Start-upy dostaną pieniądze, by nie uciekały z UE

KE chce wspierać rozrastanie się start-upów, by nie uciekały z UEShutterstock

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek swoje pomysły dotyczące wspierania start-upów, czyli młodych, innowacyjnych firm, aby łatwiej było im rozwijać się w Unii Europejskiej. Ma to zapobiec przenoszeniu ich do innych krajów.

"W Europie nie brakuje kreatywnych przedsiębiorców, nie ma zasadniczych różnic pomiędzy nami a Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o liczbę tworzonych nowych firm, ale jest problem, jeśli chodzi o ich potencjał wzrostu" - powiedziała na konferencji prasowej w Strasburgu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. U źródeł pomysłów Komisji jest diagnoza, która mówi, że zbyt mało europejskich start-upów jest w stanie przetrwać krytyczne, pierwsze 2-3 lata działalności. Jeszcze mniej młodych firm staje się poważnymi przedsiębiorstwami, a te, które mają na to zadatki po tym, gdy nieco okrzepną, przenoszą się do Stanów Zjednoczonych czy innych krajów, w których widzą dla siebie lepsze możliwości.

Szersze horyzonty

Według szacunków KE w ciągu najbliższych 20 lat w UE mogłoby powstać dodatkowo milion miejsc pracy, jeśli liczba rosnących młodych firm (tzw. scale-upów) byłaby na Starym Kontynencie tak duża jak w USA. Z konsultacji publicznych, jakie przeprowadziła w tej sprawie Bruksela, wynika, że start-upy przygniecione są gąszczem regulacji administracyjnych, zwłaszcza jeśli chcą działać w modelu ponadnarodowym. 58 proc. respondentów biorących udział w konsultacjach KE wskazało w tym kontekście na koszty różnych, skomplikowanych systemów podatkowych w 28 krajach członkowskich. Małe i średnie przedsiębiorstwa około 30 proc. wydatków związanych z podatkami kwalifikują jako koszty przestrzegania przepisów. W przypadku ekspansji firm poza granice kraju jest jeszcze gorzej.

Potrzeba współpracy

Rosnącym firmom brakuje też możliwości sfinansowania rozwoju - w tym obszarze kuleje współpraca z potencjalnymi partnerami finansowymi, biznesem czy lokalnymi władzami. Jedną z największych barier w skalowaniu małego przedsiębiorstwa jest zdobywanie na to odpowiednich środków. "Na pewno USA dają dużo łatwiejszy dostęp do finansowania - skłonność tamtejszych inwestorów do ryzyka jest zdecydowanie większa niż w Europie, głównie z uwagi na dużą liczbę inwestorów instytucjonalnych" - zwracał uwagę w rozmowie z PAP Tomasz Kowalczyk z warszawskiego funduszu HardGamma Ventures, który m.in. wspiera polskie start-upy. Dlatego Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym uruchomiły paneuropejski fundusz funduszy venture capital. Za tą nazwą kryje się maszyneria finansowa, która pozwala inwestorom na plasowanie swoich środków w przedsiębiorstwach będących we wczesnej fazie rozwoju, by po kilku latach, gdy już urosną, sprzedać je z zyskiem. Fundusze venture capital dzięki zaangażowaniu doświadczonych menedżerów w zarządzanie kupowanego przedsiębiorstwa pomagają mu się rozwijać. W UE fundusze takie są dużo mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych.

Pomocny fundusz

Z danych KE wynika, że w 2014 roku fundusze venture capital w UE miały do dyspozycji około 5 mld euro, tymczasem te, które działają za oceanem - 26 mld euro. Dodatkowo fundusze europejskie są zbyt małe, by pomóc rosnącym firmom stawać się globalnymi graczami. Aby poprawić tę sytuację, Komisja chce zapewnić inwestycje bazowe w ogólnoeuropejski fundusz funduszy venture capital wynoszące do 400 mln euro. Zarządzający nim będą musieli pozyskać co najmniej trzy razy więcej środków ze źródeł prywatnych, co da możliwość przeznaczenia na młode firmy w UE co najmniej 1,6 mld euro. Aby ułatwić im funkcjonowanie na rynku, KE zamierza w przyszłym roku zaprezentować inicjatywę "bramy cyfrowej", która miałaby, zarówno firmom, jak i obywatelom państw unijnych, ułatwić dostęp do informacji o jednolitym rynku, e-procedurach oraz wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Przyjazne środowisko

