Najnowsze

Najnowsze

Dobra konsumpcyjne – co to jest? Definicja i przykłady

Dobra konsumpcyjne to artykuły lub towary, które mają zaspokajać potrzeby człowieka. Dzieli się je na dobra trwałego i nietrwałego użytku. W ramach rynku dóbr konsumpcyjnych mogą być one sprzedawane, wymieniane, a niektóre mogą być także brane w leasing.

Chorobowe w ciąży – komu przysługuje, w jakiej wysokości i kto płaci za zwolnienie lekarskie w ciąży

Chorobowe w ciąży, czyli zwolnienie lekarskie w ciąży i wypłata zasiłku chorobowego, przysługuje kobiecie objętej przez określony czas ubezpieczeniem chorobowym. Zasady przyznawania chorobowego w ciąży oraz wypłaty zasiłku chorobowego zależne są m.in. od formy zatrudnienia ciężarnej. Wyjaśniamy, kiedy można iść na chorobowe w ciąży, ile wynosi L4 w czasie ciąży i kto wypłaca zasiłek.

Zadaniowy czas pracy: na czym polega i dla kogo jest korzystny

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik samodzielnie ustala harmonogram pracy, a pracodawca rozlicza go nie z czasu pracy, a z wykonania zadań, które mu powierzył. W praktyce oznacza to, że pracownik w zadaniowym czasie pracy nie musi pracować przez osiem godzin dziennie, liczy się wykonanie zadania, a nie czas mu poświęcony. Termin wykonania powierzonego mu zadania pracownik ustala z pracodawcą. 

Deflacja - co to jest, przyczyny, skutki

Podczas deflacji można za tę samą kwotę kupić więcej towarów, ale w dłuższej perspektywie staje się to niebezpieczne dla gospodarki. Zjawisko deflacji w Polsce było odnotowywane w latach 2014-16.

Zmiana stanowiska pracy – prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

Zmiana stanowiska pracy jest możliwa zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i na wniosek pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że podpisując umowę o pracę, pracownik zobowiązał się do wykonywania określonego rodzaju pracy, na określonym stanowisku i za określone wynagrodzenie. By móc to zmienić, trzeba spełnić wiele warunków.

Asystent rodziny – kiedy jest przydzielany rodzinie i jakie są jego zadania

Asystent rodziny wspiera rodzinę doświadczającą trudności w opiece i wychowaniu dzieci. Asystent rodziny pomaga nie tylko w problemach wychowawczych, ale też w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Celem jego pracy jest udzielenie takiego wsparcia rodzinie, by mogła samodzielnie opiekować się dziećmi i je wychowywać oraz rozwiązywać codzienne trudności.

Emerytura pomostowa – komu przysługuje i na jakich warunkach

Emerytura pomostowa to wcześniejsza emerytura przysługująca pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O tym, komu przysługuje emerytura pomostowa i jakie warunki lub charakter pracy uznawany jest za szczególny, stanowi ustawa o emeryturach pomostowych.

Praca w szczególnych warunkach – definicja, wykaz stanowisk, obliczanie emerytury

Z pracą w szczególnych warunkach wiąże się określone ryzyko wystąpienia trwałych skutków zdrowotnych. W związku z tym osobom wykonującym taką pracę przysługują uprawnienia dotyczące wcześniejszych emerytur lub zwiększonej wysokości pobieranych świadczeń. Czym jest praca w szczególnych warunkach? Jakie są warunki otrzymania wcześniejszej emerytury?

Dodatek za rozłąkę – komu przysługuje

Dodatek za rozłąkę, nazywany też rozłąkowym lub dodatkiem rozłąkowym, to świadczenie należne pracownikowi w związku z rozłąką z rodziną. W Kodeksie pracy rozłąka nie jest wprost definiowana, a jej zasady określane są przez przepisy wewnątrzzakładowe, w odniesieniu zaś do określonych grup zawodowych – w odrębnych ustawach szczególnych. 

Fundusz Pracy – czym jest i kto płaci składki?

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym pod jurysdykcją Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Głównym zadaniem funduszu pracy jest łagodzenie skutków bezrobocia, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Ze środków Funduszu Pracy został utworzony Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który ma na celu wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Czym dokładnie jest Fundusz Pracy, do czego służy oraz kto płaci składki na Fundusz Pracy?