Najnowsze

Najnowsze

Bezrobotni na ratę dostaną już w sierpniu

- Pierwsze wnioski o pomoc w spłacie kredytów hipotecznych bezrobotni będą mogli składać już w połowie sierpnia - zapowiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Resort kończy prace nad rozporządzeniem wykonawczym do ustawy w tej sprawie.

Stoczniowcy: państwo zachowuje się jak paser

Stoczniowcy chcą spotkania z premierem, ten w sprawie wyjaśnień co do działań katarskiego inwestora odsyła ich do ministra skarbu. Po liście od szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni inwestor odłożył termin płatności. Zdaniem autorów listu "państwo zachowało się jak paser", bo sprzedało nie swój zakład.

UE nie będzie ratować banków za wszelką cenę

Wyrozumiałość Brukseli wobec dotkniętych kryzysem europejskich banków ma swoje granice. I chociaż Komisja Europejska zadeklarowała, że nadal jest w stanie im pomagać, to muszą one dać gwarancję powrotu do pełnej rentowności. KE grozi, że w przeciwnym wypadku bankom grozi likwidacja.

Motoryzacja obojga narodów

Zmiana kierunku sprowadzania samochodów używanych. Zamiast z zachodu, teraz może opłacać się ze wschodu. Co prawda nie na tak ogromną skalę, ale jednak coraz częściej Polacy poszukują aut na Litwie. Wcześniejszy ogromny import pojazdów na Litwę w połączeniu z szalejącym tam kryzysem sprawiają, że samochody zalegają na placach, a ich ceny spadają. Ponadto wielu mieszkańców Litwy ma poważne problemy finansowe i ratując swoją sytuację pozbywa się często luksusowych samochodów po znacznie niższych niż rynkowe cenach. Marek Klapa sprawdzał czy faktycznie wyprawa na Litwę po samochód może się opłacać...

Ford z dwoma mld dol. papierowego zysku

Ford na plusie. Amerykański producent samochodów, który jako jedyny z Wielkiej Trójki uniknął bankructwa, wypracował w drugim kwartale 2,3 mld dol. zysku netto, co bardzo pozytywnie zaskoczyło rynek. Gdyby jednak nie gorączkowa restrukturyzacja długów, to koncern skończyłby drugi kwartał z 638 mln dol. straty.

BigMac smakował, lecz rozczarował

McDonald’s rozczarował rynek - i to mimo, że wypracował w drugim kwartale zysk na akcję wyższy od oczekiwań. Inwestorów rozczarowały niższe od szacunków przychody spółki. Przekroczyły one 5,5 miliarda dolarów, i były o 7 procent niższe niż przed rokiem.

Urlop bez smyczy

Urlop jest po to, żeby odpocząć - niestety ta prosta prawda nie dociera do wielu szefów, którzy dzwonią i przerywają nam odpoczynek nawet kiedy leżymy na plaży. Bo zawsze jest coś niecierpiącego zwłoki. Zawsze znajdzie się jakiś powód. I zawsze możemy się temu przeciwstawić, bo pracownik ma swoje prawa - a jeżeli szef je łamie - powinien za to zapłacić. I to słono - jak sprawdził Patrycjusz Wyżga.

Wielka wyprzedaż

36 miliardów złotych w 18 miesięcy - taką wielka prywatyzację zapowiada rząd. Sprzedaż majątku ma uratować budżet i sprawić, że Polacy nie zapłacą wyższych podatków, a rząd nie zadłuży się jeszcze bardziej. Pytanie tylko, czy wielka prywatyzacja w czasach wielkiego kryzysu nie będzie sprzedażą wielkich spółek za bezcen. Jak sprawdził Cezary Królak związkowcy już zapowiadają protesty.

