Najnowsze

Najnowsze

Od poniedziałku strajkuje Lufthansa

Strajk pilotów największych niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek - zapowiedział w środę związek zawodowy Cockpit. Decyzje o strajku podjęto w głosowaniu wśród członków związku.

Toyota ratuje jakość

Toyota wyciąga wnioski z konieczności naprawy 8,5 miliona aut. Japoński koncern zapowiedział utworzenie specjalnego Komitetu ds. Globalnej Jakości. We wszystkich produkowanych autach ma zaś pojawić się system, który będzie odcinał zwiększony dopływ paliwa przy jednoczesnym wciśnięciu pedałów hamulca i gazu.

Wielki Post od samochodu

Ewangeliccy biskupi kilku niemieckich krajów związkowych wzywają wiernych, by w czasie Wielkiego Postu porzucili swe samochody. Duchowni postulują, aby na cztery tygodnie odstawić samochód i korzystać z bardziej ekologicznych środków transportu.

Już wiemy, ile "upuści" nam Rosja

Maksymalnie 9,03 mld m sześc. gazu w tym roku; 9,7 mld m sześc. w 2011 i dopiero od 2012 roku - po 10,2 mld m sześc. - tyle wyniosą dostawy rosyjskiego gazu w ramach nowego kontraktu - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Za możliwość odebrania mniejszej od zakontraktowanej ilości paliwa Polska zapłaciła anulowaniem długu Gazpromowi.

Jeden rozczarował, drugi zaskoczył

Wyniki holenderskiego banku ING gorsze od oczekiwań rynku. Bank stracił w czwartym kwartale 712 mln euro - czyli ponad dwa razy więcej niż oczekiwał rynek. Miło zaskoczył z kolei BNP Paribas. Największy bank Francji zarobił w tym czasie 1,4 mld euro - o pół mld więcej od prognoz.

Ślimak też ryba

Na każdego znajdzie się paragraf. Wystarczy choćby zmienić mu kategorię. Dzięki lobbingowi Francji, Bruksela dokonała rewolucji w zoologicznej klasyfikacji: ślimak od lutego stał się rybą śródlądową. I choć podnoszą się głosy, że to kolejny euro-absurd, to eksperci tłumaczą, że dla francuskiego rolnictwa ma to ogromne znaczenie.

Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia

Kolejna spółka, która przed wojną była gigantem polskiej gospodarki, chce wrócić do życia - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o warszawskie Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein - międzywojennego producenta maszyn.

Polska (w nocy) apteką (pustą) stoi

Apteki masowo rezygnują z pracy w nocy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna. - Nie opłaca nam się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - tłumaczą się aptekarze.

Polskie Radio będzie zwalniać

Zarząd Polskiego Radia na środowym posiedzeniu ma zaakceptować harmonogram tworzenia nowej struktury spółki. Publiczny nadawca przeprowadzi zwolnienia grupowe - zapowiada Presserwis.

Żegnaj kredycie od ręki

Koniec z szybkim kredytem ponad stan. Nowa regulacja Komisji Nadzoru Finansowego ograniczy wielu klientom dostęp do pożyczek, przede wszystkim konsumpcyjnych, wydłuży też czas oczekiwania na ich udzielenie - pisze "Rzeczpospolita".

Smok już nie lubi zielonych?

Chiny redukują inwestycje w amerykańskie papiery skarbowe. W grudniu zanotowano na nie rekordowy spadek popytu, a zagraniczni obligatariusze zmniejszyli wartość posiadanych papierów skarbowych o 53 miliardy dolarów.

Atomowy Obama

Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę nowych reaktorów atomowych. Pierwszych od 30 lat. Prezydent USA Barack Obama ogłosił, że ich wykonawca otrzyma od jego administracji duże wsparcie.

W Barcelonie rodzi się przyszłość telefonii

- Głos odchodzi w przeszłość. Przyszłością jest przesył danych - zapowiada na barcelońskiej konferencji Mobile World Congress Ben Verwaayen, prezes Alcatel - Lucent. I zastanawia się, kto będzie głównym graczem w tej branży.

Euro znów tańsze niż cztery złote

Wtorek nieoczekiwanie okazał się dniem sympatii inwestorów dla złotego. W efekcie tego euro potaniało o ponad pięć groszy do poziomu 3,97 zł. Złoty zyskał też prawie cztery grosze do franka i najwięcej - bo aż siedem - do dolara. Zupełnie odwrotnie sytuacja miała się na giełdzie, gdzie indeksy, odwrotnie do tych na świecie, zakończyły dzień po czerwonej stronie.

Prywatne "klikanie" w pracy a dobro firmy

Polacy coraz chętniej sięgają do portali społecznościowych. Czy zatem zablokować dostęp do portali na służbowych komputerach, a może postarać się wykreować wizerunek firmy na przykład na Twitterze? O to w "Biznes Lunchu" Rafał Wojda pytał Katarzynę Borowczyk z Bigramu i Hannę Więcewicz, kierownik Manpower Professional Executive.

Jaki stan rynku pracy?

Zarabiamy mniej niż w grudniu i realnie mniej niż rok temu, za to zatrudnienie choć spada to mniej niż oczekiwali analitycy. O polskim rynku pracy w programie "90 Minut" rozmowa z dr Jakubem Borowskim SGH, głównym ekonomistą Invest Banku oraz Anną Wichą, dyrektor generalny Adecco Poland.

Zadzwoń, a zostaniesz abonentem

Abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale także użytkownicy telefonów komórkowych na kartę oraz korzystający z aparatów publicznych - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Gilowska, Glapiński i Kaźmierczak do RPP

Lech Kaczyński powołał Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Tym samym znany jest już pełen skład Rady.

Skrzypek z gołębia przedzierzgnął się w jastrzębia?

- Trzeba się zastanowić, czy nie należy podnosić powoli stóp procentowych - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Stwierdzenie jest o tyle zaskakująca, że szef banku centralnego postrzegany był jako członek obozu gołębi, czyli zwolenników łagodnej polityki monetarnej, a więc i niskich stóp.

Obwarzanek idzie w ślady oscypka

Obwarzanek krakowski wkrótce znajdzie się na liście produktów chronionych unijnymi przepisami, jeśli inni członkowie UE nie zgłoszą zastrzeżeń do wniosku o jego rejestrację. Wypiek może zostać zarejestrowany jako "chronione oznaczenie geograficzne".

Zielińska - Głębocka: do końca marca stopy proc. będą bez zmian

Jest za wcześnie na podnoszenie stóp procentowych - mówiła prof. Anna Zielińska-Głebocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. Do końca marca RPP nie powinna podnosić stóp procentowych - dodała. Na temat stóp procentowych, inflacji i zysku Narodowego Banku Polskiego w "90 minutach" w rozmowie Jolanty Kucharskiej z prof. Anną Zielińską-Głębocką.

Prognozy dla chemii

- Police są niewolnikiem rynku nawozów wieloskładnikowych - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Działu Analiz i Rekomendacji DM IDMSA. Z Łukaszem Prokopiukiem o nowych rekomendacjach dla sektora chemicznego w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Prawo cytatu

Uwaga na internetowe treści. Szczególnie te znalezione w internecie, a później zamieszczone na własnej stronie jako tzw. przedruk. Kopiowanie na przykład artykułów prasowych po to, aby pojawiły się później w innym miejscu może okazać się prostą drogą do sądu. Przykładem może być wydawca portalu Sfora.pl, który został pozwany przez Franfurter Algemeine Zeitung. Według gazety jego treści są publikowane bezprawnie. Tymczasem twórcy mniejszych portali chcą wprowadzenia licencji publicznych. Mogłoby to ucywilizować kwestię korzystania z cudzych materiałów w sieci.

Taki potencjał drzemie tylko w Warszawie

Stolica Polski centrum uwagi firm specjalistycznych? To możliwe. Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney.

Euroimplant z NewConnect na GPW

Biotechnologiczny Euroimplant z NewConnect wybiera się na GPW. Spółka kończy rozmowy na temat finansowania budowy laboratorium w Klaudynie, w nim będzie powstawać m.in. substytut skóry wykorzystywany m.in. w leczeniu poparzeń. O planach spółki Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" rozmawiał z prezesem Euroimplant Piotrem Mierzejewskim.

Toyota zatrzymuje maszyny w USA

Toyota potwierdza tymczasowe wstrzymanie produkcji w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej informowała o tym agencja Kyodo News. Toyota zamknie na pewien czas zakłady w Kentucky i Teksasie - a przyczyną takiej decyzji jest spadek popytu, spowodowany globalną akcją naprawy 8,5 miliona samochodów.

Czy kupimy akcje PGE?

We wtorek straciliśmy 58 złotych. W naszym portfelu znajduje się pięć spółek Apator, Arctic Paper, Polimex, Rafamet i Vistula. Pani Maria nasz widz zaproponowała zakup akcji PGE. Nad kupnem zastanawiają się wspólnie Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Agencie: Zgłoś się!

Czas na agentów specjalnych. I choć nie będzie to agent jej królewskiej mości nr 007 czyli James Bond w którego wcielał się m.in. Pierce Brosnan – to historia jest z jak dobrego sensacyjnego filmu czyli służby specjalne wezwane do walki ze spekulantami i o czyhająca sfora finansowych wilków.

Pracownik 50+ poszukiwany

Pracownicy po 50 poszukiwani. Pracodawcy cenią ich doświadczenie i lojalność. Ich zdaniem mogą na nich bardziej polegać niż na młodszych i bardziej skłonnych do częstej zmiany. Dodatkowo atutem potencjalnego pracownika może być posiadanie rodziny oraz kredytu hipotecznego. Poszukiwanie takich osób jest trudne z formalnego punktu widzenia. Pracodawca musi bardzo uważać jak formułuje ogłoszenie oraz o co pyta podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Optymistyczne prognozy

W najnowszym raporcie KBC Securities perspektywy dla spółek z sektora związanego ze sprzedażą detaliczną. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z autorem tego raportu Kamilem Szlagą