Polska i Świat

Polska i Świat

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, rodzice sami muszą zorganizować opiekę dla swoich dzieci. Co zrobić z najmłodszymi, czy i kiedy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, a także kogo dotyczy - to wszystko reguluje specustawa. Materiał Macieja Warsińskiego.

Koronawirus dotknął dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Generał Jarosław Mika czuje się dobrze - przebywa w szpitalu w Warszawie. Zaraził się podczas piątkowej narady w Niemczech. Nie wiadomo, czy osoby, z którymi miał kontakt po powrocie do kraju, są poddane kwarantannie. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Liczba zakażonych koronawirusem zwiększa się, a to oznacza, że szpitale muszą być dobrze zabezpieczone i przygotowane na przyjęcie kolejnych chorych. Maciej Cnota sprawdzał jak radzą sobie do tej pory szpitale, czy brakuje maseczek, kombinezonów, sprzętu i co z łózkami dla chorych.

Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ważne jest, by wszyscy stosowali się do zaleceń. Osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać domów, wychodzić po zakupy, a takie przypadki zdarzają się. Od teraz policja będzie sprawdzać, czy warunki kwarantanny są przestrzegane. Materiał Łukasza Wieczorka.

Nie tylko szkoły, przedszkola, czy żłobki będą zamknięte w związku z koronawirusem. Ta decyzja dotyczy też basenów, kin, teatrów, muzeów i wielu innych placówek, które do tej pory było często odwiedzane. Każdy decyzje rozumie, ale klienci pytają, czy ich bilety przepadną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mamy 22 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. We wtorek stwierdzono pięć kolejnych zakażeń - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie jeden we Wrocławiu i kolejny przypadek z województwa lubelskiego. Wśród zakażonych jest między innymi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Materiał Patryka Rabiegi.

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.

O polskiej Izbie Dyscyplinarnej dyskutowano za zamkniętymi drzwiami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W poniedziałek odbyła się rozprawa, a werdykt będzie znany za kilkanaście dni. Materiał Michała Tracza.

Dramatyczne, pełne niepokoju odliczanie trwa. W Polsce do poniedziałku potwierdzono już 17 przypadków koronawirusa, w tym dwa ciężkie.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma złudzeń, że te liczby będą szybko rosły. Na razie na polskiej mapie zakażeń mamy między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków, Ostródę czy Poznań. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Nie pierwszy raz telewizja dostaje pieniądze od rządu i nieraz prezydent się na to zgadzał, ale nigdy nie było wokół tego tyle kontrowersji. Emocje wzbudza nie tylko wysokość dofinansowania, czyli prawie dwa miliardy złotych. Ważny jest także kontekst, który napisała opozycja. Materiał Macieja Warsińskiego.

Szczecin, Wrocław, Ostróda, Zielona Góra - to miasta, w których potwierdzono przypadki koronawirusa w Polsce. W piątek odnotowano cztery nowe zakażenia - oznacza to, że w Polsce już pięć osób choruje na koronawirusa. Materiał Dawida Rydzka.

Jedna z czterech nowych osób, u której stwierdzono koronawirusa w Polsce, zaraziła się od tak zwanego pacjenta zero, czyli pierwszego ujawnionego chorego w Polsce. Podróżowali razem autobusem. Mężczyzna opowiedział o tym, jak wyglądało oczekiwanie na diagnozę i jak przeżywa pobyt w izolacji, a Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze statystyki i przypomina najważniejsze zalecenia chroniące przed koronawirusem. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.