Pieniądze

Pieniądze

Banki straszą polski rząd ws. franków. "Ryzyko przegranej w tym sporze jest duże"

Kolejne zachodnie banki przesyłają polskim władzom listy z ostrzeżeniami dotyczącymi ustawy frankowej. Grożą pozwami, jeśli zostanie ona przyjęta w formie, którą zaproponował Sejm. Zdaniem mec. Piotra Schramma z kancelarii Gessel, polskie władze w przypadku skierowania sprawy do międzynarodowych trybunałów, miałyby małą szansę na zwycięstwo.

Spór o ustawę frankową. "Będę prosił o pozostawienie jej w tym kształcie"

- Będę prosił senatorów o pozostawienie ustawy w tym kształcie, bo dopiero teraz jest ona korzystna dla kredytobiorców - zapowiedział Wincenty Elsner, poseł SLD. Zdaniem Krystyny Skowrońskiej, posłanki PO, racjonalny ustawodawca musi "rozważyć normę konstytucyjną i sprawiedliwość rozwiązania, które proponuje". - Komitet stabilności finansowej zajął stanowisko, że to zagrożenie dla systemu - przypomniała. W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów.

Ustawa frankowa pod lupą Senatu. Dzisiaj posiedzenie komisji

W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów. - Na pewno będziemy zmierzali do tego, by istotnie zmienić propozycje sejmowe - zapowiadał szef komisji Kazimierz Kleina z PO. Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem rekomendacja komisji dla całej izby przywrócenia pierwotnych zapisów ustawy, zmienionych na początku sierpnia przez Sejm.

Planujesz urlop po wakacjach? "Wrzesień jest miesiącem wyprzedaży"

Wakacje zmierzają ku końcowi, ale wrzesień to wciąż dobry termin na urlop. Dodatkowo ten okres uznawany jest za miesiąc wyprzedaży. - Ceny spadają - powiedział Maciej Nykiel z portalu fly.pl. Tygodniowe oferty wyjazdów na greckie wyspy zaczynają się już od 2 tys. złotych. Równie atrakcyjne są jednak także oferty na Maderę i inne bliskie kierunki Oceanu Atlantyckiego.

Straszą pozwami, chcą rekompensat. "Banki narażają się"

Właściciele banków wysłali dziś pisma do polskich władz, w których domagają się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie - podała agencja Reuters. - Jest to próba nacisku na polityków żeby coś zrobili z tematem - ocenił ekonomista Marek Zuber. Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska uspokajał, że "nikomu żaden bank nie grozi".

Banki listy piszą i straszą. Chcą od władz rekompensaty za pomoc frankowiczom

Właściciele banków Commerzbanku (właściciel mBanku) i Millennium wysłali pisma do polskich władz. Według agencji Reuters mogą domagać się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie. Otrzymanie pisma od Commerzbanku w sprawie ustawy potwierdził Kazimierz Kleina, szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zdaniem szefa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, "ustawa o frankowiczach nie powinna naruszać bezpieczeństwa depozytów klientów banków, destabilizować sektora ani zmniejszać jego zdolności do finansowania gospodarki".

Problemy Chin mogą uderzyć w nas. Rozłucki: bardziej w Niemcy, niż Polskę

- Inwestor giełdowy ciągle musi się obawiać i dlatego statystycznie więcej zarabia, że ma więcej nerwów. Ten wczorajszy spadek w Chinach jest jednym z wielu tąpnięć giełd światowych. Prawdopodobnie nie ostatnim - stwierdził szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych. Jego zdaniem, jest to efektem powrotu Chin "do umiarkowanego wzrostu". W jego opinii to przełoży się na to, że "wzrost gospodarczy przez następne lata, będzie wolniejszy, ale pewniejszy".