Problemy przedsiębiorców

Powołana do tego żeby ułatwiać życie Polakom i przedsiębiorcom - Komisja "Przyjazne Państwo" pracuje od półtora roku. 38 projektów ustaw przygotowanych przez Komisję weszło już w życie, ponad 100 jest wciąż w przygotowaniu. Czy to dobry efekt? Jak bardzo ta komisja pomaga czy też przeszkadza przedsiębiorcom w Polsce? O tym rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dyrektorem departamentu prawnego PKPP "Lewiatan" Katarzyną Urbańską i z zastępcą dyrektora generalnego Konfederacji Pracodawców Polskich Dariuszem Witkowskim.

Branżę informatyczną na Euro 2012

Jesteśmy nadal w grze do Euro 2012 - powiedział w TVN CNBC Biznes Paweł Jaguś, prezes Qumak-Sekom. Spółka nadal oczekuje rozstrzygnięcia kontraktów związanych z budową stadionów na mistrzostwa świata 2012 roku. O dobrych wynikach po drugim kwartale 2009 roku oraz perspektywach na kolejne z prezesem Qumak-Sekom rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Restrukturyzacja Krosna

Syndyk od 27 marca prowadzi postępowanie upadłościowe. Ma wydzielić część przedsiębiorstwa, przeprowadzić restrukturyzację i sprzedać. Głównym celem restrukturyzacji, jest uzyskanie rentowności i sprzedaż przedsiębiorstwa jako czynnego zakładu produkcyjnego. Na temat Krosna rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia" z Dariuszem Gawrońskim, dyrektorem generalnym i pełnomocnikiem syndyka Krosna.

Możemy wyzdrowieć przed 2012 rokiem

Polska może zejść z deficytem sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB wcześniej niż w 2012 roku - powiedział PAP w czwartek wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Nie ma mowy o prywatyzacji KGHM"

- Prywatyzacja KGHM nie wchodzi w grę. To jest nasze zobowiązanie jeszcze z kampanii wyborczej - powiedział w czwartek wicepremier Grzegorz Schetyna. Dzień wcześniej minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że liczy na szybką sprzedaż państwowych udziałów w hutnicznym gigancie.

Pod parasolem

Płacenie podatków jest czynnością, którą powszechnie uznaje się za mało przyjemną. Dlatego jeśli nadarza się okazja, żeby ich nie płacić większość z nas z nich korzysta. Co może nas uchronić przed tzw. podatkiem Belki a przez to przed niższymi zyskami? O funduszach parasolowych rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z analitykiem Open Finance Bernardem Waszczykiem.

Optymistyczna przyszłość Stoczni Gdańsk

Stocznia Gdańsk może osiągnąć dodatni wynik finansowy jeszcze w tym roku - prognozuje w TVN CNBC Biznes dyrektor biura restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę Komisja Europejska zatwierdziła rządową pomoc dla stoczni, co uchroniło ją przed ogłoszeniem upadłości. A produkcja w stoczni trwa w najlepsze. W ciągu ostatnich trzech tygodni wodowano dwa statki, a kolejny jest na ukończeniu. O przyszłość Stoczni Gdańsk w programie "90 minut" pytał Marek Tejchman.

Prace przyjazne obywatelom

38 projektów ustaw opracowanych przez komisję "Przyjazne Państwo" już weszło w życie. Z ponad tysiąca projektów ustaw, które wpłynęły do komisji, przez półtora roku rozpatrzyła ona aż 500 wniosków a 115 skierowała do marszałka sejmu. O tym, jak Komisja "Przyjazne Państwo" pomaga polskim przedsiębiorcom rozmawialiśmy z przewodniczącym komisji Mirosławem Sekułą w programie "Biznes Lunch".

Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w czerwcu

Analitycy przewidują, że sprzedaż detaliczna wzrośnie rok do roku o 0,4% a bezrobocie utrzyma się na poziomie 10,8%. Przed ogłoszeniem danych przez GUS na temat bezrobocia i sprzedaży rozmawialiśmy w studiu TVN CNBC Biznes z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Opel nie trafi w chińskie ręce

Chińska firma BAIC nie bierze już udziału w wyścigu o Opla. Taką informację - powołując się na General Motors Europe - podały agencje informacyjne. W grze o zakup niemieckiej marki GM są więc już tylko dwie oferty. Jedna, złożona przez austriacko-kanadyjską Magnę i jej partnera, rosyjski Sbierbank, oraz druga - belgijskiego holdingu RHJ. Holding jest kontrolowany przez kapitał z USA.

