Najnowsze

Najnowsze

P.o. prezesa ZUS nielegalna?

Premier nie miał podstaw do powierzenia Elżbiecie Łopacińskiej obowiązków prezesa ZUS, bo nie ma odpowiednich przepisów - dowodzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą ostre cięcia etatów u Opla

Firma Magna, która wraz z rosyjskim Sbierbankiem ma kupić Opla od General Motors, zapowiada likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w koncernie. Z tej liczby 4,5 tys. osób ma zostać zwolnionych w Niemczech.

Turkmeni utrą nosa Rosji?

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oświadczył, że zasoby gazu, jakimi dysponuje jego kraj, są wystarczająco duże, by wysyłać ten surowiec planowanym gazociągiem Nabucco. Te słowa na pewno nie spodobają się Rosji, bowiem Nabucco ma być konkurentem dla jej gazociągów.

Kryzys się skończył? "To niebezpieczne myślenie"

- W zbyt wielu głowach - nie tylko zwykłych obywateli, lecz także czołowych polityków - kryzys już się skończył. Takie myślenie jest jednak niebezpieczne. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy wciąż trwa - przestrzega na łamach niemieckiego "Spiegla" prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.

Pracownik goni szefa. Na razie tylko w procentach

Pensja szeregowego pracownika w polskiej firmie produkcyjnej wzrosła w I półroczu 2009 roku o 11 procent. To ponad dwa razy więcej niż u szefostwa – zauważa "Rzeczpospolita". Choć procentowa statystyka nie wygląda optymistycznie dla dyrektorów, jednak osoby z kadry zarządzającej nie mają się czym martwić. Ich średnia pensja przekroczyła już 20 tysięcy złotych.

Autostradowe protesty oddalone

Wszystkie protesty złożone po rozstrzygnięciu przetargu na projekt i budowę 91 km fragmentu autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy pod Warszawą zostały oddalone - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowy z wybranymi wykonawcami mają zostać podpisane na przełomie września i października.

111 miliardów dolarów w jeden miesiąc

Deficyt budżetu Stanów Zjednoczonych w sierpniu pobił rekord wszech czasów: w ciągu tego miesiąca wyniósł 111,4 miliardów dolarów. Suma deficytu za 11 miesięcy bieżącego roku budżetowego wyniosła 1,378 biliona dolarów. Rok budżetowy w USA kończy się we wrześniu.

Fiskus podgoli palaczy

Od Nowego Roku akcyza na papierosy wzrośnie o około 2,6 proc. W 2010 roku MF nie planuje wzrostu stawki akcyzy na alkohol i paliwa - zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica. Czy jednak ta ostatnia obietnica się spełni?

A może światowy podatek?

Niemieccy socjaldemokraci wezwali do wprowadzenia globalnego podatku od transakcji finansowych. Miałaby to być forma obciążenia banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych kosztami walki ze światowym kryzysem gospodarczym.

"Rozszerzenie Unii pomogło walczyć z kryzysem"

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen występując w Krynicy. Polityka uhonorowano nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego.

Pierwsza internetowa wyszukiwarka dla wyznawców islamu

W Sieci pojawiła się pierwsza internetowa wyszukiwarka, która ma dawać wyniki godne oglądania przez wyznawców prawowiernych islamu. Próba wpisania np. słowa "beer" kończą się ostrzeżeniem, że wyniki zostały zaklasyfikowane jako nieodpowiednie. Ale polskie "piwo" na indeks jeszcze nie trafiło...

Belgowie: Trzeba przyjrzeć się sprzedaży Opla

Rząd Belgii wzywa Komisję Europejską do zbadania, czy Niemcy nie dopuściły się protekcjonizmu przy transakcji sprzedaży Opla. Zaniepokojenie brukselskiego rządu wywołują zapowiedzi utrzymania czterech niemieckich fabryk koncernu, a zamknięcia tej w Antwerpii. Komisja Europejska zapowiada, że "bardzo dokładnie" sprawdzi umowę.

Bogacze zapłacili 11 bilionów dolarów za kryzys

Największe gospodarki świata uzyskały od swych rządów "doping" w łącznej wysokości 10,8 biliona dolarów publicznych pieniędzy - wyliczyło BBC na podstawie danych MFW. Oznacza to średnio ponad 10 tysięcy dolarów na każdego mieszkańca tych krajów.

W Gliwicach boją się Niemców. Premier uspokaja

Magna przejmuje udziały w Oplu, a co z polską fabryką? Według ekspertów, gliwicki zakład nie musi się obawiać likwidacji, ale restrukturyzacji nie uniknie. Premier Donald Tusk uspokaja, że z jego rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Rosji Władimirem Putinem wynika, że nie ma intencji zamykania fabryki.

Jak ZUS legitymacje kupuje

ZUS forsował najdroższą ofertę przy wyborze dostawcy kart-identyfikatorów dla emerytów - pisze "Rzeczpospolita". Wycofał się dopiero po interwencji posła PO Antoniego Mężydły. ZUS prostuje: przetarg trwa, rozstrzygnięcia nie ma - a odrzucana oferta miała błędy formalne.

