Najnowsze

Najnowsze

Polska rozgrywka o Opla trwa

Przyszłość Opla wydaje się przesądzona, ale jego fabryki w Gliwicach - jeszcze nie. We wtorek wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska jedzie do Berlina aby dowiedzieć się, ile polskich podatników może kosztować utrzymanie gliwickiego zakładu.

Google zwędził Europie książki za 240 mln dol.

- Nawet 240 mln dolarów odszkodowania może zapłacić Google europejskim - w tym polskim - wydawcom za to, że skanował ich książki bez zezwolenia - czytamy w "Rzeczpospolitej". I raczej zapłaci, bo sam chce szybko i polubownie załatwić sprawę zatknięcia swojej flagi na rynku e-booków.

PKO BP ma nowego prezesa

Rozstrzygnięty został konkurs na prezesa największego polskiego banku. Późnym wieczorem Rada Nadzorcza PKO BP SA na tę funkcję powołała Zbigniewa Jagiełło. Nowy prezes obowiązki obejmie 1 października 2009 r. Do tej pory był szefem TFI Pioneer Pekao.

Balcerowicz mówi "stop" rozdawnictwu

- Im więcej ludzi będzie się przejmować wzrostem długu publicznego, tym trudniej będzie różnym fałszywym świętym Mikołajom szkodzić przez uchwalanie ustaw pod publiczkę - mówił w "Faktach po faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. Według niego rząd przy rosnącym deficycie powinien wstrzymać się z podwyżkami choćby dla nauczycieli.

Obama: nałożę kaganiec na banki

W pierwszą rocznicę kryzysu finansowego, który wpędził świat w recesję, prezydent USA Barack Obama przestrzegł sektor bankowy przed powrotem do dawnych metod i zapowiedział zaostrzenie jego regulacji

1000 banków do piachu?

Spadek wydatków konsumentów i zapaść na rynku nieruchomości komercyjnych - to według Nouriela Roubiniego najważniejsze powody, dla których Amerykę może czekać dalszy ciąg kryzysu. Ekonomista, w rok po upadku Lehman Brothers, powiedział w CNBC, że amerykańską gospodarkę czeka "śmierć od tysiąca ciosów".

Magna nie zamknie fabryki w Gliwicach

Nowy inwestor w Oplu prawdopodobnie nie zamknie zakładów w Gliwicach. Prezes Magny potwierdził wcześniejsze wstępne informacje i powiedział, że jedyna fabryka Opla, jaka może zostać całkowicie zamknięta, jest położona w belgijskiej Antwerpii.

Wałęsa jak Palikot - gwiazdą reklamy?

Poseł PO Janusz Palikot ze zwiniętą w rulon gazetą deklarujący, że "czasami puls jest ważniejszy niż fakt" i były prezydent Lech Wałęsa głąszczący średniej klasy auto - tak wyglądają najnowsze reklamy dziennika ekonomicznego "Puls Biznesu" i "niby-reklama" Seata Exeo. Czy występy w reklamach staną się sposobem polityków na dorobienie "paru groszy"?

Prywatyzacja? To strajkujemy

Kto jest właścicielem firmy - skarb państwa, czy związki zawodowe? Skarb państwa mówi - prywatyzujemy, a związki na to - strajkujemy. Związki zawodowe działające w Enei zapytają w środę pracowników, czy chcą wziąć udział w strajku - poinformował szef NSZZ Solidarność w spółce Piotr Adamski.

Polskie Radio ma legalną radę nadzorczą

- Krajowy Rejestr Sądowy dokonał wpisu nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia - poinformował Maciej Gieros z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Pierwsze posiedzenie nowej rady nadzorczej PR zaplanowano na czwartek, 17 września.

Popilnuj dziecka sąsiada za wyprowadzenie psa. Albo płać

- Drobne usługi świadczone sobie nawzajem - wśród znajomych czy w ramach tzw. banków czasu - nie są opodatkowane - tak Ministerstwo Finansów odnosi się doniesień "Rzeczpospolitej" o podatku od wzajemnej pomocy. - Podatek powinniśmy jednak zapłacić, gdy korzyści osiąga tylko jedna ze stron - przypominają urzędnicy skarbowi, uspokajając, że fiskus nie zamierza opodatkować sąsiedzkich przysług.

