Meksyk

Meksyk

- Układ niskiego ciśnienia, który unosi się nad meksykańskim półwyspem Jukatan, może w ciągu najbliższych 48 godzin przerodzić się w tropikalny cyklon – podali w niedzielę przedstawiciele amerykańskiego National Hurricane Center.

W meksykańskim zoo w Puerta Vallarta urodziły się tygrysie pięcioraczki. Opiekunowie z dumą zaprezentowali swoich nowych podopiecznych. Koty urodziły się w dniu, w którym huragan Jova wszedł na ląd.

Jova, cyklon szalejący na wodach Pacyfiku, zabił czterech Meksykanów, zalał główny port i podtopił kilka miast. Pod wodą znalazły się też główne meksykańskie kurorty na zachodnim brzegu, gdzie w środę uderzył żywioł.

Potężny huragan Jova, który utworzył się i rósł w siłę nad wschodnim Pacyfikiem, nieco osłabł. Wciąż jednak ma duże szanse na to, żeby stać się najpotężniejszym huraganem w Meksyku od 40 lat. Władze przygotowują się na jego uderzenie, do którego ma dojść we wtorek - zamykają porty, otwierają schroniska i liczą pieniądze na pomoc ofiarom.

Nie jeden, a dwa huragany nawiedzą w przyszłym tygodniu zachodnie wybrzeże Meksyku. Irwin i Jova, aktualnie burza tropikalna, mogą wypędzić turystów z popularnych kurortów.

Oficerowie marynarki wspólnie z dziećmi zgromadzili się na plaży w Salina Cruz w stanie Oaxaca w Meksyku, żeby wypuścić na wolność tysiące maleńkich żółwi oliwkowych zagrożonych wyginięciem.

Tropikalna burza Nate zbliża się na południowo wschodnie wybrzeże Meksyku. Jest coraz silniejsza. W sobotę prawie rozwinęła prędkość, która pozwalałaby ją nazwać huraganem pierwszego stopnia.

Wulkan Popocatépetl, położony 60 km od stolicy Meksyku, obudził się. Po serii lekkich wstrząsów ziemi, wyrzucił z siebie chmurę gazów, popiołu i pary wodnej.

Porwane domy i zniszczone drogi. Potężne zwrotnikowe opady deszczu spowodowały w ciągu zaledwie dwóch dni powódź w stanie Oaxaca na południu Meksyku. Przed wodą ucieka 40 tysięcy ludzi.

Huragan Arlene, jak dotąd jeden z najsilniejszych i najgroźniejszych w tym sezonie, spowodował śmierć 22 osób w Meksyku, zniszczył linię wybrzeża, połamał wiele drzew, poprzewracał domy. Zdjęcia satelitarne pokazują też, że utworzył też kilka nowych jezior.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna Meksyku i Stanów Zjednoczonych poszukuje siedmiu rozbitków, którzy zaginęli po wywróceniu się łodzi rybackiej. Do katastrofy doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Morzu Corteza podczas jednej z ostatnich burz pozostałych po huraganie Arlene. Ratownicy pierwszego dnia po tragedii znaleźli jedną ofiarę.

Pierwsza tropikalna burza w północnej części Oceanu Atlantyckiego, Arlene, zaczyna powoli wchodzić na ląd. Dziś rano przyniosła obfite opady deszczu i porywisty wiatr w północno-wschodniej części Meksyku.

Nad Zatoką Meksykańską utworzyła się pierwsza w tym sezonie burza tropikalna w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Może zagrozić instalacjom naftowym w tym rejonie.

Beatriz nie jest już huraganem. Wiatr zdecydowanie osłabł i aktualnie można ją określić mianem burzy tropikalnej. Żywioł nie zagraża już popularnym ośrodkom turystycznym i portom rybackim na zachodnim wybrzeżu Meksyku.

Beatriz, to już drugi w tym sezonie huragan, który uformował się niedaleko wybrzeży Meksyku. Miejscowe władze ostrzegają przed jego dzisiejszym atakiem.