Najnowsze

Najnowsze

Rostowski nie chce dawać tanich pożyczek

Karne odsetki za zwłokę w rozliczeniach podatkowych są za niskie - uznało ministerstwo finansów. W założeniach do zmian Ordynacji podatkowej znalazła się propozycja ich podwyżki o 2 punkty procentowe. Fiskus miałby też zyskać prawo żądania informacji o firmach handlujących w internecie.

Europa przeciw karom Gazpromu

Odbiorcy rosyjskiego gazu w Europie coraz głośniej protestują przeciw stosowanej przez Gazprom zasadzie "take or pay", która każe im płacić kary za zakontraktowany, a nieodebrany gaz. - Rosjanie nie płacą za gaz, którego nie odbiorą z Turkmenistanu - argumentują.

Sukces na G20

Wypracowane ustalenia na szczycie G20 w Pittsburghu to bez wątpienia sukces - ocenia w TVN CNBC Biznes prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Roman Rewald. Jego zdaniem nadszedł już czas, by światowa gospodarka wkroczyła na ścieżkę długoterminowego rozwoju. Jakie są na to szanse i czy rzeczywiście G20 był sukcesem, pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Ministerstwo będzie godzić w LOT

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik spotka się z przedstawicielami zarządu i związkowców PLL LOT. Ci drudzy w poniedziałek w ciągu dnia pikietowali pod siedzibą resortu. Żądają m.in. odwołania prezesa firmy i przywrócenia do pracy dwóch swoich liderów, zwolnionych przez zarząd spółki.

Czy G20 to strata czasu?

Znany inwestor Marc Faber uważa, że szczyt G20 to zupełna strata czasu. Faber powiedział w wywiadzie dla CNBC, że liderzy państw G20 wysyłają sprzeczne komunikaty, a ich polityka zwiększania deficytów może mieć katastrofalne skutki. Przywódcy państw za priorytet tego szczytu uznali walkę z bonusami. Czy uda im się wygrać to starcie? W magazynie "90 minut" z profesorem ekonomii z New York University, Januszem Ordoverem rozmawiał Robert Stanilewicz.

SKOKi pod nadzorem KNF

10 miliardów złotych w depozytach trzymanych w SKOKach przez 2 miliony Polaków będzie chronione przez państwo – zdecydował Sejm, przyjmując ustawę ustalającą nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Według posłów to dobra wiadomość dla członków kas, ale władze SKOKów widzą to inaczej twierdząc, że przez to SKOKi nie będą mogły konkurować z bankami.

To on wypłaci nam emerytury?

Zbigniew Derdziuk jest oficjalnym kandydatem ministerstwa pracy na nowego szefa ZUS - dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes. Drugim kandydatem, który doszedł do finału konkursu na to stanowisko był Artur Brzóska. Zbigniew Derdziuk to były minister bez teki w rządzie Donalda Tuska z początków jego funkcjonowania.

Bez kolegów Schroedera Polsce będzie łatwiej?

Niemcy będą mniej zdeterminowani w kwestii budowy Gazociągu północnego? To właśnie - według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - korzyść, jaką mogą przynieść Polsce wyniki wyborów u naszych zachodnich sąsiadów i nowa rządząca koalicja.

Norwegom brakuje... śmieci

Norwegia zmaga się z brakiem śmieci. W Skandynawii, gdzie spalarnie odpadów dostarczają ciepło do mieszkań, śmieci stają się coraz bardziej poszukiwanym surowcem.

Triumf bankierów na G20. Ale nie w Anglii

Brytyjscy bankierzy niezbyt długo cieszyli się tryumfem swojej branży na szczycie G20, gdzie nie nałożono limitów na ich kosmiczne pensje. Brytyjski minister skarbu Alistair Darling zamierza poprosić szefów największych banków, aby sami zgodzili się na to, w ramach ustaleń ze szczytu.

Pewny jak Polak swojej pracy

- Ponad połowa Polaków w ogóle nie boi się utraty pracy - wynika z ogólnopolskiego badania serwisu szybkopraca.pl. Najspokojniejsi o swoje posady są kierowcy, kurierzy czy pracownicy produkcji i fabryk. Jej utraty obawiają się natomiast pracownicy usług, czy marketingowcy.

