Najnowsze

Najnowsze

Zrób sobie bilans

Po co małe firmy powinny wykonywać żmudne bilanse? Katarzyna Stefańska przekonuje, że to dostarczy ich właścicielom wielu ważnych informacji. Dowiedzą się np. co się w firmie dzieje, będą mogli porównać się z konkurencją. Prowadząc prostą analitykę finansową, można analizować rentowność lub płynność.

Kredyt podatkowy, to pułapka

Twierdzi Mirosław Barszcz z kancelarii prawnej Grynhoff Woźny Maliński. Jak mówi, ten kredyt tylko fajnie wygląda, bo nie trzeba płacić podatków rok po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Potem jednak trzeba ten podatek państwu oddać, a ilość obowiązujących przy udzieleniu kredytu obostrzeń jest tak duża, że niewielu przedsiębiorców się kwalifikuje.

Orlen zapewnia: Rosjanom Możejek nie sprzedajemy

- Rosnieft, największy koncern naftowy w Rosji, jest bliski odkupienia od polskiego PKN Orlen 25 proc. akcji rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, na Litwie - podał w poniedziałek dziennik "Wriemia Nowostiej". W zamian Rosnieft miałby zagwarantować wznowienie dostaw ropy do Orlen Lietuva rurociągiem "Przyjaźń". PKN Orlen dementuje te informacje.

Gazową umowę pozna m.in. Kaczyński i Napieralski

- Rządowa umowa gazowa między Polską a Rosją powinna być podpisana w przyszłym tygodniu - poinformował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zapowiedział, że będzie chciał również przedstawić informację o szczegółach tego porozumienia z pełną dokumentacją, kandydatom na prezydenta poszczególnych ugrupowań parlamentarnych.

Visa odpuszcza płatnikom

Właściciele sklepów i punktów usługowych, w których klienci mogą płacić kartą, mają powód do radości. Pod naciskiem Komisji Europejskiej Visa Europe zaproponowała znaczące obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych. Koszty ich używania ponoszą właśnie sklepy i owe punkty.

Umowa na zastępstwo

O takiej umowie pracodawca może myśleć, gdy ma do czynienia z usprawiedliwiona nieobecnością innego pracownika w pracy. Czyli np. różnego rodzaju urlopy. Jakie są prawa szefa, pracownika i jego czasowego zastępcy tłumaczy mec. Patrycja Zawirska z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Co mówią giełdowe wykresy?

Po 9 tygodniach wzrostów na giełdzie, w czwartek zanotowaliśmy spadek. Jak jednak twierdzi Marcin Lachowski nadszedł czas na kupno, bo jego zdaniem nastąpią 4-5% wzrosty. Podobne wzrosty przewiduje za oceanem.

Czarna lista barier

To spis barier, które przeszkadzają polskim przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. PKPP stworzył listę składającą się z 270 pozycji. Jednak jak zastrzega dyrektor generalny PKPP LEWIATAN Lech Pilawski, to nie wszystkie bariery, a tylko te najbardziej dokuczliwe. Jedne znikają i w ich miejsce pojawiają się następne. Dotyczą m. in. prawa pracy, funduszy unijnych, rozwoju infrastruktury, procesu inwestycyjnego itd.

Debiut PZU coraz bliżej

Debiut giełdowy polskiego ubezpieczyciela coraz bliżej. Skarb Państwa prawdopodobnie zdecyduje się na sprzedaż dodatkowych pięciu procent akcji PZU. O szczegółach debiutu z ministrem Aleksandrem Gradem rozmawiał Jan Niedziałek.

Pieniądze dla Grecji

Niemcy będą największą pomocną dłonią dla Grecji, ale jak na razie się do tego nie palą mówi Michłą Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas. Dlatego jego zdaniem będą się domagać istotnych reform i zapewnienia, że dług znowu nie wymknie się Grekom spod kontroli.

Spadek po wzrostach. Co dalej z GPW?

Bardzo dobry tydzień na rynku za oceanem przyćmił pozostałe rynki. Blado wypadła GPW, która po 9 tygodniach wzrostów z rzędu zeszły tydzień zakończyła na czerwonym kolorze. Rynki rozwijające się dużo słabiej wypadają niż te stare. Zdaniem Jarosława Lisa z Union Investment TFI być może to skutek chęci realizacji zysku. Twierdzi, że w najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać spektakularnych zmian.

Centrozap walczy z Państwem o swoje pieniądze

42 mln złotych. To kwota nienależycie naliczonych podatków Centrozapowi. Z odsetkami to w sumie około 80 mln złotych i będziemy walczyć o odzyskanie tych pieniędzy, mówi Ireneusz Król, prezesa Centrozapu.

Dobre wyniki gospodarki a złoty

Marcowe dane o naszej gospodarce wyglądają dobrze, ale zdaniem Marka Polańskiego, dilera walutowego XTB nie wpłynęły znacząco na umocnienie złotego. Nasza waluta mimo wszystko jest najbardziej wrażliwa na dane o zatrudnieniu płynące z USA.

Pomoc dla Grecji

Państwa strefy Euro są gotowe do udzielenia pomocy finansowej Grecji, która poprosiła o nią zastrzyk w piątek. Niemcy nie są w tym wyjątkiem, bo także zależy im na stabilności waluty twierdzi prof. Cezary Wójcik, INE PAN, SGH

Twój brat PIT

Zyski i straty kapitałowe. Jeden z naszych widzów pyta o zasady rozliczenia strat z inwestycji kapitałowych z kilku kolejnych lat. Jak twierdzi Jarosław Żemantowski z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, przepisy umożliwiają odliczenie strat z 5 ostatnich lat. Jednak w jednym roku odliczenie straty nie może przekroczyć 50% straty poniesionej w 1 roku.