Bohaterowie kryzysu

Mija rok od upadku czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego na świecie - Lehmann Brothers. W programie " Biznes Lunch" poszukujemy kandydata na największym bohatera kryzysu. Na liście kandydatów jest m.in. Barrack Obama, Gordon Brown i Bernard Madoff. Na ten temat rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers, oraz Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Złoty dźwiga się z kolan

Ciężki poniedziałek dla złotego. Od rana nasza waluta traciła na wartości. Przed południem euro było droższe niż w piątek nawet o 8 groszy. Zdaniem analityków, mogła to być opóźniona reakcja na informację rządu o rekordowym deficycie budżetowym w przyszłym roku. Początkowo niewiele pomogły nawet niezłe prognozy Brukseli dla polskiej gospodarki. Z czasem jednak inwestorzy zaczęli odzyskiwać wiarę w Polskę.

Bruksela gospodarkę Polski widzi na różowo

Polski PKB urośnie w 2009 r. o 1 proc. - wynika z najnowszej prognozy Komisji Europejskiej. Jeszcze w maju Bruksela wróżyła nam spadek PKB o 1,4 proc. Zrewidowano - także w górę, do 3,8 procent - prognozę naszej tegorocznej inflacji.

Pieniądze emerytów do budżetu?

Pomysł, który może pozbawić przyszłych emerytów ich pieniędzy, a którym rząd chce ratować nadwyrężony budżet w 2010 roku. Chodzi o 6,5 miliarda złotych czyli środki odkładane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. To pieniądze na tzw. czarną godzinę czyli moment, gdy zabraknie środków na wypłaty świadczeń, bo będzie co raz więcej emerytów, a co raz mniej pracujących. I to właśnie te pieniądze rząd chce wykorzystać już teraz. Czy to oznacza, ze za 10 czy 15 lat nie będzie z czego wypłacać emerytur i co z przyszłością tych, którzy teraz tak ciężko pracują. Patrycjusz Wyżga.

Pracownicy Enei nie chcą prywatyzacji spółki

Związkowcy energetycznej spółki Enea weszli w spór zbiorowy z rządem, co otwiera im drogę do legalnego strajku. Chcą wstrzymania prywatyzacji. To może poważnie zakłócić realizację ambitnego planu prywatyzacji, który chce realizować Aleksander Grad. Na pieniądze ze sprzedaży państwowych spółek liczy także minister finansów. Skąd tak duży opór związkowców przed prywatyzacją i jak resort skarbu zamierza ten opór przełamać? Marek Klapa.

Dziura budżetowa 2010

Przyszłoroczny budżet może wyglądać zupełnie inaczej niż deklaruje minister finansów. Wiele wskazuje na to, że wpływy do budżetu w 2010 roku będą wyższe niż zakłada się dzisiaj. Więcej pieniędzy może być nie tylko dzięki PKB, który może być wyższy niż prognozowane 1,2 procent. Ponadto bardzo prawdopodobny jest kilkumiliardowy zysk z NBP. To wszystko nie oznacza jednak, że deficyt będzie niższy niż zakłada resort finansów. O dziurze budżetowej w 2010 Łukasz Kijek.

Co dalej ze stoczniami?

Pieniędzy z kataru nie ma: wracamy do punktu wyjścia. Nadziei na na to, że w Szczecinie i Gdańsku w niedługim czasie ruszy produkcja stoczniowa też nie ma. Nie ma jej także premier Donald Tusk.

Ziemia na sprzedaż

Rząd postawił sobie wysoką poprzeczkę. Załatać budżet miliardami z prywatyzacji. A źródłem tych wpływów ma być wyprzedaż energetyki. Jednak nie wszyscy w rządzie popierają te plany. Według wicepremiera Pawlaka lepiej od energetyki sprzedawać ziemię.

