Najnowsze

Najnowsze

Członek RPP stawia ultimatum

Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski grozi swoją rezygnacją, jeśli rząd zgodzi się z Zarządem NBP i zaakceptuje mniejszą wpłatę do budżetu z zysku Banku.

Pralka - symbol naszego dobrobytu

Pralka automatyczna i telefon komórkowy to najbardziej rozpowszechnione dobra w polskich domach - wynika z sondażu CBOS badającego poziom życia Polaków. Najrzadziej respondenci deklarują posiadanie zmywarki oraz działki rekreacyjnej.

OFE: 3-letnia stopa zwrotu

Towarzystwa emerytalne krytykują pomysł Rady Gospodarczej przy premierze, by środki zgromadzone w OFE były wypłacane nie przez prywatne zakłady emerytalne, ale instytucje popularnie nazwaną ZUS Bis. Koordynator Rady Gospodarczej przy Premierze Adam Jaser uważa, że to państwo powinno być odpowiedzialne za wypłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Prezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Alianz Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, która była gościem programu "Dzień na rynkach" zwraca uwagę, że środki zgromadzone w OFE i wypłacane przez prywatny zakład będą bezpieczniejsze.

Wyniki i plany Telestrady

Telestrada właśnie poinformowała, że rozpoczyna negocjacje ws. kupna 100% udziałów w Tele24,. Prezes Telestrady, Jacek Lichota, który był gościem programu „Dzień na rynkach” zapowiedział, że spółka lada dzień poinformuje o przejęciu. Zarówno ta jak i kolejne tegoroczne akwizycje znacznie poprawią wyniki spółki. Przypomnijmy, że cel to kapitalizacja 39 mln zł (czyli potrojenie wielkości firmy) i przenosiny na GPW. Kogo, kiedy i za ile będzie przejmować Telestrada? I jak bardzo akwizycja poprawi wyniki spółki w programie "Dzień na rynkach" pytaliśmy Jacka Lichotę, prezesa Telestrady

Czerwona Gwiazda jak krzyżówka Linuksa i Windowsa

Korea Północna opracowała własny system operacyjny. Jest oparty na Linuksie, ale korzysta też z wielu rozwiązań stosowanych w Windowsie. Czerwoną Gwiazdę specjaliści uznali jednak za przestarzałą o 10 lat, a jej głównym celem istnienia ma być inwigilacja użytkowników.

Emerytalne rady

Będzie decydować o przyszłości polskiej gospodarki. Boją się jej już urzędnicy. Kiedy i jakie pierwsze rekomendacje złoży Premierowi Rada Gospodarcza? O to dopytywał Adama Jassera, koordynatora Rady Gospodarczej przy Premierze, Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana"

Czarno w PUP-ie

Protest ostrzegawczy rozpoczęli pracownicy radomskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Wszyscy przyszli do pracy ubrani na czarno, a na na budynku wywiesili czarne flagi oraz transparent informujący o proteście. Domagają się od prezydenta Radomia zwiększenia o ponad 280 tys. zł dotacji na funkcjonowanie urzędu.

Netmedia zdobywa rynek

Za 150 tysięcy euro spółka Netmedia przejęła 70% udziałów rumuńskiej spółki C&D Solutions. Przejęcie w Rumunii to pierwsza zagraniczna akwizycja spółki. Podkreślmy, że C&D Solutions to właściciel najbardziej popularnych w Rumunii serwisów internetowych TourismGuide.ro i AllSeasons.ro. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Andrzej Wierzba, prezes Netmediów.

Lepszy marzec Toyoty

Toyota ukarana najwyższą w historii karą w procesie cywilnym dla producenta aut – 16,4 mln dolarów. Jak odbije się to na jej kondycji? W marcu Toyota w USA, Japonii i Chinach odbiła się od dna – sprzedała o średnio o 40% aut więcej niż przed rokiem. W Europie sprzedaż aut w styczniu i lutym spadła o ponad 7%. Czy marzec był lepszy dla Toyoty także w Europie? Jak zachęcić Europejczyków do japońskich aut? O to w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz pytał menedżera Toyota Motor Europe Jacka Pawlaka.

Użytkownicy już skarżą się na iPada

Setki tysięcy ludzi poświęciły weekend, by wystać w kolejkach najnowszy gadżet Apple'a - tablet iPad. Część z nich już zapowiada, że zwróci urządzenie do sklepu. Powód? Problemy z bezprzewodowym połączeniem z siecią.

Skład opału

W tym wydaniu magazynu Firma pokarzemy dlaczego dobrze się zarabia na węglu, sprawdzimy czy skład musi być przy torach kolejowych i jak zdobyć zaopatrzenie, czyli czy koniecznie trzeba jechać do kopalni.

Zakład brukarski

W tym wydaniu magazynu firma krawężniki i nie tylko czyli firma brukarska, a w niej: czy w branży rzeczywiście panuje boom inwestycyjny? Jaki sprzęt będzie nam potrzebny i gdzie znaleźć pracowników znających się na tym fachu?

Wypełniamy PIT - 36

Niecały miesiąc pozostał na rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych przychodów. W programie "Pieniądze od rana" podpowiadamy tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą, że muszą wypełnić PIT-36 by złożyć poprawnie zeznanie podatkowe. Gościem Roberta Stankiewicza był Paweł Mazurkiewicz, partner MDDP.

