Pieniądze

Pieniądze

Zmiany w prawie mieszkaniowym. Lokatorzy pod większą ochroną

Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic to główny celem nowelizacji przepisów karnych podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.

PKP Energetyka sprzedana za prawie 1,5 mld złotych

Zakończyliśmy sprzedaż PKP Energetyka, podpisaliśmy w piątek rano umowę z głównym nabywcą Funduszem CVC - poinformował dziennikarzy prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Kwota transakcji to 1,41 mld złotych. W poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę ws. PKP Energetyka.

Polska e-bankowość kwitnie

Liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej na koniec czerwca br. przekroczyła 27 mln - wynika z najnowszego raportu NetB@nk opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

Weź paragon i wygraj samochód. Loteria startuje za tydzień

Wystarczy posiadać paragon za zakupy lub usługę, za które zapłaciliśmy co najmniej 10 zł i tak można zostać uczestnikiem loterii organizowanej przez Ministerstwo Finansów. - Już 1 października 2015 r. rusza nowatorska w naszym kraju loteria - przypomina resort.

SLD chce przyspieszyć zmiany w opłatach interchange

Skrócenie do 1 roku okresu przejściowego dotyczącego wprowadzenia maksymalnego limitu opłaty interchange dla tzw. trójstronnych systemów kart płatniczych - przewiduje poprawka złożona przez SLD do projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

LOT na ścieżce prywatyzacji. "Oczekuję poważnego inwestora"

Bardzo chciałbym zachęcić inwestorów do tego, żeby poważnie podchodzili do inwestowania w LOT - powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński. Od inwestora oczekuje on stabilizacji marki, utrzymania siedziby spółki w Warszawie i rozwoju Okęcia.

"Nie da się uniknąć negatywnych skutków bankructw biur podróży"

Polskie prawo nie jest w stanie całkowicie wyeliminować negatywnych skutków ogłoszenia niewypłacalności przez biura podróży, ale obowiązujące przepisy wystarczają na zabezpieczenie powrotu turystów do kraju i ich roszczeń w następstwie bankructwa touroperatora - tłumaczą eksperci.

Radykalne zmiany nauczą nas jeździć? "Problemem jest patologiczny system szkolenia"

- Wydaje mi się, że będzie bezpieczniej. Nie odkrywamy Ameryki, wprowadzamy coś, co było, już funkcjonuje w innych krajach tzw. cywilizowanej motoryzacji - mówi o zmianach dla kierowców Kuba Bielak z TVN Turbo. Ekspert podkreślił jednak, że "sto razy gorszym problemem na naszych drogach niż nadmierna prędkość, alkohol w samochodzie, jest patologiczny system szkolenia i brak systemowych rozwiązań w tym zakresie".

Pociągi towarowe mają jeździć "co najmniej" dwa razy szybciej

Podwojenie średniej prędkości pociągów towarowych jeszcze w tej perspektywie UE - taki ma być m.in. skutek realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. - powiedziała minister infrastruktury Maria Wasiak. Oceniła, że skorzystają na tym firmy transportowe.

Polska pożyczy prawie miliard euro. Na finansowanie innowacji

Polska pożyczy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 940 mln euro na finansowanie innowacji i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytucje badawcze, uniwersytety i firmy - zakładają dwie umowy kredytowe podpisane przez szefów MF i EBI - Mateusza Szczurka i Wernera Hoyera.

Frankowicze kontra banki. Jest kolejna "biała księga"

"Biała księga kredytów we frankach - historia i analizy" to książka przygotowana przez Stowarzyszenie Pro Futuris, zaprezentowana w piątek na konferencji prasowej. - To odpowiedź na białą księgę dotyczącą kredytów, wydaną przez Związek Banków Polskich - mówił prezes Stowarzyszenia Tomasz Sadlik.

SN: Wydawcy mogą wystąpić przeciw Chomikuj.pl z pozwem grupowym

Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną wydawców, unieważnił w piątek postanowienie Sądu Apelacyjnego stwierdzające brak przesłanek do rozpatrywania ich roszczeń względem serwisu Chomikuj.pl w postępowaniu grupowym. Zdaniem SN, była to decyzja zbyt formalistyczna.

PO obiecuje zmiany. Możesz zyskać "nawet kilkaset złotych"

Platforma Obywatelska przedstawiła w sobotę propozycje zmian w podatkach. Partia chce także zlikwidować składki na ZUS oraz NFZ. Jednak wyliczenie tego, ile zostanie nam w portfelu, po ewentualnych zmianach, nie jest proste, bowiem ministerstwo finansów zapowiedziało, że dokładne wyliczenia przedstawi "w najbliższym czasie". Tego zadania podjął się m.in. dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer wyliczając, że "ten kto ma minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę dostanie 309,30 zł miesięcznie więcej niż obecnie".