Pieniądze

Pieniądze

Brytyjskie eldorado? Polacy często pracują więcej i poniżej kwalifikacji

Jak sobie radzą na brytyjskim rynku pracy obywatele innych państw Unii Europejskiej? Jak się okazuje, pozycja zawodowa w dużej mierze zależy od kraju pochodzenia. W zdecydowanej lepszej sytuacji są osoby, które są obywatelami "starej części" Wspólnoty. Imigranci z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej często wykonują prace poniżej swoich kwalifikacji, zarabiają mniej i pracują więcej niż Brytyjczycy. Zobacz, co robią.

Inwestorzy boją się ryzyka, złoty traci. Przez Francję

Możliwość zwycięstwa przedstawicielki skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji i czwartkowe wydarzenia w Paryżu zwiększają niechęć do ryzyka - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, złoty wciąż znajduje się w korekcie spadkowej.

Przegląd prasy. Trwa moda na biznes

W I kwartale 2017 roku założono 12,7 tysięcy spółek i blisko 72 tysiące indywidualnych działalności gospodarczych – informuje piątkowy "Puls Biznesu".

Wirtualny rynek kusi łatwymi zyskami. Tak polskie firmy poniosły gigantyczne straty

Od początku 2012 roku do połowy 2016 roku straty polskich firm na rynku walutowym forex wyniosły ponad dwa miliardy złotych - podała według Najwyższa Izba Kontroli, która proponuje wprowadzenie lepszego nadzoru nad tym rynkiem. - Mamy świadomość pewnych zaniedbań, związanych z niepodejmowaniem wystarczająco energicznie pewnych działań - przyznał wiceminister finansów Leszek Skiba.

Banki już proponują frankowiczom korzystne wyjście z kredytów? Posłowie chcą to sprawdzić

Sejmowa podkomisja do spraw ustaw frankowych zwróciła się do kilku instytucji państwowych o dodatkowe informacje, które mają jej pomóc dokonać ostatecznego wyboru projektu, którym będzie się zajmować. - Chcielibyśmy wiedzieć, czy rzeczywiście rozpoczął się proces proponowania przez banki przewalutowania kredytów w formie korzystnej dla obu stron - mówił przewodniczący podkomisji Jacek Sasin.

Podatki po nowemu? "Mam w pamięci jednolity podatek. Wiemy, czym to się zakończyło"

Obciążenia podatkowe wzrosłyby o 50 procent - zauważyła w programie "Biznes dla Ludzi" Magdalena Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Skomentowała w ten sposób pomysł nowego systemu podatkowego, który zakłada wprowadzenie podatku przychodowego zamiast większości obecnych podatków. Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP, po wprowadzeniu nowego systemu, podatek musiałyby płacić też firmy, które ponoszą straty.

Jest projekt podatkowej rewolucji. Ale PiS wylewa na niego wiadro zimnej wody

Nowy system podatkowy miałby dać Polakom wzrost wynagrodzeń o średnio 22 procent. W Sejmie projekt zmian przedstawił Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którym kieruje poseł PiS Adam Abramowicz. Od pomysłu odciął się jednak wyraźnie rząd. - Ani rząd, ani klub, ani partia nad zmianami w podatkach nie pracują - podkreśliła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Ubezpieczyciele drenują kieszenie kierowców. Zobacz, gdzie za polisy płaci się najwięcej

Wrocław, Szczecin, Poznań oraz Warszawa - to miasta, w których kierowcy płacą najwyższe ceny ubezpieczeń OC w Polsce. W marcu polisy były droższe średnio o 45 procent w porównaniu do cen sprzed roku. Za obowiązkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić średnio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z analizy porównywarki OC i AC mFind.pl. Jak zaznaczają eksperci, wzrost cen w ostatnich miesiącach wyhamował. Zobacz materiał z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

"Każdy otrzymałby podwyżki". Rewolucja podatkowa ma gwarantować wyższe pensje

Pracodawcy mają być zobligowani do płacenia wyższych wynagrodzeń netto. - Dla przedsiębiorców koszt pracy się nie zmieni, natomiast będą więcej płacić pracownikowi, a mniej dla rządu - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Zdaniem gościa programu "Bilans" w TVN24 BiS na mocy nowych przepisów, przy zarobkach na poziomie trzech tysięcy złotych, podwyżka wyniosłaby około 600 złotych.

Będą ułatwienia dla firm rodzinnych. Ważna ustawa coraz bliżej

Płynna kontynuacja działalności firmy po śmierci właściciela, to główny cel ustawy przygotowywanej w Ministerstwie Rozwoju. Do końca czerwca projekt nowych przepisów trafi do konsultacji i uzgodnień, chcemy, by weszła w życie od przyszłego roku - mówi wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Chcesz dużo zarabiać? Ruszył nabór do stresującej, ale wysoko płatnej pracy

Do 30 kwietnia chętni na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mogą zgłaszać swoje aplikacje. Od kandydatów wymaga się szybkości w podejmowaniu decyzji, ponadprzeciętnej spostrzegawczości oraz radzenia sobie ze stresem. Po ukończeniu kursu kontrolerzy mogą liczyć na pensję sięgającą ośmiu tysięcy złotych.

Polacy biorą mniej kredytów. Sprawdź, jaki wybierają limit na karcie

W ciągu dwóch miesięcy tego roku udzielono już milion kredytów konsumpcyjnych, co jest gorszym wynikiem niż rok temu. W lutym było ich o 10 procent mniej niż przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jednocześnie średni limit na kartach kredytowych wzrósł o ponad dziewięć procent.

Kredyty hipoteczne na nowych zasadach. Sześć rzeczy ważnych dla klienta

Zmiany w kredytach hipotecznych znacznie wzmocnią pozycję klientów. W myśl nowych przepisów bank nie będzie mógł uzależniać przyznania kredytu od skorzystania z innych produktów. Wprowadzono też obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody, ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę czy czas na sprzedaż mieszkania, gdy klient popadnie w kłopoty. Sprawdź, co się zmieni.