Polska i Świat

Polska i Świat

Zmiana zasad w sprawie tablic rejestracyjnych

Warszawiacy będą mogli jeździć na tablicach rejestracyjnych z Poznania - kierowcy z Bydgoszczy, na tablicach toruńskich. Od 31 stycznia kupując samochód z innego powiatu będzie można zachować numer rejestracyjny auta. Kto nie będzie chciał stracić identyfikacji z miejscem zamieszkania, dalej będzie mógł wymienić tablicę, ale oczywiście, nie za darmo. Łukasz Wieczorek.

Walka o elektorat w cieniu afer i zamieszania po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Polski Ład, afera podsłuchowa i Pegasus - komisja w tej sprawie może niedługo powstać. Prawo i Sprawiedliwość ten pomysł próbuje bagatelizować, jak większość afer ze swoim udziałem. Chociaż nie ma teoretycznie kampanii wyborczej – opozycyjni politycy od kilku dni podróżują po kraju i przedstawiają swoje propozycje naprawcze. Barbara Sobska.

Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacji

Mamy trzecią najwyższą inflację w Unii Europejskiej – 8 proc. Eurostat właśnie podał dane za grudzień. Jesteśmy znacznie powyżej europejskiej średniej, która wynosi 5,5 proc. Ulżyć Polakom ma poprawiona tarcza antyinflacyjna 2.0, która wchodzi w życie od 1 lutego, a w niej między innymi zerowy VAT na żywność. Łukasz Łubian sprawdził, co to oznacza w praktyce i czy to pomoże na wszechobecną podwyżkę cen.

Kurator Barbara Nowak i jej lista niepożądanych organizacji

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu czy Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani" znalazły się wśród niepożądanych organizacji Barbary Nowak. Zdaniem kontrowersyjnej kurator stoi za nimi destrukcja społecznych norm i "seksualizacja pod pozorami edukacji". Maria Mikołajewska.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Najgorszy scenariusz przedstawiony na luty mówi o 140 tysiącach zakażonych koronawirusem dziennie. W piątek odnotowano ponad 36 tysięcy nowych chorych. Rządzący wprowadzają zmiany - krótszą, siedmiodniową kwarantannę i testy antygenowe w aptekach. Pracodawcy chcą wpisania powszechnej kontroli certyfikatów covidowych do ustawy, a związkowcy z Solidarności i organizacje pracodawców apelują o powszechne obowiązkowe szczepienia. Aleksandra Kąkol.

Migrantka z Iraku o sytuacji w polskim ośrodku dla cudzoziemców

Kolejna niespokojna noc na granicy Polski z Białorusią, ale granica pozostaje szczelna - tak w czwartek zapewniały polskie służby. Trzy miesiące temu w przygranicznym lesie migrantka z Iraku i jej rodzina spotkała reporterkę "Polski i Świata" Sylwię Piestrzyńską. Kobieta opowiedziała o pobycie w ośrodku i o więziennym rygorze. Dzięki jej relacji mogliśmy dowiedzieć się o warunkach panujących w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Polski Ład a wpływy organizacji pożytku publicznego

Polski Ład i kolejna jego odsłona. Problem będą miały organizacje pożytku publicznego. Apelują o podwyższenie 1 proc. do 1,2 proc., bo zwiększenie kwoty wolnej od podatku zmniejszy wpływy tych organizacji. Kilka milionów Polaków nie przekaże tej darowizny. Wiele fundacji obawia się, że zabraknie środków na pomoc. Karolina Bałuc.

Papież wspiera migrantów uwięzionych na granicy Polski i Białorusi

Papież Franciszek przeznaczył 100 tysięcy euro na rzecz grup migrantów "zablokowanych między Polską a Białorusią" i na pomoc dla Caritas Polska, by "stawić czoło kryzysowi migracyjnemu". Papież pokazuje, że pamięta o kryzysie migracyjnym. Apeluje o solidarność i działanie. Maria Mikołajewska.

Premier ogłasza cyberalert

Po cyberataku na 70 ukraińskich ministerstw, premier Mateusz Morawiecki wprowadził w Polsce cyberalert. Obowiązuje ze względu "na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych". Służby są postawione w stan najwyższej gotowości. Łukasz Łubian.

TK zajmuje się wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał w środę wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który dotyczy kwestii możliwości oceny statusu polskich sędziów przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na razie sprawa nierozstrzygnięta, zarządzono przerwę do wtorku. Dawid Rydzek.