Najnowsze

Najnowsze

PKP zapłaci za spóźnienia

Od wtorku PKP Intercity będzie płacić podróżnym odszkodowania za opóźnienia swoich pociągów. Przy godzinnym opóźnieniu podróżny otrzyma 25-procentową zniżkę przy zakupie kolejnego biletu, przy dwugodzinnym - 50-procentową. PKP Intercity jest pierwszą spółką, która wprowadza od 24 listopada odszkodowania za spóźnienia pociągów. Od 2011 roku takim obowiązkiem objęte będą wszystkie pociągi. Gościem programu "Pieniądze od rana" był prezes PKP IC Krzysztof Celiński

W zimie bezrobocie trochę wzrośnie

Najwyżej do 12 proc. wzrośnie stopa bezrobocia w 2009 roku - oceniła w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Według szacunków ministerstwa, stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2009 wyniosła 11 proc. To zaledwie o 0,1 pkt proc. więcej niż we wrześniu.

Market bez pracowników?

Czy przed świętami w supermarketach będziemy oglądali głównie kolejki? Związkowcy ostrzegają, że markety wstrzymały rekrutacje pracowników i tegoroczne zakupy mogą być utrudnione. O tym czy zabraknie pracowników na święta Robert Stankiewicz rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" z prezesem POHID

Na emeryturę odłożyliśmy już nasz PKB z 1,5 roku

Zobowiązania ZUS wobec przyszłych emerytów wynoszą obecnie 1,77 bln zł. Po doliczeniu do tej kwoty środków zgromadzonych w OFE kwota ta rośnie do 1,94 bln zł - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci przestrzegają, że rządowa propozycja obniżenia składki do OFE na rzecz ZUS - spowoduje wzrost ukrytego długu ubezpieczyciela.

GPW spogląda na towary

Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomić w 2011 roku rynek instrumentów pochodnych opartych na towarach. Warszawska Giełda Towarowa chce je natomiast zaoferować już w połowie przyszłego roku - dowiedział się "Parkiet".

Za rok osiągniemy kredytowe dno

Najgorszy pod względem niespłacania należności bankowych będzie III kwartał przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita". Jak przewidują ekonomiści Invest Banku, odsetek kredytów zagrożonych w portfelach banków wyniesie maksymalnie 6,6 proc. w wariancie optymistycznym i 7,7 proc. - w pesymistycznym.

Saab pozostaje u General Motors

Saab - szwedzki producent luksusowych samochodów, należący do General Motors - ostatecznie nie został sprzedany. Firma Koenigsegg, która od miesięcy negocjowała przejęcie Saaba, wycofała się z tego przedsięwzięcia - poinformował koncern GM.

Daleko nam do raju (podatkowego)

Najłatwiej firmom płacić podatki na Malediwach, najtrudniej na Białorusi. Polska uplasowała się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, w rankingu światowym też jesteśmy w ogonie. Rodzima firma musi zapłacić średnio 40 różnych podatków.

Więcej pieniędzy za więcej dzieci

Obecnie wysokość becikowego uzależniona jest od dochodu w rodzinie, jednak resort pracy chce, by decydowała o tym liczba dzieci - pisze "Gazeta Wyborcza". Za pierwsze dziecko pieniędzy byłoby niewiele, ale już za szóste - rodzina dostawałaby fortunę. Pytanie tylko - czy to zachęci do posiadania licznego potomstwa.

Uwaga, Polska. Rośnie ryzyko

Rynki finansowe widzą, że polski budżet ma kłopoty, a inwestowanie w obligacje, poprzez które nasz rząd pożycza pieniądze, staje się coraz bardziej ryzykowne - pisze "Puls Biznesu".

Jak związkowcy doją Eneę

Darmowe liczniki energii, dziedziczność posad, gwarancje zatrudnienia, zagraniczne wycieczki, kursy językowe, nagrody i premie - to tylko niektóre przywileje pracowników Enei. Związkowcy mają jeszcze lepiej - mają udziały w dwóch spółkach, które utrzymują się prawie wyłącznie dzięki zleceniom z Enei - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana konstytucji? Co z tego dla biznesu?

