Polska i Świat

Polska i Świat

Świątek awansowała do półfinału Rolanda Garrosa

Iga Świątek znów wygrała na kortach w Paryżu. Pokonała Amerykankę 6:3, 6:2 i zameldowała się w półfinale Rolanda Garrosa, a tym samym sprawia sobie i nam - kibicom - wspaniały prezent z okazji własnych 21. urodzin. Łukasz Łubian.

Komisja Europejska daje zielone światło dla polskiego KPO

Komisja Europejska po ponad roku wydała pozytywną ocenę polskiego KPO. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle unijne pieniądze do Polski popłyną. Czy to oznacza koniec polskiego sporu z Unią Europejską i spełnienie warunków postawionych przez Brukselę? Parząc na przykład sędziego Pawła Juszczyszyna, można mieć wątpliwości. Dawid Rydzek.

Czerwiec miesiącem dumy

Miesiąc dumy obchodzony jest przez osoby LGBTQ+ na całym świecie - ale w Polsce ta duma brzmi dość przewrotnie. O prawo do dumy z bycia sobą w naszym kraju ciągle trzeba walczyć. Pokazują to międzynarodowe rankingi, ale przede wszystkim zwykła codzienność. Dawid Rydzek.

Świątek w ćwierćfinale French Open, Hurkacz wyeliminowany

2 godziny 40 minut - to był długi mecz i ogromne emocje. Idze Świątek nie było łatwo w pojedynku z Qinwen Zheng. Ostatecznie Polka wygrała i to ona zagra w ćwierćfinale Roland Garros. Hubert Hurkacz przygodę na paryskich kortach zakończył już w poniedziałek. Aleksandra Kąkol.

Galopująca inflacja w Turcji

Każdy z nas codziennie przekonuje się w Polsce, co to znaczy galopująca inflacja. W Turcji sięgnęła niewyobrażalnych szczytów. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś oszczędności, próbuje szybko je zainwestować na przykład w nieruchomości - przez to znalezienie w Turcji mieszkania, do zakupu czy nawet wynajmu, graniczy z cudem. Katarzyna Rosiewicz.

Protest głodowy Kurdów z ośrodka w Lesznowoli

Kurdowie z Iraku i Turcji prowadzą już 27 dzień głodówki w ośrodku strzeżonym w Lesznowoli. Mówią, że nie chcą już dłużej być w więzieniu, a właśnie tak nazywają zamknięty ośrodek za wysokim murem z drutem kolczastym, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Niektórzy z nich są tam od dziesięciu miesięcy. Sylwia Piestrzyńska.

Inflacja i problemy z realizacjami umów na budowy dróg

Wygrać przetarg i porzucić przetarg - tak dzieje się coraz częściej, bo wszystko drożeje i to, co zapisano w ofercie szybko przestaje być aktualne. Wykonawcy ekspresówki pod Toruniem choć przetarg wygrali, na podpisanie umowy nie przyszli. Łukasz Wieczorek.

Sejm przyjął prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym

Izba Dyscyplinarna ma zniknąć - prezydencka ustawa trafia do Senatu. Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że do Polski w końcu trafią unijne pieniądze. Spór z Brukselą dotyczy praworządności - nie tylko w Sądzie Najwyższym, ale i w KRS. Tymczasem nowy skład znów wybrali politycy, na jego czele stanęła koleżanka ministra Zbigniewa Ziobry. Maciej Warsiński.

In vitro i problemy Polaków z niepłodnością

Nawet co piąta para w Polsce mierzy się z problemem niepłodności. Lekarze mówią o wielu przyczynach, ale i o szansach na ten upragniony moment - kiedy dziecko przychodzi na świat. Walka o to marzenie w Polsce wymaga siły i pieniędzy. Ministerialny program refundacji in vitro trwał tylko trzy lata. Łatwiej jest w dużych miastach - niektóre samorządy oferują dofinansowanie. Anna Wilczyńska.

Unia Europejska chce walczyć z fałszywymi promocjami

Sklep cenę podwyższa, by chwilę później ogłosić super ofertę - wojnę takim nieuczciwym ofertom wypowiada Unia Europejska. Od soboty, obok promocyjnej ceny, ma się znaleźć informacja o cenie sprzed miesiąca. Nowa dyrektywa ma chronić klientów, ale nie wszystkich, bo Polska nie zdążyła z wdrożeniem przepisów. Aleksandra Kąkol.

W Sejmie podchody do zmian w konstytucji

Dla władzy pretekstem do zmian w konstytucji jest wojna w Ukrainie. Opozycja pozostaje czujna, ale rząd - przynajmniej na razie – nie jest w pełni zdeterminowany. Prace nad zmianami idą powoli. Dawid Rydzek.