Polska i Świat

Polska i Świat

W Polsce na razie nie potwierdzono przypadku zachorowania na koronowirusa - ogłasza minister zdrowia. Minister Łukasz Szumowski apeluje o spokój, a minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wstrzymuje wycieczki i wymiany międzynarodowe - na lotniskach sprawdzany jest każdy, kto przylatuje z zagrożonego rejonu. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Wybrano nowego dyrektora Muzeum POLIN - został nim Zbigniew Stępiński. Poprzedni, mimo że ponownie wygrał konkurs, nie dostał nominacji od ministra kultury. W końcu, by nie eskalować konfliktu, Dariusz Stola zrzekł się stanowiska - odchodząc ujawnił, do czego próbowało go nakłonić ministerstwo, kiedy odpowiadał za muzeum. Materiał Adrianny Otręby.

Prokuratura wystąpiła o uchylenie sędziemu Igorowi Tuleyi immunitetu za to, że nakazał śledztwo w sprawie głosowania PiS w Sali Kolumnowej Sejmu. O tym, czy sędzia starci immunitet, ma zadecydować krytykowana przez sędziego Izba Dyscyplinarna. Sędziów w obronę bierze Senat i rozpoczyna dyskusję nad uchwałą, która ma potępić działania PiS-u w sądownictwie. Materiał Dawida Rydzka.

Jacek Łabuda jest sędzią i członkiem Iustitii, ale kiedyś złamał bojkot sędziów i podpisał listę poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dziś zrobiłby to ponownie, ale mówi o swoich wątpliwościach, upolitycznieniu Rady i zagrożeniu praworządności. To znacząca zmiana frontu, choć do pozostałych sędziów też ma pretensje. To pierwsza taka rozmowa, bo sędziowie podpisani pod listami KRS do tej pory nie chcieli o tym rozmawiać. Materiał Michała Tracza.

Warszawska uchwała krajobrazowa trafi do kosza. Przyjęła ją Rada Warszawy, a unieważnił ją były minister zdrowia, obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Wojewoda twierdzi, że jest za zmianami, ale nie podobała mu się procedura konsultacji. Materiał Macieja Warsińskiego.

Pacjenci, którzy szukali pomocy w szpitalu zakaźnym w Warszawie alarmują, że musieli oczekiwać dziesięć godzin na przyjęcie, bo na oddziale był tylko jeden lekarz. Izba przyjęć odradza przyjazd do placówki, mówiąc, że ludzi jest tyle, że wstrzymuje przyjęcia - a to właśnie do szpitali zakaźnych kierowani są pacjenci z objawami koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Opozycja wzmacnia presję na prezydenta Andrzeja Dudę i dalej stanowczo domaga się weta ustawy zasilającej media państwowe dwoma miliardami złotych. Prezydent decyzję podejmie w trakcie kampanii wyborczej, w której wspierają go koledzy z Prawa i Sprawiedliwości. Ile razy do tej pory prezydent korzystał z prawa weta i w jakich przypadkach, sprawdził Dawid Rydzek.

Wójt gminy Daszyna ma 97 zarzutów związanych między innymi z wyłudzeniem pieniędzy. Zbigniew Wojtera do winy się nie przyznaje. Podczas pobytu za kratami wygrał wybory - teraz, po półtora roku, wyszedł na wolność i znów zarządza gminą. Czeka na rozprawę i ma nadzieję, że nie przestanie rządzić. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jest sprzęt, jest miejsce do pracy, ale nie ma kadry. Kraków pilnie poszukuje pielęgniarek. Robi to z rozmachem, ogłaszając nabór na plakatach i wielkich bilbordach. Jest marketing, ale czy znajdą się chętni? Problem niestety dotyczy nie tylko Krakowa. Materiał Anny Wilczyńskiej.

W Polsce jeszcze nie stwierdzono przypadku koronawirusa, ale co najmniej 20 osób przebywa w szpitalach na obserwacji. Napięcie w ostatnich dniach rośnie. Służby stanowczo odradzają panikę - zalecają za to ostrożność i profilaktykę. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wypłacenia trzynastej emerytury. Zapowiedział też czternastą, a być może będzie też i piętnasta. Okoliczności podpisania ustawy były inne niż zwykle - w kampanijnej trasie. Andrzej Duda realizuje rządowe pomysły, swoich na razie nie ujawnia. Materiał Dawida Rydzka.

Martin Bożek był człowiekiem Mariusza Kamińskiego i współtwórcą CBA. Teraz ma bronić "agenta Tomka". Mówi wprost, że aresztowanie Tomasza Kaczmarka to próba zamknięcia mu ust po ujawnieniu kulis operacji w wilii w Kazimierzu Dolnym. Materiał Barbary Sobskiej.

Idzie wiosna, a jak wiosna to tylko z TVN Discovery. Na antenach TVN nie zabraknie gwiazd, sprawdzonych formatów, ale będzie też sporo niespodzianek i nowości. O tym co nas czeka, opowiedziała Ewelina Witenberg.

Pięć włoskich regionów zamyka szkoły, uniwersytety, muzea i kina z powodu pojawienia się koronawirusa. We Włoszech odnotowano już siedem ofiar śmiertelnych i ponad dwustu zakażonych. Koszary i hotele są przygotowane, by zmienić się w tymczasowe szpitale. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Sztaby specjalistów na całym świecie pracują dniami i nocami, aby znaleźć szczepionkę i leki na koronawirusa. Eksperci nie mają wątpliwości, że prędzej czy później przypadek zachorowania pojawi się również w Polsce. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Były szef Rady Europejskiej Donald Tusk oficjalnie wspiera Małgorzatę Kidawę-Błońską i ostro krytykuje obóz władzy. Na wykładzie w Białymstoku i na konferencji po nim mówił o unoszącym się odorze przestępstwa, gangu i mafii. Materiał Adrianny Otręby.

Szefowa kampanii Andrzeja Dudy mecenas Jolanta Turczynowicz-Kiryłło na razie skupia uwagę przede wszystkim na sobie. To nie do końca podoba się sympatykom walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy. Materiał Macieja Warsińskiego.

Nie mogłam w żaden sposób interweniować - tłumaczy marszałek Sejmu i odmawia pomocy Marianowi Banasiowi. Szef NIKu przyszedł w piątek do Sejmu poskarżyć się na działania CBA. Oficjalnie niewiele uzyskał. Ale dla opozycji ciekawsze jest, z czym do Sejmu przyszedł.