Szpitale skarżą NFZ

Szpitale muszą upominać się w sądzie o pieniądze z NFZ za świadczenia, których udzielają pacjentom po wyczerpaniu limitów określonych w kontrakcie. Pierwszy w tym roku proces szpitala przeciwko NFZ rozpocznie się w kwietniu - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Inteligentny dom

W tym wydaniu magazynu Firma montujemy instalacje elektroniczne, czyli pokazujemy jak można tworzyć inteligentne domy, przyglądamy się rynkowi instalacji w przedsiębiorstwach, badamy ilu klientów możemy znaleźć na tego typu usługi i ile można na nich zarobić.

Figloland

W tym wydaniu magazynu Firma przenosimy się w świat dzieci, czyli otwieramy centrum rozrywki dla maluchów, licząc ile to może kosztować, na ilu maluchów możemy liczyć i czy zysków wystarczy na coś więcej niż tylko pokrycie kosztów.

Salon odnowy biologicznej

W tym wydaniu magazynu Firma otwieramy firmę marzeń dla kobiet - salon odnowy biologicznej, badając co powinno znaleźć się w ofercie, ile będzie kosztowało wyposażenie, jakich ludzi trzeba będzie znaleźć i zatrudnić i na jakie pieniądze można w tym biznesie liczyć.

Sklep komputerowy

W tym wydaniu magazynu Firma podbijamy polskie biurka, czyli sprawdzamy skąd i jaki sprzęt powinniśmy mieć w sklepie, badamy jakie wymogi prawne muszą spełniać komputery, sprawdzamy czy sklep komputerowy to coś więcej niż sprzedaż i sondujemy rynek informatyczny.

Bankierzy rozbili bank

Ponad 2 miliony złotych rocznie – to średnia płaca prezesa giełdowego banku w 2009 r. Ich płace wzrosły przeciętnie o 13 proc. Na prezesów wydano 20 proc. pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia pełnych zarządów -wylicza "Rzeczpospolita".

Niepohamowany apetyt związkowców

Związkowcy z Polskiej Grupy Energetycznej domagają się rekordowych podwyżek pensji oraz długoletnich gwarancji zatrudnienia. Podobne żądania wysuwają pracownicy innych energetycznych gigantów - pisze "Rzeczpospolita".

Jesteśmy narodem telemaniaków

Oglądamy więcej telewizji, niż wynosi średnia europejska, choć daleko nam do Amerykanów. Najczęściej przed szklany ekran przyciągają nas seriale - wylicza "Rzeczpospolita".

16 mln dolarów kary dla Toyoty

Czy japoński gigant motoryzacyjny pogodzi się z karą w wysokości 16 mln dolarów?. Rząd USA zamierza ukarać koncern za niepowiadomienie we właściwym czasie władz federalnych o problemach z pedałem przyspieszenia w samochodach jego produkcji.

300 tys. iPadów w jeden dzień

iPada, najnowszy produkt firmy Apple, w pierwszym dniu sprzedaży kupiło ponad 300 tys. osób. Urządzenie można kupić w stanach Zjednoczonych od soboty.

Fatalna reputacja korporacji

Kryzys finansowy zszargał reputację amerykańskich korporacji. W ubiegłym roku aż 88 procent Amerykanów uważało, że spółki ze Stanów Zjednoczonych mają "fatalną" i "niedobrą" reputację. W tym roku liczba ta nieco spadła - nadal jednak 81 proc. respondentów ma o korporacjach nie najlepsze zdanie. Jedyną "zieloną wyspą" jest holding Berkshire Hathaway najsłynniejszego inwestora giełdowego świata - Warrena Buffetta.

Minister ostro o pensji szefa banku

Brytyjski minister ds. biznesu Peter Mandelson w bezprecedensowy sposób skrytykował "nie dające się zaakceptować oblicze bankowości". W wypowiedzi dla sobotniego "Timesa" ocenił też wielomilionowe dochody prezesa banku Barclays Capital.

Święta nie takie drogie

Żywność, kwiaty i paliwo - to produkty za które przyszło nam zapłacić więcej w tym roku przy okazji świątecznych zakupów. Na szczęście podwyżki cen nie były tak wysokie, jak się spodziewano.

iSzturm na sklepy

Długie kolejki jak za PRL, banknoty wędrują z rak do rąk, do czego ta kolejka? Zdecydowanie nie do ostatniej parówki, a do sklepu Apple. Wielkim szturmem zaczął się pierwszy dzień sprzedaży najnowszego gadżetu z nadgryzionym jabłkiem - iPada.

"To prawdziwe ozdrowienie"

- Choć bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,7 proc. to gospodarka amerykańska tworzy nowe miejsca pracy, a tempo ich przyrostu jest największe od trzech lat - głosi raport Departamentu Pracy USA. - Jest to prawdziwe ozdrowienie gospodarcze - uważa ekonomista Banku Tokio-Mitsubishi, Chris Rupkey.

Obama: Gospodarka nabiera pędu

Bezrobocie w USA pozostaje na niezmienionym poziomie, chociaż są sygnały, że na rynku pracy następuje ożywienie - podał rząd USA. Prezydent Barack Obama powitał najnowsze dane jako optymistyczną wiadomość dla gospodarki.

Za papierosy już tylko więcej i więcej

Ciężkie czasy nadchodzą dla palaczy. Od 2011 r. do 2018 r. ceny papierosów będą systematycznie rosły. Resort finansów planuje dostosowanie naszych stawek do określonych w dyrektywie minimów unijnych. I tak minimalna stawka na papierosy wzrośnie w tym czasie z obecnych 64 euro do 90 euro za 1000 sztuk.