Plany Budimeksu

7 lat gwarancji dało Budimeksowi wygraną w przetargu na jeden z odcinków autostrady A4. Ponadto spółka będzie współtworzyć część autostrady A2. W przyszłym roku Budimex chce ruszyć z inwestycjami mieszkaniowymi. Czym jeszcze spółka zaskoczy inwestorów? O tym z prezesem firmy Markiem Michałowskim w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Zwolnią, a potem spróbują pomóc

W poniedziałek ruszają grupowe zwolnienia w poznańskich Zakładach Cegielskiego. Do końca października pracę straci prawie pół tysiąca osób. Połowa z nich to pracownicy umysłowi. Szef zakładowej "Solidarności" Tadeusz Pytlak zapewniał w TVN24, że zwalniani dostaną specjalną pomoc w szukaniu nowej pracy.

Banki wracają do gry

Coraz więcej reklam banków, coraz więcej wniosków kredytowych i coraz więcej udzielonych kredytów. Banknowcy zgodnie powtarzają, że nastąpiło odrodzenie w kredytach a informacje o zakręconych kurkach kredytowy powoli odchodzą w niepamięć. Optymistyczną tendecje potwierdza wiceprezes jednej z największej grupy udzielającej kredyty - Krzysztof Spyra z Noble Bank, który był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Połowa ofert pracy w urzędach to fikcja

- Połowa ofert pracy, jakie przedsiębiorcy proponują w pośredniakach, to staże i inne formy związania bezrobotnego z firmą, a nie prawdziwe oferty zatrudnienia - czytamy w "Parkiecie". Eksperci radzą więc, żeby pracy szukać raczej na rynku pracy, a nie w urzędach, które - według nich - coraz słabej spełniają swoją rolę.

Niemcy postawili na liberalizm. Będzie ciężko

Niemieccy wyborcy poparli zmiany w systemie podatkowym i powiedzieli "dość" kompromisom w chadecko - socjalistycznej koalicji - tak wynik niedzielnych wyborów komentują analitycy. Nowy rząd chadecy Angeli Merkel stworzą z liberałami. Razem będą musieli posprzątać po kryzysie, a być może nawet stawić czoła jego drugiej fali.

Przyszłość "Silesii"

215 milionów złotych - tyle potrzebuje spółka pracownicza Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia do odkupienia kopalni Silesia. - Mamy biznes plan, rozmawiamy z polskimi i zagranicznymi inwestorami i liczymy, że znajdzie się chętny do do współpracy - mówił w TVN CNBC Biznes Dariusz Dudek, przewodniczący zakładowej Solidarności. Dudek ujawnił, że inwestora możemy poznać już w tym tygodniu.

Dłużnicy zjadają własny ogon

Kiedyś multikredytobiorcy, teraz multidłużnicy. Ci klienci, którzy zaciągnęli kredyty w więcej niż 10 bankach, a na spłatę jednych długów zaciągali następne, tracą dostęp do źródeł finansowania i trafiają do windykatorów. Kredytowa bańka pęka - alarmuje "Puls Biznesu".

Za mało ekonomii, za dużo polityki

Przede wszystkim rachunek ekonomiczny - podkreślał w magazynie "Bilans" były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiusz Krężel. 20 lat prywatyzowania - i nadal rządzący zmagają się z pytaniem - które spółki należy sprzedać, a które powinny zostać w rękach państwa? - Brakuje wieloletniego planu gospodarczego - podkreślał Krężel w rozmowie z Rafałem Wojdą.

Zapłacimy o 20 gr więcej za litr paliwa

Z nowym rokiem ceny paliw wzrosną o około 20 gr na litrze i tym razem nie będzie to wynik podwyżki akcyzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wzrost cen mają przynieść zmiany do ustawy o opłacie paliwowej przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Początki prywatyzacji w Polsce

Mieliśmy świadomość, że robimy coś co zmieni polską gospodarkę - tak o początkach procesu prywatyzacyjnego w Polsce mówi Grażyna Magdziak, ekspert Business Centre Club ds. przekształceń własnościowych. Rozmowy o początkach prywatyzacji w magazynie "90 minut" z okazji kolejnego, piątkowego dnia tematycznego w TVN CNBC Biznes.

