Najnowsze

Najnowsze

Premier Litwy ostrzega Polaków

Zamieszania wokół należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach ciąg dalszy. - Nie chciałbym, by za pośrednictwem polskich inwestycji strategicznych na Litwę przyszedł bardzo niepożądany kapitał - powiedział premier Andrius Kubilius, odnosząc się do informacji, jakoby polski koncern planował sprzedaż Możejek Rosjanom.

Państwo bardziej przyjazne

Sejm przyjął w piątek zmiany w przepisach podatkowych przygotowane przez komisję "Przyjazne Państwo". Podatnicy mogą liczyć na wiele ułatwień.

Fed podnósł jedną stopę

Kryzys się skończył - tak część analityków odebrała decyzję amerykańskiego banku centralnego. Fed niespodziewanie w nocy naszego czasu podniósł stopę dyskontową o 0,25 punktu procentowego do 0,75 proc. Ale nie wszystkie interpretacje tej decyzji są optymistyczne, bo oznacza zahamowanie dopływu pieniądza do gospodarki.

Zła passa portów lotniczych?

Początek tego roku oraz końcówka roku 2009 to ciężki okres dla portów lotniczych. Sroga zima co jakiś czas paraliżowała loty na lotniskach, 3 godzinna awaria wieży kontrolnej na Okęciu w tym tygodniu oraz awantura w sprawie terminu remontu pasów startowych -o tym wszystkim w rozmowie z Michałem Marcem, naczelnym dyrektorem P.P. "Porty Lotnicze", w programie "Pieniądze od rana" .

Euroland w kryzysie - czy rzeczywiście?

Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową do 0,75%. Taka informacja wystarczyła by euro straciło na wartości do amerykańskiego dolara. Dolar jest najmocniejszy od maja 2009 roku. Jednak to za euro nadal trzeba więcej płacić. Czy faktycznie strefa euro jest w kryzysie? O tym rozmawiał z

Złap autograf, zbij fortunę

Najcenniejszy podpis? Dla większości Polaków to wciąż podpis prezesa Narodowego Banku Polskiego, widniejący na każdym banknocie. Ale powoli w naszym kraju powstaje rynek autografów. Mimo, że ich wystawcy - czyli celebryci - wciąż sami nie zdają sobie sprawy z wartości własnych podpisów, za niektóre można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rynki Dla Opornych

W jakie spółki warto inwestować tak by nie stracić? To wszystko w programie „Rynki Dla Opornych”  w TVN CNBC Biznes.

Tymochowicz będzie sprzedawać życie wieczne

Piotr Tymochowicz, człowiek, który stworzył medialny wizerunek Andrzeja Leppera, rusza na podbój internetu. Jego spółka Infnity, chce stworzyć sieć społecznościową, która zaoferuje użytkownikom... wieczność. Pieniądze na przedsięwzięcie mają pochodzić z emisji akcji - pisze "Puls Biznesu".

Polska wyprzedza konkurentów z regionu

Spadek inwestycji w Polsce był dużo mniejszy niż w regionie, a nasi najgroźniejsi rywale będą dłużej wychodzić z kryzysu gospodarczego. Powinniśmy wykorzystać szansę na przyciągnięcie zagranicznych firm - pisze "Rzeczpospolita".

Odwilż w gospodarce

Rozgrzana gospodarka w środku zimy. Zaskakujące 8,5% wzrostu produkcji w styczniu. W programie "90 Minut" na temat polskiej gospodarki Robert Stanilewicz rozmawiał z głównym ekonomistą BRE Banku - Ryszardem Petru.

Piramidalne oszustwo

W ciągu ostatnich tygodni - TVN CNBC Biznes wykryła 2 przypadek stron internetowych kuszących niewiarygodnymi zyskami. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazywały się to piramidy finansowe. Najpierw był to portal GoGo20, w czwartek zajmowaliśmy się sprawą portalu Plus500. Kiedy powinna nam się zapalać czerwona lampka? W magazynie "90 minut" z psychologiem biznesu, dr Leszkiem Mellibrudą rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nie wiesz co masz robić? Powołaj komisję

USA ma nową komisję, która będzie kontrolować deficyt budżetowy i starać się go ograniczać. Prezydent Barack Obama powołał do życia specjalną komisję w skład której wejdą zarówno Republikanie jak i Demokraci. Amerykański deficyt ma sięgnąć w tym roku fiskalnym rekordowej sumy prawie biliona 600 miliardów dolarów. Co to oznacza dla rynków? O tym w magazynie "90 Minut" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Markety zjadają małych

Małe sklepy znikają z polskiego rynku. Ich liczba w ubiegłym roku spadła o 5,5 tys. Zyskują za to duże sieci handlowe - informuje "Rzeczpospolita".

Na celowniku kontrolerów skarbowych

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Ministerstwo Finansów, jak co roku sugeruje urzędom kontroli skarbowej zalecenia odnośnie przedmiotów kontroli na ten rok. Ale na zalecenia czekają nie tylko urzędnicy fiskusa. Szczegóły chcą znać także przedsiębiorcy.

GUS: wzrost produkcji

Dobre dane z polskiej gospodarki. Styczniowy wzrost produkcji przemysłowej wyższy od oczekiwań analityków. Mimo wysokich mrozów i dużych opadów śniegu polskie firmy wyprodukowały w pierwszym miesiącu tego roku o 8,5 procent więcej niż przed rokiem. Rozmowa z głównym analitykiem BNP Paribas Fortis.

