Najnowsze

Najnowsze

Rosja zakręci nam gaz, a Bruksela nic nie powie?

Komisja Europejska pracuje nad rozporządzeniem o bezpieczeństwie i solidarności energetycznej Unii. - Dokument zawiera jednak fundamentalne błędy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Bo gdyby spełnił się np. czarny scenariusz i Rosja chciała zaszantażować Polskę odcięciem od gazu, to Bruksela mogłaby nie zareagować.

Fiskus wniknie w konta przez hazardową lupę

Ustawa hazardowa po nowelizacji pozwoli Służbie Celnej, która ma nadzór nad hazardem, sprawdzić podatników grających przez internet. - Kontrola kont bankowych pozwoli jednak na sprawdzenie nie tylko przelewów z gier - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Fiskus otrzyma np. informacje o darowiznach, które powinny być opodatkowane.

Może ze stoczni jednak coś wypłynie

Wśród potencjalnych kupców stoczni są inwestorzy branżowi - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej". Mimo, że nie zamierzają kontynuować właściwej działalności stoczniowej, to jest szansa, że jakąś mogą. A to może oznaczać, że część z kilku tysięcy zwolnionych stoczniowców może wrócić do starej pracy.

Wskaźnik wzrostu płac ustalą w firmach

Od nowego roku wzrost wynagrodzeń będzie negocjowany w przedsiębiorstwach, między pracodawcą a związkami zawodowymi - postanowił Sejm, przyjmując w czwartek ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Do tej pory ten wskaźnik przyjmowano na forum Komisji Trójstronnej.

Pomoc dla banków do 2010

Skarb Państwa będzie mógł udzielać pomocy bankom do końca 2010 roku. To założenie znowelizowanej w czwartek przez Sejm ustawy o udzieleniu przez państwo finansowego wsparcia instytucjom finansowym. Nowelę uchwalono jednogłośnie.

Oprah Winfrey kończy show

W piątek na antenie słynnego "The Oprah Winfrey Show" równie słynna prowadząca ogłosi, że zdecydowała zakończyć program we wrześniu 2011 roku, dokładnie po 25 sezonach emisji. Winfrey ma tez podać przyczyny tej decyzji.

Drogie badania na obecność AH1N1

Blisko pół miliona złotych - tyle pieniędzy zostało już wydanych na specjalistyczne badania na obecność wirusa AH1N1. W Polsce przeprowadza je głównie Sanepid. Koszt jednostkowego sprawdzenia to aż 350 złotych. Jednak zdaniem lekarzy wydawanie takich pieniędzy nie ma większego sensu

Dobra passa Chemoservisu Dwory

Spółka nie tylko dobrze radzi sobie na GPW, ale także planuje rozszerzyć produkcję. Pieniądze na ten cel chce pozyskać z nowej emisji akcji. W "Rynkach Dnia" wiceprezes Chemoservisu Dwory - Sławomir Szata informuje m.in. o zakończeniu prac nad kontraktem dla Aiogram na budowę fabryki estrów etylowych.

Wydawcy bronią własności

Internet coraz bardziej staje się skarbnicą wiedzy. Można w nim znaleźć już nie tylko artykuły prasowe, ale również całe książki. Niestety wiele informacji w internecie nie jest chronionych prawem autorskim. Zdaniem gościa programu "Biznes Lunch", Wiesława Podkańskiego, prezesa Izby Wydawców Prasy oraz Marcina Hamerlinga z Kancelarii Chmaj i Wspólnicy, wydawcy powinni zorganizować się w grupy, by razem dochodzić swoich praw.

Telewizja wyparta przez Internet?

W Wielkiej Brytanii Internet w I połowie tego roku był popularniejszy od telewizji klasycznej. Czy oznacza to, że oglądalność TV w sieci na dobre dobiła do poziomu "tradycyjnej" telewizji. O tym w programie "Rynki Dnia" mówi prezes ATM Software - Andrzej Molski.

Żegnajcie statki. Co ze stoczniami?

Chętni na stocznie na razie się nie ujawniają. Milczy ministerstwo skarbu. Pewne jest natomiast, że żaden z inwestorów nie chce kupić całego majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. To oznacza, że nie wrócą one do dawnej produkcji, na co jeszcze niedawno liczył rząd.

