Najnowsze

Najnowsze

Historyczny dzień dla GPW

Historyczny dzień- lecz podwójnie, bo Warszawska Giełda Papierów Wartościowych po raz pierwszy wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom, ale także odnotowuje najwyższy poziom na zamknięciu od października 2008 roku. Większość z 500 milionów złotych trafi do Skarbu Państwa, reszta do domów maklerskich. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem GPW Ludwikiem Sobolewskim rozmawia Robert Stanilewicz.

Bardzo drogi śnieg

Hu hu ha! Nasza zima zła! - podśpiewują sobie zapewne szefowie. Nie dlatego, że jest zimno, mróz i wielkie zaspy... Dlatego, że wielki śnieg generuje wielkie koszty! Usuwanie śniegu z dachu, odśnieżanie lotnisk i przede wszystkim odszkodowania związane z opóźnieniami... Zima może być bardzo droga - wylicza TVN CNBC Biznes.

Sroga zima dobrym czasem dla producentów obuwia?

Styczeń, nie jest miesiącem, w którym spółka NG2 odnotowuje rekordowe liczby sprzedaży, ale lider sprzedaży detalicznej obuwia w Polsce nie zaprzecza, że przy obecnej pogodzie buty sprzedają się nieco lepiej. Rok 2009 dla spółki NG2 zakończył się dość dobrze. Spółka zanotowała 924 miliony dochodów. W 2010 roku NG2 spodziewa się wyniku na poziomie 120 milionów złotych, ocenia wiceprezes spółki Piotr Nowjalis. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z wiceprezesem rozmawia Robert Stanilewicz.

Wzlot Airbusa

Producent największych samolotów świata - Airbus - cieszy się ze... wzlotów. Firma w 2009 roku wyprodukowała więcej samolotów niż przed rokiem, a zamówień na przyszły rok ma więcej niż oczekiwała. Airbusy zakryją niebo? Nie do końca.

Najfajniejsze targi świata

Lalki, samochodziki, pluszaki, dinozaury... Największe stężenie zabawek na metr kwadratowy! Na tych targach jest wszystko, co dla młodego obywatela ważne. W Hong Kongu ruszyły w poniedziałek największe azjatyckie targi zabawek. Producenci liczą, że nowe atrakcje pomogą im odwrócić załamanie rynku.

Minister finansów: deficyt wyższy, budżet ostrożny

Dopiero 11 stycznia, a już wiadomo, że deficyt w roku 2010 będzie jeszcze większy niż w roku poprzednim. Tak przynajmniej uważa minister finansów Jacek Rostowski. - Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie nieco wyższy niż w 2009 roku - mówił w Senacie minister finansów. Kiedy wreszcie będzie spadać? Według zapowiedzi min. Rostowskiego dopiero za rok.

Dług nie musi obniżyć polskiej wiarygodności

- Ewentualne przekroczenie progu 55 procent długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać obniżenia ratingu naszego kraju - ocenił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski. Aby uniknąć spadku, Polska powinna wykonać jednak pewne ruchy. Przede wszystkim - rząd powinien przedstawić realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia państwa po 2011 roku.

Gratka dla kolekcjonerów: monety NBP w internecie

Rewolucja u numizmatyków. Od poniedziałku 11 stycznia Narodowy Bank Polski sprzedaż monet kolekcjonerskich prowadzi... w internecie. W systemie "Kolekcjoner" kupować monety będzie można siedząc w kapciach przed komputerem. Na pierwszy rzut NBP zaoferowało dwie monety okolicznościowe - z okazji 65. rocznicy oswobodzenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Jedziemy do Moskwy po gaz

Polskie Górnictwo Gazowe i Gazownictwo i rosyjski Gazprom wznawiają rozmowy na temat dostaw gazu do Polski. Kolejna runda negocjacji ma się odbyć jutro w Moskwie. Z polskiej strony weźmie w nich udział między innymi prezes PGNiG, Michał Szubski.

Perfekcyjnie przygotowani do kontroli przedsiębiorstwa

Skuteczne przygotowania do kontroli to klucz do sukcesu, by przejść przez "prześwietlanie" naszej firmy bezboleśnie. Jak przygotować pracowników do kontroli, jak często zdarzają się kontrole, co zrobić gdy nie zgadzamy się z ustaleniami kontrolerów, czy możemy nie wpuścić kontrolera - o tym rozmawiał Robert Stankiewicz w "Biznes Lunchu" z Mariuszem Mareckim, dyrektorem PricewaterhouseCoopers i Ryszardem Bessarabą z kancelarii DTS oraz Bessard Consulting Lting.

