Pieniądze

Pieniądze

Szwedzi mogą mieć kłopoty z dostępem do gotówki

Szwedzi, żyjący w najbardziej bezgotówkowym społeczeństwie na świecie, mogą wkrótce utracić dostęp do banknotów i monet - donosi Bloomberg. Aby uniknąć tego ekstremalnego scenariusza, szwedzki dostawca usług płatniczych Loomis AB chce, aby władze zmusiły banki i sklepy do dalszego przyjmowania gotówki.

Firmy pożyczają, żeby przetrwać. Najgorzej jest w budowlance

Długie terminy płatności faktur oraz kontrahenci dodatkowo zwlekający z przelewami to bolączki dużej części przedsiębiorców - tak wynika z raportu "Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce". - Wiele mikro, małych i średnich firm musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku - uważa Dariusz Szkaradek dyrektor w Narodowym Funduszu Gwarancyjnym.

PIT bez tajemnic. Odpowiadamy na pytania

Jaki trzeba wypełnić PIT, gdy rozliczamy się z małżonkiem? Ile PIT-ów należy złożyć, gdy w ciągu roku pracowało się u trzech różnych pracodawców? Czy trzeba rozliczać się z dochodów uzyskanych za granicą? Na te i inne pytania, przysłane na Kontakt 24, odpowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" Piotr Augustyniak z kancelarii PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Polskiej płacy minimalnej daleko do najbogatszych państw. "Jeżeli przesadzimy, będzie problem"

Polska znalazła się na 13. miejscu pod względem wysokości płacy minimalnej wśród krajów Unii Europejskiej. Nasz kraj pod tym względem odstaje od najbogatszych, ale jednocześnie jesteśmy jednym z liderów regionu. Zdaniem gości programu "Bilans" w TVN24 BiS, najniższe wynagrodzenie w Polsce znajduje się na "optymalnym poziomie". - Kiedy się przedobrzy, to może się odwrócić przeciwko tym, dla których jest stworzona - ostrzega Mariusz Adamiak, dyrektor w PKO BP.

Jak rozliczyć w PIT dochody z zagranicy? Odpowiadamy na Wasze pytania

Do kiedy możemy skorygować swoje rozliczenie podatkowe z ubiegłych lat? Gdzie rozliczyć PIT, gdy w trakcie roku zmieniliśmy miejsce zamieszkania? Czy trzeba uwzględnić w deklaracji dochody uzyskane za granicą? Czy można uwzględnić w PIT ulgę na dzieci z poprzedniego małżeństwa? Na te i inne pytania, przysłane na Kontakt 24, odpowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" Konrad Turzyński z kancelarii KNDP.

Wynagrodzenia mocno w górę

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w styczniu o 7,3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od oczekiwań analityków.

Sklepy obejdą niedzielny zakaz handlu? "Jeżeli zostawia się furtkę, to każdy z niej skorzysta"

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest tak naprawdę bublem i jest napisana w bardzo zły sposób. Będziemy ją interpretować na tyle, na ile możemy zrozumieć te zapisy. Bo są one skonstruowane w taki sposób, że czasami pozostawiają duże pole do manewru - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Co dalej z reformą OFE?

Prace nad reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych trwają – powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według wcześniejszych zapowiedzi Mateusza Morawieckiego zmiany w OFE miały wejść w życie już w lipcu 2018 roku. - W tej kadencji chcemy to zrobić, mam nadzieję, że to będzie lipiec, trzymam za to kciuki, bo jest to ważny program - mówiła rzeczniczka rządu.

Ekonomiści: inflacja będzie rosnąć

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły rok do roku o 1,9 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 procent - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści uważają, że spadek inflacji jest krótkotrwały.

Rząd szykuje zmiany w zatrudnianiu w sektorze finansowym

Podmioty z sektora finansowego i instytucje państwowe zajmujące się tym rynkiem będą miały prawo do sprawdzenia, czy ich obecni lub przyszli pracownicy nie byli karani za określone typy przestępstw. Taki ma być skutek ustawy, której projekt przyjął w środę rząd.

Skargi klientów na bankowe opłaty. Fikcyjne oferty darmowych kart

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, po skargach klientów, czy wydawane przez banki karty płatnicze rzeczywiście nic nie kosztują klientów. W przypadku 13 na 18 banków okazało się, że pobierały one opłaty za kartę, choć konsument dokonał w danym okresie rozliczeniowym płatności kartą w wymaganej liczbie lub wartości transakcji.

Wakacje z bankrutem. Turyści mają być lepiej chronieni po zmianie prawa

Pierwszy w tym roku touroperator w lutym ogłosił bankructwo. Zasada jest taka, że prawo w takiej sytuacji staje po stronie podróżnych i gwarantuje zwrot pieniędzy za nieudane wakacje. Od lipca, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, ochroną ma być objętych jeszcze więcej turystów. Nie jest tak różowo – odpowiadają jednak eksperci.

Banki zarobiły mniej niż rok temu

Zysk netto sektora bankowego w 2017 roku wyniósł 13,6 miliarda złotych, czyli spadł o 2,3 procent licząc rok do roku - podała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.

Przeciętne zarobki wzrosły. Nowe dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w 2017 roku w gospodarce narodowej wyniosło 4271,51 zł - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Jak dodano, realny wzrost w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 procent.