Rząd nie myśli długofalowo a zmieniając prawo nie bierze pod uwagę interesów przedsiębiorców, uważa prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jarosław Bełdowski. Według niego podobnie może być przy zapowiadanym przez premiera, zmienianiu najważniejszej ustawy - konstytucji. Zdaniem prezesa FOR-u, system prawny w Polsce można poprawić bez zmian w ustawie zasadniczej

Czy dostaniemy za dużo gazu?

Rząd negocjował wielkość dostaw gazu z Rosji nie wiedząc, ile faktycznie surowca Polsce będzie potrzeba - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według oficjalnych rządowych prognoz w 2015 roku zużycie gazu będzie dużo mniejsze niż ilość surowca, który trafi na polski rynek. Chodzi o przynajmniej 3 mld m sześc. rocznie, z którymi nie wiadomo, co zrobić.

Nieruchomość spod młotka

Na pierwszej w Polsce aukcji nieruchomości na żywo, w ciągu godziny wylicytowano 8 spośród 26 wystawionych lokali. W taki sposób swoje nieruchomości mogli sprzedać deweloperzy, a dzięki pośrednikom także i osoby prywatne. Kupcem mógł być każdy. Z sali aukcyjnej do studia TVN CNBC Biznes przybył Paweł Hardej, Dyrektor Departamentu Aukcji Nieruchomości w Colliers International Poland.

Grypa kosztowna dla ZUS

ZUS wypłaca coraz więcej pieniędzy w ramach zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Rośnie bowiem liczba zachorowań, a co za tym idzie zwolnień lekarskich. Problem w tym, że właśnie skończyły się dotacje z budżetu. Sytuację mają uratować pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Minister Pracy chce, aby dzięki funduszom, które miały być zabezpieczeniem wypłat świadczeń w czasie nierównowagi demograficznej finansowano niedobory w ZUS-ie. Podstawowym argumentem ma być fakt, że taka pożyczka nie będzie oprocentowana, a zatem tańsza od kredytów komercyjnych. Pytanie tylko, czy zakład kiedykolwiek te pieniądze odda...

MNI razem z PPWK

MNI i PPWK zawarły warunkową umowę wymiany akcji. MNI przekaże PPWK MNI Premium w zamian za akcje, MNI będzie wtedy większościowym akcjonariuszem PPWK. O mariażu tych dwóch spółek i planach na przyszłość spółki MNI, Robert Stanilewicz rozmawiał z jej prezesem, Piotrem Majchrzakiem

Co David Lynch wyczaruje w łódzkiej elektrociepłowni?

W zabytkowym wnętrzu dawnej łódzkiej elektrociepłowni amerykański reżyser David Lynch zamierza robić swoje kolejne filmy. Budowa centrum filmowego, wartego 150 mln dolarów, rusza już w lutym i potrwa dwa lata. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Starość na bank

Senior klientem na wagę złota. Polscy emeryci stanowią łakomy kąsek dla instytucji finansowych. Głównie dlatego, że kilka milionów z nich w ogóle nie ma konta bankowego. W poszukiwaniu możliwości zdobywania kolejnych części rynku banki tworzą produkty adresowane właśnie do seniorów. Czy to będzie kolejny krok w kierunku tak zwanego "ubankowienia" polskiego społeczeństwa i jak banki chcą przekonać do siebie emerytów?

Hollywood made in Poland

Odwieczne kłopoty z finansowaniem produkcji filmowych w Polsce mogą sprawiać wrażenie, że zarabianie na filmach w naszym kraju jest co najmniej trudne. Jednak projekt Davida Lyncha, który chce wybudować w Łodzi swoje studio stawia rynek w nieco innym świetle. Sławny reżyser zamierza produkować w Polsce filmy na rynek światowy. Czy powody, dla których wybrał właśnie Łódź chociaż trochę są zbieżne z tymi, które decydują np. o otwarciu fabryki produkującej w naszym kraju telewizory? No i co na taką konkurencję odpowiedzą rodzimi producenci filmowi?