Rewolucja w emeryturach. Fedak chce więcej dla ZUS

Jako "groźne i nielogiczne" ocenił propozycje ministerstwa pracy dotyczące systemu emerytalnego współtwórca reformy prof. Marek Góra. Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że każdy ubezpieczony, zbliżając się do emerytury, powinien móc zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i przenieść je do ZUS, na Indywidualne Konto Emerytalne albo wykorzystać na dowolny cel. - Zabraknie pieniędzy na emerytury - przewidują pracodawcy z PKPP Lewiatan.

Chińczycy zamieniają rowery na auta

Gdzie na świecie sprzedaje się najwięcej aut? Nie w USA, a w Chinach, gdzie sprzedaż samochodów ruszyła ostro w górę. Jak podało stowarzyszenie producentów samochodów w tym kraju, w grudniu sprzedaż aut w Chinach poszła w górę o 88,7 procent rok do roku - do miliona stu tysięcy pojazdów.

Aaa... odśnieżarkę kupię. A łopat w sklepie brak

Śnieg po kolana, lodowiska, stojące pociągi i horror na drogach - wszystko to efekt bardzo obfitych opadów, które nawiedziły Polskę. Gdy wszyscy narzekają na zaspy, są ludzie, którzy zacierają ręce - to producenci łopat i odśnieżarek. W stołecznych sklepach szufle i łopaty rozeszły się jak świeże bułeczki. Gorzej, że wszędzie ich brakuje...

Firma kontrolowana

Skarbówka, Inspekcja Pracy, Inspekcja handlowa, ZUS, Sanepid, UOKiK, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych…. - może któraś z nich postanowi skontrolować Twoje przedsiębiorstwo. Kto i jak może kontrolować przedsiębiorcę – co sprawdzają, jak często i jak długo, czyli co w kwestii kontroli w przedsiębiorstwach mówi prawo. Kiedy kontrole mogą być niezapowiedziane, a kiedy musimy wcześniej o niej wiedzieć? Które organy mają prawo dokonać kontroli? Od czego zależy czas trwania kontroli? O tym wszystkim w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Adamem Ambroziakiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Lewandowski na przesłuchaniu

Wartości europejskie zawsze były mi bliskie, a jako minister i poseł na Sejm miałem osobisty wkład w polską drogę do gospodarki rynkowej - napisał Janusz Lewandowski w kwestionariuszu przesłanym eurodeputowanym. Polak jest desygnowany na komisarza UE ds. budżetu i bierze udział w maratonie przesłuchań w Parlamencie Europejskim. Najpierw Polak wypowiedział się na temat wspólnego unijnego podatku. Jego zdaniem, Europa nie jest na to gotowa...

Wielka dziura w budżecie Portugalii

Portugalia znalazła się na celowniku agencji ratingowych. "Financial Times" pisze, że agencja Moody's rozważa obniżenie ratingu tego kraju, jeśli Lizbona nie weźmie w karby deficytu budżetowego. W minionym roku luka w portugalskim budżecie wzrosła do 8 procent PKB, z 2,8 procent w roku 2008.

Islandczycy przy urnach zdecydują o długach

Najpóźniej do 6. marca odbędzie się referendum, w którym Islandczycy zdecydują w sprawie ewentualnego zwrotu 3,8 mld euro Wielkiej Brytanii i Holandii - zdecydował Parlament w Reykjaviku. Rządy obu krajów rok temu wzięły na siebie zobowiązania islandzkiego banku Icesave, który zbankrutował, a w którym oszczędności mieli ich obywatele.

Upgrade Polski nad państwami regionu

1,5% - to przewidywany wzrost PKB dla Polski w 2010 roku. RP dobrze wypada na tle państw regionu, których wzrost ma być notowany na poziomie 0,9%. W wielu państwach Europy Wschodniej nadal obserwowany jest ujemny wzrost PKB. O prognozach i ocenach ratingowych w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski.

ZNTK spadły na cztery łapy

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach mają szansę na ratunek. Spółka, której grozi likwidacja, podpisała umowę na trzy lata z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jej mocy ZNTK Łapy wykonają cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery.

Heineken wymiesza się z FEMSĄ

Wielka fuzja na rynku piwa. Heineken zamierza za akcje warte 7,7 mld euro kupić część meksykańskiej firmy FEMSA - podaje agencja Bloomberga. Transakcja ma globalnemu browarowi rodem z Holandii dać wiodącą pozycję na wschodzącym rynku latynoamerykańskim.

