Polska i Świat

Polska i Świat

Wysokie ceny węgla

Tysiące osób wciąż nie wiedzą, czym ogrzeją swoje domy zimą. Brakuje węgla, a jego ceny wzrosły trzykrotnie. Przed punktami odbioru surowca ustawiają się kolejki. Na placach zwykle pełnych węgla pustki. Maciej Warsiński.

Po wakacjach zmiany w szkole

Uczniowie szkół średnich będą mieli nowy przedmiot - HiT Przemysława Czarnka. Właśnie udostępniono fragmenty podręcznika do "Historii i Teraźniejszości ". Tezy i opinie w nim zawarte wzbudzają nie mniejsze kontrowersje niż wypowiedzi i poglądy ministra edukacji. Michał Gołębiowski.

Rosną ceny energii, ministerstwo zachęca do zbierania chrustu

Ceny energii rosną - rząd zachęca do zbierania chrustu. Można go zebrać na opał, potrzebna tylko zgoda leśniczego. Brzmi jak żart, ale żartem nie jest. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalny komunikat, w którym zaproponowało właśnie takie rozwiązanie. Ekolodzy mówią, że to jednak absurdalny pomysł. Aleksandra Kąkol.

Tanie bilety komunikacyjne w Niemczech. Czy u nas taki pomysł też by się sprawdził?

Dziewięć euro miesięcznie. Od początku czerwca w Niemczech tyle kosztuje bilet na całą komunikację: autobusy, tramwaje, metro, pociągi. Promocja obowiązuje do końca sierpnia. Z taniego biletu ma korzystać około 30 milionów osób miesięcznie. Cel? Zachęcić ludzi do porzucenia aut na rzecz komunikacji. Może u nas taki pomysł też by się sprawdził? Szczególnie patrząc na ceny benzyny. Magdalena Śleziak.

Podwyżki cen paliw nie hamują i uderzają po kieszeniach Polaków

Litr paliwa za 10 złotych? To niestety bardzo realna perspektywa, szokująca dla kierowców. Na razie mamy około ośmiu złotych, a to już boli i uderza po kieszeniach Polaków. Przyczyn podwyżek paliwa jest kilka. Przez trzy miesiące podrożało ponad 30 procent, ale czy musi kosztować aż tyle? O tym Barbara Sobska.

Dyrektorzy szkół pilnie poszukiwani

Nie tylko lekarze, ale także dyrektorzy szkół pilnie poszukiwani. Samorządy w wielu miejscach mają problem z obsadą tych stanowisk. Przechodzą na emeryturę, młodsi nie chcą startować w konkursach. Brakuje dyrektorów. A ministerstwo, korzystając z okazji, wprowadza rozwiązanie znane z "lex Czarnek". Adrianna Otręba.

Opozycja powołuje nową inicjatywę. Ma pilnować uczciwości wyborów

Opozycja podpisała porozumienie dotyczące Obywatelskiej Kontroli Wyborów, by patrzeć władzy na ręce. Jak mówi, szczególnie po ostatnich wyborach prezydenckich, które według niej były wolne, ale nie do końca uczciwe. Z kolei PiS chciałby przesunąć wybory samorządowe na rok 2024. I w jest w tym drugie dno. Dawid Rydzek.

Iga Świątek w finale French Open

Idze Świątek wystarczyła godzina, żeby w pięknym stylu wejść do finału Rolanda Garrosa. Polka odniosła 34. zwycięstwo z rzędu. Z Rosjanką Darią Kasatkiną poszło jej w czwartek gładko. Wielki finał w Paryżu odbędzie się w sobotę - rywalką będzie 18-letnia Amerykanka Cori Gauff. Łukasz Łubian.

Polski KPO warunkowo zaakceptowany

Pieniądze popłyną, jeżeli zasady praworządności będą przestrzegane. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek w Warszawie odbyła rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany, ale pod pewnymi warunkami – przede wszystkim "zapewnienia niezależności sądownictwa". Maciej Warsiński.

W oczekiwaniu na pieniądze z KPO

Potrzebujemy pieniędzy z Krajowego Plany Odbudowy, ale mamy duże opóźnienia. Pierwsze wypłaty mają trafić do Polski pod koniec tego roku. Odbudowa gospodarki po pandemii dopiero wtedy będzie mogła się rozpocząć. Samorządy na te pieniądze czekają najbardziej. Barbara Sobska.