MFW: kryzys się nie skończył

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kryzys się jeszcze nie skończył. - Przewidywania wzrostu przedstawione przez kraje grupy G20 są nieco zbyt optymistyczne - ocenili ekonomiści.

"Testy prawdy" przed kredytem

Kanadyjski rynek mieszkaniowy bardzo się ożywił w ostatnich miesiącach, ale właśnie weszły w życie ostrzejsze reguły kredytowania. Osoba, która chce zaciągnąć tańszy kredyt hipoteczny, czyli o zmiennym oprocentowaniu, musi najpierw przejść tzw. test prawdy.

Brytyjscy krezusi coraz bogatsi

Majątek tysiąca najzamożniejszych Brytyjczyków powiększył się w ciągu minionego roku o 30 proc., do 333,5 mld funtów - podał tygodnik "Sunday Times". Po raz szósty z rzędu liderem rankingu jest Lakshmi Mittal, zamieszkały w Londynie indyjski magnat stalowy.

Słynny bank szykuje się do obrony

- Światowej renomy bank inwestycyjny Goldman Sachs przygotowuje obronę przed oskarżeniami, według których świadomie oszukiwał klientów spekulując bezwartościowymi tytułami hipotecznymi - podał dziennik "Washington Post". Szefowie banku będą udowadniać, że nie wiedzieli, że oparte na kredytach papiery, które sprzedawali, są wysokiego ryzyka.

Słabsza brytyjska gospodarka

Jest ciężko, mówi Sławomir Rutkowski, przedsiębiorca, właściciel „7offices” działający w branży meblarskiej w Anglii. W ostatnich kilkunastu miesiącach obserwuje się tam spadek sprzedaży. Branża liczy na to, że w tym roku koniunktura się poprawi. Teraz klient jest w b. komfortowej sytuacji, bo konkurencja w branży meblarskiej jest duża.Rutkowski przyznaje jednak, że w Anglii inaczej niż w Polsce otwarcia firmy to kwestia zaledwie 15 minut, nawet przez internet.

Polski handel morski

Na transporcie morskim da się zarobić, przekonuje Paweł Szynkaruk dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak jednak dodaje, nie każdy segment tej branży jest tak stabilny jak rynek przewozów masowych ładunków suchych, czyli: zbóż, węgla, nawozów fosforowych. PŻM to także lider światowy w transporcie płynnej siarki.

Dzień z transportem i logistyką

Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal, tłumaczy, na czym polega współczesny transport kolejowy, kiedy jest najbardziej ekonomiczny. W tym roku spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje 40 mln zł, głównie na budowę nowego terminalu przeładunkowego. Spółka rozważa też uruchomienie przewozów z Polski na Ukrainę lub do Czech.

System poboru opłat. Nowy musi być lepszy

Marzymy i o to zabiegamy, by nasza administracja podpisała takie porozumienie z administratorem nowego systemu, by jak najwięcej pieniędzy trafiało na drogę - mówi Jan Buczek, prezes ZMPD. Jego zdaniem w Niemczech system nie zdał egzaminu, bo lwią cześć pieniędzy z opłat pochłania administracja. Liczy na to, że nowy system będzie bardziej elastyczny niż obecnie winiety.

Ostatni weekend na PIT

Ten weekend to dobry moment dla wszystkich podatkowych maruderów, którzy jeszcze nie zdołali rozliczyć się ze swoich dochodów. Specjalnie dla nich urzędy skarbowe będą czynne w sobotę w godzinach 9-13. Podatnicy będą mogli złożyć deklaracje oraz poprosić urzędników skarbowych o pomoc w wypełnieniu formularza. 30 kwietnia mija termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2009 r.

Twój Brat Pit

Ostatnie dni akcji TWÓJ BRAT PIT. Pomagamy Państwu rozliczyć się z fiskusem. W programie "90 Minut" rozmowa z Andrzejem Dmowskim - BDO Numerica.

Płacą miliony, by szukać gazu w polskich łupkach

- Firmy zainteresowane poszukiwaniem w Polsce gazu, w tym łupkowego, muszą wnosić opłaty sięgające nawet kilku milionów złotych - powiedział wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski. Dodał, że dodatkowo muszą też płacić za wydobycie.

Polski handel morski

Na transporcie morskim da się zarobić, przekonuje Paweł Szynkaruk dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak jednak dodaje, nie każdy segment tej branży jest tak stabilny jak rynek przewozów masowych ładunków suchych, czyli: zboża, węgla, nawozów fosforowych. PŻM to także lider światowy w transporcie płynnej siarki.

Rynki Dla Opornych

Zyskaliśmy trochę mniej niż rynek. WIG20 na ponad 1 proc. plusie. Nasz portfel 0,75%, ale od początku roku nasz portfel może się okazać 10% stopą zwrotu. Zarabiamy na Auxilium, Relpolu, i ponad 8% na Telestradzie. Jednak IDM SA radzi już sobie gorzej, podobnie jak Polaqua i Eneropol.

TFI po I kwartale

Zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy na skoncentrowanym funduszu inwestycyjnym zamkniętym mówi Piotr Rzeźniczak, szef zespołu inwestycji Legg Mason TFI. Jak dodaje, długo oczekiwany debiut, ma szansę znaleźć się we wszystkich możliwych indeksach bardzo wcześnie.

Milion w portfelu

Spora dywersyfikacja, którą proponuje nam Rafał Lerski - doradca inwestycyjny CFA Expander, zapewni nam inwestowanie m.in. na całym świecie. Inwestycje głównie w fundusze inwestycyjne. Nasz ekspert pozostawiłby sobie 400 tys. złotych w portfelu.