Problemy Opla

55% udziałów w Oplu ma trafić do Magny, austryjacko kanadyjskiego producenta części samochodowych - poinformował General Motors. Magna zapowiada zmiany w Oplu, na początek zwolnienie blisko 10 tysięcy spośród 50 tysięcy pracowników GM Europe

Wahania polskiego złotego

Osłabienie polskiej waluty nie ma nic wspólnego z dziurą budżetową Polski w 2010 roku - stwierdził prof. Witold Orłowski, ekonomista PricewaterhouseCoopers. Dobre prognozy dla polskiej gospodarki płynące z Komisji Europejskiej tez nie wpłyną na nasz rynek walutowy. O kondycji polskiej waluty rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Futbol - romantyzm czy zysk? (cz.2)

Piłka nożna to sport, który porywa miliony ludzi na całym świecie - wśród nich biznesmenów i wielkich przedsiębiorców. Czy inwestują swoje pieniądze w futbol tylko z miłości do widoku piłki w siatce, czy też widzą w tym realny zarobek? Czy piłkarską pasję można pogodzić z chłodnym rachunkiem zysków i strat? Jakie są szanse, że pompowanie środków w polskie kluby sportowe nie będzie tylko filantropią? Nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty panelowej XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. (cz.2)

Jest jeszcze szansa dla polskich stoczni?

Komisja Europejska zgodziła się dać polskiemu rządowi więcej czasu na znalezienie inwestora dla polskich stoczni. Czy istnieje jeszcze szansa, że resort skarbu znajdzie chętnych na zakup majątku zakładów w Szczecinie i Gdyni. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy z Januszem Lewandowskim, eurodeputowanym, rozmawiał Cezary Królak.

Polska: 46. w rankingu WEF

Polska na 46. miejscu w rankingu konkurencyjności opublikowanym przez World Economic Forum, to o 7 pozycji lepiej niż w 2008 roku. Najbardziej w dół w podobnych rankingach ciągnie nas słaba infrastruktura drogowa i brak autostrad. Tematem zajmował się Marek Klapa.

Futbol - romantyzm czy zysk? (cz. 3)

Piłka nożna to sport, który porywa miliony ludzi na całym świecie - wśród nich biznesmenów i wielkich przedsiębiorców. Czy inwestują swoje pieniądze w futbol tylko z miłości do widoku piłki w siatce, czy też widzą w tym realny zarobek? Czy piłkarską pasję można pogodzić z chłodnym rachunkiem zysków i strat? Jakie są szanse, że pompowanie środków w polskie kluby sportowe nie będzie tylko filantropią? Nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty panelowej XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. (cz. 3)

Swiat rok po upadku Lehman Brothers

Dokładnie rok temu upadł Lehman Brothers. Jak ocenia Maurycy Kuhn upadku można było uniknąć. O konsekwencjach upadku banku rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Maurycy Kuhn, członek zarządu Noble Banku, oraz Andrzej Kurnicki prezez Euramerican Company.

Pod znakiem prywatyzacji

Plany prywatyzacyjne rządu na najbliższe lata są bardzo ambitne. W ciągu 1,5 roku ministerstwo skarbu państwa chce uzyskać z prywatyzacji 37 mld złotych. Na spotkaniu ekonomistów w Krynicy z Jackiem Sochą, wiceprezesem PricewaterhouseCoopers rozmawiał Cezary Królak.

Kulczyk rusza na podbój Sułtanatu

Kulczyk Oil Ventures złożyła ofertę nabycia wszystkich udziałów w australijskiej firmie Triton Hydrocarbons. Dzięki transakcji KOV zyska prawo do poszukiwania ropy na 90 procentach obszaru lądowego Sułtanatu Brunei, w tym na terenach, na których wydobywano już ropę i gaz - donosi serwis internetowy "Pulsu Biznesu".

Wiedza ekonomiczna Polaków

67% Polaków uważa, że ich wiedza ekonomiczna jest niedostateczna - wynika z badań fundacji Kronenberga. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy a także co możemy zrobić aby tę wiedzę podnieść, pytaliśmy naszego gościa Witolda Zielińskiego z Fundacji Kronenberga.

Lokum dla studenta

Akademik, stancja czy mieszkanie? Co najbardziej opłaca się studentowi? Ile kosztują mieszkania dla studenta. Z Julitą Mrozik, z Emmersona, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.