Z zapowiedzi Komisji wynika, że w najbliższych miesiącach można się też spodziewać propozycji zredukowania rozdrobnienia unijnego systemu VAT, tak by przedsiębiorcy sprzedający swoje towary i usługi w wielu krajach mogli działać w przyjaźniejszym dla nich środowisku. Bruksela chce też zwiększyć wykorzystywanie przez młode firmy ochrony praw intelektualnych (np. do innowacyjnych pomysłów). Obecnie bowiem tylko 9 proc. unijnych małych przedsiębiorstw korzysta z możliwości rejestrowania własności intelektualnej. Komunikat KE w sprawie zwiększenia możliwości start-upów w UE to dopiero początek drogi. Teraz tą strategią zajmą się państwa unijne i Parlament Europejski. Następnie Komisja przedstawi poszczególne elementy tej strategii w postaci projektów aktów prawnych.

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS:

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS
Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rada nadzorcza Orlenu powołała z dniem 16 maja Witolda Literackiego na funkcję wiceprezesa do spraw korporacyjnych i Ireneusza Sitarskiego na funkcję wiceprezesa do spraw sprzedaży detalicznej - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Amerykański resort finansów nałożył sankcje na sieć podmiotów oraz osobę związaną z rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską za usiłowanie "odmrożenia" należących do niego udziałów w spółce Strabag. Zamrożone aktywa magnata są wyceniane na ponad 1,5 miliarda dolarów.

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Rząd proponuje, aby od 1 stycznia 2025 roku kryterium dla osoby samotnie gospodarującej wynosiło 1010 złotych, a dla osoby w rodzinie - 823 złote, poinformowała we wtorek kancelaria premiera.

Pomoc społeczna. Kryteria dochodowe w górę

Pomoc społeczna. Kryteria dochodowe w górę

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Czechach i Niemczech. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 860 tysięcy złotych.

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów państwowych nie wprowadziła znaczących zmian do projektu ustawy o bonie energetycznym. Odrzucone zostały natomiast propozycje Lewicy dotyczące podwyższenia wsparcia, a także poprawki PiS przedłużające system zamrożenia cen energii. Sejm planuje głosować nad projektem w środę.

Bon energetyczny w sejmowej komisji

Bon energetyczny w sejmowej komisji

Źródło:
PAP

W poniedziałek satyryk Michał Marszał na kilka godzin stracił dostęp do obserwowanego przez setki tysięcy osób konta w serwisie społecznościowym. - Ta sytuacja pokazuje, jak niesymetryczna jest relacja z platformami społecznościowymi - komentuje Magda Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.

"Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę?

"Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leku na receptę o nazwie Oekolp forte. Powodem jest "stwierdzenie wyniku poza specyfikacją dla nieznanego zanieczyszczenia". Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku na receptę wycofana z aptek. "Nieznane zanieczyszczenie"

Seria leku na receptę wycofana z aptek. "Nieznane zanieczyszczenie"

Źródło:
GIF

- Na tę chwilę nie mamy wsparcia. Dziś było spotkanie w warszawskim ratuszu, nawet nie zostaliśmy na nie wpuszczeni - komentuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Marzena Orzechowska, która pracowała w hali przy Marywilskiej 44. Opowiada też, jak bardzo przeżywa całe zdarzenie. - W zasadzie nie podnosiłam się z łóżka. Dostałam od dzieci kwiaty i czekoladę. Wczoraj po prostu wstałam i napisałam do wszystkich, że działamy. Muszę stać na straży, wspierać moją mamę, z którą handlujemy od 28 lat - podkreśla.

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PKP Intercity po raz kolejny zapłacą więcej za posiłki serwowane w Warsie. W odświeżonym menu znajdziemy kilka nowych pozycji, ale też wyższe ceny śniadań, obiadów czy napojów alkoholowych.

Ponad 40 złotych za schabowego

Ponad 40 złotych za schabowego

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek prezydent USA Joe Biden przekazał, że cła na chińskie towary eksportowe zostaną radykalnie zwiększone. Nowe regulacje obejmą między innymi samochody elektryczne, baterie, półprzewodniki oraz stal. Pekin zapowiada podjęcie zdecydowanych kroków w tej sprawie.

