Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce pomóc zajętym, ale uczciwym rodzicom, którzy potrzebują do swoich dzieci pomocy niań. - Według projektu za każdą opiekunkę zatrudnioną przy dzieciach legalnie gmina opłacałaby składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia (1317 zł) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w IV kwartale tego roku. Pomoc rodzicom legalnie zatrudniającym nianie będzie kosztowała według wyliczeń budżet państwa około pięć tysięcy złotych rocznie na każdą opiekunkę do dziecka.
Społeczeństwo podzielone
Z tej możliwości będzie można skorzystać do czasu, gdy dziecko skończy 4 lata, ale pod warunkiem, że oboje rodzice będą pracować. Dzięki temu opiekunka zyska prawo do wielu świadczeń, m.in. emerytury, zasiłku chorobowego i prawo do bezpłatnego leczenia.
W związanej z tą informacją sondzie dziennika na pytanie "czy państwo powinno dopłacać do zatrudniania opiekunek do dzieci", padło 47 proc. odpowiedzi "tak" i 53 proc. - "nie".
Według "Dziennika Gazety Prawnej", jeśli pracę zalegalizuje połowa pracujących obecnie w szarej strefie niań (szacuje się, że jest ich ok. 100 tys.), roczny koszt dla budżetu wyniesie 242 mln zł.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu