Planujesz remont domu? Wymiana okien,ocieplanie elewacji?... Teraz będzie łatwiej sfinansować te przedsięwzięcia. Za uproszczeniem procedury przyznawania państwowych dotacji na ten cel opowiedziały się wszystkie kluby poselskie - i cała Izba.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Rządową nowelę poparło 401 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Co się zmieni?
Ustawa przewiduje uproszczenie procedury przyznawania państwowego dofinansowania osobom zamierzającym remontować budynki - zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne.
Po wejściu jej w życie właściciel takiego domu będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie tzw. premii kompensacyjnej bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem banku komercyjnego. Zmiana powoduje, że aby skorzystać z premii nie trzeba finansować remontu kredytem.
Poseł Stanisław Huskowski (PO), który przedstawiał projekt nowelizacji w Sejmie podkreślił, że w związku z faktem, że banki w kryzysie zaostrzyły swoją politykę przyznawania kredytów, z premii kompensacyjenj nie skorzystał w tym roku nikt.
Dzięki zmianom w przepisach o finansowe wsparcie na remont będzie można się zwrócić bezpośredno do BGK. Do tej pory trzeba było zaciągnąc kredyt w banku komercyjnym, który to następnie zwracał się po zwrot części kosztów termomodernizacji do BGK.
Zmiana procedury przyznawania premii ma znacznie skrócić cały proces. Inwestor będzie musiał dołączyć do wniosku dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami.
Jakie korzyści dla inwestorów?
Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania inwestor będzie mógł od razu zrealizować duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej (premia z której korzystać mogą właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe itd.). Będzie też mógł zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej.
Premia kompensacyjna będzie przysługiwała właścicielom i współwłaścicielom budynku mieszkalnego, bądź jego części. Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi. Premia ta przysługuje jednak jedynie jeden raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego lub jego części.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24