Najnowsze

Najnowsze

Nasze płace jeszcze rosną

- Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2009 roku wyniosło 3403,92 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 2,3 proc. więcej niż rok temu, i o 2, 8 proc. więcej niż w październiku. Okazało się też, że mniej Polaków niż oczekiwano straciło pracę.

PR-owiec Palikota wyremontuje nam dworce

Walne zgromadzenie akcjonariuszy - czyli w praktyce minister infrastruktury - zmieniło skład zarządu PKP SA. Nowym członkiem zarządu został Jacek Prześluga, w ostatnich miesiącach znany jako PR-owiec pracujący dla posła PO Janusza Palikota.

"Szok, katastrofa". Polscy budowlańcy z A1 zrozpaczeni

- To był szok - mówią polscy podwykonawcy autostrady A1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z generalnym wykonawcą, bo uznała, że austriackie konsorcjum lekceważy terminy prac. Tymczasem polscy podwykonawcy tłumaczą, że prace się przeciągają, bo to wyjątkowo trudny odcinek.

Tusk: O emeryturach rozmawiajmy...

Premier Donald Tusk zapowiada, że zmiany w systemie emerytalnym mają spowodować, że wyższa emerytura będzie zależeć od dłuższego stażu pracy. Według prasowych doniesień miałaby zostać w ogóle zlikwidowana granica "wieku emerytalnego", a o terminie zakończenia pracy zawodowej każdy decydowałby sam

Pociągiem bezpośrednio z Berlina do Londynu?

Jest szansa, że niebawem do Londynu pojedziemy pociągiem bez przesiadki. No, my to z jedną: w Berlinie. Niemieckie koleje dostały zielone światło dla swoich szybkich pociągów w tunelu pod kanałem La Manche.

Pół miliarda dolarów kary

536 milionów dolarów - taką karę może zapłacić szwajcarski bank Credit Suisse władzom Stanów Zjednoczonych. Waszyngton oskarża bank o to, że pomagał on inwestorom z takich państw jak Iran obejść amerykańskie sankcje, dzięki czemu mogły one mimo zakazów uzyskać dostęp do rynków finansowych USA.

Dreamliner w Polsce za rok

Najnowsze dziecko firmy Boeing - model 787 Dreamliner - do Polski najwcześniej trafi w grudniu 2010 r. lub na początku 2011 r. - Jesteśmy ósmym klientem w kolejce - stwierdził na antenie TVN24 prezes LOT Sebastian Mikosz. Polska spółka zamierza kupić osiem samolotów tego typu.

Smok wchodzi do Wronek

Koreański Samsung przejmuje fabryki polskiej firmy Amica - donosi "Rzeczpospolita". Za zakłady produkujące lodówki i pralki Koreańczycy mają zapłacić 200 milionów złotych. Jednak potem fabryki mają być wspólnie eksploatowane przez obie firmy i rozbudowywane, podwajając zatrudnienie. Po tej informacji Amica mocno zwyżkuje na GPW.

Banki żerują na staruszkach

Papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne i agresywne lokaty - nierzadko starsze osoby są namawiane przez banki do ryzykownych inwestycji, nie wiedząc nawet na co się zgodziły. Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że często dochodzi do świadomego wprowadzenia w błąd takich klientów. Bywa, że emeryci tracą w ten sposób oszczędności całego życia - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Inwestorzy stawiają na Chiny

Chiny rosną w siłę, a światowy biznes docenia ich znaczenie w globalnej gospodarce. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Kraju Środka wzrosły w listopadzie o blisko jedną trzecią, przekraczając 7 mld dol. - poinformowało chińskie ministerstwo handlu.

Gdynia pod młotek

Trzy firmy, które wpłaciły wcześniej wymagane wadia, biorą udział w aukcjach części majątku stoczni w Gdyni. Aukcje mają trwać od godz. 9 do 13. Do sprzedaży pozostały najważniejsze do produkcji statków części stoczni, m.in. duży suchy dok i hala do prefabrykacji kadłubów wycenione na ok. 140 mln zł. Wyniki aukcji - w zależności od przebiegu sprzedaży - poznamy jeszcze w środę w godzinach 15-17.

Na emeryturę pójdziesz, kiedy będziesz chciał?

Rewolucyjny plan Ministerstwa Pracy. Każdy sam zdecyduje, kiedy przejść na emeryturę. - Moglibyśmy w ogóle zrezygnować z odgórnego określania wieku emerytalnego - zdradza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister pracy Jolanta Fedak.

Prąd w stolicy zdrożeje

RWE Polska od stycznia podnosi w Warszawie o 4,7 proc. cenę prądu dla gospodarstw domowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". RWE nie musi uzgadniać podwyżki z Urzędem Regulacji Energetyki.

W TVP wciąż bezkrólewie

Radzie Nadzorczej TVP ponownie nie udało się wyłonić zarządu. Jest jednak postęp. Rada zawęziła listę kandydatów - do ścisłego finału konkursu przeszło pięć osób. W środę mają być oni ponownie przesłuchani. Rozmowy rozpoczną się o godz. 18.

