Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Saudyjska rodzina królewska wspierała Al-Kaidę w przygotowaniach do zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku - twierdzi były współpracownik Osamy bin Ladena skazany na dożywocie za udział w ataku z 11 września 2001 roku. Mężczyzna zeznaje w procesie przeciwko Arabii Saudyjskiej przed amerykańskim sądem.

Saudyjskie władze zdecydowały się po raz drugi odłożyć wykonanie sesji biczowania blogera, który został skazany za promowanie liberalizacji w skostniałym królestwie. W piątek Raif Badawi miał otrzymać po raz drugi 50 batów. Według wyroku sądu powinien być biczowany co tydzień i otrzymać łącznie tysiąc uderzeń.

Niemcy wstrzymały na razie wszelki eksport broni do Arabii Saudyjskiej z powodu zbyt niestabilnej sytuacji w tamtym regionie – twierdzi niedzielna gazeta „Bild am Sonntag” („BamS”), powołując się na nieokreślone bliżej źródła rządowe.

Śmierć króla Abd Allaha nastąpiła w delikatnych czasach dla Arabii Saudyjskiej, kluczowego sojusznika USA. Królestwo zmaga się ze skutkami spadku cen ropy, zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego i rosnącymi wpływami Iranu na Bliskim Wschodzie - pisze "Foreign Policy".

Ma 79 lat, trzynastu synów i za sobą pół wieku rządzenia saudyjską stolicą, którą z pustynnego miasta zamienił w pełną zagranicznych inwestycji metropolię z wieżowcami. Nowy król Arabii Saudyjskiej, Salman, zapowiada kontynuację polityki poprzednika, ale podobno jest jeszcze bardziej postępowy od zmarłego monarchy. Choć wydaje się jedną z najbardziej przygotowanych do rządzenia osobą w państwie, to pojawiają się plotki o jego złym stanie zdrowia. Kim jest nowy król Saudyjczyków?

Dzisiejszej nocy zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Ceny surowca na światowych rynkach wzrosły, ale analitycy uważają, że nie będzie to stały trend. Dziś baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,76 USD, po zwyżce o 1,45 USD.

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł w czwartek wieczorem. Nowym monarchą został jego brat, książę Salman Ben Abd al-Aziz - podała telewizja państwowa w nocy z czwartku na piątek.

Akt terrorystyczny, którego celem są niewinne osoby jest obcy myśli i nauczaniu islamu - zapewniła rzecznika MSZ Iranu Marzija Afgham. Zamach na redakcję "Charlie Hebdo" potępiły też inne muzułmańskie kraje.

Znany w Arabii Saudyjskiej szyicki duchowny, szejk Nimr al-Nimr został skazany na karę śmierci m.in. za nieposłuszeństwo wobec władcy i podważanie jedności narodowej. Rodzina al-Nimra uznała, że wyrok jest niesprawiedliwy, że powinien być łagodniejszy.