"Uratowaliśmy światową gospodarkę"

Liderzy najbogatszych państw podsumowali zakończony w piątek wieczorem szczyt G20. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że światowy kryzys gospodarczy został przezwyciężony. Z kolei premier Japonii podkreślił, że - mimo decyzji zmianie układu sił w globalnej ekonomii - nie należy rezygnować ze spotkań G8.

Kiedy PZU wejdzie na parkiet?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU SA zostało przełożone na 1 października. Być może podczas tego posiedzenia zostanie podjęta decyzja o wejściu spółki na giełdę. – Jeżeli akcjonariusze się porozumieją, to teoretycznie moglibyśmy zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w końcu pierwszego półrocza przyszłego roku – powiedział dziennikarzom Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Palikot ramię w ramię z PiS?

Po przyjęciu przez Sejm ustawy, która nakazuje pracodawcom wypełniać PIT-y swoich pracowników, nie ucichły komentarze na temat tego rozwiązania. - To nie jest dobra ustawa. Lepiej, gdyby wszystko rozliczały urzędy skarbowe - uważa Joanna Kluzik-Rostkowska. I niespodziewanie zgadza się z nią Janusz Palikot. - To by było najlepsze - powiedział w TVN24.

Prywatyzacja - jak to robią inni?

Prywatyzacja to problem nie tylko z polskiego podwórka. Z przekształceniami własnościowymi musiały radzić sobie nie tylko inne kraje postkomunistyczne, ale także np. Wielka Brytania. Czy wschodnie Niemcy lub nasi południowi sąsiedzi radzili sobie lepiej? Czy sprzedać najwięcej znaczy sprzedać najlepiej? Prywatyzację nie tylko w krajowym wydaniu wydaniu prezentują Ewa Rytka, ekspert ds. przekształceń własnościowych i Wojciec Hann, partner Deloitte.

Paraliż belgijskiego nieba

Kilka tysięcy pasażerów utknęło w piątek wieczorem na lotniskach w Belgii z powodu niespodziewanego 2-godzinnego strajku kontrolerów lotów. Jeden ze związków zawodowych zapowiedział kontynuowanie protestu w przyszłym tygodniu.

Plany Zelmera

Wielką kampanię reklamową między innymi w Rosji szykuje Zelmer. Ile będzie kosztowała, jak będzie wyglądała i jakiego realnego, wymiernego skutku oczekuje od nich spółka? Na ten temat w programie "Rynki Dnia" Marek Tejchamn rozmawiał z Januszem Płocicą - prezesem Zelmera.

Francuzi chcą 3,3 mld dol od symbolu kryzysu

Największe instytucje finansowe Francji, łącznie z bankami BNP Paribas i Societe Generale, wystąpiły do sadu z żądaniem odszkodowania na łączną kwotę 3,3 mld dolarów wobec upadłego banku amerykańskiego Lehman Brothers Holdings Inc - czytamy na forsal.pl. A lista wierzycieli cały czas się wydłuża

Tanie jesienne tankowanie

Biuro "Reflex", monitorujące rynek paliw przewiduje, że w przyszłym tygodniu paliwa nadal będą tanieć. Z kolei analitycy portalu e-petrol podkreślają, że ropa naftowa jest na światowych rynkach najtańsza od pierwszych dni lipca - w związku z tym w hurcie paliwa tanieją, co może się przełożyć na spadek cen na stacjach benzynowych.

Pensje pod nóż?

Wielkie cięcie bankowych bonusów. Liderzy największych gospodarczo państw świata obradują w Pittsburghu między innymi nad zbyt wysokimi premiami dla menadżerów instytucji finansowych, których głównym źródłem dochodów stały się przeróżne dodatki i premie, grubo przekraczające wartość podstawowych pensji. W polsce sporo też się mówiło o zarobkach bankowych managerów, ale eksperci twierdzą, że u nas system jest zdrowy. Czy rzeczywiście? Patrycjusz Wyżga.