Jak oduczyć Rosjan picia wódki?

Rosyjska wódka od Nowego Roku podrożeje o połowę i będą obowiązywać ceny minimalne na alkohol. Specjalna komisja zaaprobowała takie rozwiązania w ramach walki z alkoholizmem. Alkohol zabija co roku pół miliona Rosjan. Statystyczny Rosjanin wypija 18 litrów spirytusu.

Z kim upieczemy atomowe ciasto?

Za jakieś 10 lat w Polsce stanie pierwsza elektrownia atomowa. - Do końca przyszłego roku chcemy wybrać finalne konsorcjum i wybrać technologię, którą będziemy chcieli budować w Polsce - zapowiada prezes PGE Tomasz Zadroga.

Czy komórka zastąpi telewizor?

Telewizja w telefonie komórkowym jest dostępna już od kilku lat. Czy udoskonalanie i rozszerzanie tego pomysłu odniesie sukces, jakie są wady i zalety wdrażania takiej usługi, jakie zyski przynosi oferowanie takiej usługi? O tym mówili Magdalena Borowik, ekspert rynku telekomunikacyjnego IDC i Ryszard Lindner, dyrektor departamentu marketingu usług multimedialnych PTK Centertel w rozmowie z Rafałem Wojdą w "Biznes Lunchu".

Prawie wszystkie hazardowe poprawki odrzucone

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych odrzucili większość z 30 zgłoszonych poprawek do ustawy hazardowej. Padła m.in. poprawka PiS, pozwalająca postawić w kasynie najwyżej 30 automatów do gier (rząd proponuje 70). Głosowanie nad ustawą ma się odbyć jeszcze w czwartek wieczorem.

Chroń swoją firmę

Zgodnie z raportem opublikowanym przez PricewaterhouseCoopers skala przestępstw gospodarczych w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach. Rośnie jednak wartość przestępstw gospodarczych w wyniku zwiększenia się liczby tych zdarzeń. Najczęstszym przestępstwem gospodarczym jest sprzeniewierzenie aktywów, czyli np. kradzież towarów z magazynu. O przyczynach przestępstw gospodarczych, czynnikach sprzyjających pojawieniu się takiego zjawiska oraz o potrzebie wdrażania nowych środków zapobiegawczych z Marcinem Kossowskim rozmawiał Rafał Wojda.

Twórca Twittera radzi gigantowi

Gazety powinny zdecydowanie otworzyć się na świat internetu, jeśli chcą dalej zarabiać pieniądze - uważa jeden ze współzałożycieli Twittera. Twórca jednego z największych portali społecznościowych radzi największemu człowiekowi "starych" mediów, Rupertowi Murdochowi. - Przyszłość zależy od otwarcia, nie od zamknięcia się na internet i nowe technologie - stwierdził Biz Stone.

Przyszłość mediów

Telewizja, telefonia komórkowa, internet - wszystko to łączymy w całość tematyczną i zastanawiamy się, jaka będzie przyszłość mediów. Gościem poświęconego temu tematowi programu "Biznes Lunch" był członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Igor Ostrowski.

Za ile rosyjski gaz płynie przez Polskę?

Rosyjski Gazprom wydał komunikat, stwierdzający, że obradująca w Moskwie rada nadzorcza spóli EuRoPol Gaz uzgodniła wysokość opłat za przesył gazu z Rosji do Polski, i dalej do Niemiec. Nie podano jednak ich wysokości.

RESPECT na warszawskim parkiecie

Od czwartku na GPW funkcjonuje nowy indeks, obejmujący papiery firm "społecznie odpowiedzialnych". - Nowy indeks tworzą spółki, które mogą pochwalić się szczególnie odpowiedzialnym traktowaniem akcjonariuszy, partnerów biznesowych czy społeczności, w których działają - mówił w TVN CNBC Biznes prezes GPW Ludwik Sobolewski.

