Pieniądze

Pieniądze

Przegląd prasy. Grozi ci wysoki podatek. Fiskus nie uznaje umów deweloperskich

Rośnie liczba sporów dotyczących ulgi mieszkaniowej. Skorzystać mogą z niej ci, którzy w trakcie pięciu lat od momentu nabycia prawa do nieruchomości sprzedali ją, a środki przeznaczyli na zakup innej. "Rzeczpospolita" informuje, że urzędnicy coraz częściej odmawiają ulgi tym, którzy dysponują wyłącznie umową deweloperską. "Warunkiem jest umowa przenosząca własność" - pisze we środę "Rzeczpospolita".

Zapomnij o papierowych paragonach. Wkrótce znikną

Od stycznia 2018 roku będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi, kasy on-line obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

UOKiK krytycznie o planowanym nowym podatku

Projekt noweli ustawy o PIT i CIT, który między innymi nakłada dodatkowy podatek od nieruchomości m.in. na właścicieli dużych galerii handlowych może być niezgodny z zasadami pomocy publicznej - stwierdza w swojej opinii do projektu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Coraz mniej firm ogłasza upadłość

Od lipca 2016 roku do końca czerwca 2017 roku w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Liczba upadających firm w Polsce maleje - powiedział prezes rejestru Adam Łącki.

Lista najbogatszych ludzi świata. Zmiana na finansowym tronie

Bill Gates nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie - ogłosił w czwartek magazyn "Forbes". Założyciela Microsoftu w rankingu najzamożniejszych zdetronizował szef internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos, który ma majątek wyceniany na 90,6 miliarda dolarów.

Budżetowa górka rozłożona na części. Zysk banku, podatki i "niezdrowe oszczędności"

Sytuacja budżetu jest dobra - stwierdził w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Jan Czekaj z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odnosząc się do liczb przedstawionych przez resort finansów. Jak wskazuje, wyższe dochody budżetu zawdzięczamy zyskowi Narodowego Banku Polskiego oraz wpływom z podatków. Profesor Czekaj jednocześnie zwraca uwagę na oszczędności w budżecie, które "nie są zdrowe".

Miliardy złotych zniknęły z polskich banków

Według najnowszych danych NBP czerwiec był kolejnym miesiącem spadku popularności lokat bankowych. Wypłat dokonywali zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Gospodarstwa domowe wypłaciły od lutego 2016 roku już prawie 24 mld zł. Firmy wypłaty zaczęły później – w grudniu 2016 roku. Ich saldo lokat spadło o blisko 14 mld zł - zauważa analityk Expandera.

Płacimy tyle samo, dostajemy mniej. Zaskakujące dane ze sklepowych półek

Żeby nie fundować klientom podwyżek cen, producenci ingerują w zawartość opakowania. Konsumenci płacą za swoje ulubione produkty tyle samo, ale w zamian dostają mniej. Taki trend jest widoczny od kilku lat na całym świecie, w tym w Polsce, ale dopiero brytyjski urząd postanowił sprawdzić, jak bardzo "skurczyły" się opakowania. Zjawisko wykrył w przypadku 2,5 tys. produktów.

"Może wywołać turystykę kredytową". Ekspert o nowej ustawie

Prokonsumenckie rozwiązania ustawy o kredycie hipotecznym są słuszne. Jednak przewidziany w niej zakaz udzielania kredytów w walutach może okazać się martwy. Gdy przyjdzie kryzys i wzrosną stopy procentowe, pojawi się "turystyka kredytowa" - uważa ekspert Marcin Daniecki.

Polski budżet górką stoi. Potężna nadwyżka, jakiej nie było w tym wieku

Po upływie sześciu miesięcy w państwowej kasie znajduje się kilka miliardów złotych więcej, niż zakładano w ustawie budżetowej. Według szacunkowych danych na koniec czerwca nadwyżka budżetu państwa wyniosła 5,9 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w latach 90. - skomentował Mirosław Gornowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Sądy według PiS. Zmiany niepokoją przedsiębiorców

Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z uchwalania ustaw, które mają zmienić sądownictwo w Polsce. W ocenie przedstawicieli przedsiębiorców, partia rządząca dąży do podporządkowania sądów władzy wykonawczej, a tomoże zrazić przedsiębiorców zagranicznych i krajowych - ocenili goście programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu

Unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska ocenia, że obecne wydarzenia w Polsce mogą wpłynąć na rozmowy o przyszłym unijnym budżecie, choć nie łączy się tego. - Ta atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, to, w jaki sposób rozmawiamy o Polsce i o tych aktach prawnych, nad którymi się teraz pracuje, absolutnie będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie - powiedziała w środę na konferencji.