Kto zostanie członkiem RPP?

Deficyt budżetowy i wybory członków do Rady Polityki Pieniężnej były tematem rozmowy Roberta Stankiewicza w "Pieniądzach od Rana" z szefem sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Kazimierzem Kleiną. Prace nad budżetem w tym tygodniu rozpocznie Senat. Zmiany proponowane przez senatorów są na razie kosmetyczne - mówił nasz gość. W tym tygodniu senatorowie wybiorą trzech członków Rady Polityki Pieniężnej na nową kadencję. Przygotowanie Polski do przyjęcia euro to najważniejsze zadanie nowej RPP - podkreślił senator Kleina na antemie TVN CNBC Biznes.

Europa Środkowo-Wschodnia punktem zainteresowanie funduszy private equity

Inwestując w przedsiębiorstwo, fundusz PE staje się na określony czas wspólnikiem pozostałych właścicieli. Grupa Orbis ma nowych wspólników, którzy zajmą się usługami dla dystrybutorów w Polsce. Sebastian Król zarabiający na funduszach private equity w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił, że zadowalające w 2010 roku będzie wykonanie dwóch transakcji o wartości powyżej 30 milionów euro.

Tankowanie jeszcze droższe

Baryłka ropy naftowej jest najdroższa od 15 miesięcy mimo drożejącego dolara. Analitycy nie mają wątpliwości, że cena surowca nadal będzie rosła, co pociągnie za sobą podwyżki cen paliw. A to kolejny cios dla polskich kierowców po podwyższeniu przez resort finansów opłaty paliwowej.

Wszystkie koła toczą się do Detroit

Startują targi motoryzacyjne w Detroit, jedne z największych na świecie, a na dodatek pierwsze po ocaleniu od bankructwa amerykańskich gigantów - General Motors i Chryslera. Zapowiedziane są premiery 60 modeli aut, a w centrum uwagi mają być samochody elektryczne i nowe technologie motoryzacyjne.

Bunt gazet przeciw telewizji

Nowe przepisy jeszcze bardziej pogorszą sytuację prasy na rynku reklamowym - alarmują wydawcy komentując plany legalizacji kryptoreklamy w sieci, jaką forsuje resort kultury. Nowe przepisy wynikające z norm unijnych mają m. in. rozszerzyć czas bloków reklamowych w telewizji i bardziej liberalnie traktować tzw. product placement.

25 mln euro pieniędzy unijnych dla organizacji

3.3.1. - pod tymi cyframi kryją się pieniądze z Unii Europejskiej. Kto może starać się o te pieniądze? Szanse mają instytucje otoczenia biznesu, sieci „aniołów biznesu”, organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, organizacje przedsiębiorców i pracodawców. Konkurs rusza pod koniec lutego, a do wzięcia jest 25 mln euro, ale jak mówił w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w "Pieniądzach od Rana" na antenie TVN CNBC Biznes Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Instytucji Finansowych PARP warto już teraz zacząć przygotowywać się.

Czy jesteśmy już lekomanami?

21,4 mld złotych wyniosła wartość rynku sprzedaży produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w całym 2009 roku. Dynamika była wyższa niż w poprzednich dwóch bardzo dobrych latach, gdy wynosiła po mniej więcej 10 proc. - pisze "Parkiet".

Finansowy Amway szturmuje Polskę

Sprzedaż kredytu i depozytu jak lakieru do włosów i szamponu? Tak, przynajmniej dla sprzedających. Jak informuje "Parkiet" do wejścia na polski rynek szykuje się nowy gracz zza oceanu – Global Property Solutions. Dystrybucję swoich produktów finansowych prowadzi on sposobami takich sieci jak Amway czy Avon.

Start internetowych aukcji monet NBP

Już dziś ruszają pierwsze internetowe aukcje monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Jakie monety będzie można nabyć? Czy każdemu uda kupić się monetę? Każda osoba która będzie chciała nabyć monety, pomimo redukcji, na pewno będzie w stanie kupić 1 monetę. Najpierw każdemu zostanie przydzielona 1 moneta, a potem dopiero będą dokonywane redukcje - mówił Jacek Polkowski z NBP w "Pieniądzach od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Gazprom winny Polsce 1,2 mld zł za gaz?

Nawet 410 mln dol. winny jest Polsce rosyjski Gazprom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wcześniej padały kwoty pięć razy mniejsze. Nasz opór w anulowaniu zobowiązań, czego chcieliby Rosjanie, to główna przeszkoda w podpisaniu nowej umowy gazowej.