Czesi wchodzą w "Silesię"

Czeski holding ma wspólnie górnikami z kopalni Silesia wykupić ten zakład. Górnicy już wcześniej stworzyli Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia", a w piątek przyjęli do grona udziałowców czeską firmę Energeticky a Prumyslovy Holding.

Ponadpartyjne porozumienie dla walki z deficytem USA

Prezydent USA Barack Obama powołał do życia specjalną komisję, w skład której wejdą zarówno Republikanie, jak i Demokraci. Ma ona kontrolować i starać się ograniczać deficyt budżetowy, który w tym roku ma sięgnąć rekordowych 1,6 biliona dolarów.

Kryzysu świat nie utopił w szampanie

Światowy kryzys nie słuzy francuskim winnicom: w zeszłym roku eksport win, szampana i koniaku załamał się. W 2009 roku świat wypił o 17 procent mniej francuskich trunków, wydając na nie równowartość 7,74 miliarda euro.

Prognozy dla LPP

Spółka odzieżowa LPP miała 83,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2009 roku wobec 73,93 mln zł zysku rok wcześniej. Poprawa obrotów to głównie skutek otwarcia nowych placówek. O prognozach dla LPP na 2010 rok Mikołaj Kunica rozmawiał z analitykiem BDM SA Marcinem Stebakowem.

Finansowy pirat na łączach między Polską a Belize

Kolejna podejrzana firma łowi Polaków w internecie. Tym razem chodzi o zarejestrowany w Belize portal Plus 500, który obiecuje wysokie zyski. Jakie, i czy w ogóle są - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że firma działa całkowicie na dziko, przez co zajęły się nią już polskie Komisja Nadzoru Finansowego i policja.

Oszuści 500

Namierzyliśmy bardzo podejrzaną firmę zarejestrowaną na Belize, która łowi w Polsce klientów obiecując im wysokie zyski. Firma ma źle zrobione analizy finansowe, na pierwszy rzut oka wygląda, że to oszuści. Dlaczego interesuje się nią policja, a Komisja Nadzoru Finansowego po informacjach od TVN CNBC Biznes wpisała ją na listę ostrzeżeń publicznych.

GUS: produkcja I 10/09 +8,5%

Zima zamroziła działalność części polskich przedsiębiorstw, a mimo to produkujemy o 8,5 % więcej niż rok temu i zdecydowanie więcej niż oczekiwali ekonomiści. Jak to możliwe i czy w związku z tym finansowa odwilż zawita także do portfeli Polaków.

Jaki będzie 2010 rok dla BetacoMu?

Prognozy dla spółki BetacoM na 2010 rok są lepsze od oczekiwań rynku. Poprawia się zysk operacyjny i netto. Czy są to już trwałe tendencje? O tym w programie "Rynki Dnia" w rozmowie z Mikołajem Kunicą mówił prezes Betacomu Mirosław Załęski.

MF o paliwowym proteście

Oszukują na potęgę czy kontrolujący ich pracownicy skarbówki nadużywają kompetencji ? Milionowe kary za podpis w złym miejscu, to faktyczna walka z szarą strefą? Dostawcy Paliw Płynnych apelują o pomoc do premiera. Na ten i inne tematy w rozmowie z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Marka McQueen przeżyje swego twórcę

Marka Alexander McQueen nadal będzie istnieć, pomimo samobójczej śmierci brytyjskiego projektanta. Prezes francuskiej grupy PPR, która ma prawo do marki, powiedziała, że utrzymanie jej na rynku będzie najlepszym hołdem jaki można złożyć projektantowi.

Microsoft i Yahoo! łączą siły przeciw Googlowi

Koncern informatyczny Microsoft może podjąć współpracę z portalem Yahoo! - zdecydowała Komisja Europejska. Sojusz zaakceptował też amerykańskiego regulatora antymonopolowego. Jego wyraźnym celem jest stawienie czoła firmie Google.

Jak zastrzec znak handlowy?

Zakładając własną firmę, dobrze jest się upewnić czy ktoś inny nie wpadł już wcześniej, na pomysł takiej samej nazwy jak nasz. O tym jak zastrzec znak handlowy w programie "Biznes Lunch" z Rafałem Wojdą, rozmawiała Alicja Adamczyk, prezes Urzędu Patentowego RP.

Jego nazwisko znaczyło "kawa"

Zmarł Emilio Lavazza, który blisko 40 lat kierował włoską firmą Lavazza produkującą kawę - podała w komunikacie firma. To pod jego kierownictwem rodzinna firma zdobyła niemal połowę rynku kawy we Włoszech.

Znak towarowy

Zakładając swój własny biznes, dobrze jest mieć swoją, oryginalną nazwę, dzięki której klienci będą kojarzyć nasz produkt. Trzeba jednak uważać, bo konkurencja nie śpi... O tym co zrobić aby nie dać sobie podebrać znaku towarowego, rozmawiała w programie "Biznes Lunch" z Rafałem Wojdą, Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

700 miejsc pracy czeka w gliwickim Oplu

Fabryka Opla w Gliwcach żyje w oderwaniu od problemów właściciela. I chociaż odgórne cięcia zatrudnienia dotykają jej także, to sama fabryka zwiększa zatrudnienie. Obecnie szuka 700 pracowników w związku z ponownym uruchomieniem trzeciej zmiany.