Najnowsze

Najnowsze

W Japonii dramatycznie spadają ceny

Pogłębiająca się deflacja i spadający popyt - z tym musi borykać się japońska gospodarka. Według najnowszych danych ceny towarów i usług spadły tam w sierpniu o 2,4 procent rok do roku. Deflacja jest jeszcze głębsza niż miesiąc wcześniej, gdy wynosiła 2,2 procent.

Dzwonimy przez internet najczęściej w Europie

28 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu dzwoni za pomocą komunikatora internetowego - wynika z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab. Analitycy ustalili, że Polacy najczęściej w Europie, obok Czechów, używają "telefonii internetowej".

Bezrobocia się już nie boimy

Przestajemy bać się bezrobocia. Przybywa osób rozglądających się za nowym zatrudnieniem - pisze "Puls Biznesu". Wzrost bezrobocia jednak ciągle nam zagraża - przestrzega "Dziennik gazeta Prawna". Na koniec tego roku w urzędach pracy może być zarejestrowane 2 mln bezrobotnych, a wzrost płac wyhamuje, co oznacza, że mogą one realnie nawet tracić na wartości.

Minister Grad ocalił prezesa Farfała

Sąd Rejestrowy miał w poniedziałek zdecydować, kto rządzi w telewizji publicznej. Pełniący obowiązki prezesa Piotr Farfał, czy Bogusław Szwedo, oddelegowany na to stanowisko przez nowowybraną radę. Tak się jednak nie stało. Bo minister skarbu Aleksander Grad ponownie wkroczył do gry - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Autostrady giną w mglistej przyszłości

Budowa autostrad stoi w miejscu. Dopiero w 2012 roku możemy liczyć na istotne wydłużenie ich sieci. W najbliższych dwóch latach nie uda się zrealizować teoretycznie obowiązujących planów z 2007 roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Długi wymykają się spod kontroli

Rośnie liczba krajów z gigantycznym długiem publicznym. W porównaniu z Włochami Polska ma dług pod kontrolą. Na tle innych krajów naszego regionu Europy nie jest tak różowo. W 2011 roku będziemy wraz z Łotwą ustępować tylko Węgrom - pisze "Rzeczpospolita".

O ile podrożeją papierosy?

Złoty osłabł, a więc akcyza musi wzrosnąć. Ponieważ w Unii obowiązują minimalne stawki akcyzy wyrażone w euro, dlatego gdy przeliczy się je na złote, podatek musi wzrosnąć. Dlatego zapłacimy w przyszłym roku więcej za papierosy i olej napędowy. Ceny wzrosną co najmniej o kilkanaście groszy, ale w zależności od tego, jak zachowa się polska waluta, podwyżki mogą być znacznie wyższe - pisze "Rzeczpospolita".

Chętniej naprawiamy błędy wobec fiskusa

Łagodniejsze przepisy skłaniają podatników do korekt swoich zeznań - donosi "Rzeczpospolita". I przytacza dane, według których w pierwszym półroczu 2009 roku po wizycie inspektorów kontroli skarbowej podatnicy wpłacili rekordową kwotę ponad 192 mln zł do kasy państwa.

Inwestycje w Rosji

Będziemy zabiegać o Otwarty Fundusz Emerytalny - podkreślił w TVN CNBC prezes Centrozapu Ireneusz Król. Prezes zapowiada podniesienie kapitałów własnych do 204 milionów złotych i liczy na wsparcie inwestorów, co jak podkreśla nie powinno być trudne. O sytuacji Centrozapu i Pronox Technology w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z prezesem Pronox Technology i Centrozapu, Ireneuszem Królem.

Ile da zarobić energetyka?

Prowadzimy rozmowy z firmami z sektora energetycznego - powiedział w TVN CNBC wiceprezes PBG Przemysław Szkudlarczyk. Jego zdaniem ten sektor rynku ma największe perspektywy, bo firmy przedsiębiorstwa energetyczne zmuszone są do nowych inwestycji. W ciągu 1-2 lat z projektów energetycznych PBG chce uzyskać około 0,5 mld zł.

