Pieniądze

Pieniądze

Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchu

Sejm przyjął dzisiaj nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zapewnia ona ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Umożliwia m.in. odstąpienie od poboru opłat w sytuacji dużego natężenia ruchu. Ustawa została przyjęta przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.

Biedni, ale szczęśliwi. Oto światowy indeks dobrobytu

Coraz więcej osób zauważa poprawę swojej sytuacji - wynika z badania "Światowy Indeks Dobrobytu 2014" przeprowadzanego przez ośrodek Gallupa. Jak czytamy, najbardziej zadowoleni ze swojej perspektywy są mieszkańcy obu Ameryk, a najgorzej wypadają mieszkańcy Afryka Subsaharyjskiej.

Duda: w sierpniu projekt ws. wieku emerytalnego

Prezydent elekt Andrzej Duda powiedział w środę, że po zaprzysiężeniu, jeszcze w sierpniu zamierza złożyć projekt ustawy dot. wieku emerytalnego. - To będzie mój absolutnie pierwszy projekt - oświadczył.

17 zł zasiłku dla przedsiębiorczych mam. "To zniechęca do zakładania rodziny"

- Niezrozumiałym jest, że z jednej strony mówimy, jak ważna jest polityka rodzinna, a z drugiej wprowadza się rozwiązanie, które tworzy bodźce, aby tego nie robić i zniechęca do zakładania rodziny - stwierdziła dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych. Kobiety, które prowadzą firmę krócej niż dwa lata, po urodzeniu dziecka dostaną od państwa... 17,77 zł miesięcznie - tak wynika z nowelizacji tzw. ustawy zasiłkowej, która czeka już tylko na podpis prezydenta. W "Otwarciu dnia" tą sprawę komentowała także Zuzanna Rosner-Laskorzyńska z kancelarii Raczkowski Paruch.

Urząd skarbowy przez pomyłkę zajął twoje pieniądze? Sprawdź, co zrobić

W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" poruszyliśmy temat pomyłkowej egzekucji na naszym koncie bankowym na wniosek np. urzędu skarbowego. Co zrobić w takiej sytuacji oraz jak najszybciej odzyskać pieniądze? Na te pytania w rozmowie z Pawłem Blajerem odpowiedziała Agnieszka Kobak, doradca podatkowy z kancelarii Tax Matters.

Marynarzom ma być lepiej. Nowe przepisy

Poprawę warunków pracy i życia marynarzy, a także m.in. określenie warunków zwolnienia marynarzy z płacenia podatku dochodowego, zakłada przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt ustawy o pracy na morzu - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zasiłek macierzyński dla prowadzących firmę wyniesie... 17 zł. Matki alarmują, resort uspokaja

Kobiety, które prowadzą firmę krócej niż dwa lata, po urodzeniu dziecka dostaną od państwa... 17,77 zł miesięcznie - tak wynika z nowelizacji tzw. ustawy zasiłkowej, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Matki alarmują, że jest to suma, który nie pozwala nawet na zakup dużej paczki pieluch. Resort pracy uspokaja, że te kobiety otrzymają świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych. Problem w tym, że regulujące to przepisy nadal nie zostały przyjęte.

Rząd szykuje bat na dłużników alimentacyjnych

Rząd chce usprawnić odzyskiwanie pieniędzy wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Ma w tym pomóc likwidacja egzekucji administracyjnej i pozostawienie wyłącznie egzekucji sądowej. Takie zmiany zakłada projekt ustawy, który dziś przyjęto.

Oto nowa "dwusetka". Będzie ją trudniej podrobić

Narodowy Bank Polski wprowadza nowe zabezpieczenia na kolejnych banknotach. Tym razem zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Trafi on do obiegu od lutego 2016 r. Banknoty o niższych nominałach zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. pojawiają się sukcesywnie w naszych portfelach - informuje NBP.

Szczurek: kwota wolna od podatku to "tępy instrument" i "fetysz"

Kwota wolna od podatku jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu podatkowego - ocenił minister finansów. Mateusz Szczurek uważa, że rząd powinien wybrać inne rozwiązania by ulżyć Polakom.

Szczurek: Polska jest odporna na grecki kryzys

Polska gospodarka jest stabilna i odporna na ewentualne zawirowania związane z sytuacją w Grecji – uważa minister finansów Mateusz Szczurek. Jak dodaje, w razie potrzeby MF wraz z NBP mogą stabilizować sytuację na rynku.

"Po 40 latach na emeryturę". PSL zgłasza swój projekt

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

NIK krytycznie o ustawie śmieciowej: Wysypisk zamiast ubywać, przybywa. A koszty rosną

Według NIK rosną koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci i asekuracyjnie zawyżają opłaty. - Poza tym z firmami odbierającymi śmieci rozliczają się ryczałtem, niezależnie od ilości wywożonych nieczystości. W efekcie w nowym systemie mieszkańcy płacą więcej, choć często rzeczywiście mogliby mniej - czytamy w poniedziałkowym raporcie.

Powrót do drachmy jest możliwy. Wystarczy spojrzeć na greckie szpitale

Przedłużający się grecki kryzys negatywnie wpływa na gospodarkę tego kraju, a szczególnie mocno odbija się na sektorze farmaceutycznym. Podczas kryzysu, pięć lat temu Ateny zostały zmuszone do wydania czegoś na kształt quasi-drachmy, aby przezwyciężyć zagrożenie gotówkowe. Teraz mogą być niebezpiecznie blisko powtórki tej sytuacji - pisze "The Telegraph".