"Przyszłość to sieć. A Google tam będzie"

- Misją Google zawsze było pomagać użytkownikom w znalezieniu potrzebnych informacji - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sundar Pichai, wiceprezes ds. zarządzania produktami Google. Jako przyszłość informatyki wskazuje na wszechobecny internet. - Gdziekolwiek na świecie się nie znajdziemy, z jakiegokolwiek komputera nie skorzystamy, Google tam będzie - mówi.

Niech Unia nadal płaci rolnikom

Polski minister rolnictwa buduje koalicję zwolenników utrzymania unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników. We wtorek w Brukseli Marek Sawicki zorganizował spotkanie z ministrami państw UE, które potencjalnie mogą być sojusznikami Polski w tej sprawie.

Rada ucisza reklamy

Reklamy nie mogą być głośniejsze niż wcześniejsze audycje, a ich dźwięk nie powinien być przeraźliwie brzmiący - takie zasady wprowadza przyjęta właśnie nowelizacja rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o działalności reklamowej i telesprzedaży w programach radiowych i telewizyjnych.

PO przekonuje do budżetu, PiS przekonać się nie daje

W Sejmie we wtorek toczy się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2010 rok. Posłowie PO przekonują, że jest on odpowiedzialny i oparty na realnych założeniach. Według PiS jest wprost przeciwnie - deficyt jest zaniżony, a wiele problemów zamiecionych pod dywan.

Fatalny dzień dla złotego

O siedem groszy podrożały we wtorek i euro, i dolar. To jeden z większych dziennych spadków wartości złotego, zwłaszcza w stosunku do amerykańskiej waluty. Wszystko za sprawą kłopotów finansowych Grecji, które coraz bardziej odstraszają inwestorów od strefy euro, a jeszcze bardziej od rynków wschodzących - w tym Polski.

Rząd robi nadzieję stoczniowcom

- Rząd przeanalizuje możliwość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych byłym pracownikom stoczni w Gdyni i Szczecinie - zapowiedział minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Był to jeden z postulatów związkowców, którzy protestowali we wtorek przed Kancelarią Premiera. Chcą oni także reaktywacji przemysłu stoczniowego w Polce. - Nie ma na to szans - komentuje w TVN24 Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Kiedy opłaca się samochodowy rabat

Kupić teraz, czy jednak poczekać... To pytanie zadają sobie ci, którzy myślą o kupnie auta. Z jednej strony dilerzy zachęcają promocjami i wyprzedażą rocznika 2009, a z drugiej - jest obawa, że auto z grudnia szybciej straci na swej wartości...

Poziom stóp procentowych wzrośnie?

Zdaniem profesora Leszka Pawłowicza, senackiego kandydata do Rady Polityki Pieniężnej polska gospodarka będzie przyspieszać, a inflacja zacznie zmierzać do celu. Jego zdaniem w kolejnych kwartałach wzrost PKB wyniesie od 2 do 3% a wzrost cen przestanie być problemem dla gospodarki. O tym a także o tym czy rada w nowym składzie szybko zmieni poziom stóp procentowych rozmawialiśmy w magazynie "Rynki Dnia".

Bananowa zgoda

Kraje Ameryki Łacińskiej produkujące banany podpisały porozumienie z Unią Europejską, kończące bananową wojnę o cła - poinformowało przedstawicielstwo Ekwadoru przy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Lotnictwo kończy "annus horribilis"

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) prognozuje, że straty linii lotniczych w 2010 roku wyniosą 5,6 mld dol. W tym roku ma to być 11 miliardów dolarów. - Kończymy annus horribilis, który zamyka decennis horribilis - powiedział dyrektor generalny IATA Giovanni Bisignani.

Do Playa będzie taniej?

Jest szansa na tańsze rozmowy do sieci Play. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zdecydowała o obniżeniu stawek hurtowych dla innych operatorów za rozmowy kończące się w sieci P4, operatora Play. Orange, Plus czy Era będą mogli więc obniżyć ceny swoich połączeń do Play.

Każdy obywatel jest podejrzany?

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywanie największej skargi w swej historii: prawie 35 tysięcy osób zakwestionowało ustawę zobowiązującą operatorów do gromadzenia danych telekomunikacyjnych, w tym bilingów połączeń telefonicznych.

Klienci liczą rekordowe zyski po bankowej wojnie

- Realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku, kiedy banki prowadziły wojnę na oprocentowanie depozytów, osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat - wynika z wyliczeń Open Finance. Ci, którym czas lokaty właśnie się skończył, wyciągnęli na czysto - odliczając inflację - nawet o 4,2 proc. więcej niż włożyli.

Branża moto w 2010

Kryzys finansowy pokazał, że nawet ogromne koncerny samochodowe ucierpiały wskutek recesji. Kto będzie zarabiał, a kto tracił na rynku motoryzacyjnym w 2010 roku? O perspektywach branży moto w przyszłym roku w "Biznes Lunchu" z Romanem Kantorskim rozmawiał Rafał Wojda.

Kup auto z 2009 roku...

Dealerzy samochodowi kuszą okazjami kupienia auta z 2009 roku. Wyprzedaż poszczególnych marek trwa w najlepsze. Jednak czy kupno auta pod koniec roku to faktycznie okazja? O promocjach salonach samochodowych w "Biznes Lunchu" z Piotrem Włodarczykiem, dyrektorem Eurotax Glass's rozmawiał Rafał Wojda.