Google przegrał. Musi usunąć linki przez "prawo do zapomnienia"

Google musi usunąć linki do dziewięciu newsów na mocy obowiązującego "prawa do zapomnienia". Mimo że wcześniejsze linki dotyczące sprawy zostały wykasowane, pojawiły się kolejne - mówiące o samym ich usunięciu. Taką decyzję wydał Brytyjski Urząd Komisarza Informacyjnego (ICO), odpowiednik polskiego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Media społecznościowe podbijają świat finansowy. Podglądaj innych i inwestuj

Przy pomocy specjalistycznych portali początkujący inwestorzy mogą podglądać profile inwestorów i na przykład kopiować ich strategie. Inwestor udostępniający bowiem swój profil otrzymuje część kwoty zainwestowanej przez swoich obserwatorów. - W tej chwili mam 600 obserwatorów, dzięki temu dostaję dodatkowe pieniądze. Im więcej osób kopiuje moje wybory inwestycyjne, tym więcej pieniędzy dostaję od portalu społecznościowego. Mówimy nawet o kilkuset dolarach miesięcznie - tłumaczył Christian Wittig, inwestor. Tzw. social trading jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Niedoświadczony inwestor ponosi mniejsze ryzyko, a częścią swojego zysku płaci za wiedzę doświadczonych użytkowników.

Bez innowacji nie ma rozwoju. A Polska daleko od liderów

W kraju wzrasta konieczność inwestycji w prace badawczo-rozwojowe - takie dane płyną z raportu opracowanego przez PwC i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Większe zaangażowanie firm w badania i rozwój to środek na tworzenie innowacyjnej gospodarki – twierdzą eksperci.

Gomoła: frankowiczów już dziś można uwolnić z kredytowych kajdan

Nie zgadzam się z prognozami, że ustawa frankowa, która przerzuca 90 proc. kosztów na banki, oznacza katastrofę systemu bankowego. Nie zgadza się z tym także Narodowy Bank Polski, który stwierdza w raporcie, że wypłata świadczeń przez banki nie naruszyłaby współczynników ich wypłacalności - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Podpowiada też inne rozwiązanie, które przy okazji "urealni rynek nieruchomości". Pozwala na nie polski kodeks cywilny i w podobnej formie jest stosowane np. w USA.

Spór o emerytury w referendum. "Państwo stanie na skraju bankructwa"

- Ludzie nie rozumieją wpływu wysokości wieku emerytalnego na finanse publiczne - ocenił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan na antenie TVN24 BiŚ. - Obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi finanse publiczne na skraj bankructwa. Jednak prof. Wiktor Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę na manipulowanie faktami podczas publicznej debaty na temat reformy i zawyżanie kosztów powrotu do tzw. starego systemu. Jego zdaniem ten problem powinien stać się przedmiotem referendum.

Twitter w tarapatach. Akcje lecą na łeb, na szyję

Fatalne wyniki Twittera. Akcje spółki notowane od listopada 2013 roku na NYSE (New York Stock Exchange), po raz pierwszy w historii są poniżej kursu z pierwotnej oferty publicznej (IPO). W czwartek akcje spadły o 5,8 proc., spółka zakończyła notowania na rekordowo niskim poziomie 26 dol. za akcję.

"Poprawka SLD jest szalona". Sporu o ustawę frankową ciąg dalszy

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Trudniejszy dostęp do kredytów, niższe PKB, czy "nie płaczmy po bankach"? Spór o ustawę ws. frankowiczów

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.

Gratka dla fanów Beatlesów. Ich pierwszy kontrakt idzie pod młotek

Pierwszy kontrakt Beatlesów idzie pod młotek. 6-stronicowa umowa pochodząca z 1961 roku została podpisana w Hamburgu i to właśnie tam swoją bogatą karierę zaczęła grupa z Liverpoolu. Szacuje się, że kontrakt zostanie sprzedany za 150 tys dolarów. Aukcję zaplanowano na 19 września w domu aukcyjnym Heritage w Nowym Jorku.