Pieniądze

Pieniądze

Co zrobić, żeby Polki rodziły więcej dzieci? Uczmy się od Francuzów

Analitycy PricewaterhouseCoopers zestawili ze sobą systemy wsparcia z całej Unii Europejskiej. Polska na tle innych państw "28" uplasowała się na końcu tabeli, zarówno pod względem wysokości zasiłków, jak i dzietności rodzin. PwC wskazuje, że największe sukcesy w zwiększaniu dzietności zanotował system francuski.

Współtwórca propozycji PiS: obniżenie stawki VAT jest bez sensu

Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - mówi PAP prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT.

TK zbadał konstytucyjność przepisów o OFE. Dziś wyrok

Bezpieczeństwo przyszłych emerytów - to główny argument używany w Trybunale Konstytucyjnym zarówno przez skarżących przepisy ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym, jak i autorów tych zasad. W środę o godz. 16.00 zostanie ogłoszony wyrok.

Sebastian Kulczyk wybiera nową drogę. Zainwestuje w Apple, Google i Teslę?

Zarządzanie Kulczyk Investments spadło nagle na Sebastian Kulczyka, syna zmarłego najbogatszego Polaka. Jak jednak zapewnia spadkobierca fortuny, śpi dobrze, bo wie, że ma "wspaniałych współpracowników w firmie, którzy tworzą wielki zespół" i wie, co chce osiągnąć. W rozmowie z "Financial Times" zdradza plany na przyszłość.

Trybunał cofnie reformę OFE? "Ważna jest kwestia stabilności systemu finansowego"

Niektóre parametry, które zaskarżył prezydent Komorowski Trybunał może podważyć. Mówię o reklamie, o nakazie inwestowaniu w akcje, o zakazie inwestowania w obligacje. To jest dyskusyjne, mogą zapaść różne decyzje - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion w programie "Otwarcie Dnia". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera, ważna jest kwestia zachowania stabilności systemu finansowego. - Trybunał może powiedzieć, że reforma została źle zrobiona, ale jednocześnie wcale nie zaleci powrotu do tego co było, bojąc się destabilizacji systemu finansów publicznych - powiedział.

Ponad 40 proc. Polaków ma długi

Dwie piąte Polaków (41 proc.) zadeklarowało, że ich gospodarstwa domowe mają do spłacenia jakieś długi, pożyczki, kredyty. Najwięcej badanych ma je w bankach (37 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

OFE przed Trybunałem. Bada, czy reforma rządu Tuska była zgodna z konstytucją

Zmiany w OFE miały na celu m.in. zapewnienie stabilności finansów publicznych oraz ochronę emerytur i są zgodne z konstytucją – odpierali we wtorek przed Trybunałem Konstytucyjnym zarzuty prezydenta i RPO wobec zmian w OFE przedstawiciele Sejmu i rządu. Zdaniem Prokuratora Generalnego Trybunał powinien uznać skargi jedynie w części dotyczącej zakazu reklamy.

Prezes NBP: banki muszą odbudować zaufanie klientów

- Banki podpadły klientom sposobem dystrybucji niektórych produktów, a wśród nich polisolokat - twierdzi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Bardzo napięta jest także sytuacja wokół kredytów walutowych. Same kredyty były ryzykowne i często niezabezpieczone, banki manipulowały kursami, a słynne spready napsuły dużo krwi. To wszystko trzeba nadrabiać i odbudowywać zaufanie klientów - mówi szef NBP w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kwota wolna od podatku musi wzrosnąć. Kasa samorządów opustoszeje?

Wzrost kwoty wolnej od podatku może być ogromnym problemem dla samorządów, gdyż udział w PIT to ich podstawowe źródło dochodów; może się okazać, że zwłaszcza w powiatach i województwach nie będzie pieniędzy nawet na wynagrodzenia pracowników - mówi PAP prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Płoną płuca Ziemi. "Chciwość koncernów nie zna granic"

- NASA stwierdziła, że to największa katastrofa ekologiczna do tej pory spowodowana przez człowieka - Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska komentuje pożar wielkich połaci lasów w Indonezji. W ciągu trzech tygodni do powietrza dostanie się więcej szkodliwego pyłu niż wynosi ich roczna emisja w całej gospodarce niemieckiej. Eksperta Greenpeace wskazując na przyczyny tej katastrofy, wymienia chciwość koncernów, które od ponad 60 lat wycinają lasy pierwotne pod uprawy palmy olejowej. - Chciwość nie zna granic i karczuje się coraz większe połacie lasów. A ktoś stwierdził, że ich wypalanie jest mniej czasochłonne - tłumaczy Katarzyna Jagiełło.

PiS opodatkuje sklepy? "Wówczas ceny mogą wzrosnąć"

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu, podatek od hipermarketów w formie zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość "może uderzyć w te sklepy i przedsiębiorców, których powinien chronić". - Jeżeli ustawodawca miałby wprowadzać jakieś rozwiązania w tym zakresie, to trzeba mądrze podejść do konstrukcji tego podatku. Tak żeby nie uderzyć w przedsiębiorców krajowych - stwierdził gość "Biznesu dla Ludzi".

B. prezes SKOK Wołomin wyjdzie z aresztu. Jeśli wpłaci 1 mln zł kaucji

B. prezes SKOK Wołomin Mariusz G. może wyjść na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 1 mln zł – poinformował w sobotę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Szczecinie, który rozpatrywał zażalenie na przedłużenie aresztu.

Nieszczęścia chodzą parami. Rozwód przyczyną bankructwa

Rozwód to jeden z ważniejszych powodów upadłości konsumenckiej - wynika z raportu firmy BIG InfoMonitor. Od początku roku do końca września ogłosiło ją ponad 1300 osób. Prócz rozwodników dominowali także bezrobotni i emeryci.

James Bond - szpieg, który kocha luksusowe marki. Firmy wydają fortunę na promocję

Największy gadżeciarz wśród tajnych agentów powraca. - Bond, to taki niegrzeczny chłopiec, który ubiera się elegancko i interesuje się technologicznymi nowinkami. Każdy odnajdzie w nim coś dla siebie - mówi Jacques de Cock z London School of Marketing. A film to świetna okazja do tego, żeby się wypromować. Heineken na promocję swojej marki w nowej produkcji o agendzie wydał bagatela 28 milionów dolarów, czyli prawie jedną trzecią budżetu filmu. - Nasz produkt istnieje w 170 krajach, a nowy Bond będzie miał premierę w 85 z nich. To świetna okazja do pokazania się - tłumaczy David Lette, dyrektor ds. marki w Heineken UK. Produkty pokazywane w produkcji muszą pasować do całej mitologii o agencie specjalnym. Filmy o Bondzie przemijają, ale jego marka pozostaje.

Młodzi, wykształceni i nie chcą wracać. Polacy w Berlinie

Polacy osiedlający się w stolicy Niemiec Berlinie są młodzi, wykształceni i nie mają zamiaru - w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji - wracać do kraju - wynika z raportu Instytutu Minor dla berlińskiego ministerstwa pracy i integracji.