Polacy w wyścigu o zamówienia

Jak zdobywać unijne zamówienia publiczne? Gdzie szukać ogłoszeń, jak wyglądają koszty takiego przedsięwzięcia? O tym w programie Biznes Lunch z Bartłomiejem Piętą prawnikiem z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nieopłacalny kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może w praktyce okazać się droższy niż całkowity koszt kilku kredytów - tłumaczy w TVN CNBC Biznes główny analityk Finamo, Paweł Majtkowski. Mimo niższych comiesięcznych rat kredyt, ich spłata się wydłuża, a oprocentowanie bliskie jest najwyższego na rynku, blisko 20-procentowego. O szczegóły zamiany kilku kredytów w jeden konsolidacyjny pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Na A2 dzięki 5 firmom

Umowa na budowę autostrady A2 z Łodzi do Warszawy podpisana. Jednak w szczególny sposób - wybuduje go bowiem 5 firm, każda zajmie się osobnym odcinkiem wydzielonym z 91-kilometrowego odcinka. Z Lechem Witeckim, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rozmawialiśmy o planach dyrekcji na budowę polskich autostrad i dróg ekspresowych.

Patentus niedługo na GPW

70 milionów przychodów, 7 milionów zysku - to ostrożne, ale prawdopodobne prognozy dla spółki Patentus na ten rok. Patentus, który zajmuje się produkcją i sprzedażą sprzętu dla przemysłu górniczego, już niebawem zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. O najbliższych projektach z prezesem spółki, Józefem Dudą, rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Nowy spór o Erę?

13 miliardów złotych - na tyle wyceniana jest Polska Telefonia Cyfrowa czyli operator Ery. A walka o kontrolę nad tą firmą i gigantycznymi zyskami weszła w nową fazę. Deutsche Telecom stracił wpływy. Ale czy na stałe i kto teraz będzie rozdawał karty w tej biznesowej grze?

Ostatni lot?

To może być ostatnie kołowanie LOT-u. Prezes narodowego przewoźnika w dramatycznym liście informuje pracowników, że jeżeli ci nie zrezygnują z przywilejów, firma może stracić płynność finansową w jeden dzień. Związkowcy odpowiadają, że są gotowi na kompromis i.... protestują domagając się odwołania prezesa. Kto podcina skrzydła narodowego przewoźnika i czy faktycznie tym LOT-em leci pilot?

Przetargowa kara

Trzy tysiące złotych - tyle obecnie kosztuje skarga, którą może złożyć przedsiębiorca niezadowolony z wyniku przetargu. Tak niska kwota zachęca do korzystania ze skargi niezależnie od podstaw merytorycznych i w ten sposób wstrzymuje inwestycje. - Ta sytuacja wkrótce się zmieni - wyjaśniał w TVN CNBC Biznes prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, która podwyższa koszty wniesienia takiej skargi. O tych i innych zmianach w zamówieniach publicznych z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych Jackiem Sadowym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rząd ma budżet do zatwierdzenia

Zatwierdzenie projektu przyszłorocznego budżetu oraz omówienie strategii zarządzania długami sektora finansów publicznych na lata 2010-2012 - to główne punkty wtorkowego posiedzenia rządu. Przed końcem wrzesnia projekt ustawy budżetowej musi być w Sejmie.

Miliardy dolarów do wzięcia...

Świetna okazja do zrobienia dobrego biznesu i zarobienia solidnych pieniędzy. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto by nie chciał sięgnąć po takie zyski. Okazuje się, że takie osoby się znajdą. Są nimi polscy przedsiębiorcy. Organizacja Narodów Zjednoczonych co roku zamawia towary i usługi za 3 miliardy dolarów. Z tego tortu polskie firmy wykroiły dla siebie 14 tysięcy dolarów w zeszłym roku. W roku 2007 - nie zarobiły jednak nic...

