Pieniądze

Pieniądze

Jest projekt nowej Ordynacji podatkowej. "Nie mamy alternatywy"

Nowa Ordynacja podatkowa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 roku - przewiduje projekt ustawy opublikowany w poniedziałek na stronie internetowej resortu finansów. Projekt reguluje między innymi kwestie prawa do informacji, stosowania środków komunikacji elektronicznej, przedawnienia, nadpłat czy zwrotów podatku.

Tysiąc złotych dodatkowej emerytury. Sprawdź, jak długo musisz oszczędzać

O niemal 80 proc. są wyższe nowo przyznawane emerytury mężczyzn od świadczeń kobiet - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po analizie 100 tys. decyzji o przyznaniu świadczeń. Oznacza to, że panie w jeszcze większym stopniu niż panowie powinny zacząć samodzielnie oszczędzać na emeryturę - uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Pięć opłat bankowych, które mogą niemile zaskoczyć

Konto bankowe posiada prawie każdy z nas. I często wydaje nam się, że za jego prowadzenie nic nie płacimy. Czy jednak darmowe konta są rzeczywiście darmowe? Okazuje się, że niektóre prowizje mogą poważnie uszczuplić nasz portfel. Oto pięć przykładów takich opłat.

Rząd za nowym systemem wsparcia dla małych i średnich firm

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez skarb państwa, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Zakłada nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Polska chce opodatkować płyny do e-papierosów

Rząd we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada opodatkowanie akcyzą płynu do e-papierosów. Ministrowie omówią też projekt ustawy o odpadach zakładający uruchomienie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach.

Trzy a może pięć lat? Przed Polską okres szybkiego rozwoju

Polska gospodarka jest w bardzo obiecującym okresie - mówi Adam Dakowicz z AgioFunds TFI. W efekcie, zdaniem gościa programu "Bilans" w TVN24 BiS, rozwój naszego kraju w przyszłym roku może sięgnąć nawet 4,5 procent PKB. - Jedyną łyżką dziegciu w tym wszystkim jest spowolnienie inwestycji. Ten wzrost jest wzrostem, a mniej rozwojem - wskazuje Tomasz Korab z Eques Investment TFI.

Chcą dodatkowych miliardów na zdrowie. Jak w budżecie znaleźć takie pieniądze?

- To, czego żądają rezydenci, czyli wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 6,8 procenta produktu krajowego brutto, oznacza 38 miliardów złotych - ocenia Adam Czerniak z Polityki Insight. Zwraca uwagę, że to łączny koszt obsługi programu Rodzina 500 plus i obniżenia wieku emerytalnego. - Na pewno jest miejsce w budżecie na to, żeby wydać więcej na służbę zdrowia, tylko że trzeba wtedy gospodarować inaczej wydatkami - wskazuje Mariusz Adamiak z PKO BP.

Prezydencki projekt w Sejmie. Ale frankowicze poczekają na pomoc

Sejm w pierwszej kolejności powinien uchwalić prezydencki projekt o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji; to jest to, na co dzisiaj możemy sobie jako państwo pozwolić i na co mogą sobie pozwolić banki - mówi szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS). W piątek pierwsze czytanie projektu.

Wygrali "największy przetarg w Polsce". To ich poniosło na giełdzie

Spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla Zielonej Góry. Kontrakt warty 96,5 miliona złotych brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów. Dostawy mają być realizowane w 2018 roku. Na tę informacje dobrze zareagowali inwestorzy.