Najnowsze

Najnowsze

Nowy rynek na GPW

Polski rynek kapitałowy będzie miał w końcu wszystkie segmenty jakie są w innych krajach- tak Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska podsumował powstanie nowego rynku obrotu papierów nieskarbowych. Jest szansa, że ten rynek zaskoczy, to bardzo potrzebna inicjatywa w czasie kiedy firmom wyraźnie brakuje dostępu do źródeł finansowania - dodał prezes Kowalski

Szczyt G20 w Pittsburghu

Ustalenie strategii wyjścia z kryzysu i utrzymanie w ryzach zagrożeń dla gospodarki i środowiska - to właśnie o tym mają decydować przywódcy 20 największych światowych gospodarek na szczycie a Pittsburghu. Według projektu ustaleń G20 do jakich dotarło BBC państwa mają jednak opracować transparentne i wiarygodne środki wycofywania państwowej pomocy.

Kto prezesem ZUS: Brzóska czy Derdziuk?

Pozostało dwóch kandydatów na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował TVN CNBC Biznes Marek Bucior z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Według niego Artur Brzóska i Zbigniew Derdziuk wypadli najlepiej w dotychczasowej części konkursu. Wcześniej "Rzeczpospolita" pisała, że największe szanse ma Derdziuk, były minister rządu Donalda Tuska.

Lech Kaczyński zadzwonił na Wall Street

Prezydent Lech Kaczyński otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy NYSE. Po naciśnięciu guzika, który uruchomił specjalny giełdowy dzwon, oficjalnie ruszył handel na największym parkiecie świata. Już po uroczystości wyznał, że była to dla niego przygoda.

Japończycy rezygnują z luksusu

Zamiast kozaków od Prady - buty z second-handu. Kryzys zmienia zwyczaje zakupowe nawet przyzwyczajonych do luksusu Japończyków. Największy na świecie rynek dóbr luksusowych kurczy się, oddając pole supermarketom i sklepom z tanią odzieżą.

Bałtycka rura wraca

Choć żadna firma nie jest zainteresowana gazociągiem Baltic Pipe, to nasz Gaz-System chce do końca 2011 r. przygotować techniczny projekt i badanie dna morskiego pod ten gazociąg. Prezes spółki Jan Chadam podkreślił, że Gaz-System będzie przygotowany do realizacji przesyłu gazu do Polski z Norwegii przez Danię, co wcześniej planowano.

Amerykanom nie starcza na spłatę kart

Amerykanie coraz gorzej radzą sobie ze spłatą zobowiązań na kartach kredytowych. Agencja ratingowa Moody's podała, że w sierpniu do najwyższego poziomu w historii wzrósł indeks obrazujący wartość kredytów, których zwrotu banki przestały już oczekiwać. Analitycy agencji uważają, że winowajcą jest wzrost bezrobocia w USA.

Rover lub Jaguar zjedzie z Wysp

Ikona brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, Jaguar Land Rover, odjedzie z Wysp. Aktualny właściciel firmy, indyjski koncern Tata Group zamierza zamknąć jedną z fabryk w środkowej Anglii. Koncern ma jednak utworzyć osiemset miejsc pracy w innych zakładach.

Wojny franczyzowe

Mimo kryzysu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z franczyzy. Jednak nie zawsze takie układy dobrze się kończą. Na temat zagrożeń wynikających z tego typu układu biznesowego rozmawiał Krzysztof Szaniawski, prawnik, Chałas i Wspólnicy, Kancelaria Prawna.

Dobre wyniki Tella

Dom Maklerski IDMSA podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji Tella jednocześnie obniżył jednak cenę docelową akcji z 15 złotych do 14,5. Analitycy podkreślają, że przejęcie spółek Impol i ETI pozwoli na ekstra oszczędności w IV kwartale, co może dodatkowo poprawić wyniki Tella. O rynku usług telekomunikacyjnym w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy Tell Robertem Stempniewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przyszłość rynków obligacji

Jakie perspektywy ma rynek obligacji? Jaki jest koszt emisji obligacji? Czy jest to rynek trudniejszy od rynku akcji? Między innymi na te pytania odpowiadał gość Dnia na Rynkach Marcin Bońka, ekspert HSBC ds. rynku papierów dłużnych.

Grad: nie pracujemy pod presją

Polski rząd nie pracuje pod presją czasu i spokojnie negocjuje poszczególne elementy porozumienia z Eureko w sprawie PZU - wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada w radiu Tok FM. Grad podkreślił, że nie została wyznaczona żadna data graniczna osiągnięcia porozumienia. Wcześniej z resortu płynęły sygnału, że sprawa zakończy się do końca września.

Portfel noś w komórce

Telefon, portfel i karta kredytowa w jednym? Tak. Już w najbliższej przyszłości umożliwi to technologia NFC (ang. Near Field Communication), czyli bezprzewodowej komunikacji na bliskie odległości. Jej wdrażanie to szansa na zarobienie dużych pieniędzy.

Producent Łady dramatycznie tnie zatrudnienie

Firma AwtoWaz - największy rosyjski producent samochodów osobowych - zapowiada zwolnienie 27,6 tys. pracowników, czyli więcej niż 1/4 załogi. Ma to być sposób walki z powiększającymi się stratami, wynikającymi z zapaści na rynku samochodów.