Grad obala stoczniowe mity i czeka na NIK

- Stocznie Szczecin i Gdynia w listopadzie 2007 roku spełniały przesłanki do ogłoszenia upadłości - mówił w Sejmie minister skarbu Aleksander Grad. Przypomniał też raport NIK na temat sytuacji stoczni w latach 2005 -2007, piętnujący ówczesne rządy. Dodał, że czeka na kontrolę lat 2008-2009, której wyników nie zamierza ukrywać. Po tym stwierdzeniu PiS oświadczyło, że na razie nie złoży wniosku o odwołanie ministra.

Nieoczekiwany deficyt obrotów wstrząsnął złotym

Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 565 mln euro wobec 459 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Deficyt pogrążył głównie eksport. Po publikacji tych danych nasza waluta, i tak słabnąca w ostatnich dniach, potaniała jeszcze bardziej. Potem zaczęła jednak odrabiać straty.

Budowa statków w Polsce

Wygląda na to że Stocznia Gdańska złapała wiatr w żagle i będzie miała pokaźne plany inwestycyjne. W programie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Arkadiuszem Aszykiem ze stoczni Gdańsk na temat tego jak można w Polsce budować statki, bo okazuje się że można.

Hotel bez gwiazdek

Branża turystyczno-hotelarska na świecie odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Także w Polsce właściciele wielkich sieci weryfikują plany inwestycyjne. O to jak jest źle pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" dyrektora biura fundacji Polish Prestige Hotels Czesława Kisza.

Jeszcze kawałek drogi dla Poznania

Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenie na budowę drugiego, północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania - oświadczył w piątek rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Dziwne głosowanie SLD ws. KRRiT

Sejm odrzucił w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku. Wcześniej dokument odrzucił Senat. Jeśli to samo zrobi prezydent - kadencja Rady wygaśnie po dwóch tygodniach. Głosowanie skończyło się tak, jak przewidywano, ale jego przebieg był zaskakujący. Wszystko za sprawą Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Partnerzy do atomu będą gotowi za rok

W październiku przyszłego roku chcemy mieć wybraną technologię i partnerów do konsorcjum odpowiedzialnego za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział PAP w piątek w Krynicy wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Topolnicki. Dodał, że w PGE rozpoczęto prace grupy roboczej odpowiedzialnej za ustanowienie takiego konsorcjum.

"Polska i świat najgorsze mają przed sobą"

- Zbliża się druga fala kryzysu, która mocno zmoczy także Polskę - uważają analitycy duńskiego Saxo Banku cytowani przez "Puls Biznesu". I chociaż nie są obecnie jedynymi pesymistami w gospodarczym świecie, to ich prognozy są prawie zawsze czarne, ale - co gorsza - często prawdziwe.

Niemiecka prasa: Magna nie taka pewna

Niemiecka kanclerz Angela Merkel entuzjastycznie komentowała przejęcie Opla przez kanadyjską Magnę i rosyjski Sbierbank. Niemiecka prasa jest już nieco bardziej ostrożna. "Przed Oplem ciężkie lata" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a inne media dodają: to jeszcze nie koniec negocjacji! Mogą się pojawić takie warunki, których Magna nie przyjmie. Ale - już po wyborach.

Operatorzy idą w ślady o. Rydzyka

To, co świat odkrył już jakiś czas temu, w Polsce pierwszy podchwycił o. Tadeusz Rydzyk, tworząc wraz operatorem CenterNet sieć "W Rodzinie". Oferowane w niej telefony nie są gadżetami, ale mają... duży wyświetlacz - idealny dla osób starszych. Według "Forsalu", teraz inni operatorzy zaczynają dostrzegać potencjał, jaki dla ich biznesu drzemie w seniorach.

Małe szanse na produkcję w stoczniach

Stocznie w Szczecinie i Gdyni nie będą kontynuowały produkcji statków – przyznaje minister skarbu Aleksander Grad w Polskim Radiu. Grad stanie dziś przed sejmem, by wytłumaczyć się z sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.

Rynkowa gorączka

O tym co działo się na rynku euro i dolara w czwartkowe popołudnie a także o prognozach dla złotego mówił Ernest Pytlarczyk - główny analityk BRE Banku w programie "Rynki dnia.

Jak bułki, to tylko przez internet

Przyszłość e-handlu leży w delikatesach? Eksperci z Gemiusa nie wykluczają takiego scenariusza, powołując się na własne, opublikowane niedawno badania "E-commerce w Polsce". Badania wykazały, że w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą nawet 15 mld złotych.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Partnerstwo Publiczno-Prywatne czyli świadczenie usług pożytku publicznego przez podmioty prywatne jest usankcjonowaną prawem polskim formą, współpracy prywatnych przedsiębiorców wspartych prywatnym kapitałem z sektorem publicznym na wszystkich szczeblach. Zdaniem Ireny Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która była gościem Marka Tejchmana, przede wszystkim niezbędna jest edukacja władz.

Konkurencyjność regionów - Małopolska

Małopolska jest jedynym województwem które zanotowało przyrost miejsc pracy. Jak powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela w regionie jest około 300 tysięcy podmiotów gospodarczych. W programie "Rynki Dnia" gościem Marka Tejchmana był wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.