Polska i Świat

Polska i Świat

W kampanii wyborczej główny temat to pandemia i gospodarka. Tym drugim żyją pracownicy i pracodawcy, a rząd planuje kolejne zmiany. Jest kolejny, czwarty już, projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej - a w nim między innymi zapisy o zmianach w urlopach, odprawach i odszkodowaniach. Jest też mowa o wakacjach kredytowych. Maciej Warsiński.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w piątek kolejny raz spróbuje wybrać kandydatów na pierwszego prezesa. Do tej pory napięta atmosfera i nagłe zwroty akcji raczej nie pasowały do Sądu Najwyższego. Finał wydaje się już jednak bliski. Michał Tracz.

Koronawirus uderza też w politykę. Zamiast tradycyjnych konwencji, spotkań, wieców wyborczych odbywają się wideokonferencje z wyborcami. Niektórzy szybko przeszli do wirtualnego świata, inni nadal się go uczą. Dawid Rydzek.

Dramatyczna sytuacja została nagrana przez przechodniów. Na szczęście zakończyła się dobrze. Pijany 23-latek wtargnął na wybieg dla niedźwiedzi w warszawskim zoo. Spadł do fosy i broniąc się topił zwierzę. Teraz za to odpowie. Jakub Loska

Miliony zwierząt hodowlanych będą musiały zostać zutylizowane. Światowa pandemia zatrzymała ubojnie, ponieważ masowo chorują ich pracownicy. Farmy w Stanach Zjednoczonych pękają w szwach, ale bydła, świń czy kur nie ma komu sprzedać, bo dużą część odbiorców mięsa stanowią hotele i restauracje. Materiał Justyny Zuber.

Ustawa o jawności majątku rodzin polityków osiem miesięcy temu utknęła w Trybunale Konstytucyjnym. Premier Mateusz Morawiecki, którego żony sprawa dotyczyła bezpośrednio, mówił wtedy: nie mamy nic do ukrycia, chcemy pełnej transparentności. Dziś pytania padają w kontekście wątpliwości wokół majątku rodziny ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Materiał Dawida Rydzka.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w centrum uwagi, przepychanka posłów Koalicji Obywatelskiej z jego zastępcą i nieoczekiwanie ujawniony SMS od posła z Platformy Obywatelskiej. W tle liczne pytania o majątek Łukasza Szumowskiego, jego powiązania z biznesem i aferę maseczkową. Opozycja chce, by sprawą ministra zajęły się CBA i NIK. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Ze sklepowych półek zniknęły wszystkie rodzaje papierosów smakowych i mentolowych. Kto nie zrobił zapasu, może się zdziwić. O zakazie sprzedaży zadecydowała unijna dyrektywa. Nowe przepisy mają ograniczyć palenie wśród młodych. Materiał Jakuba Loski.

Doktor Marta Łuksza z nowojorskiego szpitala Mount Sinai opracowała model ewolucji SARS-CoV-2, z którego wynika, że koronawirus mutuje wyraźnie wolniej niż wirus grypy. To dobra informacja dla naukowców pracujących nad szczepionką. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Wraca temat zakazu handlu w niedzielę. Przez pandemię w kłopoty finansowe wpadło wiele sklepów. Centra handlowe mają do odrobienia miliardy złotych. Część Rady Dialogu Społecznego obawia się, że pracę stracą tysiące osób. Stąd postulat zawieszenia zakazu handlu w niedziele do końca roku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Czas epidemii COVID-19 to bardzo niepewny, trudny czas dla nas, ludzi. Niestety, z tego powodu łatwo jest zapomnieć o potrzebach zwierząt, a te są ogromne - zwłaszcza w schroniskach. W wielu z nich brakuje pieniędzy na jedzenie i leki dla podopiecznych. Nie ma także wolontariuszy, a adopcje zostały zawieszone. Materiał Patryka Rabiegi.

PLL LOT od czerwca wznawia część połączeń krajowych. Same linie mówią o pierwszym kroku do normalności dla branży, która przez pandemię ucierpiała niebywale. Jednak zewnętrzni eksperci widzą w tym raczej ruch wizerunkowy. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, nieco spadły w porównaniu do niebotycznego poziomu sprzed pandemii. Z drugiej strony, ze względu na niepewność gospodarczą, jest o wiele trudniej, by dostać kredyt. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jak protestować, gdy protestować nie wolno? To pytanie zadają sobie nie tylko przedsiębiorcy, których demonstrację rozpędziła policja. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o to, by wraz z odmrażaniem gospodarki, następowało odmrażanie prawa do zgromadzeń. A inni obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że zakaz demonstracji, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego, jest niezgodny z konstytucją. Materiał Michała Tracza.

Polskie gazety rozpisują się na temat oświadczenia majątkowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Gazeta Wyborcza" i "Fakt" pytają o firmę, której Szumowski był współwłaścicielem wraz ze swoim bratem. Sam minister, przed wejściem do rządu, miał pozbyć się udziałów. Jednocześnie, odkąd pojawił się w wielkiej polityce, firma jego brata dostała 74 miliony złotych dotacji. Minister zapewnia, że nie ma i nie było konfliktu interesów. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Formalnie jeszcze nie ma kampanii wyborczej, a to rodzi zarzuty, że niektórzy kandydaci są uprzywilejowani. Na przykład ci, którzy mogą pokazywać się publicznie z racji pełnionych urzędów. Dochodzi aspekt kryzysu: zdrowotnego i gospodarczego. We wtorek każdy kandydat przekonywał, że to właśnie on jest idealny na te bezprecedensowe czasy. Materiał Barbary Sobskiej.

Ciągle nie stwierdzono oficjalnie nieważności wyborów z 10 maja. Jeśli chodzi o drugie podejście, to ciągle nie wiadomo, kiedy nastąpi. Wszystko w rękach marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Od niej zależy ponadto, ile kandydaci będą mieli czasu na formalną kampanię. Materiał Adrianny Otręby.

Kazik żąda wycofania swojej najnowszej piosenki z notowania listy przebojów radiowej Trójki. To reakcja muzyka na to, że utwór najpierw zdobył pierwsze miejsce, a później notowanie zniknęło. Piosenka zawiera krytykę Jarosława Kaczyńskiego, ale kierownictwo publicznej rozgłośni zapewnia, że to wcale nie jest cenzura. - Kiedyś być może nazywano to propagandą, dziś narracją - komentuje Krzysztof Czabański, przewodniczy Rady Mediów Narodowych. Materiał Dawida Rydzka.

Pierwsze miejsce podczas piątkowej listy przebojów Radiowej Trójki zajęła piosenka Kazika - utwór krytyczny wobec zachowania Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne oświadczenia dyrekcji rozgłośni są coraz bardziej kuriozalne. Szefostwo stacji oskarża prowadzącego o złamanie regulaminu, a fani oskarżają szefostwo, że z obaw o gniew wład, uciekają w absurd. Materiał Patryka Rabiegi.

Gdy rok temu bracia Sekielscy opublikowali swój pierwszy film o pedofilii, w polskim Kościele, politycy i hierarchowie grzmieli, że te zbrodnie trzeba wyjaśnić. Teraz, kiedy ci sami dziennikarze publikują kolejny film - pojawiają się pytania, czy od czasu poprzedniego kogokolwiek z czegokolwiek rozliczono i ukarano. Materiał Dawida Rydzka.