TVN: powodzenie emisji obligacji

W dwa tygodnie od informacji o planach emisji obligacji na 400 mln euro, grupa medialna TVN ogłosiła, że emisja została z powodzeniem przeprowadzona. Obligacje mają termin zapadalności za 8 lat, ale z możliwością wcześniejszego wykupu.

Wielka Brytania tonie w długach

Wielka Brytania z rekordowym zadłużeniem. Wyspiarze w październiku po raz pierwszy od czasu, gdy jest liczony ten wskaźnik, osiągnęli poziom długu netto kraju 59,2 procent PKB. Zadłużenie Wielkiej Brytanii wyniosło prawie 830 miliardów funtów.

Spóźniony samolot? Należy się odszkodowanie

Samolot spóźnia się 3 godziny? To tak, jakby w ogóle nie przyleciał - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Wyrok Trybunału pozwala pasażerom domagać się odszkodowań za spóźnienia latających maszyn i konieczność "koczowania" na lotnisku.

Mennica Polska przejmie Mennicę Czeską?

Mennica Polska prowadzi dochodową działalność we wszystkich swoich trzech segmentach. Od początku roku sprzedała kilkaset kilogramów złota. Trzeba pamiętać, że cena złota wyrażona jest w dolarach - ważny jest więcej kurs amerykańskiej waluty. Spółka chce kupić Mennicę Czeską, ponieważ ta firma pasuje do jej głównego biznesu. Właśnie prowadzi due diligence i ma nadzieję, że w ciągu dwóch lub trzech tygodni wszystko się rozstrzygnie. W rozmowie z Tadeuszem Steckiewiczem, prezesem Mennicy Polskiej rozmawialiśmy o zaangażowaniu w Puławy i nadziejach związanych z rozwojem inwestycji - systemem płatności w Ruchu.

Nasza-Klasa przegrywa w sądzie

Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym: sędziowie uznali, że nie wolno umieszczanie zdjęć w internecie bez wiedzy i zgody osób na nich uwiecznionych. Zdjęcie - nawet sprzed lat - to dane osobowe.

Kiedy ruszy cyfrowa telewizja?

O przyszłości cyfrowej telewizji Robert Stanilewicz rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z członkiem zarządu ITI Tomaszem Berezowskim. Wg projektu KRRiT uruchomienie pierwszego obszaru telewizji cyfrowej miało nastąpić w IX 2009. W II etapie cyfrowa TV miała ruszyć w III 2010 na kolejnych 24 obszarach, w III etapie w VII 2011 na 16 obszarach.

Na browarek światu pieniędzy nie brakło

Kryzys nie kryzys, czas - i kasa - na piwo jest zawsze. Tak przynajmniej wynika z wyników piwnego potentata - SAB Miller. Jego zysk w I półroczu wzrósł w o 6 procent, a w drugiej połowie roku ma być jeszcze lepiej. Drugiego producenta piwa na świecie znamy m.in. z Lecha i Tyskiego.

Pójdziemy w chińskich butach

Ku zadowoleniu wielkich koncernów, takich jak Adidas czy Puma, większość krajów członkowskich opowiedziała się w czwartek za wygaśnięciem unijnych ceł antydumpingowych na buty importowane z Chin i Wietnamu. Mali europejscy producenci ostrzegają, że grozi im bankructwo.

W długim okresie będą wzrosty

Nadpłynność w USA uderzy w dolara i w inflację, dolar będzie się osłabiał - twierdzą analitycy. Na polskim rynku w długim horyzoncie będą wzrosty, ale najpierw trzeba pozbyć się anomalii - przewartościowanych spółek i inwestorów, którzy chcą zarobić w krótkim terminie - mówi Zbigniew Bakota. O tym, czy PGNIG i Police dojdą do porozumienia oraz o spółkach: PGE, Emperii, NG2, Almie i Boni w rozmowie z zarządzającym GO TFI.

Publiczne rozgłośnie regionalne mają rady

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała rady nadzorcze 13 regionalnych rozgłośni publicznych. Już na początku października KRRiT wybrała radę Radia Opole, któremu groził brak organów zarządzających spółką. Teraz bez nowej rady nadzorczej pozostają jeszcze Radio Zachód z Zielonej Góry, Radio Wrocław i Radio Katowice.