Pieniądze

Pieniądze

Więcej GMO w Europie? KE chce dać krajom większą swobodę

Komisja Europejska zaproponowała w środę zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE. Zgodnie z tą propozycją kraje unijne mają mieć więcej swobody, jeśli chodzi o ograniczanie i zakazywanie importu tych produktów.

Szefowie z importu doceniają Polskę

Dla zagranicznych menedżerów pracujących w naszym regionie Polska, pomimo biurokracji, jest najlepszym krajem na prowadzenie biznesu – pisze środowa "Rzeczpospolita".

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce. Provident zmienia praktykę

Koszty, które konsument ponosi w związku z udzieleniem i spłatą pożyczki powinny odpowiadać wartości tych usług - podkreśla UOKiK. I informuje, że szef urzędu zarzucił spółce Provident naliczanie opłat w sposób niezgodny z prawem. Provident z własnej inicjatywy zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Unia wypowiada wojnę alkoholowi. Najtańsza wódka za 32 zł?

Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Wnioski ze sprawy Amber Gold. KNF przeciwko "wiecznej stygmatyzacji"

Komisja Nadzoru Finansowego powinna mieć możliwość wykreślania z listy ostrzeżeń publicznych podmiotów, które sąd prawomocnie uniewinnił, lub wobec których umorzono postępowanie - mówi PAP szef KNF Andrzej Jakubiak. Liczy na uchwalenie odpowiednich przepisów do końca kadencji.

Obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Ale czy zawsze trzeba płacić?

Od 11 kwietnia zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów, który przewiduje wyższe kwoty do płacenia za wykroczenie drogowe. Czy zawsze trzeba płacić i czym grozi niezapłacenie takiego mandatu w terminie? Sprawę wyjaśnił Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Joanną Parafianowicz w programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

GUS: średnie pensje przebiły 4 tys. Przybywa też etatów

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4 tys. 214,14 zł, co oznacza, wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oceniają, że dane te świadczą o poprawie sytuacji na rynku pracy.

OFE dały nieźle zarobić. Który najlepiej?

Przez ostatnie trzy lata otwarte fundusze emerytalne dały zarobić swoim uczestnikom średnio 25 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W trójce najlepszych znalazły się Nordea OFE, MetLife OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Złoty za mocno urósł? "Nie ma powodu do niepokoju"

Umocnienie złotego nie jest powodem do niepokoju, a zmiany kursów walut są wynikiem zawirowań na rynkach finansowych związanych z programem skupu aktywów prowadzonym przez Europejski Bank Centralny - ocenił członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar.