deficyt polskich finansów publicznych w 2016 roku był najniższy od 2007 roku.

Zespół z Polski znalazł się w finale konkursu na stworzenie kapsuły Hyperloop, czyli bardzo szybkiego kolejowego transportu. Dzięki niemu podróż z Warszawy do Wrocławia może trwać tylko 23 minuty. Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata, w finale znalazły się 24. Kolejny, decydujący etap, odbędzie się już latem, a polska ekipa zbiera teraz konieczne fundusze. Konkurs organizuje firma SpaceX należąca do miliardera Elona Muska.

"Obserwujemy początki nowej kampanii e-mailowej mającej na celu wymuszanie okupu. Przestępcy, nazywający sami siebie Polish Stalking Group, rozsyłają wiadomości e-mail z żądaniem wpłaty w ciągu 24 godzin tysiąca złotych na portfel bitcoinowy" - przestrzega na swojej stronie CERT Polska. Eksperci apelują, by nie usuwać wiadomości, tylko zgłosić sprawę na policję.

Naukowi doradcy Komisji Europejskiej ocenili w wydanych rekomendacjach, że Unii Europejskiej pilnie potrzebuje wspólnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Ich zdaniem należy między innymi poprawić koordynację pracy służb w walce z przestępczością komputerową we Wspólnocie.