Najnowsze

Najnowsze

Sytuacja Grecji a wyniki BRE Banku

W pierwszym i drugim kwartale 2010 roku możemy spodziewać się wyższych rezerw na ryzyko kredytowe, powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, prezes BRE Banku. Zdaniem Mariusza Grendowicza sytuacja Grecji nie wpłynie na wyniki BRE Banku. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia", z Mariuszem Grendowiczem - prezesem BRE Banku, rozmawiał Rafał Hirsch.

Po posiedzeniu RPP

Obecna Rada Polityki Pieniężnej konsultowała się ze swoimi poprzednikami w sprawie dokumentów zatwierdzających wykonanie założeń z ubiegłego roku - informuje TVN CNBC Biznes były członek RPP prof. Marian Noga. Członkowie Rady chcieli dowiedzieć się, czy staremu jej składowi odpowiadają zapisy podsumowujące jego działalność w 2009 roku - mówi ekonomista. Wczoraj w siedzibie NBP zjawili się Andrzej Wojtyna, Andrzej Sławiński, Dariusz Filar i Marian Noga. O posiedzeniu RPP, a także o negatywnych ratingach dla Portugalii i Grecji, w magazynie "Rynki Dnia" z profesorem Marianem Nogą - byłym członkiem RPP, rozmawiał Rafał Hirsch.

Nowa strategia Anti

Spółka Anti planuje 50 mln złotych sprzedaży w 2010 roku, a 85 mln złotych sprzedaży w 2011 roku. Spółka chce uzyskać w latach 2011-2012 marżę netto na poziomie 6%, oraz zwiększyć pięciokrotnie wolumen zamówień publicznych w 2013 roku. O planach inwestycyjnych spółki a także o nowej strategii, w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Anti - Arkadiuszem Rzepą, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecja i Portugalia

Czy sytuacja w Grecji i Portugalii może mieć jakiś wyraźniejszy niż do tej pory wpływ na rynki wschodzące w Europie? O tym w magazynie "Rynki Dnia" z Agatą Urbańską, starszą ekonomistką ds. europejskich rynków wschodzących ING Commercial Banking, rozmawiał Rafał Hirsch.

Fed: niskie stopy na dłużej

Amerykański Komitet Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej nie zmienił wysokości stóp procentowych. Jak podano, pozostaną one jeszcze "przez jakiś czas" na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc. W komunikacie po środowym posiedzeniu podano, że Fed utrzyma status quo w polityce pieniężnej.

Kogo wciągnie grecka tragedia?

Fala wyprzedaży na światowych rynkach i jedno słowo wracające jak echo w gospodarczych komentarzach - Grecja. Po obniżce wyceny greckiego, a później także portugalskiego i hiszpańskiego długu rynki zmroził lęk o kondycję europejskiej gospodarki. Kogo wciągnie grecka tragedia. Łukasz Kijek

Pani minister od budżetu odchodzi (na emeryturę)

Z resortu finansów odchodzi wiceminister zajmująca się budżetem państwa. Elżbieta Suchocka-Roguska przechodzi na emeryturę, jej dymisja juz wpłynęła. Ma jednak doradzać ministrowi przy przygotowaniu przyszłorocznego budżetu. Według Reutera wiceministrem ma zostać Hanna Majszczyk, obecnie dyrektor jednego z departamentów.

Lepszy taki niż żaden

Ponad 4 miliardy złotych - ostatecznie taka właśnie kwota z zysku Narodowego Banku Polskiego zasili budżet państwa. Rada Polityki Pieniężnej, choć podzielona, przyjęła sprawozdanie Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok. Co medialny spór o zysk zmieni w kontaktach RPP i NBP, a także w samej radzie? Patrycjusz Wyżga.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych? Dziś w cyklu "milion w portfelu" Robert Stanilewicz zastanawiał się jak zainwestować okrągły milion z Ryszardem Rusakiem z Union Investment TFI

Grecki powiew na warszawskim parkiecie

Znaczna wyprzedaż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i mocny spadek wartości złotego - to cena, którą dzisiaj polska gospodarka płaci za dziesiątki lat zaniedbań Greków. Już dziś jasne jest, że 45 miliardów euro pomocy dla Grecji nie wystarczy i potrzebne będą kolejne transze.

Znów Toyoty do warsztatu

Ta zła passa wciąż nie może znaleźć końca: w USA Toyota wzywa kolejnych 50 tysięcy swoich samochodów do naprawy. Wizytę w warsztacie będą musieli zaliczyć posiadacze mało znanego na naszym rynku modelu Sequoia.

Coraz bardziej gorzkie kakao

Złe wiadomości dla tych, którzy lubią schrupać kawałek czekolady, czy wychylić kubek gorącego kakao. Będzie drożej: ceny kakao na światowym rynku biją rekordy.

Przegrali wojnę podatkową

Przegrana, to uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego na temat kontraktów managerskich. O szczegółach w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Andrzejem Marczakiem z KPMG, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Hiszpania z obniżonym ratingiem

Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Hiszpanii z AA+ do AA z perspektywą są negatywną - co oznacza możliwość kolejnych cięć. Jak argumentuje agencja, powód to słaby wzrost gospodarczy tego kraju. W reakcji euro osłabiło się do dolara do najniższego poziomu od roku, a indeks giełdy w Madrycie spadł o ponad 3 procent.

Potrzebny prezes NBP - spieszyć się, czy nie?

Narodowy Bank Polski od czasu katastrofy pod Smoleńskiem pozbawiony jest prezesa. Czy z wyborem nowego należy się spieszyć, czy wręcz przeciwnie? Pełniący obowiązki prezesa Piotr Wiesiołek uważa, że potrzebny jest pospiech. Premier Donald Tusk takiej konieczności nie widzi.

Inwestowanie w edukację

W gimnazjach trwają egzaminy, potem przychodzi czas na liceum. W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" porozmawialiśmy o dalszej edukacji - studiach. Jak sfinansować studia w Polsce i za granicą? I czy trzeba ponosić wielkie nakłady finansowe? O tym z Dominiką Srąk-Dudzińską- specjalistką ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Warszawskiej oraz Katarzyną Różycką z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, rozmawiał Robert Stanilewicz.

"Śmieciowe" greckie obligacje

Na rynkach finansowych jest szczególna sytuacja. Greckie problemy co raz bardziej przykuwają uwagę, a greckie obligacje tanieją coraz bardziej. Może to okazja? Oczywiście taki scenariusz może wydawać się szalony, ale w sytuacji kiedy papiery kraju z Unii Europejskiej, są tak rekordowo przeceniane, to być może znajdą się tacy, którzy poczują w sobie żyłkę ryzykanta i będą chcieli kupić, albo zastanawiają się jak polski inwestor może kupić, zainwestować w bardzo ryzykowne, "śmieciowe" papiery rządu greckiego? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Krzysztofem Kołaczyńskim z BZ WBK Private Banking, rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestycja w edukację

Jedni zdają egzaminy, inni myślą jaki kierunek i jakie liceum wybrać dla swojej pociechy. Egzaminy w gimnazjach trwają. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się dużym wydatkom na kolejne etapy edukacji dziecka, nawet jeśli na wybór tych najbardziej obleganych liceów jest w tym roku już za późno. O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Magdaleną Rulską z wydawnictwa perspektywy, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Alpine Bau przegrywa spór o autostradę A1

Firma Alpine Bau przegrała sprawę z jej usunięcie z placu budowy autostrady A1 - donosi "Puls Biznesu" na swojej stronie internetowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała kontrakt z tą firmą i ogłosiła przetarg na nowego wykonawcę odcinka Świerklany – Gorzyczki. Alpine Bau starała się ten przetarg unieważnić.

Pożar w piwnicach UOKiK i KNF

Pracownicy Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów musieli zostać ewakuowani. W piwnicach budynku przy Placu Powstańców Warszawy wybuchł pożar. Nikt nie ucierpiał, ale zamieszanie w pracy obu instytucji było spore.

Żeby rolnik żywił się u sąsiada

Minister rolnictwa Marek Sawicki zamierza zachęcać rolników do wytwarzania i sprzedaży własnych produktów żywnościowych, takich jak ser czy kiełbasa. Minister zastrzega, że takie produkty muszą jednak być bezpieczne dla konsumentów.

Komunikacja w firmie

Oczekiwania pracowników są dość proste. Liczą na to, żeby kierownictwo z nimi rozmawiało. Tymczasem z badań wynika, że rozmawiamy ze sobą bardzo niewiele. Jak zorganizować dzień pracy, by nasza kadra miała ze sobą dobry kontakt mówi Paweł Bochniarz, prezes IDEA! Management Consulting.

Menadżerowie po decyzji NSA

NSA zdecydował, że spółki menadżerskie muszą być opodatkowane według skali podatkowej. Jeśli nie zastosują się do tej decyzji, to jak ostrzega Marek Gadacz, doradca podatkowy PWC, naraża się na kontrolę urzędu skarbowego, który nie tylko karze zapłacić zaległy podatek, a także doliczy odsetki.

Greckie długi: Procenty rosną, inwestorzy w nerwach

Choć oprocentowanie greckich obligacji sięgnęło w środę kolejnego maksimum, nie ma scenariusza restrukturyzacji długu Grecji - podała Komisja Europejska. Zapewniła jednocześnie, że jest szybki postęp w negocjacjach, by sfinalizować międzynarodową pomoc dla tego kraju.

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych zmienia 28 ustaw, w których podpis elektroniczny już występuje. Poszerza także gamę elektronicznych podpisów m.in. o taki niezbędny w transakcjach transgranicznych mówi Jerzy Molak, zastępca dyr. Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Gospodarki, który mówi także o zastosowaniu pieczęci elektronicznej.

Ostre pikowanie litewskiego PKB

Produkt krajowy brutto Litwy w I kwartale tego roku okazał się o 2,9 proc. mniejszy niż w podobnym okresie 2009 roku - podał litewski Departament Statystyki. Litewski PKB w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku skurczył się aż o 12,9 proc.

Wywiad

Koszt odwiertów w Brunai nie będzie dramatycznie różnił się od kosztów w Syrii, Ceny sprzętu i koszt odwiertu w Brunai są znacznie wyższe ze względu na rodzaj gruntu. W Syrii prace prowadzi się na pustyni, więc odwierty są tam tańsze. Z prezesem Kulczyk Oil&Ventures Timothy Elliotem rozmawia Agata Biały.

Sprawozdanie NBP przyjęte niejednomyślnie

- Rada Polityki Pieniężnej przyjęła sprawozdanie finansowe NBP, jednak część członków była przeciw - potwierdziła już oficjalnie w środę członek RPP Elżbieta Chojna-Duch.

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie - zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa NBP nadal wynosi nie mniej niż 3,50 proc.

151 połączeń zniknie z rozkładu?

151 połączeń Przewozów Regionalnych od 4 maja zostanie wycofanych z rozkładu, jeżeli spółka nie zapłaci zaległych faktur za dostęp do torów - powiedział prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański. Z tych samych powodów cięcia w rozkładzie mogą dotknąć PKP Intercity.