Najnowsze

Najnowsze

Rekomendacja T ograniczy kredyty?

Rekomendacja T już jest. I chociaż zacznie obowiązywać dopiero za pół roku, to już dziś wiadomo, że w znaczny sposób ograniczy możliwości zaciągania kredytów. To poważny cios dla banków - uważają przedstawiciele branży. Ich zdaniem akcja kredytowa spadnie o 30 procent, negatywne skutki wprowadzenia przepisów odczują najmniej zamożni. Innego zdania jest jednak KNF, który rekomendację wprowadza. O szczegółach Łukasz Kijek.

Kotecki: euro w 2015

Najbardziej prawdopodobną datą przyjęcia przez Polskę euro jest rok 2015 - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Kotecki dodał też, że rok 2010 przyniesie obniżenie deficytu sektora finansów publicznych.

Uśmiech Gazpromu dla wybranych

- Gazprom może złagodzić warunki dostaw gazu do Turcji - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin. I choć nie podał szczegółów to prawdopodobnie upust ma dotyczyć zasady "take or pay", czyli "bierz lub płać". Turcja to kolejny kraj, po Włoszech i Niemczech, który wytargowała rabat od Gazpromu.

Ubezpieczenie eksportu

W 2009 roku o 75% wzrosła liczba wypłaconych odszkodowań w porównaniu do roku poprzedniego - wynika z danych KUKE. Czy przedsiębiorcy coraz więcej wiedzą i chętniej ubezpieczają kontrahentów? Z Maciejem Popławskim, dyrektorem biura sprzedaży i obsługi polis KUKE, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Chiński rząd nie chce wsiąść do Hummera

Odtrąbiony w październiku ubiegłego roku sukces sprzedaży marki Hummer przez General Motors Chińczykom może okazać się niewypałem. Jak donosi BBC, chiński rząd wcale nie jest zadowolony, że tamtejsza firma Tengzong zdecydowała się na taką transakcję.

Realizacja programu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Raport "Partnerstwo Publiczno-Prywatne w rozwoju przestrzeni miejskiej. Polska praktyka na tle regulacji unijnych". Czy w Polsce taki sposób inwestycji się sprawdza? O szczegółach z Marcinem Borkiem, partnerem Ernst&Young, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Olej opałowy zniknie ze stacji paliw?

Sprzedawcy oleju opałowego skarża się na uciążliwe kontrole fiskusa - i straszą przerwaniem sprzedaży tego paliwa. W środę demonstrowali przed ministerstwem finansów. Fiskus ustami wiceministra Jacka Kapicy odpowiada, że tylko kontrole powstrzymują szarą strefę.

Przesadzili z podwyżką ceny gazu?

Podwyżka taryfy gazowej proponowana przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest za wysoka - uważa Urząd Regulacji Energetyki i prosi koncern o korektę wniosku.

Ubezpiecz się od ryzyka

Zarządzanie ryzykiem związanym z ubezpieczeniami. Jakiego ubezpieczyciela najlepiej wybrać oraz na co zwracać uwagę przy zawieraniu ubezpieczenia. Z Adamem Śliwińskim z Katedry Ubezpieczeń Gospodarczych SGH, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Ubezpieczenia od pogody

Firma ubezpieczona od szkód związanych z pogodą – śnieżyc, powodzi, upałów itd. Ile to kosztuje, jakim firmom może to się opłacać Z Marcinem Brodą, Miesięcznik Ubezpieczeniowy oraz Marcinem Tarczyńskim, PIU, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Degradowani przez Google skarżą się w Brukseli

Komisja Europejska poprosiła koncern Google, właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, o skomentowanie skarg złożonych przez konkurentów. Trzy specjalistyczne wyszukiwarki skarżą się, że są degradowane przez giganta, bo wśród jego wyników ciężko je znaleźć.

Prognozy dla rynków

Prognozy dla rynków akcji i walutowego. Czy jesteśmy już w korekcie? Jakie znaczenie dla rynków mają dane o stopie bezrobocia i ujemnej realnej sprzedaży detalicznej za styczeń? Z analitykiem CNM Pekao, Wojciechem Białkiem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Bo SKOK-i wywoływały błędne przekonanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 300 tysięcy złotych kary na Kasę Krajową Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Powód to jedno z haseł w kampanii reklamowej, które stwierdzało, że SKOK-i nie inwestują ryzykownie. Ukarana kasa już złożyła odwołanie do sądu.

To TVN24, tvn24.pl i Onet tworzą opinie

TVN24 była najczęściej cytowaną stacją telewizyjną w 2009 r. - wynika z najnowszego, rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród portali internetowych bezkonkurencyjne były tvn24.pl i onet.pl. Najbardziej opiniotwórcze spośród wszystkich mediów okazały się tradycyjnie gazety.