Niezła jazda na tym taborecie

Honda, japoński producent samochodów, pokazał właśnie swój najnowszy, tym razem jednoosobowy pojazd. Osobisty minitransporter przypominający taboret na kółkach ma zrewolucjonizować komunikację na zamkniętej przestrzeni, na przykład na lotniskach czy w szpitalach.

Urzędnicza oszczędność wpędza w długi

Przedsiębiorcy, gminy, organizacje pozarządowe realizujące unijne projekty - wszyscy miesiącami czekają na opóźniające się pieniądze. Wielu z nich musi zaciągać kredyty, choć wcale by nie musiało, gdyby urzędnicy pracowali efektywniej. - Winne tej sytuacji jest Ministerstwo Finansów - oskarża "Dziennik Gazeta Prawna". Resort zarzuty odpiera.

Niższe rabaty na mieszkania

O ile mniej można dzisiaj zapłacić za mieszkanie i jak bardzo opłaca się targowanie na rynku nieruchomości? Niestety coraz mniej. Firma redNet sprawdziła jak bardzo sprzedawcy są skłonni dzisiaj obniżać ceny swoim klientom na rynku nieruchomości. Co z tych badań wynika? O to pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" Roberta Chojnackiego z redNet Property Group.

Ratowanie świata zacznie się od kolacji

Roboczą kolacją w Phipps Conservatory rozpocznie się o północy naszego czasu szczyt liderów 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej - czyli grupy G20. Do soboty będą w amerykańskim Pittsburghu debatować nad tym, jak w przyszłości uniknąć kryzysu, z którym świat boryka się od ponad roku.

Powraca optymizm u niemieckich przedsiębiorców

Niemiecki indeks nastroju w biznesie IFO znów w górę - mniej niż się spodziewano, ale i tak na poziom najwyższy od roku. We wrześniu jego wartość wyniosła 91,3 punktu wobec spodziewanych 92 punktów. Przed miesiącem wskaźnik wyniósł 90,5 pkt.

Czekolada mięknie

Szef Cadbury już dostrzega celowość połączenia z amerykańskim Kraft Foods. Prezes tej brytyjskiej firmy produkującej słodycze przyznał, że alians z Kraftem "ma pewien sens strategiczny". Cadbury odrzuciło ostatnio ofertę Kraft Foods, który chciał przejąć tę firmę za prawie 17 miliardów dolarów.

Derdziuk na prezesa ZUS?

W ciągu najbliższych dni zostanie wybrany nowy prezes ZUS. Dotychczasowy - Sylwester R. - został zatrzymany na początku września pod zarzutem korupcji. Według "Rzeczpospolitej", największe szanse ma Zbigniew Derdziuk, b. minister obecnego rządu, który jako jeden z trzech osób znalazł się w finale konkursu. - To bardzo dobry fachowiec - mówił w TVN24 Zbigniew Chlebowski z PO.

Stacjonarny do lamusa

W ciągu ostatnich czterech lat liczba stacjonarnych linii telefonicznych spadła o 3,3 mln, czyli 26,5 proc. - czytamy w "Forsalu", dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej", który powołuje się na dane GUS. Linię stacjonarną zostawiają głównie ci, którzy chcą korzystać z internetu oferowanego przez operatorów stacjonarnych.

Głowa od piwa coraz mniej się kiwa

Tak źle w branży piwowarskiej nie było od lat. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" ze źródeł w branży piwowarskiej wynika, że w pierwszym półroczu sprzedaż piwa w Polsce spadła o blisko 10 proc. Jest to największy spadek od kilkunastu lat.

Wielka ucieczka z ZUS

Kreatywne kombinatorstwo Polaków nie zna granic. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług firm, które umożliwiają im zaoszczędzenie połowy tego, co normalnie płacą na ZUS. Proceder jest legalny, tyle, że kosztował Zakład już 8 mld zł. - Tym powinno zająć się ABW - grzmią jego władze.

Biznes w chmurach

Lotnictwo dyspozycyjne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Co prawda, żeby założyć taki biznes trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu milionów dolarów, jednak nie odstraszyło to firmy BlueJet. O przyszłość lotnictwa dyspozycyjnego w "Biznes lunchu" pytaliśmy Jakuba Benke, prezesa firmy.

Koniunktura - czy już nadeszła?

Dziś poznaliśmy dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i innych sektorach polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes komentuje je Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z rozmowy dowiemy się m.in., czy przed naszą gospodarką lepsze dni i kiedy nastąpi trwała poprawa koniunktury.

Amerykańskie mini-stopy zostają

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o pozostawieniu głównej stopy procentowej w przedziale 0-0,25 proc. Inwestorzy za oceanem, którzy spodziewali się takiej decyzji zaraz po niej zaczęli kupować akcje.

Piracka wpadka "Chipa"

Miesięcznik komputerowy "Chip" zaliczył poważną wpadkę. Na dołączanej do pisma płycie DVD z programami znalazł się katalog z muzyką, która zgodnie z prawem jest chroniona prawami autorskimi. A opis katalogu sugeruje, że pochodzi ona z nielegalnego źródła...

Skok na hipotekę w USA

Największy od maja wzrost liczby wniosków o kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyło Stowarzyszenie Bankierów Hipotecznych, indeks obrazujący tę liczbę wzrósł w tygodniu zakończonym 18-go września aż o 12,8 procent wobec poprzedniego tygodnia.