Polska i Świat

Polska i Świat

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w środę wysłał list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W czwartek wydał zaś oświadczenie, w którym zapowiedział, że będzie bronił niezależności Izby, którą bezprawnie naruszyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci skontrolowali w środę gabinet szefa NIK, weszli też do jego mieszkań, a w czwartek mieli odwiedzić mieszkanie jego syna. Opozycja ocenia, że akcja zakrojona na tak szeroką skalę, to wojna na górze, która zaczyna przybierać drastyczne formy. Materiał Jacka Tacika.

Opozycja w działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego wobec szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia nie widzi przypadku - podobnie jak w działaniach prokuratury wobec Tomasza Kaczmarka. Były agent CBA w środę usłyszał kolejne zarzuty - a w czwartek sąd w Białymstoku zadecydował o trzymiesięcznym areszcie. Dla przeciwników partii rządzącej sprawa ma wyłącznie charakter polityczny. Materiał Barbary Sobskiej.

Dudabus ruszył w Polskę, a razem z nim prezydent Andrzej Duda i jego sztab. Mimo słodkiego tłustego czwartku poruszane tematy były mało słodkie. Pierwszego dnia objazdu pojawiły się pytania o szefową sztabu Jolantę Turczynowicz-Kieryłło i jej wywiad, który wzbudził kontrowersje. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Nie będziemy trybikami w systemie represjonowania sędziów - mówią sędziowie sądu dyscyplinarnego w Poznaniu. Odchodzą ze stanowisk, bo ich zdaniem ustawa represyjna ma łamać ich sumienia. Chcą pozostać sędziami, ale nie będą wydawać wyroków dyscyplinarnych po myśli władzy. Materiał Michała Tracza.

Urząd Transportu Kolejowego będzie ścigał kierowców, którzy lekceważą znak "stop" przed przejazdami kolejowymi. Problem jest spory, bo tylko w styczniu na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 17 wypadków, w których zginęło sześć osób. Kupiono już odpowiedni sprzęt, a pierwsze testy będą prowadzone na południu Polski. Materiał Łukasza Wieczorka.

W sztabie wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy znaleźli się między innymi Adam Bielan, Joachim Brudziński i była premier Beata Szydło. Prezydent mówi, że liczy na kulturalną kampanię. Przeciwnicy na twardą, ale nie brudną. Materiał Adrianny Otręby.

Były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego został zatrzymany i przesłuchany. Tomaszowi Kaczmarkowi postawiono zarzuty między innymi prania brudnych pieniędzy. Były agent do winy się nie przyznaje - dla niego sprawa jest oczywista, że to zemsta na polityczne zlecenie za ujawnienie kulis pracy przy operacji dotyczącej willi w Kazimierzu Dolnym. Prokuratura wnioskuje o areszt. Materiał Dawida Rydzka.

CBA najpierw w mieszkaniu Mariana Banasia potem w siedzibie NIK-u. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do gabinetu Mariana Banasia pod jego nieobecność. Najwyższa Izba Kontroli z kolei prowadzi kontrolę w Prokuraturze Krajowej. Politycy opozycji nie mają wątpliwości, że działania nie są przypadkowe. Materiał Jacka Tacika.

Kandydaci ruszają w Polskę, a jednym z tematów stała się onkologia i pytanie, z którym kandydaci na prezydenta będą musieli się zmierzyć. Chodzi o słynne dwa miliardy złotych przeznaczone na telewizję państwową, a nie na pacjentów walczących z nowotworem. Opozycja dalej domaga się prezydenckiego weta. Nie chcąc żyć tylko nadzieją, składa też poprawkę do ustawy budżetowej, mówiąc, że pieniądze na onkologię muszą się znaleźć. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Warszawa wprowadza nowe stawki za wywóz śmieci. Mieszkańcy protestują, bo płacenie ponad tysiąc złotych za rok to dla niektórych kilkusetprocentowa podwyżka. Burzliwa dyskusja na temat śmieci trwa też w Krakowie. Stolica Małopolski szykuje się do podniesienia cen. Materiał Łukasza Wieczorka.

Onkologia staje się głównym tematem kampanii wyborczej. Opozycja chce weta prezydenta Andrzeja Dudy dla prawie dwóch miliardów złotych dla telewizji państwowej. Opozycja chce przekazania tych pieniędzy na onkologię, a minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, jak bardzo wydatki na onkologię rosną. To z kolei nie przekonuje lekarzy i pacjentów stojących w kolejkach. Adrianna Otręba pyta zatem kandydatów na prezydenta o pomysły na polepszenie kondycji polskiej onkologii.

Górnicy dają rządowi czerwoną kartkę - żądają podwyżek i nie godzą się na import rosyjskiego węgla. Protestują w Sławkowie, w miejscu, gdzie trafia rosyjski węgiel. Rząd ma twardy orzech do zgryzienia, bo kryzys w polskim górnictwie narasta, a górnicy zapowiadają, że nie odpuszczą. Materiał Macieja Cnoty.

30-lecie Krajowej Rady Sądownictwa - były uroczystości na Zamku Królewskim, było wiele pochwał płynących z Ministerstwa Sprawiedliwości i wielu nieobecnych, dawnych członków rady, którzy obecnej Krajowej Rady Sądownictwa nie szczędzą słów krytyki. Konkret24 przeanalizował, jak została wybrana nowa KRS. Materiał Dawida Rydzka.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak rozważa wizyty w szkołach. Chce skontrolować zajęcia z edukacji seksualnej - to reakcja na nieobowiązkowe lekcje finansowane przez niektóre samorządy. Pawlak twierdzi, że to działalność bezprawna i na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Dziecka daje rodzicom gotowe rozwiązanie, by nie wyrażać zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Child Alert odwołany. 10-letni Ibrahim jest cały i zdrowy - znajduje się w Belgii pod opieką ojca. Matka chłopca twierdziła, że ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich, ale ostatni wyrok belgijskiego sądu temu zaprzecza. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Ofensywa sił prezydenta Baszszar al-Asada. Syryjska armia przejęła kontrolę nad prowincją Aleppo. Ale to nie koniec walk. Strzały na ulicach i bombardowania słychać w sąsiedniej prowincji Idlib. Setki ludzi opuściło swoje domy, a ci, którzy zostali, starają się odnaleźć normalność. Materiał Patryka Rabiegi.

Polska za światem mobilizuje się przeciwko koronawirusowi, ale w tym czasie nie może tracić z oczu innego zagrożenia – ze zwykłej grypy, na którą jest chorych mnóstwo Polaków. Od września grypę miało dwa i pół miliona osób, a 15 z nich zmarło. Materiał Anny Wilczyńskiej.

W niedzielę podczas gali "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński został wyróżniony tytułem "Człowieka Roku". Kontrowersje wzbudził przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, który był obecny na gali i na stojąco oklaskiwał prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Materiał Michała Tracza.