Pieniądze

Pieniądze

Wraca temat rządowego planu na emerytury. Ministerstwo składa deklaracje

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych powinien zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń rządu - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak. Zdaniem wiceministra program powinien wystartować w połowie przyszłego roku. W projekcie budżetu na 2019 roku rząd zarezerwował środki na sfinansowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

"Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna". Eksperci o planach wprowadzenia nowego podatku

Polski rząd planuje wprowadzić exit tax, czyli podatek od wyprowadzki, wcześniej niż zakłada to unijna dyrektywa. - Nowy podatek będzie zniechęcał inwestorów. Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna - uważa ekonomista Marek Zuber. Wiceminister finansów Paweł Gruza tłumaczy, że danina będzie przeciwdziałać nadużyciom polegającym na wygenerowaniu zysku w danym kraju i przeniesieniu go przed opodatkowaniem do innego.

Polskie firmy coraz chętniej sięgają po Ukraińców

Poszukiwanie pracowników z Ukrainy w ciągu najbliższego roku deklaruje 17 procent przedsiębiorców w Polsce - wynika z najnowszego badania opracowanego przez Personnel Service. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją badania.

Obniżka VAT tylko w określonych warunkach. Ministerstwo szykuje zmiany

Ministerstwo Finansów zapisze w noweli ustawy o VAT przy jakich wskaźnikach finansów publicznych obniżone zostaną stawki tego podatku. Na razie stawki zostaną utrzymane na poziomie 23 i 8 procent. Powstanie też nowa matryca stawek - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w czwartym kwartale bieżącego roku.

Minister finansów zapowiada zmiany w podatkach

Na razie utrzymujemy górną stawkę VAT na poziomie 23 procent - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zapowiedziała jednak obniżenie z 8 do 5 procent stawki podatku na niektóre produkty.

Orlen coraz bliżej przejęcia kontroli nad Lotosem. "Zrobiliśmy kolejny krok"

W ramach prowadzonego procesu prenotyfikacji PKN Orlen przesłał we wtorek do Komisji Europejskiej komplet analiz dotyczących koncentracji z Grupą Lotos - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zgodnie z zakładanym przez PKN Orlen harmonogramem zgoda Komisji Europejskiej na fuzję Orlenu z Lotosem powinna nastąpić do końca pierwszego półrocza 2019 roku.

Niedzielny zakaz handlu winduje sprzedaż na stacjach paliw. Nawet dwucyfrowe wzrosty

Alkohol, napoje bezalkoholowe, a także produkty pierwszej potrzeby. To rzeczy po jakie najczęściej sięgają klienci sklepów przy stacjach paliw, zwłaszcza w niedziele objęte zakazem handlu. Dzięki temu firmy notują wzrost dynamiki sprzedaży artykułów pozapaliwowych, ale jak zastrzegają ich przedstawiciele na ostateczną ocenę wpływu nowych przepisów trzeba poczekać.

Kierowcom grożą mandaty. Korzystanie z klimatyzacji w aucie może się okazać kosztowne

Używanie klimatyzacji w samochodzie w upalne dni podczas postoju może skończyć się mandatem. - Przepisy mówią o tym, że zabrania się pozostawiania uruchomionego silnika podczas postoju, czyli powyżej minuty - powiedział podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Jak dodał, za to wykroczenie kierowca może zapłacić mandat w wysokości 100 złotych. Dodatkowo niewłaściwe używanie klimatyzacji może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. - Należy zachować niedużą różnicę temperatur, 5-6 stopni Celsjusza, w porównaniu do tej na zewnątrz. Być może to nie będzie tak komfortowe, ale będzie bezpieczniejsze dla układu odpornościowego, krążenia i oddychania - podkreślił doktor Adam Maciej Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Śledczy kwestionują opłaty za holowanie aut. "Stawki zbyt wysokie"

Prokuratorzy z Gdańska i Wrocławia skarżą uchwały miast wprowadzające wyższe opłaty za holowanie pojazdów. Śledczy wnieśli o stwierdzenie nieważności tych uchwał, a zastępca Prokuratora Generalnego zlecił pozostałym prokuraturom w kraju analizę uchwał dotyczących opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów.

Gdzie żyją najbogatsze rodziny? Polska daleko

Rodziny w Stanach Zjednoczonych są najbogatsze na świecie - średnio ich majątek wynosi 176 tysięcy dolarów. Tak wynika z rankingu Better Life Index przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na kolejnych miejscach znalazły się rodziny w Szwajcarii, Belgii, Japonii i Szwecji. Polska zajęła w zestawieniu państw OECD 32 miejsce - czwarte od końca. Średni majątek rodziny nad Wisłą wynosi prawie 15 tysięcy dolarów. O szczegółach, w programie "Dzień na świecie", mówił Jacek Pałasiński.