SKOK pod Nadzór

Sejm chce, by SKOK-i trafiły pod nadzór Komisji Nadzoru Bankowego. Niektóre z kas mają już większe obroty niż komercyjne banki. Coraz częściej oferują też podobne do nich, nowoczesne usługi finansowe. Czy więc powinny być traktowane jak banki? Co pod okiem KNF zmieni się w SKOK-ach dla ich klientów? O tym w programie "90 minut" Robert Stanilewicz rozmawiał z doktorem Michałem Macierzyńskim, analitykiem Bankier.pl.

Przedsiębiorcy mówią: jest lepiej

Przeprowadzone przez GUS badanie koniunktury wykazuje lekką, pozytywna tendencję. Należy jednak pamiętać, że to badanie opinii przedsiębiorców i, aby otworzyć pierwsze szampany, musimy jeszcze poczekać na konkretne wskaźniki gospodarcze. O tę relację między nastrojami a mocnymi danymi zapytaliśmy w programie "90 minut" prof. Barbarę Liberdę, doradcę prezesa GUS.

Rynek materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Poniedziałek? To przejmujemy!

Poniedziałek okazał się dniem fuzji i przejęć - a kupowali Amerykanie: potentaci farmaceutyczni Abbot Laboratories i Johnson & Johnson, a także znany producent fotokopiarek Xerox.

Hiszpanie ws. Opla piszą do Brukseli

Kolejny kraj wzywa Komisję Europejską, by spowodowała, że przejęcie Opla przez konsorcjum Magny i Sbierbanku nie będzie faworyzować niemieckich pracowników. Podobne wezwanie skierowała do KE już wcześniej Belgia.

Koniec Ery Niemców, wracają Francuzi

Kolejna zmiana układu sił w PTC Era. Deutsche Telecom traci kontrolę nad operatorem sieci Era i Heyah. Wyrok polskiego sądu przywraca PTC jako spółkę zależną od francuskiego Vivendi i Elektrimu. Niemcy już zapowiadają złożenie kasacji do Sądu Najwyższego. Gra idzie o grube miliardy, jakie co roku przynosi operator Ery.

Siłą wejdą w czekoladę?

Negocjacje się nie powiodły - będzie wrogie przejęcie. Jak donosi brytyjski Observer, amerykański koncern spożywczy Kraft przygotowuje się do przejęcia brytyjskiego Cadbury. Wyceni go na 17,6 miliarda dolarów.

Grad idzie do sądu ws. TVP

Ministerstwo Skarbu chce trzymać rękę na pulsie sporu o zarząd TVP. Resort złożył do sądu wniosek o uznanie go za stronę w toczącym się postępowaniu dotyczącym zmiany władz spółki. - Chcemy mieć dostęp do informacji - mówi rzecznik resortu, Maciej Wewiór.

Fiskus, sąd i buty Palikota

Urząd Skarbowy dopomina się trzech milionów złotych zaległego podatku od firmy Stock Polska - taka wiadomość nie jest niczym nadzwyczajnym. Ale obecna firma Stock Polska - to niedawny jeszcze Polmos Lublin, a zaległości dotyczą okresu, gdy kierował nim Janusz Palikot, obecny parlamentarzysta PO. A poszło m.in. o... buty prezesa.

Nasze 48 mld zł leży i nie pracuje

Tuż przed tradycyjnym "pierwszym", kiedy to większość Polaków dostaje pensje, na ich bankowych kontach zwykle zalega jeszcze 48 mld zł - wyliczył Open Finance. - Te pieniądze mogłyby pracować i zarabiać - zauważają analitycy firmy.

A2 na papierze dłuższa o 91 km

Umowy na autostradę A2 do Warszawy podpisane. Dokładniej - ministerstwo infrastruktury podpisało umowy na budowę wszystkich pięciu odcinków autostrady ze Strykowa do Konotopy - razem 91 km. Marek Michałowski, prezes Budimexu, jednego z wykonawców, mówił w TVN CNBC Biznes, że obecnie jest bardzo dobry okres na takie inwestycje.