Start-upy dostaną pieniądze, by nie uciekały z UE

KE chce wspierać rozrastanie się start-upów, by nie uciekały z UEShutterstock

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek swoje pomysły dotyczące wspierania start-upów, czyli młodych, innowacyjnych firm, aby łatwiej było im rozwijać się w Unii Europejskiej. Ma to zapobiec przenoszeniu ich do innych krajów.

"W Europie nie brakuje kreatywnych przedsiębiorców, nie ma zasadniczych różnic pomiędzy nami a Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o liczbę tworzonych nowych firm, ale jest problem, jeśli chodzi o ich potencjał wzrostu" - powiedziała na konferencji prasowej w Strasburgu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. U źródeł pomysłów Komisji jest diagnoza, która mówi, że zbyt mało europejskich start-upów jest w stanie przetrwać krytyczne, pierwsze 2-3 lata działalności. Jeszcze mniej młodych firm staje się poważnymi przedsiębiorstwami, a te, które mają na to zadatki po tym, gdy nieco okrzepną, przenoszą się do Stanów Zjednoczonych czy innych krajów, w których widzą dla siebie lepsze możliwości.

Szersze horyzonty

Według szacunków KE w ciągu najbliższych 20 lat w UE mogłoby powstać dodatkowo milion miejsc pracy, jeśli liczba rosnących młodych firm (tzw. scale-upów) byłaby na Starym Kontynencie tak duża jak w USA. Z konsultacji publicznych, jakie przeprowadziła w tej sprawie Bruksela, wynika, że start-upy przygniecione są gąszczem regulacji administracyjnych, zwłaszcza jeśli chcą działać w modelu ponadnarodowym. 58 proc. respondentów biorących udział w konsultacjach KE wskazało w tym kontekście na koszty różnych, skomplikowanych systemów podatkowych w 28 krajach członkowskich. Małe i średnie przedsiębiorstwa około 30 proc. wydatków związanych z podatkami kwalifikują jako koszty przestrzegania przepisów. W przypadku ekspansji firm poza granice kraju jest jeszcze gorzej.

Potrzeba współpracy

Rosnącym firmom brakuje też możliwości sfinansowania rozwoju - w tym obszarze kuleje współpraca z potencjalnymi partnerami finansowymi, biznesem czy lokalnymi władzami. Jedną z największych barier w skalowaniu małego przedsiębiorstwa jest zdobywanie na to odpowiednich środków. "Na pewno USA dają dużo łatwiejszy dostęp do finansowania - skłonność tamtejszych inwestorów do ryzyka jest zdecydowanie większa niż w Europie, głównie z uwagi na dużą liczbę inwestorów instytucjonalnych" - zwracał uwagę w rozmowie z PAP Tomasz Kowalczyk z warszawskiego funduszu HardGamma Ventures, który m.in. wspiera polskie start-upy. Dlatego Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym uruchomiły paneuropejski fundusz funduszy venture capital. Za tą nazwą kryje się maszyneria finansowa, która pozwala inwestorom na plasowanie swoich środków w przedsiębiorstwach będących we wczesnej fazie rozwoju, by po kilku latach, gdy już urosną, sprzedać je z zyskiem. Fundusze venture capital dzięki zaangażowaniu doświadczonych menedżerów w zarządzanie kupowanego przedsiębiorstwa pomagają mu się rozwijać. W UE fundusze takie są dużo mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych.

Pomocny fundusz

Z danych KE wynika, że w 2014 roku fundusze venture capital w UE miały do dyspozycji około 5 mld euro, tymczasem te, które działają za oceanem - 26 mld euro. Dodatkowo fundusze europejskie są zbyt małe, by pomóc rosnącym firmom stawać się globalnymi graczami. Aby poprawić tę sytuację, Komisja chce zapewnić inwestycje bazowe w ogólnoeuropejski fundusz funduszy venture capital wynoszące do 400 mln euro. Zarządzający nim będą musieli pozyskać co najmniej trzy razy więcej środków ze źródeł prywatnych, co da możliwość przeznaczenia na młode firmy w UE co najmniej 1,6 mld euro. Aby ułatwić im funkcjonowanie na rynku, KE zamierza w przyszłym roku zaprezentować inicjatywę "bramy cyfrowej", która miałaby, zarówno firmom, jak i obywatelom państw unijnych, ułatwić dostęp do informacji o jednolitym rynku, e-procedurach oraz wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Przyjazne środowisko

Z zapowiedzi Komisji wynika, że w najbliższych miesiącach można się też spodziewać propozycji zredukowania rozdrobnienia unijnego systemu VAT, tak by przedsiębiorcy sprzedający swoje towary i usługi w wielu krajach mogli działać w przyjaźniejszym dla nich środowisku. Bruksela chce też zwiększyć wykorzystywanie przez młode firmy ochrony praw intelektualnych (np. do innowacyjnych pomysłów). Obecnie bowiem tylko 9 proc. unijnych małych przedsiębiorstw korzysta z możliwości rejestrowania własności intelektualnej. Komunikat KE w sprawie zwiększenia możliwości start-upów w UE to dopiero początek drogi. Teraz tą strategią zajmą się państwa unijne i Parlament Europejski. Następnie Komisja przedstawi poszczególne elementy tej strategii w postaci projektów aktów prawnych.

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS:

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS
Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP