Pieniądze

Pieniądze

Dobrowolne odejścia z pracy w Orange. Nowe ustalenia

Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi umowę społeczną na lata 2018-19, w ramach której z dobrowolnych odejść będzie mogło skorzystać maksymalnie 2680 pracowników - podała spółka w komunikacie. Umowa przewiduje też między innymi możliwość podwyżki wynagrodzeń. Efekt tej umowy zostanie uwzględniony w księgach IV kwartału 2017 roku.

Zmiana waluty w Polsce? Trzy scenariusze w sprawie euro

Wejście do strefy euro będzie najkorzystniejsze dla Polski, mniej korzystne będzie odwlekanie tej decyzji, a najmniej korzystna formalna deklaracja, że euro nie przyjmujemy - to generalne wnioski z zaprezentowanego we wtorek raportu Fundacji Schumana "Co dalej z euro?".

Dobre informacje dla kredytobiorców. Decyzja w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano we wtorkowym komunikacie. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podtrzymał, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca 2018 roku. Dodał, że ostatnie dane makroekonomiczne umocniły go w tym przekonaniu.

Mniej na ZUS. "Pod projektem pierwszy podpis złożył prezes Jarosław Kaczyński"

Płacenie mniejszych składek przez część firm, czyli tak zwany "mały ZUS dla małych firm", może zostać wprowadzone w 2019 roku. - Zakładam, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej trafi pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że to projekt poselski, pod którym pierwszy podpisał się prezes PiS.

Mistrz świata dostanie krocie. Wyższa pula nagród dla uczestników mundialu

Podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku w Rosji pula nagród wyniesie 400 milionów dolarów. To wzrost o 12 procent w porównaniu do poprzedniego mundialu. Aż 38 milionów dolarów powędruje do mistrza świata, 10 milionów mniej dostanie wicemistrz. Ostatnie drużyny otrzymają po 8 milionów dolarów. O szczegółach w TVN24 BiS mówi Jan Niedziałek.

Budżet na 2018 rok. Sejmowa komisja wprowadziła kilkadziesiąt poprawek

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za uchwaleniem budżetu na 2018 rok, jednocześnie wprowadzając do projektu kilkadziesiąt poprawek. Przewidują one między innymi zwiększenie wydatków Kancelarii Sejmu, która potrzebuje pieniędzy na etaty dla nowych strażników, a także obsługę gastronomiczną.

Workerzy, zmiany w urlopach i bicz na śmieciówki. To może być rewolucja w Kodeksie pracy

Nie możemy czarować rzeczywistości i akceptować sytuacji, w której dwie osoby, wykonujące tę samą pracę, zatrudnione są na podstawie różnych umów. Pracodawca w nowym kodeksie będzie nie tylko zobowiązany w pierwszej kolejności zawierać umowę o pracę, ale będzie musiał się też wytłumaczyć z tego, dlaczego zatrudnia część pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych – mówi nam Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej, która pracuje nad nowym Kodeksem pracy. Zapowiadanych zmian jest dużo więcej.

Ceny w Polsce rosną najszybciej od pięciu lat

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,5 procenta rok do roku, a w porównaniu z październikiem ceny wzrosły o 0,5 procenta - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. Wzrost cen przekraczający 2,5 proc. ostatnio mieliśmy w listopadzie 2012 roku.

Banki wypłacą klientom nawet 80 mln złotych rekompensaty

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając umowy z klientami, nie informowały o podstawach swoich decyzji - ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, że zastrzeżenia dotyczą działań w sumie 18 banków, a kwota rekompensat z ich strony dla klientów może wynieść nawet 80 milionów złotych.

"Nie miały żadnego wyboru". Osoby bez pracy przechodzą masowo na emeryturę

Według szacunków ZUS blisko połowa osób, które złożyły wnioski o emeryturę, nie była aktywna zawodowo. - To rzutuje na średnią wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS - powiedział w programie "Bilans" rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał, że jeden rok pracy dłużej to statystycznie od 8 do 10 procent wyższa emerytura.

Płacąc kartą, trzeba uważać. Ta usługa może być ciosem dla portfela

Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) chciałaby zakazać usługi zwanej DCC. Jest to przewalutowanie kwoty płatności dokonywanej kartą, która często odbywa się na warunkach znacznie gorszych niż w banku. Ofiarą DCC możemy paść na przykład przy zakupach w zagranicznym sklepie internetowym, podczas wypłaty za granicą pieniędzy z bankomatu lub płacenia kartą.