Pieniądze

Pieniądze

Sprawdź, ile można zarobić u naszych sąsiadów

W Czechach można zarobić o 30-40 procent więcej niż w Polsce - stwierdził w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Maciej Witucki, prezes Work Service. Zauważył przy tym, że w Czechach są niższe koszty utrzymania. Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników z naszego kraju zgłaszają Słowacy. - Mamy oferty dla polskich prostych operatorów w firmach logistycznych rzędu 1 tysiąca euro miesięcznie plus pokryte przez pracodawcę koszty utrzymania na miejscu - wskazuje Witucki. Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć ci, którzy wyjeżdżają za pracą do Niemiec.

"Stadium bardzo dobrej imprezy". Rumuńska gospodarka z imponującym wzrostem

Gospodarka rumuńska znajduje się w stadium bardzo dobrej imprezy - ocenił najnowsze dane o Produkcie Krajowym Brutto tego kraju Mariusz Adamiak, dyrektor działu strategii rynkowych PKO BP. Zdaniem gościa "Bilansu" w TVN24 BiS "sternicy rumuńskiej gospodarki myślą, że kolejny drink poprawi im jeszcze nastrój, ale później konsekwencje tego są straszne".

Jednorazowo wypłacisz mniej. Sieć bankomatów testuje nowy limit

Euronet Polska obniża maksymalną kwotę jednorazowych wypłat z bankomatów. Zamiast 2,5 tysiąca złotych, teraz w niektórych bankomatach będzie to już tylko 1 tysiąc złotych. Jak poinformowała tvn24bis.pl Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, "rozwiązanie obecnie przechodzi etap pilotażu".

Polacy ruszyli po obligacje. I pobili rekordy

W październiku Polacy wydali na obligacje oszczędnościowe 902 miliony złotych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. To najlepszy miesięczny wynik od dwóch lat. Łączna sprzedaż obligacji od początku roku przekroczyła już 5,4 miliardów złotych, co jest najlepszym wynikiem od dziewięciu lat.

Ważne zmiany dla dłużników. Szybciej trafią do rejestru

Od poniedziałku łatwiej sprawdzimy, czy nasz potencjalny kontrahent jest wiarygodny, a dłużnicy będą lepiej chronieni przed nieuczciwym wpisem do rejestru BIG. Zmiany te pomogą zapobiegać zatorom płatniczym i zwiększą bezpieczeństwo obrotu - zapowiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Raty niektórych kredytów skoczą nagle o 30 procent. Ostrzeżenie

Program Rodzina na Swoim pomógł prawie 200 tysiącom kredytobiorców w tańszym zakupie mieszkania lub budowie domu. Sposób jego działania może być jednak zdradliwą pułapką, z dniem ustania dopłat rata kredytu nagle wzrośnie, w dzisiejszych warunkach o ponad 30 procent - informuje Home Broker.

Słowacy szukają pracowników w Polsce

Słowackie firmy coraz śmielej szukają pracowników po polskiej stronie Tatr. Mogą na nią liczyć zwłaszcza ci nisko wykwalifikowani, do pracy w zakładach powstałych w związku z inwestycjami koncernów samochodowych na Słowacji. - Mamy zalążek podobnego trendu, jak w przypadku Czech – mówią eksperci.

W ten weekend utrudnienia w trzech bankach

Utrudniony dostęp do rachunków przez internet, niedostępność aplikacji mobilnej i infolinii - to tylko część utrudnień, które czekają klientów niektórych banków. Powodem są zaplanowane na najbliższy weekend prace serwisowe.

TVP i Polskie Radio dostaną dodatkowo blisko miliard złotych

Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi między innymi przekazanie 980 milionów złotych dla publicznych telewizji i radia. Przepadły wnioski PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektów oraz poprawki dotyczącej wstrzymania przekazania pieniędzy dla mediów.

Nowy pomysł na oszczędzanie Polaków. Ile może odłożyć przeciętny Kowalski?

Jeżeli przeciętny Kowalski, który zarabia średnią krajową, zdecyduje się odkładać minimalną składkę w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia, to co miesiąc zaoszczędzi około 80 złotych - powiedział w programie "Bilans" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Przy maksymalnej składce pracownika i pracodawcy w ciągu 40 lat przyszły emeryt może w ten sposób uskładać nawet 500 tys. złotych.

Dodatkowa składka na emerytury. Rząd szykuje Pracownicze Plany Kapitałowe

Rządowy pomysł utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) ma być sposobem na wyższe emerytury w przyszłości. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minimalna wysokość składek na PPK ma wynieść 2 proc. po stronie pracodawców i 1,5 proc. po stronie zatrudnionych.

Mieszkanie to nie biuro? Głos zabrało ministerstwo

Nic się nie zmienia, mieszkanie może być biurem - uspokaja Ministerstwo Finansów. Tysiące przedsiębiorców może więc odetchnąć z ulgą i dalej odliczać koszty prowadzenia działalności we własnych czterech kątach. Materiał "Faktów" TVN.

Bez górnego limitu składek do budżetu trafią miliardy złotych. Ale to "zysk na krótką metę"

Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Jak działają raje podatkowe? Tłumaczymy

Kajmany oraz Bermudy - to niektóre miejsca na mapie świata wymieniane przy okazji śledztwa Paradise Paper. To tam swoje swoje firmy krzaki miały zakładać duże przedsiębiorstwa, z usług tamtejszych kancelarii miały również korzystać zamożne osoby. Wszystko, by płacić mniejsze podatki. Mechanizm działania rajów podatkowych tłumaczy Łukasz Kijek, dziennikarz TVN24.