Na parkietach będzie zielono

Giełdy w Europie Zachodniej mogą zyskać w drugim półroczu 2009 roku 11 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród zarządzających funduszami w Europie. Z analogicznego sondażu, przeprowadzonego wśród amerykańskich zarządzających, wynika, że indeks S&P może w drugim półroczu tego roku zyskać 8,4 proc.

"Grad baja, bo się boi złego sułtana Tuska"

- Minister Grad baja ws. inwestora stoczni Gdynia i Szczecin, bo jak Szeherezada boi się, że jak to bajanie przerwie, to zły sułtan Tusk zetnie mu głowę - ocenił Joachim Brudziński z PiS. Jego zdaniem, brak finalizacji zakupu stoczni przez katarskiego inwestora nie możne być tłumaczony listem Stowarzyszenia Obrony Stoczni.

Przemysł dopiero czeka zapaść?

Po dobrych danych o bezrobociu, i nie najgorszych o sprzedaży detalicznej kolejne dane GUS przyniosły zimny prysznic. Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w czerwcu 2009 roku w stosunku do ubiegłego roku o 28,2 proc., po spadku o 15,4 proc. w maju 2009 roku. W I półroczy tego roku mocno spadła wydajność pracy przy wciąż silnym wzroście płac.

W KGHM pogotowie strajkowe

Związki zawodowe KGHM ogłosiły w czwartek pogotowie strajkowe. Ma to związek z wczorajszymi zapowiedziami sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w tej spółce.

VW połknie Porsche

Po 16 latach na fotelu szefa Porsche Wendelin Wiedeking złożył rezygnację. Jego decyzja otwiera drogę do planowanego od dawna połączenia Porsche z Volkswagenem, któremu Wiedeking był przeciwny.

Trochę więcej kupujemy

Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 1,1 proc. rok do roku w maju, a w porównaniu z majem tego roku wzrosła o 2,2 proc. - podał w czwartek GUS. Analitycy prognozowali na czerwiec nieznaczny wzrost sprzedaży detalicznej, ale dane GUS okazały się nieco lepsze od ich prognoz. GUS podał też, że nastroje konsumentów przestały się pogarszać.

Spadło nam bezrobocie

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej.

120 tys. dol. za metr kwadratowy mieszkania

Magazyn „Wealth Bulletin” opublikował coroczny ranking dziesięciu najdroższych ulic świata. Kryzys ich nie ominął. Ceny apartamentów i penthause’ów spadły nawet o połowę - pisze "Rzeczpospolita".

Niemcy wykupują nasze auta

Na zakup małego auta w salonach trzeba czekać nawet do przyszłego roku. – Wszystko na pniu wykupują Niemcy – tłumaczą dilerzy.

Elbląg znów leży nad morzem

Rosja zezwoliła w środę na żeglugę po Zalewie Wiślanym statkom państw trzecich, wypływającym z Polski i płynącym do Polski. Z decyzji najbardziej cieszy się Elbląg, który zyskał dostęp do Bałtyku.

Żołnierze na emeryturę pięć lat później

Wojskowi będą nabywać prawa emerytalne po 20 latach służby, czyli pięć lat później niż dziś, informuje "Gazeta Wyborcza", która dotarła do założeń reformy emerytur w wojsku.

Pół miliona dręczonych w pracy

Prawie pół miliona Polaków pada ofiarą mobbingu - wynika z informacji Instytutu Psychosomatycznego. Do odszkodowań z tego tytułu kwalifikuje się 3-4 proc. polskich pracowników. Dochodzenie swoich praw jest jednak bardzo trudne, a po planowanych zmianach przepisów może być jeszcze trudniejsze.