Pieniądze

Pieniądze

Kolejny bank zapłaci za manipulowanie kursami walut

Bank BNP Paribas zgodził się zapłacić 115 mln dolarów amerykańskim inwestorom. Chodzi o zadośćuczynienie za manipulowanie kursami walut - poinformował Reuters, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. BNP Paribas jest jednym z kilku banków, które osiągnęły porozumienie w sprawie roszczeń inwestorów. Ich łączną kwota to ponad 2 mld dolarów.

Chiny na skraju spowolnienia. Rząd ratuje się przed kryzysem

Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku. Niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się dużo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat. O Chinach na skraju spowolnienia Łukasz Kijek rozmawia ze swoimi gośćmi - Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem DI Xelion i Sylwestrem Szafarzem, byłym ambasadorem RP w Chinach.

Wakacje last minute? Poznaj swoje prawa

Wysokie rabaty, gwarancja niezmienności ceny, bogaty wybór atrakcyjnych wycieczek – tak biura podróży zachwalają swoje oferty. Zazwyczaj im wcześniej zdecydujemy się na zakup wycieczki, tym większy upust dostaniemy. Warto jednak przed zakupem dokładnie przeczytać umowę. O podstawowych prawach konsumentów przypomina UOKiK.

Co oznacza słabszy juan dla globalnej gospodarki. Pięć scenariuszy

Rynki zareagowały nerwowo na decyzję chińskiego rządu o dewaluacji juana. Podczas wtorkowego handlu chińska waluta straciła na wartości 2 proc., to największy jednodniowy spadek w historii. W środę rząd kontynuował osłabienie waluty. Co to oznacza i jak może wpłynąć na rynki? Analiza CNBC.

Kraft Heinz zwolni 2,5 tys. ludzi

Firma Kraft Heinz ogłosiła obcięcie około 2,5 tys. etatów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To konsekwencja niedawnej fuzji - pisze BBC News.

Temperatury rosną, a wraz z nimi zyski. Kto zarabia na upałach?

Hitem lata w nadmorskich miejscowościach są parawany, a wyjątkowe upalne lato nakręca ich sprzedaż. Ręce zacierają też producenci i sprzedawcy lodów czy napojów. W tych sektorach już dziś widać, że tegoroczne zyski przebiją poprzednie sezony. O ile, trzeba będzie podliczyć za kilka tygodni, gdy temperatury się obniżą, a turyści odpłyną z miejscowości wypoczynkowych. Sprawdzamy, kto dziś zyskuje najwięcej na wyjątkowo ciepłych tygodniach.

Zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u i banku spółdzielczym

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Jowisz w Czeladzi - podała we wtorek KNF. To kolejne takie decyzje Komisji.

"Kredytobiorcy w złotówkach nie mogą być w gorszej sytuacji niż frankowicze"

- Myślę, że nastąpi jednak refleksja nad tą decyzją i że nastąpią zmiany w tej ustawie - powiedział o najnowszej propozycji dla frankowiczów Kazimierz Kleina, senator PO. Jak podkreślił, "nie możemy doprowadzić do sytuacji takiej, w której osoby, które zaciągnęły kredyty w złotówkach będą w gorszej sytuacji od tych, którzy brali kredyty we frankach". Gość TVN24 Biznes i Świat zapowiedział, że ustawą 27 sierpnia zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Sejm hojniejszy dla frankowiczów. "Nadzieja w Senacie, trzeba to odwrócić"

- Przewalutowanie to fatalny pomysł - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem ustawa przyjęta przez Sejm "to jest destabilizowanie systemu bankowego". - Ten sejm jest gorący, wyborczy i przez to staje się niepoczytalny. Nadzieja w Senacie. To trzeba odwrócić - dodał.

Symbol sukcesu, gospodarczy tygrys, raj dla turystów. Wszystko, co musisz wiedzieć o Singapurze

Jest miejscem wyjątkowym: jedynym na świecie w pełni funkcjonującym państwem-miastem, globalnym hubem dla handlu, branży finansowej, przewozowej i spedycyjnej oraz turystycznej. Jest ponadto jedynym wśród najbogatszych państw świata, które nieprzerwanie rządzone jest przez jedną partię. Singapur obchodzi właśnie 50. rocznicę niepodległości. Czemu zawdzięcza taki status i skąd bierze się jego siła? Oto najważniejsze fakty, których warto znać.

Tutaj gorączka świątecznych zakupów zaczyna się już w...sierpniu

Niektóre sklepy zaczynają świąteczną sprzedaż już w listopadzie, ale właściciele jednego z londyńskich marketów poszli o krok dalej. Dekoracje, świąteczne ozdoby, bożonarodzeniowe stroiki i wianki trafiły tam na sklepowe półki w… sierpniu. Ekscentryczny pomysł ma swoich zwolenników i przeciwników. - To bardzo dziwne, jest jeszcze dużo czasu - mówi mieszkaniec Londynu. - Wszystkim krytykom i malkontentom, którzy mówią: święta w sierpniu coś okropnego, mówię: popatrzcie na to z innej strony - mówi pracownica sklepu.

System bankowy przetrwa pomoc dla frankowiczów? "Możliwe są różne scenariusze"

Najnowsze rozwiązania dla frankowiczów obciążą banki, które mają olbrzymie portfele kredytów, w tym też nasz największy bank, czyli PKO BP - stwierdził Marek Wołos, dyrektor departamentu doradców i analiz TMS Broker. Jak dodał, "są to dla niektórych banków bardzo znaczące kwoty, rocznego lub dwuletniego zysku". Zdaniem gościa TVN24 Biznes i Świat koszt najnowszych rozwiązań jest niedoszacowany. - Być może nawet o połowę. Jestem bliżej kwoty 30 mld zł, a nie 19 cz 20 mld zł - powiedział Wołos.