Polska i Świat

Polska i Świat

W żadnym europejskim kraju zakażenia koronawirusem nie są rozpoznawane tak często jak we Włoszech. Jeszcze dwa tygodnie temu, zakażonych było ponad 200 osób w pięciu regionach. Według najnowszych danych - wirus rozprzestrzenił się na wszystkie regiony Włoch. Ofiar śmiertelnych jest 197. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Mroczna strona mediów społecznościowych - hejt, werbalna przemoc, która może doprowadzić do tragedii. To nie jest wirtualna rzeczywistość, tylko codzienność w sieci. Z problemem, który wymaga poważnej refleksji, zmierzył się między innymi Jan Komasa w "Sali Samobójców. Hejter". Film właśnie trafił do kin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Mężczyzna zakażony koronawirusem, który przebywa w izolatce w Zielonej Górze, to na razie jedyny potwierdzony przypadek zachorowania. Jego stan jest dobry, ale zakażenie zaniepokoiło mieszkańców. Sytuację w sztabie kryzysowym w słubickim starostwie próbowała uspokoić powiatowa inspektor sanitarna, do której pacjent trafił - jej słowa wywołały jednak krytykę. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem już prawie 500 osób w Polsce poddanych jest kwarantannie domowej. Co może osoba poddana kwarantannie, a czego na pewno nie - i czy takie osoby są monitorowane przez służby sanitarne, ustaliła Anna Wilczyńska.

Pandemia to okazja dla prywatnych firm i szansa dla wszystkich, by zobaczyli dlaczego warto inwestować w naukę. Badacze prowadzą prace nie tylko nad szczepionkami, ale też wprowadzają najnowsze technologie, by zapewnić większe bezpieczeństwo lekarzom. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Premier Mateusz Morawiecki zaprasza do siebie przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych, bo choroba nie ma barw politycznych. Podczas spotkania pojawiły się pytania, propozycje i deklaracja współpracy. Materiał Adrianny Otręby.

Wciąż nie wiadomo czy prezydent Andrzej Duda podpiszę ustawę przekazującą blisko dwa miliardy złotych na media państwowe. Opozycja nieugięcie apeluje o weto i sugeruje, że te pieniądze powinny trafić na ochronę zdrowia. O weto dopominają się rywale Andrzeja Dudy - kandydaci na prezydenta. Materiał Michała Tracza.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę na dworcu w Końskich. Z okoliczności podpisania ustawy żartują politycy opozycji - rodzi się też pytanie, czy to odpowiednie miejsce. Materiał Macieja Cnoty.

Pierwszy przypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. Chory przyjechał z Niemiec. Pacjent zareagował prawidłowo - zgłosił się telefonicznie. Teraz odizolowany przebywa w szpitalu w Zielonej górze, a jego rodzina objęta jest kwarantanną. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciwko koronawirusowi. Naukowcy cały czas nad nią pracują. Blisko tego celu jest Polka pracująca w niemieckiej firmie biotechnologicznej. Postępy w pracach są na tyle obiecujące, że z przedstawicielami tej firmy spotkał się w tym tygodniu prezydent USA Donald Trump. Z Polką, która kieruje zespołem badawczym doktor Mariolą Fotin-Mleczek rozmawiał Sebastian Wasilewski.

Zagrożenie koronawirusem wdarło się do polityki. Kandydaci kampanię wyborczą prowadzą intensywnie, choć ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa swojego i wyborców. Spotkania są nadal prowadzone, choć jest też plan B. Materiał Dawida Rydzka.

"Nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów" - tłumaczą szpitale i wstrzymują przyjęcia. Priorytetem są pacjenci z potencjalnym koronawirusem. Część z placówek zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie z rezerw materiałowych, głównie w zakresie kombinezonów i masek ochronnych. W całym kraju przed szpitalami prowadzone są ćwiczenia. Wprowadzany jest też zakaz odwiedzin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

W Policach niedaleko Szczecina zapanował wielki strach, bo dwie uczennice trafiły do szpitali z podejrzeniem koronawirusa. Obie były we Włoszech i przez dziesięć dni chodziły do szkoły, w której uczy się tysiąc osób. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Władze Krakowa zarządziły dezynfekcję środków transportu publicznego. Tramwaje i autobusy są dokładnie sprzątane. Wrocław odwołał debatę, w Katowicach powiedziano "nie" mistrzostwom świata w hokeju kobiet, a szpitale wprowadzają nowe zasady odwiedzin. Materiał Łukasza Wieczorka.

Ustawa w sprawie koronawirusa została przyjęta w ekspresowym tempie, ale tym razem przy poparciu niemal całej opozycji i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję na temat specustawy podejmie teraz Senat. Materiał Adrianny Otręby.

Trybunał Konstytucyjny miał orzec, czy Sąd Najwyższy ma prawo oceniać prawidłowość powołania sędziów przez nową KRS. Chodzi o uchwałę trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego, która mówi wprost, że sędziowie nie mają uprawnień do orzekania. Profesor Małgorzata Gersdorf i Adam Bodnar zbojkotowali rozprawę. Wśród składu orzekającego byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Materiał Michała Tracza.

Sąd w Białymstoku zdecydował, że były agent CBA Tomasz Kaczmarek może wyjść na wolność. Jest jednak warunek: musi wpłacić pół miliona złotych kaucji. Jego żona liczy na dawnych partyjnych kolegów, którym wcześniej pomagali w kampaniach. Platforma Obywatelska powtarza, że dzisiejsza decyzja sądu pokazuje jedno: Tomasz Kaczmarek trafił do aresztu z pobudek politycznych, a nie merytorycznych. Materiał Barbary Sobskiej.

Nie będzie śledztwa w sprawie programu pracy dla więźniów - poznańska prokuratura w przeciwieństwie do Najwyższej Izby Kontroli nie widzi uchybień. NIK oszacował straty na poziomie 150 milionów złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to kolejna odsłona walki na szczytach PiS-u: Mariana Banasia ze Zbigniewem Ziobro. Materiał Dawida Rydzka.