Grypę sfinansuje ci pracodawca i ZUS

Grypa szaleje, a pracodawcy - liczą straty. Liczy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo im dłuższe zwolnienie pracownika tym, więcej pieniędzy musi wyłożyć ubezpieczyciel. Choroba nie oszczędza - do połowy listopada zarejestrowano prawie 41 tysięcy chorych na grypę lub z inną infekcją wirusową - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

Opel - europejska sprawa?

Najpierw poprosimy o plan ratowania Opla, a potem wspólnie uzgodnimy publiczną pomoc na forum Unii Europejskiej - takie ustalenia zapadły na popołudniowym spotkaniu resortów gospodarki krajów, gdzie są fabryki koncernu oraz Komisji Europejskiej.

PMPG: Będzie emisja akcji

Platforma Mediowa Point Group chce pozyskać ponad 20 milionów złotych z nowej emisji akcji. Zyski z emisji spółka chce przeznaczyć głównie na rozbudowę swojej obecności w internecie. W mijającym roku spółka skupiła się głównie na inwestycjach w prasę i telewizję. Najnowszą pozycją w segmencie mediów tradycyjnych może być tygodnik "Wprost". "Wciąż przyglądamy się temu tytułowi, ale jeszcze nie zapadły konkretne decyzje" - mówi w TVN CNBC Biznes prezes PMPG, Michał Lisiecki

NBP pozywa Niesiołowskiego. PO: to nadużycie i skandal

Skandalem i wykorzystywaniem stanowiska w Narodowym Banku Polskim do prywatnych procesów nazywa Stefan Niesiołowski pozew wytoczony mu przez szefa NBP Sławomira Skrzypka. Szef banku centralnego poczuł się urażony, bo wicemarszałek nazwał go "funkcjonariuszem PiS".

Do Brukseli po odsiecz dla jednorękich bandytów

Właściciele automatów hazardowych szukają ratunku w Brukseli. W piśmie do Komisji Europejskiej donoszą, że nowa ustawa łamie unijne prawo. Na dodatek skarżą się, że choć obowiązują stare przepisy, to urzędy nie wydają im pozwoleń na ustawianie nowych "jednorękich bandytów".

Nowy robak na iPhone'a już kradnie

W Holandii pojawił się kolejny już robak atakujący iPhony. Tym razem to już szkodnik "pełną gębą": rozprzestrzenia się głównie w Holandii i tamtejszym klientom banku ING, łączącym się z bankiem przy użyciu iPhone'a, wyświetla fałszywy ekran logowania i próbuje w ten sposób wykraść ich dane.

W czwartek porozmawiają o gazie

Dalszy ciąg polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Po niedawnym porozumieniu PGNiG z Gazpromem, ich ustalenia muszą teraz parafować rządy Polski i Rosji. Rozmowy odbędą się w czwartek w Warszawie - zapowiada dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Pieniądze na rozwój Polski Wschodniej

3 miliardy euro zostało już przeznaczonych przez Unię Europejską na program rozwoju Polski Wschodniej. W ramach wyrównania szans w porównaniu z innymi regionami podpisano już 51 umów o wartości 2,5 miliardów złotych. Na jakie konkretnie projekty trafiają pieniądze? Robert Stankiewicz pytał o to Dariusza Szewczyka wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

URE przeciwko zapędom firm energetycznych

Jeszcze w tym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki wezwie firmy energetyczne do korekty ich wniosków taryfowych, dotyczących cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - zapowiada rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska. - - Wezwania roześlemy w najbliższych dniach, na pewno w tym tygodniu - deklaruje rzeczniczka.

Microsoft wesprze Murdocha w walce z Googlem?

Rupert Murdoch znalazł sojusznika w walce z darmowym udostępnianiem swoich płatnych usług przez Google. Medialny magnat zrozumienie znalazł... w Microsofcie. Chodzi o opracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli zachować serwisom płatną opcję, nie wykluczając ich jednocześnie z wyszukiwarek Google - donosi internetowe wydanie dziennika "Financial Times".

Polska najlepiej walczy ze spadkiem zatrudnienia

Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej radzą sobie w przeciwdziałaniu tendencji do spadku zatrudnienia, widocznej w całej Unii Europejskiej. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych.