Pieniądze

Pieniądze

Kurs franka winduje ceny zegarków. Także tych używanych

- Zważywszy na zmianę kursu franka i jej wpływ na cenę nowych zegarków, wiele osób spodziewa się, że wzrośnie też cena zegarków używanych - uważa Lloyd Amsond, założyciel serwisu pośredniczącego w handlu używanymi zegarkami Watchfinder.co.uk. Jako przykład podaje zegarek Rolex Submariner 16610. - W styczniu 2014 kosztował 4,2 tys. funtów. Rok później, ok. 5 tys. - 19 proc. więcej. Ze względu na franka - zaznacza Amsond.

Europejski Trybunał orzekł, że zapis umowy kredytowej można uchylić. Oręż dla "frankowiczów"?

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekając ws. pary węgierskich "frankowiczów", dopuścił możliwość podważenia zapisu umowy kredytowej, na podstawie którego wyliczana jest rata. Aby to zrobić trzeba jednak wykazać, że konkretny zapis nie był głównym przedmiotem umowy oraz, że nie został wyrażony prostym i zrozumiałym językiem. Czy ten wyrok może być orężem w sądowych bataliach polskich "frankowiczów"? Zapytaliśmy ekspertów.

Kulczyk wciąż najbogatszym Polakiem. Sołowow zepchnął Czarneckiego z podium

Jan Kulczyk z 15,1 mld zł znalazł się na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej po raz kolejny przez polską redakcję magazynu “Forbes”. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł). Na podium wskoczył Michał Sołowow (7,7 mld zł), który wyparł z zestawienia Leszka Czarneckiego (5 mld zł).

RPP zwleka z obniżką stóp. Rada w deflacyjnym dołku

Deflacja na dobre zadomowiła się w Polsce, a realne stopy procentowe należą do najwyższych w Unii Europejskiej - informuje "Puls Biznesu". Zdaniem gazety nie służy to wiarygodności Rady Polityki Pieniężnej, której celem jest 2,5 proc. inflacji.

Rekordowy rok na GPW. Ale OFE odbiło swoje piętno

Grupa Kapitałowa GPW zakończyła 2014 r. rekordowymi przychodami ze sprzedaży, ale niższym zyskiem niż w poprzednim roku - poinformowali we wtorek na konferencji przedstawiciele spółki. Zapowiedziano, że TGE uruchomi w tym roku rynek instrumentów finansowych.

W styczniu bezrobocie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc., wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Skandale biją w finanse HSBC. Gigant traci miliardy dolarów

HSBC odnotował 17 proc. spadek rocznego zysku przed opodatkowaniem i zmniejszył swój cel rentowności. - Zarzuty dotyczące pomaganiu klientom w uchylaniu się od płacenia podatków przyniosły nam wstyd - poinformował w poniedziałek największy europejski bank.

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"

- Wydaje się, że ta bitwa nie została wygrana przez rząd grecki, ale przez trojkę i zagranicznych kredytodawców. Rząd grecki może modyfikować plany, które zostały przedstawione przez trojkę. To nie jest wielki wybór - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Rafał Antczak wiceprezes Deloitte.

BGK ma 120 mln zł na mieszkania dla najuboższych

Od 1 marca rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty dla samorządów, w ramach programu wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego realizowanego przez BGK. Tegoroczna pula środków, to ponad 120 mln zł. Do tej pory państwowy bank wsparł budowę 10 tys. mieszkań tego typu.

Rynek zalany ropą. Ceny znowu pikują

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Libia wznawia produkcję ropy, a Oman zapowiada jej podwyższenie - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,61 dol., po zniżce o 20 centów.

GUS: przetwórcy nad wyraz optymistyczni, w budowlance też coraz lepiej

Firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego oceniają w lutym koniunkturę bardziej korzystnie niż w styczniu i generalnie najlepiej na przestrzeni ostatnich 6 lat. Jednak pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do wskaźnika odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.