Rekordowe półrocze spółki Ambra

Mimo znacznego spadku sprzedaży, spółce Ambra udało się zanotować najlepsze w historii półrocze. Zysk operacyjny wzrósł o 10,3 mln złotych. Co jest przyczyną tak dobrych wyników? Z prezesem spółki Ambra, Robertem Ogórem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Grecja rozsadzi euro, a potem Unię?

W greckim kryzysie, z którym ma do czynienia eurostrefa, chodzi o znacznie więcej niż o wyłożenie pieniędzy na kraj, który prowadził złą gospodarkę. Stawką jest utrzymanie modelu integracji europejskiej - ocenia publicysta "Financial Times" Gideon Rachman.

Czerwono na GPW

Spadki na głównych azjatyckich parkietach, słabe dane gospodarki niemieckiej i amerykańskiej nie sprzyjały dzisiaj nastrojom na warszawskim parkiecie. WIG20 traci 1,19%

Rok 2010 - rokiem Chopina

Ministerstwo Kultury na początku marca ogłosi wyniki drugiego naboru wniosków do programu „Fryderyk Chopin 2010 – Promesa”. Pula grantów na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z uroczystymi obchodami urodzin Chopina wynosi 50 mln zł, w sumie na wszystko Ministerstwo Kultury wyda zaś 170 mln zł. W pierwszej turze dotacje otrzymała np. gra wideo „Music Masters: Chopin”. Kto i ile może zarobić na Chopinie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nowa Rada, stare stopy

Zbierająca się po raz pierwszy w nowym składzie Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Taka decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bankierzy wypłacili sobie 20 miliardów dolarów

20 miliardów 300 milionów dolarów - takiej wysokości bonusy otrzymali w 2009 roku bankierzy z Wall Street. To o 17 procent więcej niż rok wcześniej - pisze "The Wall Street Journal". Choć światem targał ponoć kryzys finansowy...

Niemiecki deficyt eksploduje

Złe wieści od statystyków: Niemcy po raz pierwszy od czterech lat w 2009 roku przekroczyły wielkość zadłużenia, dopuszczalną paktem unijnym stabilizacyjnym. Suma deficytu wyniosła 3,3 procent Produktu Krajowego Brutto i była wyższa od oczekiwań.

Co zrobi RPP w nowym składzie?

Dziś nowa Rada Polityki Pieniężnej podejmie swe pierwsze decyzje. Większość analityków spodziewa się, że Rada utrzyma stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, ale pojawiają się też głosy, że stopy mogą zostać podniesione.

Grecja sparaliżowana strajkiem

Grecję niemal całkowicie sparaliżował w środę strajk przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu, wprowadzonemu dla przezwyciężenia kryzysu finansowego, spowodowanego bezprecedensowym deficytem budżetowym. Dziś lepiej nie lecieć do Grecji: strajk objął też lotniska.

Pijemy mniej piwa

Polska branża piwna w kryzysie. Browary odczuły skutki spowolnienia gospodarczego oraz podwyżki podatku akcyzowego. Łączna sprzedaż wicelidera rynku - Grupy Żywiec - zmniejszyła się o 8 proc., do 12,5 mln hektolitrów. Na rynku krajowym Żywiec sprzedał o 6,2 proc. piwa mniej niż w 2008 r. - donosi "Rzeczpospolita".

Coraz więcej zgłoszeń do arbitra bankowego

Polacy coraz częściej skarżą się na działalność banków. Z najnowszego raportu arbitra bankowego wynika, że w ubiegłym roku trafiło do niego 1 tys. 400 wniosków - to o połowę więcej niż rok wcześniej, i dwa razy tyle co w 2007 roku. Spośród niespełna 1 tys. 300 spraw jakie doczekały się w zeszłym roku rozwiązania 48% zakończyło się na korzyść konsumentów. Z arbitrem bankowym Katarzymą Marczyńską, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

"Całą siłą naciskałam hamulec. Bóg interweniował"

Szef amerykańskiego oddziału Toyoty James Lentz przyznał przed komisją Kongresu USA, że samochody koncernu miały defekty techniczne, i przeprosił za nie nabywców. Dziś przed Kongresem stanie prezes Toyoty, Akio Toyoda.

TP SA zawalczy telewizją

Telekomunikacja Polska przedstawiła swoją nową strategię. Chce być nie tylko liderem w telefonii stacjonarnej, mobilnej i na rynku dostępu do internetu, ale także przodować na rynku telewizji - pisze "Parkiet".

Plany Redanu

157 sklepów na koniec 2009 do 346 palcówek na koniec 2012 to jeden z elementów nowej strategii Redanu. O wynikach za IV kw. w programie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawiał prezesem spółki Piotrem Kulawińskim.