Wyższe cła na towary z Chin. Pekin zapowiada odwet

Wyższe cła na towary z Chin. Pekin zapowiada odwet

Źródło:
PAP

Obszary upraw awokado mogą skurczyć się nawet o kilkadziesiąt procent do 2050 roku w związku z postępującymi zmianami klimatu - wynika z nowego raportu organizacji Christian Aid. - Produkcja awokado staje się coraz droższa, a koszty zostaną przeniesione na konsumentów, podnosząc cenę, jaką płacimy za nasze guacamole - wyjaśnia Honor Eldridge, ekspertka ds. zrównoważonej polityki żywnościowej i autorka książki "The Avocado Debate".

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. - Przygotowaliśmy takie rozwiązania, które gwarantują tantiemy, a więc państwo polskie jest po stronie twórców" - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej.

Tantiemy dla twórców. Rząd przyjął nowelę ustawy

Tantiemy dla twórców. Rząd przyjął nowelę ustawy

Źródło:
PAP, tvn24

Używa sarkazmu, rozwiązuje zadania matematyczne czy zachwyca się pokazywanym na żywo psem. Tak działa najnowsza wersja ChatGPT - GPT-4o, która została zaprezentowana w poniedziałek przez firmę OpenAi. Ma być zdolna do przeprowadzania realistycznych rozmów, rozpoznawania tekstu i obrazów, a także kontekstów, w których są osadzone.

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science fiction

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science fiction

Źródło:
Reuters

USA dały firmie powiązanej z Chinami i jej partnerom 120 dni na sprzedaż nieruchomości, którą kupili w pobliżu bazy rakiet z ładunkami jądrowymi. Amerykańska administracja powołała się na obawy przed szpiegowaniem - podała Agencja Reutera.

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

Źródło:
PAP, Reuters

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - podano w komunikacie. Dodano, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska - podano w komunikacie. Dodano, że zarzuty dotyczą sposobu prezentowania cen i pozbawiania konsumentów rabatu. Spółkom grozi kara do 10 procent rocznego obrotu.

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

Źródło:
PAP

W sąsiedztwie kopalni Turów po raz pierwszy od 10 lat wykazują wzrost poziomu wód gruntowych - wynika z badań, na które powołuje się w komunikacie czeskie ministerstwo środowiska. Dodaje, że to kolejny dowód na to, że działa podziemna bariera mająca uniemożliwiać odpływ wód z Czech w stronę kopalni.

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Źródło:
PAP

Skarga sieci obywatelskiej Watchdog została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Organizacja domagała się ujawnienia informacji na temat porozumień i analiz, na mocy których doszło do przejęcia wydawnictwa Polska Press przez Orlen. Płocki koncern kupując w marcu 2021 roku, 100 procent udziałów w spółce Polska Press zyskał kontrolę nad ogromnym katalogiem mediów lokalnych.

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Źródło:
PAP

Codzienne zakupy w sklepach w kwietniu tego roku zdrożały o 2,4 procent w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej - wynika z raportu pod tytułem "Indeks Cen w Sklepach Detalicznych". Według ekspertów zakupy podrożałyby mocniej, gdyby nie wojna cenowa między dyskontami. Zdaniem autorów badania "od kilku miesięcy ceny rosną coraz słabiej".

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Źródło:
PAP

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk przekazał ministerstwu sprawiedliwości uwagi do projektu nowelizacji kodeksu karnego w sprawie przepadku auta nietrzeźwego kierowcy. "Projekt budzi pewne zastrzeżenia merytoryczne i legislacyjne" - uważa RPO.

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Źródło:
PAP

- Zarówno państwo, jak i sektor finansowy, powinny w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia. Większość z nich przybyła z drugiego końca świata i w tym momencie zostali praktycznie z niczym - przekonywał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

Źródło:
tvn24.pl

Melinda French Gates poinformowała, że zrezygnuje ze stanowiska współprzewodniczącej Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To stanowisko zajmowała od 2000 roku - podał portal stacji CNN.

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Źródło:
CNN

- Około dwóch trzecich najemców centrum handlowego Marywilska to członkowie naszej społeczności - powiedział na antenie TVN24 BiS Karol Hoang, rzecznik Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Dodał, że chodzi o około dwóch tysięcy osób.

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo zamierza od 1 czerwca skierować część pracowników na tak zwane nieświadczenie pracy, czyli czasowo zwolnić ich z obowiązku świadczenia pracy - poinformował przewoźnik kolejowy. Wskazał, że może to objąć 30 procent załogi, a powodem są kłopoty finansowe.

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Źródło:
PAP

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną - polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca. Na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy kosmicznej aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. finału. W pożegnaniu wziął udział między innymi Jerzy Owsiak. Relacja reportera TVN24 BiS Huberta Kijka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Źródło:
tvn24.pl